Škole programiranja: Prijelaz od fakulteta do prvog posla

Škole programiranja domaćih tvrtki jer fakultet ipak nije dovoljan…

Iako ih nema ni približno dovoljno, uzevši u obzir potrebe domaćih IT tvrtki, studenti koji izlaze s tehničkih fakulteta većinom nemaju dovoljno praktičnih znanja koje traže njihovi potencijalni poslodavci. Tomu je pokušala doskočiti domaća tvrtka Axilis koja je proteklih pet tjedana organizirala besplatne edukacije o JavaScriptu. Više o samoj školi i koliko ovakve edukacije mogu pomoći mladim developerima u usavršavanju i pronalasku budućeg posla, ispričao nam je Axilisov Petar Kovačević, ali i sami polaznici edukacije.

Petar objašnjava kako su polaznici edukacije krenuli od osnova JavaScripta do korištenja Node platforme i Reacta.

Iako ih nema ni približno dovoljno, uzevši u obzir potrebe domaćih IT tvrtki, studenti koji izlaze s tehničkih fakulteta većinom nemaju dovoljno praktičnih znanja koje traže njihovi potencijalni poslodavci. Bez uplitanja u rasprave čija je to krivica, od države pa do osobne odgovornosti svakog pojedinog studenta, tvrtke preuzimaju stvar u svoje ruke i same obrazuju kadar koji im treba.

U SAD-u su već neko vrijeme popularni bootcampovi za programiranje u trajanju od dva do tri mjeseca, a slična praksa postaje sve prihvaćenija i kod nas. Tako je Infinum baš najavio svoju drugu ljetnu školu izrade aplikacija, a prošli vikend završila je i škola JavaScripta koju je organizirala domaća tvrtka Axilis. Govoreći o razlozima pokretanja škole, Axilisov Petar Kovačević naglašava kako se upravo JavaScript zahvaljujući dominaciji weba kao platforme čiji je kritičan dio, proširio na gotovo sve platforme i uređaje.

Znanje JavaScripta i pripadajućih tehnologija vrlo je tražena vještina, što znači i vrlo plodne mogućnosti za zapošljavanje jednog dana. Nažalost, osim na vlastitu inicijativu, studenti se tijekom studija vjerojatno neće susresti s konkretnim znanjima na tom području, barem ne u onoj mjeri u kojoj bismo svi mi to htjeli. To je gorući problem, kako nama, tako i ostalim poslodavcima.

Buđenje inženjerske intuicije

Polaznici su na prvoj radionici krenuli s osnovama JavaScripta jer, kako Petar objašnjava, malo tko je od njih mogao u početku reći da savršeno vlada konceptima i zamkama JavaScripta, tako da je sadržaj bio koristan i za početnike, ali i JavaScript veterane. Uz to, polaznici su obrađivali novi ES2015 standard JavaScripta, ali su se bavili i izradom poslužiteljskih aplikacija i Node platformom te izradom web klijenata s Reactom.

No, ideja ih nije bila naučiti samo alate JavaScripta.

Ideja je bila kroz radionice probuditi i inženjersku intuiciju u polaznicima, približiti im realne probleme i scenarije što smo, nadam se, i uspjeli, što kroz zadatke na radionicama, što kroz završni projekt. I naravno, osim upotpunjavanja teorijskih znanja studentima, nadamo se da će sve ovo potaknuti trend edukacija koji će na kraju biti od pomoći svim firmama koje se bave razvojem softvera.

Fakultetsko znanje je super, ali…

javascript_axilis_skola_3
Više od 200 prijava za JavaScript školu pokazuje interes za dodatnom edukacijom i usavršavanjem.

Školu je prošlo 15 polaznika, a jedan od preduvjeta uz visoku razinu motivacije bilo je i osnovno znanje programiranja. No zanimljivo je kako je stiglo više od 200 prijava.  Iznenađuje li ovako veliko zanimanje?

To je probilo sva očekivanja. Jako nam je teško bilo napraviti selekciju jer je to značilo da smo morali odbiti puno kvalitetnih kandidata. Ali sve te prijave jasno pokazuju da postoji želja za znanjem i da su ljudi svjesni kako je potrebno uložiti dodatnog rada uz fakultet kako bi se postigla konkurentnost na tržištu.

Često se spominje kako mladi izlaze s fakulteta s nedovoljno praktičnog znanja, a Petar o tome kaže kako studiji poput FER-a studentima daju jaku teorijsku podlogu što nije loše jer takvi studenti brže i kvalitetnije savladavaju nove tehnologije i koncepte.

Ali bitno je biti umjeren, postići odgovarajući omjer prakse i teorije kako bi studenti već na samom izlasku s fakulteta bili spremni raditi konkretan posao. No tehnologije, potrebna znanja i vještine mijenjaju se iz dana u dan i fakulteti tu mogu biti poprilično tromi.

Nas gura tržište, moramo biti konkurentni i u toku s vremenom, pa vrlo rano postajemo kompetentni da prenesemo ta znanja na studente. Tako da, mislim da su edukacije poput ove škole vrlo važan element u cjelokupnoj priči građenja educiranog i sposobnog kadra.

A što o učenju JavaScripta kažu polaznici?

axilis_skola_js_5
U Axilisu kažu kako nema razloga da dogodine ne otvare vrata neke nove JavaScript škole.

Kako mi je Petar objasnio, profil polaznika bio je raznolik. Iako su većinom bili FER-ovci poput Brune Anđelić, studentice preddiplomskog studija, bilo je i onih koji u programiranju mobilnih i web aplikacije vide nastavak svoje karijere, iako su primjerice diplomirali građevinu, poput Ivana Ivičeka.

Kao finalistica ovogodišnjeg App Start Contesta, Bruna kaže kako je alate o kojima je učila proteklih tjedana poznavala od prije, no da ih je tek na edukaciji naučila koristiti na pravi način.

Na svakom predavanju sam naučila puno toga i što je najvažnije obradili su se svi osnovni koncepti svakog jezika. Kada se to zna lako je dalje nadograđivati znanje. Mislim da je to taman taj prijelaz koji je potreban od načina rada koji imamo na fakultetu i čiste prepuštenosti samom sebi. 

S druge strane, Ivan ističe:

Ovakve škole su vrlo dobre za pronalazak budućeg posla jer se dolazi u kontakt s konkretnom tvrtkom, ljudima koji rade u toj struci te ostvareni kontakti mogu olakšati samo zapošljavanje.

U budućnosti i nove edukacije

Velik broj prijava svakako je pokazatelj da ne nedostaje interesa za dodatne edukacije i učenje programiranja. Hoće li Axilis uskoro organizirati novu školu programiranja? Petar za kraj kaže:

Mi smo i više nego zadovoljni iskustvom koje smo stekli organiziranjem škole, ali i njezinim rezultatima na samom kraju. Tako da definitivno u planu imamo nastaviti s organizacijom sličnih sadržaja i u budućnosti. Jedna od primarnih stvari kojom se bavimo u Axilisu je razvoj aplikacija za mobilne platforme, tako da je i to možda smjer u kojem bi iduća škola mogla krenuti. Ali do godine, nema razloga da ponovno ne otvorimo vrata neke nove JavaScript škole.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Vodič

Morate podnijeti zahtjev za novu osobnu iskaznicu? Evo kako izbjeći gužvu na šalteru

Završetkom pandemije došao je službeni kraj maskama, ali i mnogim identifikacijskim dokumentima pa tako i osobnim iskaznicama bez kojih ne možete boraviti u Hrvatskoj. Ovo znači samo jedno... ogromni redovi na šalterima.

Web 3

Belma Gutlić: “Fokus s cijena kriptovaluta treba prebaciti na tehnologiju koja kriptovalute omogućava”

Danas se možemo pohvaliti da na našoj maloj sceni ne nedostaje konferencija vezanih uz blockchain i kriptovalute. Ipak, postoji jedan krovni naziv kojem se nitko dosad nije posvetio na jednak način, a koji možda zaslužuje i najviše pažnje.

Novost

800.000 eura investicije za Turneo hrvatskih osnivača koji želi digitalizirati globalno tržište turističkih izleta

Za svoju B2B platformu za distribuciju izleta prikupili su 800.000 eura pre-seed investicije. Kažu da im je navjeća konkurencija olovka i papir, a s njom se bore brzom implementacijom, lakim korištenjem i - umjetnom inteligencijom.

Što ste propustili

Video

Metaverse nije mrtav! Samo je “skriven” zbog investitora

Je li metaverse živ ili mrtav - pitanje je sad. Ako pitate svjetske medije, mnogi su već izdali osmrtnice metaversu. No, možda su malo trčali pred rudo.

Mobilne aplikacije

Predstavljena je aplikacija “Moj ZET” za kupovinu karata javnog prijevoza putem mobitela

Aplikacija je trenutno dostupna za Android uređaje, dok će za iOS biti za nekoliko dana.

Tehnologija

STEM avantura osnovnoškolskih robotičara iz Prigorja Brdovečkog dovela ih je do Maroka i nagrada

Programiranje LEGO robota, razvijanje solarnog punjača mobilnih telefona, natjecanje s drugim ljubiteljima STEM-a, osvajanje medalja i putovanje na drugi kontinent. Malo je reći kako su osnovnoškolci iz Tima Regoč imali uzbudljivu STEM avanturu na kojoj su proputovali preko 2500 kilometara!

Razvoj weba

20 godina WordPressa: Prednosti i mane (zajednice) sustava na kojem počiva skoro 50% weba

Možemo li bolje proslaviti 20 godina WordPressa od detaljne analize u kojoj raspravljamo njegove uspone i padove, prednosti i mane, viziju za budućnost, ali i trenutne goreće probleme u WP ekosustavu...

Razvoj weba

Kako istraživanje korisnika štedi novac i vrijeme

(Iako na prvu zvuči kako predugo traje i previše košta.)

Karijere

Gea Kariž je nova direktorica Mastercarda za Hrvatsku

Mastercard je objavio tri imenovanja u vodstvu kompanije u jugoistočnoj Europi kako bi ojačao prisutnost u regiji i bolje odgovorio na zahtjeve tržišta.