5 besplatnih glazbenih streaming servisa

5 besplatnih glazbenih streaming servisa za različite vrste audiofila (i u čemu je ‘caka’)

U nekoj drugoj eri čekali smo najdraže pjesme na radiju da bismo ih snimali na kazete i ljutili se kad bi ih na najboljem dijelu prekinuo glas voditelja, kupovali smo CD-e i pržili ih jer je potpuno legitimno da jedan kupljeni nosač zvuka vrijedi za cijelo društvo, apsolutno nikad nismo otkrili čari interneta i piratskih stranica jer je to nelegalno.

U moru servisa za "streaming" glazbe postoje i besplatne zanimljive inačice.
U moru servisa za “streaming” glazbe postoje i zanimljive besplatne inačice.

Dolazimo u doba kada posjedovanje glazbe pada u drugi plan. Sada želimo streaming, društveno iskustvo, preporuke globalne zajednice koja dijeli naš ukus i nove načine otkrivanja glazbe. No, kako do glazbe besplatno? Postoje načini.

Grooveshark

GrooveShark ima sve funkcionalnosti koje tražite kod streaming servisa.
GrooveShark ima sve funkcionalnosti koje tražite kod streaming servisa.

Grooveshark vam omogućava da slušate glazbu preko web sučelja i najviše je nalik servisima kao što su Deezer, Rdio ili Google Play, izuzev činjenice da je besplatan. Korisnici sami učitavaju audio zapise, koje možete pretraživati, raditi popise za reprodukciju, dodavati favorite i tražiti preporuke temeljene na vašem vlastitom glazbenom ukusu, a posebnost je i kurirani “radio” koji u hodu stvaraju sami korisnici.

Dostupno je preko 15 milijuna pjesama, a sam servis broji oko 20 milijuna registriranih korisnika. Želite li se pak riješiti bannera i slušati glazbu preko svojih mobilnih uređaja, ipak ćete morati odvojiti za pretplatu.

Jedna ne baš bitna, ali neuobičajena posebnost je što Grooveshark, za razliku od većine konkurentskih servisa, ne omogućava prijavu preko Facebooka, no možete to obaviti preko Twittera ili, vrlo hipsterski, preko Google+ mreže.

SoundCloud

SoundCloud je savršen za otkrivanje nove glazbe.
SoundCloud je savršen za otkrivanje nove glazbe.

SoundCloud nije mjesto za one koji žele samo i isključivo poslušati najnovije hitove koji su se u zadnjih pola sata već dvadeset puta zavrtjeli na radio stanicama, iako nije lišen ni njih. Namijenjen je više onima koje zanima što se to novo snima, miksa i reproducira i to je ujedno mjesto na kojem možete naći radove različitih glazbenika koji se na taj način promoviraju i približavaju široj publici.

(Besplatna) registracija vam omogućava neograničeno slušanje glazbe i do 180 minuta uploadane vlastite glazbe. Na stranicu se otprilike svake minute “podigne” novih 12 sati glazbe, od poznatih izvođača do nerazvikanih glazbenika koji tek pokušavaju postati poznati.

U svojim počecima, SoundCloud je bio fokusiran na dijeljenje originalnih audio zapisa, poput glazbenog Flickra ili Vinea, a u 2012. je redizajniran i pomalo je promijenio svoj fokus, što su pozdravili slušatelji, a s negodovanjem popratili oni koji glazbu stvaraju.

Nova platforma koja je došla s redizajnom usmjerena je na one koji glazbu konzumiraju, no o tome je ionako i riječ u ovom tekstu, pa se na to nećemo žaliti. Servis je dostupan i na mobilnim uređajima – barem onima pogonjenim Androidom i iOS-om.

Last.fm

Last.fm još uvijek nećemo poslati u ropotarnicu povijesti.
Last.fm još uvijek nećemo poslati u ropotarnicu povijesti.

Ovaj web servis bio je popularan internetski radio prije nego što je streaming postao in i pomalo izlazi iz mode, no to ne znači da ćemo ga nezahvalno zaboraviti, pogotovo imajući na umu da i dalje ima jednu od većih besplatnih glazbenih kolekcija.

Last.fm zapravo kompilira playliste uz videe s YouTubea (ili drugih servisa koje odlučite pridružiti svom profilu), a tome dodaje i društvenu komponentu još uvijek prilično aktivne i glazbeno potkovane zajednice. Također se spaja i s velikim brojem drugih servisa, poput Deezera, kod nas nedostupnog Spotifya ili nedavno dostupnog Google Playa, a logirate li se preko Facebooka, automatski će povući vaše glazbene preferencije u vašu Last.fm knjižnicu.

Osobno mi je to bilo prilično zabavno jer sam se prisjetila nekih bendova koje sam “lajkala” u prvim godinama na Facebooku i u međuvremenu na njih zaboravila, pa je tako ponovno isprobavanje Last.fm-a bilo nostalgično iskustvo na više razina. Bok, Arab Strap, dugo se nismo slušali!

Earbits

Valuta su ovdje "grooviesi".
Valuta su ovdje “grooviesi”.

Vrijeme je i za jedan startup, i to alumni Y Combinatora. Ova platforma lansirana je 2010. godine i može se pohvaliti web, iOS i Android izdanjem. Uz to što vama služi za uživanje u glazbi, riječ je i o marketinškoj platformi za različite nezavisne autore, kuće i organizatore koncerata.

To ne znači da vas obasipa oglasima, već da vas nagrađuje za “spamanje” dobrom glazbom. Umjesto eura, dolara, kuna ili kakve druge valute koristite svoje “grooviese” i “karma” bodove koje dobivate pri registraciji, a nadopunjavate ih svojim djelovanjem na platformi – točnije, dijeljenjem pjesama preko društvenih mreža i “lajkanjem” bendova i autora na Facebooku. Na taj način spaja se promocija autora na društvenim mrežama s uživanjem u glazbi našoj svagdašnjoj. 

Riječ je ipak o nešto manjem opusu, nekoliko stotina tisuća pjesama, a naglasak je, dakako, na društvenom aspektu.

Sami su sebe svojevremeno prozvali radiom usmjerenim na umjetnike u doba komercijalizacije glazbe, a to ih je dovelo i do toga da 2014. godine ugase platformu. Kao i mnogi startupi s dobrom idejom jednostavno su – ostali bez novaca. Sretnim spletom okolnosti, vrlo brzo nakon gašenja Earbits je opet osvanuo na internetskim prostranstvima zahvaljujući novom strateškom partneru. Dan je spašen!

Musicovery

Kakvo vam je raspoloženje danas?
Kakvo vam je raspoloženje danas?

Kako se danas osjećate? Tako birate glazbu na Musicoveryju, interaktivnom internetskom radiju koji podešavate po svojim željama – točnije, raspoloženjima. Na samoj naslovnoj stranici nalazi se ploča na kojoj naznačite kakve ste volje, a servis vam prema tome servira glazbu. Pjesme koje slušate ocjenjujete, pa se tako glazba koja vam se pušta dodatno podređuje vašim interesima.

Glazbeni izbor možete podesiti po žanru, godinama ili desetljećima ili se samo igrati s pločom raspoloženja, koja je, iskreno, najzabavniji dio. Postoji i plaćena inačica sustava, bez reklama na sučelju, s većom kvalitetom zvuka i mogućnosti da slušate samo svoje omiljene pjesme, a dođe prilično niskih 99 centi mjesečno.

Servis je dostupan i kao iOS i Android aplikacija, pa glazbu možete slušati u hodu i mijenjati raspoloženja kako se mijenja vrijeme dolaska tramvaja na vašu stanicu.

Svaki od ovih servisa ima svoje prednosti i mane – Grooveshark je najbliže onome što nam danas padne na pamet kada kažemo streaming glazbe, a na njegovom ćete se sučelju odmah snaći jer podsjeća na sve druge velike servise takve prirode, ali zaigrajte se malo i s indie glazbenicima, raspoloženjima i načinima na koji glazbu konzumirate.

Vipnet brzi internet

Odabrali ste glazbeni streaming servis za vas? Ne dopustite da vam omiljene pjesme prekida spori internet. Isprobajte Vipnetovu najbolju 4G LTE mrežu za pametne telefone s kojom su sporo preuzimanje sadržaja, beskonačno otvaranje internetskih stranica i slaba pokrivenost postali stvar prošlosti!

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Vodič

Morate podnijeti zahtjev za novu osobnu iskaznicu? Evo kako izbjeći gužvu na šalteru

Završetkom pandemije došao je službeni kraj maskama, ali i mnogim identifikacijskim dokumentima pa tako i osobnim iskaznicama bez kojih ne možete boraviti u Hrvatskoj. Ovo znači samo jedno... ogromni redovi na šalterima.

Web 3

Belma Gutlić: “Fokus s cijena kriptovaluta treba prebaciti na tehnologiju koja kriptovalute omogućava”

Danas se možemo pohvaliti da na našoj maloj sceni ne nedostaje konferencija vezanih uz blockchain i kriptovalute. Ipak, postoji jedan krovni naziv kojem se nitko dosad nije posvetio na jednak način, a koji možda zaslužuje i najviše pažnje.

Izvještaj

Tim McKeoun: “Ako želimo da se developeri razvijaju, moramo se pomiriti da će nekad biti manje produktivni”

"Developer Advocate" može postati svatko, ali uspjeh u tome će pronaći mali broj ljudi. Savjete kako općenito postati bolja podrška developerima, na ovogodišnjem QED-u podijelio je IBM-ov Tim McKeoun.

Što ste propustili

Sponzorirano

Studenti RIT Croatia kroz Senior Development Project kreirali stvarne projekte za Rimac Technology, INA-u, Async Labs… 

Domaće obrazovne institucije često se fokusiraju na teoriju, dok praksa ostaje na poslodavcima. RIT Croatia to mijenja svojim primjerom.

Tvrtke i poslovanje

Potvrđeno: Google preuzeo hrvatski Photomath

Hrvatska aplikacija Photomath postaja je i službeno dio Googleovog portfelja. Tehnološki gigant godišnje akvizira desetak tvrtki, a ove je godine u akvizicijski plan ušao upravo hrvatski Photomath.

Izvještaj

Web3 Tales: Trenutno u web3 sferi ima prilika za sve, ali to ne znači da je web3 za svakoga!

Zašto ući u web3? Kako radi i razmišlja web3 stručnjak/inja? Koji kadrovi su traženi? Je li web3 karijera dugoročno sigurna? Što kad je bear, što kad je bull? Samo su neka od pitanja na koje su se tražili odgovori na prvoj Web3 Tales konferenciji u Muzeju suvremenih umjetnosti u Zagrebu.

Intervju

Iza scene: O dizajniranju evenata poput Porina i Future Tensea uz hrvatski 21 Productions

Dizajnirati velike događaje, konferencije ili televizijske emisije nije lak zadatak. Cijeli posao obuhvaća detaljne razgovore s klijentom i ljudima koji su specijalizirani za snimanje, zvuk ili rasvjetu. Tom procesu uvelike može pomoći jedna stvar, a to je 3D vizualizacija produkcijskog dizajna.

Novost

Google predstavio program za startupe: AI for Health, na koji se mogu prijaviti i Hrvati!

Ovaj hibridni program prvi je u nizu akademija Google for Startups Growth Academy koji je fokusiran na olakšavanje i skalabilnost startupima u inovacijama i rješavanju društvenih izazova pomoću umjetne inteligencije.

Tvrtke i poslovanje

Končar D&ST nakon revizije prema Mamforce standardu učvrstio zdravu i inkluzivnu organizacijsku kulturu

Glavne korporativne vrijednosti u tvrtki Končar D&ST su kontinuirana briga o zaposlenicima, uključivost, društvena odgovornost i ekološka održivost, a sada im se polaže sve sustavnija i promišljenija pažnja.