Priznajte da pomalo zavidite onima koji nemaju fiksno radno vrijeme i šefove koji im sjede nad glavom. Ipak, kad ste sam sebi šef, morate sami brinuti i za organizaciju vremena i poštivanje rokova, ugovaranje i promociju vlastitog rada - i to nije nimalo jednostavno. Upravo zato postoje digitalni alati koji svakom samostalnom kreativcu ili osobi koja pokreće svoj poslovni pothvat mogu pomoći da im se čitav život ne pretvori u radno vrijeme.
Moj prosječan radni dan počinje tako da sjednem za radni stol u uredu, upalim računalo, bacim oko na mailove koji su se nakupili tijekom prethodnog dana. Ipak, poznajem i ljude kojima se od same pomisli na ovakav početak dana diže kosa na glavi. Takvim ljudima je draže da su sami svoji gazde, često nemaju fiksno radno vrijeme i rade ili od kuće ili u nekom od coworking prostora koji u posljednje vrijeme u Hrvatskoj niču kao gljive poslije kiše.
Neki od njih su honorarci, poznajem i podosta kreativaca koji tako funkcioniraju, a i mnogi domaći startupi koje pratim krenuli su na sličan način. Ipak, svi oni imaju slične probleme u koje sam se pokušao uživjeti i probrati pregršt nekoliko korisnih aplikacija i online alata koji ih mogu olakšati. Jer, na kraju krajeva, svakome od nas u životu treba malo organiziranosti.
Kojoj aplikaciji povjeriti organizaciju vašeg (radnog) vremena?
Kad radite u organiziranom uređenju velike firme, onda znate da imate kolege u koje možete imati povjerenja da će vas podsjećati na rokove i šefa koji će doći galamiti na vas, no freelanceri i honorarci si jednostavno ne mogu priuštiti taj luksuz. Kad vas nitko ne naganja niti podsjeća na rokove, vrlo lako je zaboraviti prioritete i zato vam je potreban dobar alat za praćenje zadataka na kojima radite. Ako radite u timu u kojem su jedan ili više članova dislocirani, vjerojatnije ćete za međusobnu komunikaciju i koordinaciju koristiti alate kao što su Slack ili Trello, no oni koji samostalno rade znat će cijeniti mogućnosti koje nudi TickTick. Osim stvaranja liste zadataka za svaki pojedini dan, on omogućava i pregledan prikaz rokova, jednostavno postavljanje podsjetnika i raščlanjivanje kompleksnih zadataka na manje dijelove.
Iz vlastitog iskustva mogu reći da je, za razliku od drugih prekrcanih alata, TickTick prema meni bio jako prijateljski nastrojen i vrlo kooperativan s Google Calendarom, a koristim ga i kao web alat, na Android tabletu, na starom iPhoneu, a postoji i proširenje za Chrome. Jedna od odlika TickTicka je i podrška za pretvorbu e-mail poruka u zadatke, a kažu da je TickTick je također dobar prijatelj sa Siri (iako je moj iPhone prestar za to), tako da uz njenu pomoć glasovnim putem možete složiti popis zadataka za određeni dan. Ipak, ako vam sve to nije dovoljno, možda će vaše potrebe zadovoljiti neki od alternativnih alata kao što su Wunderlist ili Todoist.
Evernote – naš omiljeni alat za vođenje bilješki
Mislim da se ne bih trebao time hvaliti, ali donedavno su mi najbolji prijatelji za razradu ideja i hvatanje bilješki na sastancima bili olovka i bilježnica. Ipak, odnedavno mi je teško zamisliti sebe bez mogućnosti da na mobitelu u hodu zabilježim neku ideju, pohranim zanimljiv link na koji sam naletio na način da prepisujem adresu s ekrana ili jednostavno da na papiru vodim zapisnik sa sastanka. Za kratke bilješke neki će rado iskoristiti Google Keep, ali meni ide na živce što ga ne mogu koristiti niti na iPhoneu, niti na službenom Windows Phone uređaju. Upravo zato još uvijek za takve stvari koristim Evernote jer je univerzalan i fleksibilan alat za vođenje bilješki bez obzira na to što je suviše kompleksan za moje potrebe.
Međutim, Evernote ne koristim direktno kroz aplikaciju, nego u kombinaciji s proširenjima za preglednik kao što je Web Clipper za brzo pohranjivanje članaka na koje sam slučajno naletio ili uz pomoć IFTTT recepata s pomoću kojih po ključnim riječima automatski u bilježnicu pohranjujem sadržaje s brojnih portala koje ne stignem svakodnevno pratiti. Dodao bih i odličnu iOS aplikaciju Scannable za skeniranje dokumenata direktno u Evernote, a ako imate iPad i često imate potrebu nešto skicirati, svakako isprobajte Penultimate.
Ako vas iz nekog razloga Evernote svojim mogućnostima nije usrećio koliko mene, možda će vam se kao alternativa svidjeti OneNote koji je sličniji klasičnoj bilježnici, a ako imate potrebu ručno voditi bilješke ili često nešto skicirati, a nemate iPad, preporučujem da isprobate Squid.
Suvremen pogled na osobnu web-stranicu i blog
Možda će vam se paušalnom učiniti ocjena da je web-dizajn na aparatima, no činjenica je da uz današnje servise kao što su Weebly ili Squarespace gotvo svatko u vrlo kratkom roku može napraviti vizualno upečatljiv landing page za svoju startup ideju ili novi projekt. Ipak, meni se od mnoštva takvih servisa najviše svidio Strikingly koji možda nije toliko popularan i ima podosta ograničen broj predložaka, ali je ispao nevjerojatno jednostavan i intuitivan za korištenje te je vrlo jednostavno u njega integrirati prijavni obrazac i vanjski servis za prodaju karata za događanje, multimedijskih sadržaja i komentara. Isto tako, možda će nekome dobro doći i duboka integracija s LinkedInom s pomoću koje može u roku par minuta napraviti vizualno dojmljiv životopis pod vlastitom domenom.
Znam da mnogi još uvijek kao blog platformu preferiraju WordPress, no moram priznati da sam nakon pet ili šest godina nekorištenja ostao užasnut koliko je postao kompliciran. Upravo zato volio bih da prije odluke o otvaranju još jednom WordPress bloga probate dati šansu blog servisu Ghost koji možda ne obiluje velikim brojem gotovih predložaka na ThemeForestu, ali je puno jednostavniji za postavljanje i upravljanje postavkama od WordPressa, a za unos teksta koristi se markdown, koji značajno ubrzava unos i uređivanje objava.
Budući da korištenje Facebooka i Twittera oduzima puno vremena, probajte iskoristiti Buffer za planiranje privatnih (a i poslovnih) objava na društvenim mrežama, a ako imate dva ili više računala ili mobilna uređaja, za brzo dijeljenje sadržaja među njima možete koristiti Pushbullet ili Portal.
Digitalne nomade i freelancere podržava i Vipnet, koji nudi poslovnu ponudu za što lakše komuniciranje dok ste izvan ureda, kod kuće ili na putu.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
john from taskade
15. 08. 2020. u 3:29 pm
Hi there 👋
I’m John, CEO of Taskade. We built a real-time organization tool for remote teams. Taskade is designed for collaborative brainstorming + outlining with built-in video chat, in one simple workspace.
👩💻 Web App: http://www.taskade.com (no sign-up needed)
🕹 iOS/Android + Mac/PC Apps: http://www.taskade.com/downloads
🍎 App of the Day: https://apps.apple.com/us/story/id1433671795
Taskade is super fast, flexible, and free to use.
Look forward to connecting!
Cheers