
Imaju li hrvatski developeri koristi od tužbe prema Appleu? Oni u SAD-u možda i zarade do 30 tisuća dolara…
Apple je pristao na nagodbu koja znači da će developeri aplikacija iz SAD-a moći slati ponude za plaćanja izvan aplikacije, ali i dobiti do 30 tisuća dolara odštete.
Tehnološka industrija mjesto je čestih tužbi i pravnih ratova. Sjetimo se poznate parnice između Applea i Epica, pa i prečestih tužbi protiv Googlea zbog pokušaja ostvarivanja monopola. Posljednja u nizu tužbi ona je koja se tiče naizgled jednostavne stvari: mogućnosti plaćanja izvan aplikacije.
Ovo je presedan jer je Apple do sada vrlo teško odustajao od svojih provizija od 30% koje su u međuvremenu postale i standard industrije.
Apple protiv developera
Tužba koju su 2019. u Kaliforniji podnijeli mali developeri aplikacija kaže kako je Apple “monopolizirao distribucijske servise za iOS aplikacije i proizvode unutar aplikacija što je rezultiralo većim troškovima za developere aplikacija unutar SAD-a”.
Ovo znači da, ako ste htjeli kupiti nešto unutar aplikacije morali ste platiti ne samo developerima, već i Appleu koji je uzimao svoj dio. Niste mogli, primjerice, poslati email korisniku aplikacije i reći mu da kupi nešto unutar aplikacije putem vaše stranice (gdje je jeftinije), jer je Apple to branio.
To ograničavanje se zove anti-steering policy, odnosno sklop pravila koje je Apple dugo koristio kako bi developerima onemogućio plaćanja izvan Apple ekosustava. O tim pravilima se govorilo i u tužbi Epic Gamesa kada je u kontekstu bilo plaćanje u igri Fortnite, ali ništa se zapravo nije promijenilo do ovoga ljeta.
Za usporedbu, na Androidu postoje slična pravila, ali ih se Google nije toliko čvrsto držao kao Apple. Također, EU nastoji napraviti slične stvari za developere iz Unije, iako se toj tužbi još uvijek ne nazire kraj tako da danas koristi imaju samo developeri bazirani u SAD-u.

Mailom može, ali ne i kroz aplikaciju
Kako pišu strani mediji, Apple je još u lipnju unio promjene u svoja pravila korištenja kako bi omogućio developerima komuniciranje s korisnicima izvan aplikacija.
No, tada još nije bilo dozvoljeno komunicirati o ikakvim opcijama plaćanja koristeći informacije dobivene unutar aplikacije. Developeri su morali smisliti način kako dobiti informacije o korisnicima na druge načine.
Ako sve bude kako je zamišljeno u nagodbi, developeri će moći kontaktirati korisnike, recimo emailom, i reći im da bolje prilike za plaćanja imaju na drugim mjestima. No, i dalje neće moći direktno unutar aplikacije reći korisnicima da ne moraju koristiti Appleov sustav plaćanja. To bi ipak bilo malo previše transparentno.
100 milijuna dolara odštete
Kao dio nagodbe Apple je osnovao i novi fond zvan Small Developer Assistance Fund koji bi trebao isplatiti iznose developerima aplikacija iz SAD-a koji su zakinuti gore spomenutim praksama.
Radi se o plaćanjima u periodu od 4. lipnja 2015. do 26. travnja 2021.
Developeri aplikacija mogu dobiti od 250 dolara do 30 tisuća dolara, ovisno o tome koliko su zakinuti. Svi zainteresirani developeri moći će provjeriti ispunjavaju li kriterije putem nove stranice. Ova stranica će započeti s radom čim se tužba finalizira, a zasad se možete mailom prijaviti da dobijete obavijest kada se to dogodi.
Apple je za isplate osigurao oko 100 milijuna dolara koji će se isplatiti developerima, a sve što ostane donirat će se neprofitnoj organizaciji Girls Who Code.
Što to znači za hrvatske developere?
Jednostavno rečeno, ako niste bazirani u SAD-u, ne previše. Ako, pak, imate registriranu tvrtku u SAD-u i razvijate aplikacije isto kao i Amerikanci, i vi (odnosno vaša tvrtka) mogli biste dobiti kompenzaciju ako ispunjavate uvjete. Ovo još uvijek nije kristalno jasno jer spomenuta stranica nije u pogonu, ali ne škodi probati!
S druge strane, sada možete kontaktirati korisnike putem maila i reći im da ne daju 30 posto provizije Appleu nego direktno vama, što je novost o kojoj se trebalo govoriti još 2015., a ne danas.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.