Beeping osvaja tržište uslugom čišćenja - i vještim growth-hackingom

Beeping osvaja tržište uslugom čišćenja – i vještim ‘growth hackingom’

Na društvenim ste mrežama teško mogli zaobići oglase za Beeping, “Uber za čišćenje doma”, servis koji se iz Slovenije preselio u Hrvatsku i u prvoj godini rada osvojio 4000 registriranih korisnika. U međuvremenu se ta brojka udvostručila, a što leži iza tog uspjeha otkriva suosnivač Beepinga Jan Dobrilovič - ujedno i predavač na nadolazećoj petoj i jubilarnoj OMG konferenciji.

Beeping je tvrtka slovenskih korijena koja je prošle godine došla u Hrvatsku – točnije u Zagreb – kako bi postala produžena ruka zagrebačkih domaćinstava čiji članovi ne mogu, ne stignu ili jednostavno ne žele provoditi svoje vrijeme u čišćenju i pospremanju.

Tu uskaču Beepri, “čistači na zahtjev”, a servis se može koristiti kao jednokratnu uslugu ili Premium “pretplatu” za redovno čišćenje doma. Kada smo predstavili Jana i Beeping, rekao je da ima velika očekivanja širenja na Zagreb – a čini se da su se i ispunila:

Po prirodi smo u Beepingu takvi, da nikada nismo u potpunosti zadovoljni postignutim. To nas uvijek tjera, da budemo još bolji. Očekivanja veličine tržišta su se iskazala ispravna. Možda se to najviše osjeti na segmentu tržišta čistača. Trenutačno imamo nekoliko iznad 8.000 registriranih korisnika na platformi, 75% od svih narudžbi čini Beeping Premium segment, znači segment preplate. Za marketplace kao što je naš je to jako bitno. To je pravi način, da izgradiš uzdržljiv poslovni model na dugi rok. Rast pojedinačnih subscribera je više od 20% mjesečno.

Inicijalni plan kada je servis pokrenut bio je ponuditi usluge čišćenja Airbnb domaćinima i iznajmljivačima, no u praksi se pokazalo kako je drugi tržišni segment bio mnogo spremniji prigrliti ovu ideju:

Airbnb, Booking i slični korisnici su manje od 5% svih narudžbi. Istina je da im nudimo premalo rješenja što bi trebali – od pranja veša, preuzimanja ključeva i sličnog. Host Airbnba traži cjelokupno rješenje. Da razvijemo nešto takvo, previše bismo izgubili fokus. Od prvog dana su kućanstva broj jedan. Ista situacija je na tržištu Ljubljane. Što se više bliži sezona, ljeto, primamo sve više upita iz Dalmacije, Istre, Kvarnera. Činjenica je da sam Zagreb nudi tako velik izazov i mogućnosti da nam je primarno u fokusu.

“Nikada ne radimo nešto što se ne može izmjeriti”

“Cilj nam je s minimalnim ulaganjama postići rezultat”, jasan je Jan.

Teško je ne zamijetiti strelovit rast u iznesenim brojkama – Beeping to postiže različitim growth hacking metodama, a u njihovom središtu uvijek je – mjerljivost:

Kao prvo, nikada ne radimo nešto što se ne može izmjeriti. Drugo, mrzimo bilo kakve pretpostavke bez konkretnih brojki te treće, cilj nam je s minimalnim ulaganjima postići rezultat. Najbitnije je eksperimentiranje te biti data driven. Tu mislim na kanal, poruke, različite oglase, ciljane publike, dane, možda čak vremensku prognozu. Sve pratimo, dokumentiramo a prije svega si zadamo ciljeve koje želimo postići. Nekada je to konverzija zakupa, nekada lead itd. Imamo postavljene jasne procese unutra marketinga i prodaje.

Nekada su to velike strategije, a nekada male, ali bitne promjene, ističe Jan:

Kolega se dnevno bavi growth-hacking tehnikama. Možda jedna zanimljiva stvar – samo promjenom naziva dugmeta iz “Sljedeći korak” u “Naruči čišćenje” smo uspjeli za više od 25% povećati konverziju iz landing pagea u prodajni postupak. Sad možete zamisliti što može takva sitna promjena značiti na velikoj skali za krajnji rezultat.

Prvo rezultati, onda partnerstva

Vanja vjeruje da će Henkel u suradnji s Beepingom doprijeti do novih potošača

No rezultat tih metoda nisu samo “brojke” – ti rezultati donijeli su im i novo partnerstvo, i to s divom sredstava za čišćenje, Henkelom:

U prvoj vrsti je mogućnost suradnje s takvom multinacionalku kao što je Henkel dokaz ozbiljnosti te činjenice da možeš s idejom, pristupom i vizijom oduševiti jednog diva biznisa. Na drugoj strani je naravno obaveza i odgovornost, da napraviš ono što si obećao. Sve u svemu pa velika potvrda za nas, da smo na pravom putu. Vjerujem, da možemo puno toga dati jednom drugom. Na način suradnje s respektabilnom brandom što je Henkel daje nama kao Beepingu bolji brand awareness, vjerujem pa, da možemo mi sa svojom energijom, startup mentalitetom isto napraviti doprinos ka suradnji.

Cijela priča o partnerstvu počela je prije godinu i pol, kada su predstavili rast koji su do tad ostvarili. Uslijedilo je partnerstvo u Sloveniji, a kasnije i u Hrvatskoj. Vanja Legvart, Henkelova voditlejica marketinga, kaže kako je sretna što surađuju s Beepingom od samih početaka njihovog djelovnja:

Želimo biti prijatelj svakog doma i ponuditi našim potrošačima jednostavnu upotrebu naših proizvoda s maksimalnim rezultatima. Unatoč tome što smo dobro poznati na slovenskom tržištu, uvjereni smo da ćemo zajedničkom promocijom nagraditi postojeće potrošače i dotaknuti se ​​novih.

No Beeping se ne planira zaustaviti na tome, otkriva Jan:

Cilj nam je monopolizacija segmenta tržišta koji nam je u fokusu. Kako u Zagrebu tako i u Ljubljani. Sva ta iskustva koje smo sada u godinu i pol dobili nadograditi s 3 metropolne regije CEE. To nam je plan u trećem kvartalu godine. Uskoro će zaživjeti i nova platforma te, najbitnije, novo mobilno iskustvo. Aktivno radimo na tome i nadam se da ćemo za mjesec dana moći ponuditi novo Beeping iskustvo.

Više o tome kako udvostručiti prodajne rezultate i povećati konverziju Jan će ispričati na OMGcommerce konferenciji 4.4. u Tehološkom parku Zagreb na Zagrebačkom Velesajmu – puni program konferencije bit će objavljen krajem tjedna!

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Intervju

Tomislav Tipurić uoči ATD-a: Moramo poraditi na promjeni definicije junior developera

Uoči 18. konferencije Advanced Technology Days porazgovarali smo s osobom zaduženom za program, Tomislavom Tipurićem, o svemu što ne smijete propustiti na samom događaju, a i u svijetu tehnologije posljednjih godina i dana. Naravno, AI je neizostavna tema.

Novost

Slučaj BitLuckya ide prema zaključenju. Uhićeni osnivači koji su stotine ljudi oštetili za 18,5 milijuna eura

Mnogi su za tvrtku BitLucky čuli prvi put u svibnju ove godine, no nakon tog kobnog mjeseca svi će je itekako dugo pamtiti. Riječka tvrtka za trgovanje kriptovalutama, koju su osnovali i vodili Luka Burazer i Eugen Travalja, tada je svojim klijentima najavila da su nizom “loših trejdova i odluka doveli tvrtku u kriznu situaciju” - nakon čega im se gubi svaki glas.

Startupi

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Što ste propustili

Prikaz

Od 1. siječnja država nadzire Wolt, Bolt, Glovo… – što to znači?

Teško je regulirati segment tržišta o kojem nemate konkretnih saznanja, srećom, za tzv. GIG ekonomiju to će se uskoro promijeniti. Više saznajemo u razgovoru s ravnateljom Uprave za rad i zaštitu na radu u Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne skrbi.

Tvrtke i poslovanje

“Infrastruktura kao kod” izazov je s kojim se isplati uhvatiti u koštac, pogotovo za ogromne okoline

Što je sustav veći, to IaC (Infrastructure-as-Code) donosi više prednosti. Kako to izgleda u praksi?

Intervju

Kako esport industrija izgleda danas – iz perspektive partnera, sponzora, igrača i regulatora?

Ovoga prosinca u Zagrebu čeka nas prvo izdanje Beyond Esports konferencije koja se, kao što joj i ime kaže, bavi esport industrijom i svemu onome što ju pokreće.

Mobilne aplikacije

Vinare čeka EU regulativa, ali Kovačević i Drmač imaju rješenje: Craft Technology E-etikete!

Tko god je imao doticaja s EU regulativama zna da nisu jednostavne niti ih se smije shvatiti olako. Jedna takva stiže i u svijet vinara, a hrvatski Craft Technology mogao bi im tu biti od velike pomoći.

Tvrtke i poslovanje

LAQO opet u potrazi za najodrživijim tech rješenjima koja će nagraditi s 18 tisuća eura

Nakon uspješnog prvog izdanja s više od 250 prijava, krenule su prijave za drugo izdanje LAQOthona, nagradnog natječaja idejnih tech rješenja na temu održivosti u organizaciji Croatijinog LAQO osiguranja, prvog 100 posto digitalnog osiguranja.

Netokracija Podcast

Hoće li robotaksiji na ulice Zagreba i – kad?

I je li uopće realno očekivati da će se to dogoditi? U ovoj epizodi Netokracijinog podcasta pretresli smo tu vruću temu i to iz svih kutova - tehnološkog, operativnog, financijskog i komunikacijskog.