U eri pametnih telefona, prvi i originalni smartphone pomalo pada u zaborav. Nakon što je lansiranje novog operativnog sustava završilo ne baš slavno, BlackBerry traži izlaz iz krize u strateškom partneru, ali i prodaji tvrtke. U tu svrhu sastavljen je i novi odbor koji bi trebao sagledati sve alternative te procijeniti moguće ponude za kupnju.

U eri pametnih telefona, prvi i originalni smartphone pomalo pada u zaborav. Nakon što je lansiranje novog operativnog sustava završilo ne baš slavno, BlackBerry traži izlaz iz krize u strateškom partneru, ali i prodaji tvrtke. U tu svrhu sastavljen je i novi odbor koji bi trebao sagledati sve alternative te procijeniti moguće ponude za kupnju.
BlackBerry, poznat kao prvi pametni telefon, ubrzano gubi bitku za tržište s mlađim i popularnijim inačicama. Samsungovi telefoni i iPhonei svojim brojnim aplikacijama i mogućnostima privlače sve generacije korisnika, dok se BlackBerry ne može oteti svom prvotnom ugledu ozbiljnog poslovnog uređaja. U stalnom odgađanju modernizacije operativnog sustava i konačnog predstavljanja BlackBerryja 10 , tvrtka je morala otpustiti 5000 zaposlenika, a dioničari su izgubili preko 70 milijardi dolara, prema podacima objavljenim na 3 News portalu. Kada čak ni smanjenje cijena uređaja ni zakašnjelo lansiranje novog operativnog sustava nisu zaustavili pad prodaje, BlackBerry je odlučio istražiti nove mogućnosti.
U ponedjeljak je BlackBerry konačno objavio da traži strateške alternative kako bi se povećala vrijednost tvrtke te proširila upotreba platforme BlackBerry 10. U obzir dolaze partnerstva i joined venture pothvati, a u tu svrhu sastavljen je i poseban odbor. BlackBerryjev CEO Thorsten Heins izjavio je kako ne traže aktivno kupca za BlackBerry, ali kako žele biti spremni i na tu mogućnost imajući na umu veliku konkurenciju na tržištu.
Mogući kupci?
Mnogo je špekulacija o tome tko bi za kupnju mogao biti zainteresiran. Kako se najveći investitor u ovoj kanadskoj tvrtki, Prem Watsa, povukao sa svog mjesta u odboru zbog “potencijalnih konflikata” do kojih bi moglo doći cijelog procesa, neki smatraju da će upravo on biti glavni igrač u mogućem nadmetanju. Watsa je u javnom obraćanju rekao je kako vjeruje u tvrtku te da neće prodavati svoje dionice izjavio i dodao da vjeruje da će BlackBerry tri do pet godina povratiti stari uspjeh.
Kao mogući kupci spominju se i Samsung, Lenovo ili Huawei, no strani vlasnici mogli bi predstavljati dodatni problem za BlackBerry, čiji su najveći korisnici državne službe i Američko ministarstvo obrane, čija se vjernost brendu temelji na sigurnosti zatvorenog operativnog sustava. Reuters navodi i Microsoft, Amazon te HTC kao moguće kupce.
U svojoj objavi BlackBerry je naglasio kako je ovo tek “ispipavanje terena” te kako do prodaje neće nužno doći, a sve daljnje informacije biti će dostupne kada novopostavljeni odbor sastavi procjenu svih alternativa i ponuda.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari