Što čini (uspješnu) agenciju za razvoj proizvoda otkrivaju osnivači Neuralaba, Bornfighta i Flow and Forma

Što čini (uspješnu) agenciju za razvoj proizvoda otkrivaju osnivači Neuralaba, Bornfighta i Flow and Forma

Što je bolje, usluga ili proizvod? Agencija ili firma koja razvija proizvod? Upravo tom vječnom pitanju posvetili smo i jedan cijeli panel za kraj drugog dana RockPaperProduct konferencije.

A s kime bolje razgovarati o toj temi nego s ljudima koji su se našli na obje strane?

Tomislav Grubišić iz Bornfighta, Marko Pavlović iz Flow and Forma te Krešimir Končić iz Neuralaba našem su Ivanu Šimiću iz svog iskustva pokazali kako i agencija i proizvod imaju svoje pozitivne i negativne strane, a odgovor na pitanje iz prve rečenice je – ovisi.

Ako niste uhvatili što se događalo na RockPaperProduct konferenciji prošlog tjedna svakako pročitajte naše izvještaje, ali i snimku događaja za više detalja.

Ako i nemate iskustva s razvojem proizvoda – fokusirajte se na ono što klijentu treba

Kako uopće doći do vlastitog proizvoda? Krešimir kaže kako mu tijekom razvoja nekog proizvoda navire puno ideja, no prvi je korak u razvoju dobrog proizvoda prepoznati što je klijentu, odnosno korisniku, zapravo potrebno.

Drugi korak je osigurati dugoročnu kvalitetu. Nije problem imati kvalitetan proizvod prvih godinu dana, dodaje, no prava kvaliteta vidi se u borbi s konkurencijom nakon dužeg vremena. Uz to je vrlo bitno i koliko sposoban developerski tim imate jer oni najviše rade na realizaciji samog proizvoda.

Želite li uspješan proizvod, prvo uložite u dobar tim! Evo kako rade timovi A1, Lemaxa i Farseera

Tomislav pak objašnjava kako u agenciji s vremenom shvatiš da takva vrsta poslovanja nije skalabilna pa počneš gledati kako neki dio posla pretvoriti u proizvod. Oni su se zato odlučili svoj profit iz agencijskog poslovanja uložiti u razvijanje vlastitog proizvoda, no – skupo su ga platili.

Kada nemaš iskustva s product developmentom, fokusiraš se na stvari koje tržištu nisu bitne. Time samo gubiš vrijeme, energiju i novac koji su mogli biti puno pametnije investirani.

Za Marka i njegovu firmu Flow and Form do razvoja proizvoda došlo je spontano. Sve više njihovih klijenata iz svijeta nekretnina imalo je problem koji su htjeli riješiti, a oni su uvidjeli kako su idealni za rješavanje takvih problema jer su već poznavali klijente. S vremenom su počeli razvijati sve više rješenja u području proptecha i smjer se utabanao prirodno. Kao i Bornfight, u Flow and Formu odlučili su uložiti sve u razvoj tih proizvoda. Dugoročno, kaže Marko, to im je imalo više smisla. I sami žele biti korisnici tih proizvoda pa odluka nije bila teška.

Radite ono što želite raditi

Dakako, najveće pitanje panela bilo je što je bolje – agencija ili firma s proizvodom? To pitanje muči i developere koji traže posao, ali i one koji žele zaplivati poduzetničkim vodama. Točnog odgovora, smatra Marko, zapravo nema:

Bolje je ono što ti se više sviđa raditi. S agencijskim poslom će se prije doći do nekakve zarade, dok je kod proizvoda drugačije i treba nešto više vremena. Na kraju dana, što su vam ciljevi?

Marko i sam priznaje da je teško reći što je bolje te da sve ovisi o tvrtki, ali i vlasniku.

Tomislav se slaže s Markom kako su u pitanju osobne preferencije te ističe da je, njemu konkretno, bitno stvarati. Agencija, tvrdi, otvara jako puno vrata i preko nje se može naučiti jako puno o samom tržištu:

U njoj se stvari puno brže mijenjaju, ali je samim time i stresnija. Proizvod je, s druge strane, neizvjestan do trenutka kad se s njim može nešto raditi. Ponekad je za njega potrebno i do godinu-dvije prije nego shvatiš ima li smisla nastaviti razvijati ga.

U konačnici, ljudima koji žele više i brže učiti Tomislav preporučuje agenciju, a Krešimir developere savjetuje da dobro pripaze kod kojeg poslodavca idu i što im se obećava:

I agencija može biti izvjesna i neizvjesna. I product firma može biti izvjesna i neizvjesna. Oba biznisa mogu biti stresni i nestresni, imati uhodane i neuhodane procedure.

Volite svoj proizvod, ali nemojte se previše vezati

Nedavno smo na Netokracija podcastu ugostili Marka gdje je rekao kako je startup Anctu propao jer su previše voljeli svoj proizvod. Idealna je bila prilika da ga pitamo što to zapravo znači „previše voljeti svoj proizvod“:

U početku kao mladi i neiskusni mislite da je vaš proizvod savršen i kako će funkcionirati u savršenom scenariju. Kada se ideja prenese u stvarnost, kada se izgradi nešto, susretnete se s raznim izazovima. Počnete kao zaljubljenici u svoj proizvod stvarati izgovore zašto nešto ne funkcionira umjesto da se prilagodite stvarnom stanju. Ne trebaju se korisnici mijenjati. Trebate se mijenjati vi i vaši proizvodi.

Propali je startup ipak imao pozitivne učinke. Marko je naučio kako puno ranije uvidjeti funkcionira li ideja ili ne te na vrijeme odustati u drugom slučaju. Ipak, dodaje, neke se lekcije i dalje uče, a vrijeme će pokazati koliko su toga zapravo usvojili.

Nekada se najbolje uči na vlastitim – propustima

Zaljubljenost u vlastiti proizvod doživjeli su i Tomislav i tim sa svojim Mediatoolkitom. Preko njega su naučili kako slušati tržište i što uopće znači izbaciti proizvod na tržište. Kada je Mediatoolkit napokon ugledao svjetlo dana, nije se apsolutno ništa dogodilo. Korisnici nisu došli sami od sebe. Bornfight je s Mediatoolkitom morao doći do njih.

To je Tomislava naučilo koliko je odjel prodaje zapravo bitan. Počeo je čitati knjige o prodaji i shvatio da sales ekipa nije tako loša kako se to na prvu čini.

Više mi sales nije bio netko tko nešto nekome uvaljuje. Moraš identificirati koji problem rješavaš nekome. Moraš znati koliki mu benefit stvaraš i uzeti svoju proviziju na benefitu koji si mu stvorio. Nisi mu uzeo novce, napravio si mu benefit. To me naučilo da proizvod što prije treba izbaciti na tržište i što prije početi pričati s korisnicima. Onda tek zapravo shvatiš kakav proizvod trebaš raditi.

Treba li svaka agencija imati svoj proizvod?

Nekako je prirodan tijek da agencija s vremenom krene razvijati svoj proizvod s kojim će rješavati neke specifične probleme svojih klijenata. Postavlja se pitanje, trebaju li agencije strahovati za svoju budućnost ako ne idu u tom smjeru? Tomislav tvrdi da ne, dapače, za agencije će uvijek postojati tržište, tvrdi.

Možda je i bolje fokusirati se na jednu stvar. S vremenom se agencija koja razvija proizvod svejedno razdvoji na firmu koja razvija proizvod i agenciju koja radi s klijentima.

Marko je stava da agencija ne treba imati svoj proizvod ako nije povezana s problemom koji on nastoji riješiti. Dakako da proizvod nosi neke svoje pluseve, ali isto tako treba računati i na neke negativne strane, ističe. Na kraju dana bitnim smatra da je posao koji obavljaju dobar.

Savjeti za agencije koje žele imati proizvode

Za kraj pitali smo dečke za savjete koje bi dali vlasnicima agencija koji se žele upustiti u razvoj vlastitog proizvoda.

Osnovni plan na nekoliko stranica početna je točka, tvrdi Krešimir:

Što je proizvod, koja mu je cijena, tko će raditi na njemu, kome je namijenjen… Sve su to pitanja na koja treba imati odgovore prije bilo kakvog početka. Sam proizvod ne vrijedi ako ga korisnici ne žele koristiti zbog lošeg iskustva.

Zato Krešimir savjetuje staviti fokus na dizajn, korisničko sučelje i iskustvo jer dugoročno će to biti od velike koristi. Dakako, bitno je imati i prave ljude na zadatku pa tako savjetuje dobar omjer junior i senior developera. Previše juniora može rezultirati lošom ispoliranošću pa je svakako dobro imati kojeg seniora više.

Što prije i sa što manje novca doći do prvog kupca, savjetuje Tomislav.

Tek nakon razgovora s tim prvim kupcem vidjet ćete se gdje treba usmjeriti novac. Ne treba ići široko već se fokusirati na rješavanje jednog problema s proizvodom ili na jednu njegovu funkcionalnost. Bolje je imati proizvod koji će biti za jednu stvar nego koji radi više stvari, a ne rješava nijedan problem.

Teško je bez salesa napraviti išta pa Tomislav podsjeća da nikako ne smijete zaboraviti na odjel za prodaju.

Radite ono što volite – ili bolje, izgradite proizvod oko onoga što volite, kaže Marko.

Stvari ionako neće nikada ići kako zamišljate pa kada ništa ne ide od ruke, barem vam ostaje ono što volite. Nijedan čovjek nije otok i ništa ne možete napraviti sami stoga je bitno imati dobre ljude oko sebe. Imati ljude koji imaju slična uvjerenja i vjeruju u proizvod uvelike će utjecati na razvoj samog proizvoda. I, naravno, nemojte posustajati na prvoj prepreci. Uz malo strpljenja doći ćete do rezultata koje želite vidjeti.

Glavni pokrovitelj konferencije je A1 Hrvatska, a podržali su je Five, Poslovna Inteligencija, Productive, Microblink i OptimoRoute. Snimku konferencije pogledaj na našoj Facebook stranici i prijavi se na iduću konferenciju RockPaperGrowth koja će ti pokazati kako vrijedan startup s dobrim proizvodom razviti i pretvoriti u globalni brend.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Kolumna

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Analiza

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Analiza

TABU: Juniorke u IT-ju imaju 4 %, a seniorke čak 18 % manju plaću od svojih muških kolega

Kako su plaćene žene u IT industriji, za iste godine iskustva, u odnosu na svoje muške kolege? Otvorilo se to pitanje prije pola godine s najnovijim izvještajem platforme TABU, danas mu se vraćamo da vidimo ima li promjena.

Što ste propustili

Tvrtke i poslovanje

Hrvatski inspektori dio su EU projekta kontrole razvoja AI-ja vrijednog 3,5 milijardi eura

Impresionirani učinkovitošću hrvatskih inspektora, koji su već u prvih 310 posjeta identificirali 168 slučajeva doprinosa razvoju AI-ja, EU je potvrdila uključenost hrvatskog kadra u programu nadzora.

Tvrtke i poslovanje

Evo zašto je poznavanje hrane i vina ključno za uspjeh hrvatskog IT-ja

Osnivači startupa teško da će zadobiti povjerenje investitora ako ne poznaju vina ili naručuju dobro pečene bifteke.

Novost

Otpušteni programeri iz “big techa” završit će u Hrvatskoj: Apis IT planira ih zaposliti 1800

Hrvatska želi “uvesti” i zaposliti otpuštene programere i ostale tehnološke stručnjake iz Googlea, Facebooka, Microsofta i Twittera kao digitalne nomade za potrebe novog projekta daljnje digitalizacije javne uprave na kojemu radi Apis IT.

Digitalni marketing

Svaki bi brend trebao napustiti generičnu “stock” glazbu i razviti svoj – audio identitet!

Iako postoje mnoge "royalty free" glazbene platforme koje nude kvalitetnu glazbu, većina video oglasa napravljena je s glazbom koja zvuči generičko i jeftino. Razlog tome djelomično je loš ukus, manjak hrabrosti ili kreativne vizije menadžmenta, a djelomično manjak vremena posvećen kuriranju kvalitetne glazbe koja zvuči drugačije, ali je konzistentna s brendom.

Gaming

Uskoro kreće 4. sezona Student Esports Tournamenta! Hoće li TVZ ostati nepokoreni prvak?

Idući tjedan počinje nova sezona SET-a, domaćeg esport turnira koji je uspio okupiti 16 tehničkih fakulteta iz svih dijelova Hrvatske, a uz to je postao i nacionalni kvalifikacijski turnir za Amazonov i Intelov University Esports Masters (AUEM)!

Izvještaj

Domaću kreativnu industriju čekaju teški pregovori s Googleom

Iako donosi više od 830 milijuna eura u hrvatski BDP, kreativna industrija još nema u potpunosti odgovarajuću zaštitu i druge uvjete za neometan rad na digitalnom tržištu.