Može li tvorac najpopularnije igre današnjice razbiti duopol Apple i Google trgovina?

Može li tvorac najpopularnije igre današnjice razbiti duopol Apple i Google trgovina?

Developeri vaših i naših najdražih mobilnih aplikacija i igara već godinama plaćaju 30% (!) Appleu i Googleu za ulazak u njihove "trgovine", ali možda tome dolazi kraj uz - Fortnite.

Ne događa se svaki dan da tvrtka vrijedna skoro 17 milijardi dolara tuži još veće tehnološke gigante, a još manje da od situacije napravi društveni pokret mobilizirajući u svoju korist desetke milijuna gnjevnih korisnika.

E, pa dogodilo se 13. kolovoza. Epic Games, tvorac najpopularnije online igre današnjice – Fortnitea, još se od 2018. nateže s Google i Appleom oko poreza koji uzimaju aplikacijama objavljenima na svojim trgovinama. Osim od cijene same aplikacije (ako se ista plaća), Google i Apple tvorcima aplikacija uzimaju 30% i od svake mikrotransakcije koja se provede u aplikaciji.

Apple i Google dominiraju tržištem stoga mogu odrediti da svaka mikrotransakcija mora ići preko njihovog sustava plaćanja ako je aplikacija objavljena na njihovoj trgovini. A to se Epic Gamesu nije svidjelo, kao ni mnogim drugim tvrtkama i developerima koji tamo plasiraju svoje aplikacije već godinama. 30% je mnogo!

Međutim, rijetko tko je dosad imao šansu nešto napraviti da se to promijeni – najčešće se samo nalaze načini kako zaobići taj sustav, kao što je napravio Spotify. Epic Games je napravio jedan sličan zaobilazak, upućujući igrače da mogu mikrotransakcije realizirati putem Epic sustava plaćanja, ali im to nije urodilo plodom. Ni par sati nakon aktivacije novog sustava, Apple i Google uklanjaju Epic Games sa svojih trgovina.

Epic Games u istom trenu prilaže tužbu o nepravednoj tržišnoj utakmici protiv obje korporacije, razrađenu na 150 stranica, a potom i zanimljiv trailer kojim su pod geslom #FreeFortnite potaknuli mase igrača da se zauzmu za njihovu stvar.

Zašto je to bitno vama, kao korisnicima aplikacija, ali i developerima, otkrivamo u novoj epizodi.

Teme o kojima pričamo su:

  • Kako je Epic Games pomno isplanirao tužbu i marketinšku kampanju;
  • Tko je bad guy? Podijeljeni stavovi u zajednici;
  • Što sve to znači za developere?
  • 30% je standard u industriji… Žalili su se i veći, poput Spotifya.
  • Borba za tvoje mikrotransakcije!
  • Može li Epic pobijediti?

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

Slušajte Netokracijin podcast i dalje putem bilo koje aplikacije za podcaste, poput Apple ili Google Podcasta te Spotifya, a ako želite, gledajte nas na YouTubeu – i javite nam svoje komentare na ovu temu, kao i prijedloge za buduće epizode.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Joja

    Joja

    24. 08. 2020. u 2:30 pm Odgovori

    Kao developer 100% sam na strani Apple i Google-a. Smislili su poslovni model, napravili su platformu, nabili cijenu i tko hoće neka plaća. Ako ne budu firme plaćale cijena će biti spuštena. Ako im dosad nije odgovaralo da plaćaju mogli su napraviti svoju platformu i uložiti svoje pare. Gle čuda, tada bi i oni sami vjerojatno nabili veliku maržu. U Americi odavno postoji pravilo kako se određuje optimalna cijena: to je najviša cijena koju je kupac spreman plaćati. Dok god velika većina spremno plaća problema nema. Case solved.

    Apple i Google imaju drugi problem, PWA iliti Progressive Web Applications tehnologiju tj mobilnu verziju aplikacije koju skineš direktno na sajtu firme, ne treba ići u Apple ili Google store.

    • ludi panj

      ludi panj

      24. 08. 2020. u 3:05 pm Odgovori

      pristojan komentar makar se ne slažem da je 30% vrijednost koju Apple/Google realno treba prisvojiti,

      ali jebiga slobodno tržište, ako ti se ne sviđa ponudi jeftinije,
      tužakanjem se ne dobije ništa korisno,
      razbijanje monopola je ispravan smjer

      • Ana Marija Kostanić

        Ana Marija Kostanić

        24. 08. 2020. u 3:25 pm Odgovori

        To je ono na što Epic ide zapravo u tužbi. Riječ o zaštiti tržišne utakmice. Posebno Apple kao monopolist iskorištava situaciju. Jer da postoji opcija, drugi bi je koristili – uzeli su Samsung za primjer na Androidu, Fortnite ekipa sad na Samsung uređajima ne koristi Google Play Store već Samsung store jer im je tamo jeftinije kupovati VBucks (virtualni novac u igri). Na Appleu nemaju te opcije…

    • Lovro

      Lovro

      25. 08. 2020. u 7:24 pm Odgovori

      to o čemu pričaš se zove monopol I međunarodno je zabranjen i ilegalan. Nijedna tvrtka ne smije imati udjel tržišta veći od 33%. Jedini problem dosada je bilo što Apple store I Google play se nisu smatrali kao zasebno tržište. 30% bi se moglo nazvati i ucjenom

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Digitalni marketing

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Netokracija Podcast

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Programiranje

Tomislav Tipurić uoči ATD-a: Moramo poraditi na promjeni definicije junior developera

Uoči 18. konferencije Advanced Technology Days porazgovarali smo s osobom zaduženom za program, Tomislavom Tipurićem, o svemu što ne smijete propustiti na samom događaju, a i u svijetu tehnologije posljednjih godina i dana. Naravno, AI je neizostavna tema.

Što ste propustili

Novost

Bellabeat lažirao brojke: Danci otkrivaju, Netokracija podcast komentira

Ako ste već pročitali Antonijin tekst, onda nam se pridružite u razgovoru uz prijaznu kavu...

Startupi

Bellabeat lagao o broju korisnika i investiciji s Bank of America?! – tvrde danski mediji!

"Bellabeat je najvrjednija kompanija u portfelju investicijskog fonda Nordic Eye. Postali su jednorog, vrijede 3,5 milijarde dolara. Prihodi u 2022. su im iznosili 525 milijuna dolara. Bellabeat već danas posluje s dobiti."

Tvrtke i poslovanje

Otkazi su sve, samo ne mala stvar. Kako pripremiti ljude?

Nekontrolirano zapošljavanje, fluktuacije kadra te konačno - manjak iskustva u davanju otkaza, doveli su nas do niza loše odrađenih i komuniciranih otpuštanja. Što se moglo bolje?

Digitalni marketing

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Tehnologija

Najveća hrvatska luka u Pločama postat će pametna, uz sufinanciranje iz EU od skoro milijun eura

Luka Ploče postat će prva hrvatska pametna luka. Ujedno je ovo jedini projekt iz Hrvatske koji je Europska Komisija odobrila u sklopu fonda 5GSC - od ukupno 14 odobrenih u cijeloj Uniji.

Tvrtke i poslovanje

Bajke u digitalnom svijetu: Pinokio djeci priča o lažnom predstavljanju, a tri praščića o slabim lozinkama

Stotine ljudi podržale su humanitarnu akciju tvrtke Combis i Centra za nestalu i zlostavljanu djecu.