Kada stiže 5G? Kasnije nego bi očekivali, ali možda do tad 4G bude bolji

Znače li najave 5G-a da će nam 4G raditi kako spada?

5G nova je tehnologija u svijetu telekomunikacija koja će donijeti ogromne brzine mobilnog interneta. U teoriji je to super, ali u praksi i ne baš tako. Čak i 4G danas koristi tek dio korisnika pa nije čudno da, iako nam se 5G možda čini vrlo blizu, zapravo je jako daleko.

5G tehnologija nova je “seksi tema” u svijetu telekomunikacija, ali i digitalnog poslovanja općenito. U posljednje vrijeme sve češće čujemo o prednostima i ogromnim koristima koje će 5G donijeti svijetu jednom kada postane dio naše svakodnevice. Naravno, ovdje se radi i o velikom marketinškom potencijalu za domaće i strane telekome, od kojih svi žele biti “oni koji su riješili 5G”. No istovremeno se možemo pitati i znači li to da će telekomi usred nadmetanja o boljoj mreži “usput” popraviti i 4G?

Ako niste upućeni u 5G, ukratko bi se on mogao objasniti kao skup tehnologija i pravila koja rezultiraju bržim i stabilnijim mobilnim internetom. Kako vjerojatno sada koristite upravo 4G mrežu i uživate u mnogo većim brzinama nego što ste mogli sa 3G, nova generacija znači za vas još veće brzine. Naravno, u onim mjestima koja će biti pokrivena 5G signalom, kada jednom dođe. Brzina 5G mreže? Možemo početi s 1GBps.

Na svjetskom se nivou 5G mreže očekuju pojaviti oko 2020., a trendove nastoje pratiti i domaći telekomi. Proteklog tjedna Vipnet i Hrvatski Telekom predstavili su demonstracije 5G mreže na kratkim udaljenostima koje su, osim kao dobri marketinški alati, poslužile kao pokazatelj da se i kod nas uvelike radi na ovoj tehnologiji, što je svakako dobro. Ipak, koliko su ove demonstracije blizu komercijalnoj upotrebi ne možemo znati.

Ono što i nije tako dobro jest činjenica da dobar dio naše države nema ni 4G, a u blizini (3km) Osijeka brzina mog 4G signala je 10MBps – što je okej. Na 5G hype tortu svakako ne smijemo zaboraviti dodati ni činjenicu da za 5G brzine trebate i 5G uređaj koji, pogađate, nemate, ali moći ćete kupiti od iduće godine.

Prvo nam treba dobra pokrivenost 4G signalom

Logično je da ćemo najave o super brzom internetu od strane domaćih telekoma uzeti s malo rezerve, ali to ne znači da se 5G neće dogoditi. U želji da pronađem više informacijama što se to točno radi kako bi se 5G doveo u RH, zaputio sam se prema Vipnetu, Tele2 i Hrvatskom Telekomu, i postavio im slična pitanja.

Kako bi sve bilo pošteno, trebam napomenuti da sam odgovore dobio od Vipneta i Tele2, a u Hrvatskom Telekomu su uz isprike naveli kako ipak zbog velikog opsega posla nisu u mogućnosti dostaviti odgovore, i kako stoje iza svih informacija navedenih u objavama za medije.

Koliko god mi govorili o 5G pokrivenosti i novim tehnologijama, činjenica s kojom će se mnogo nas složiti jest da pokrivenost 4G signala još nije na zavidnoj razini, s malim razlikama kod operatera. Na pitanje kolika je realna iskoristivost 5G mreže u Hrvatskoj kada dobar dio zemlje nema ni stabilnu 4G mrežu, Zoran Arambašić, direktor Planiranja i razvoja radijske pristupne mreže u Vipnetu kaže:

Vip 4G+/LTE mreža bi se do kraja godine trebala izjednačiti po pokrivanju s 2G i 3G tehnologijama koje su na više od 99 posto populacijske pokrivenosti. Što se tiče kapaciteta, danas imamo situaciju da u manjim gradovima poput Vrbovca ili Zaboka imamo veći zahtjev korisnika za podatkovnom uslugom nego u velikim gradovima.

Zoran dodaje i kako je 5G prijeko potreban upravo zbog toga što će za nekoliko godina 4G tehnologija dosegnuti svoj maksimum i neće moći zadovoljiti sve potrebe korisnika. Nenad Šlibar, direktor mrežnih i informacijskih tehnologija u Tele2 kaže kako se provode testiranja na nivou grupe koja bi trebala rezultirati novim uslugama koje će u sebi sadržavati 5G.

Dodaju i kako su im prvi komercijalni 5G proizvodi u planu za 2019. godinu, a najveće probleme vide u infrastrukturi, koja je zapravo jedan od najvećih “kamena spoticanja” kada je riječ o 5G tehnici. Osim uređaja za korisnike, 5G zahtijeva prilagodbu odašiljača i ostalih tehničkih komponenti, na čemu će svi domaći telekomi morati raditi iduće dvije godine.

Vipnet se pohvalio sa brzinom od čak 20Gbps. Vipnet YouTube

Svi telekomi rade na infrastrukturi, no “to je tek prvi korak”

U priopćenju Hrvatskog Telekoma stoji kako se kod njih na infrastrukturi radi od početka ove godine, a radi se o modernizaciji infrastrukture, transportnih kapaciteta i same opreme. Planira se i modernizacija čitave radijske mreže na području Hrvatske, a prvi koraci su obavljeni u Istri gdje se svih 137 odašiljača zamijenilo s novima koji su spremni za 5G, ali će pospješiti i 2G, 3G i 4G povezivost te će udvostručiti kapacitet 4G mreže.

U prijevodu, Hrvatski Telekom je, barem u Istri, tehnički spreman za 5G, barem kada je o odašiljačima riječ.

Na pitanje kada se očekuje komercijalna iskoristivost 5G mreže u Hrvatskoj, Zoran iz Vipneta kaže:

Predviđanja su da će se krajem 2019. i početkom 2020. pojaviti komercijalni uređaji kakve danas koristimo u mobilnim tehnologijama. Vipnetova će mreža biti spremna i prije toga, ali realno, širu primjenu 5G tehnologije u Hrvatskoj je realno očekivati od 2020. pa nadalje.

Sličnih je stavova i Nenad:

Kako se očekuje da bi standardizacija uskoro trebala biti završena, ali i prema
najavama proizvođača o dostupnosti prve generacije 5G tehnologija, prve primjene
očekujemo u 2019. godini. Masovnija primjena 5G tehnologija sa zadovoljenjem svih definiranih funkcionalnosti, definiranjem logičkih mreža za pojedine primjene, korištenje mlogičke mreže u roamingu i slično – ovisi o razvoju cloud rješenja te kompatibilnosti na razini proizvođača opreme. Ova faza primjene očekuje se nakon 2020 godine.

Ako vas zanima koje razdoblje spominje objava za medije Hrvatskog Telekoma, pogađate, 2020. je u pitanju:

HT je pokazao realne mogućnosti 5G tehnologije koja se očekuje na području Republike Hrvatske u 2020., a koja je tek prvi korak u razvoju 5G tehnoloških mogućnosti.

U Hrvatskom Telekomu odlučni su: ” prvi imamo 5G “ Hrvatski Telekom

Najprije mnogo istraživanja i razvoja

Mnogo se govori o infrastrukturi, a kako bi se proveo 5G trebat će još mnogo istraživanja i razvoja, kao i centara koji će se baviti isključivo time, poput onog koji Ericsson Nikola Tesla planira otvoriti u Osijeku. Svi telekomi slažu se kako na tome treba raditi, ali koliko je zapravo svaka od njihovih mreža danas spremna za budućnost?

Iz Vipneta kažu kako njihove bazne stanice već danas imaju procesorske jedinice i radio jedinice spremne z 5G, ali nije u njima problem, već u optičkoj mreži koja se mora provesti do svih županija i turističkih središta:

Sredstva u visini od gotovo 100 milijuna eura za taj projekt osigurana su od strane EU, a nedavno je projekt odobren i od strane Vlade Republike Hrvatske. Da bi se postigle ultra niske latencije i gigabitne brzine, potrebna je nadogradnja i temeljne paketne mreže, ali i potpuno novi dizajn prateće IT infrastrukture, storage-a i data centara koji su ključni za različite primjene 5G-a u oblaku (cloudu). Vipnet stoga konstantno radi na redizajnu mreže provodeći niz nadogradnji kako bi 5G mreža ispunila sve svoje potencijale.

Tele2 se priprema na demonstracije 5G tehnologije koje će vjerojatno biti slične onima koje provode (i provodili su) ostali domaći telekomi:

Napravili smo temelje budućoj modernizaciji na kojoj radimo i za koju se pripremamo. Kako bi se osigurale kompetencije i znanje naših stručnjaka za pravovremeno puštanje u rad 5G mreže te u svrhu ispitivanja zainteresiranosti tržišta Tele2 planira uskoro, u suradnji s partnerima, provesti ograničena ispitivanja i demonstracije 5G tehnologija.

Na 5G demonstraciji održanoj prošli tjedan u Istri Boris Drilo, član uprave Hrvatskog Telekoma zadužen za tehniku i informacijske tehnologije rekao je:

Hrvatski Telekom se stalno priprema za novu eru tehnoloških promjena s odgovarajućom mrežom i uslugama, a prvi u Hrvatskoj uveo je i 5G. Iako digitalizacija već nudi fantastične mogućnosti, 5G će poput interneta sve društvene, gospodarske i tehnološke procese podići na novu razinu, osiguravajući još bolje mogućnosti i kvalitetu života za sve nas. 5G je pravi skok, industrijska revolucija koja transformira proizvodni sektor, zdravstvo, obrazovanje, prijevoz i gotovo svaki aspekt života.

Super je to, ali…

Kada sve zbrojimo, čini se kako se u sva tri domaća telekoma uvelike radi na razvoju 5G sustava i prateće mreže. Iako se Hrvatski Telekom kao najveći na tržištu voli pohvaliti kako su već “uveli 5G”, to je naravno daleko od stvarnosti za korisnike koji još nemaju ni mobitele koji mogu koristiti 5G, a ni 4G pune brzine.

Što se tiče telekoma, 5G tehnologija je već u pogonu, samo ju treba “zakotrljati”. Sličnosti izjava i navoda konkurentskih telekoma govore kako je ovdje prvenstveno riječ o dobrom praćenju konkurencije, ali i trendova koji jednostavno neće stati samo zato što je Hrvatska najsiromašnija zemlja EU. Jasno, niti jedan od njih neće “ostati dužan” ostalima, a ako razvija jedan – razvijaju apsolutno svi, ne samo kod nas nego diljem svijeta.

Zanimljiva je i činjenica kako velik igrač poput Vipneta za razvoj infrastrukture dobiva potpore EU, a ta financijska injekcija svakako će dobro doći za ubrzavanje postojećih planova. Ne smijemo zaboraviti ni kako su Ericsson Nikola Tesla i HT strateški partneri, što sigurno nosi neke pogodnosti.

Kao što sam već i spomenuo, dobar dio zemlje još uvijek se ne može pohvaliti stabilnom i brzom 4G mrežom, a dolazak 5G mreže vjerojatno će neko vrijeme biti ograničen na samo neke dijelove Lijepe naše. 5G za mene i dalje ostaje dobar marketinški alat koji još dosta vremena neće doći u ruke običnih ljudi, ali vjerujem kako će se domaći telekomi u idućim mjesecima truditi uvjeriti me u suprotno.

Ono što me veseli u odgovorima mojih sugovornika jest činjenica da svi uz dolazak 5G tehnologije navode i bolju snagu 4G signala pa mi se čini kako će zapravo “obični ljudi” najviše profitirati upravo od stabilnije i bolje 4G pokrivenosti, a ne od 20GBps mobilnog interneta.

Dok čitate o 5G raju, uvijek možete provjeriti i stvarnost putem stranica HAKOM-a i vidjeti koliko smo to zaista dobro pokriveni.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Ivo

    Ivo

    20. 07. 2018. u 3:53 pm Odgovori

    Prvi problem je što (strani) telekomi štede na nama pa odgađaju investicije dajući nam konstantno lošiju pokrivenost i veze. Uostalom kao i strane banke i supermarketi. Za njih smo tržište gdje su procijenili da se mogu ponašati nekorektno. Zasad dobra procjena.

    Što se tiče tehnologije 4G je nezgodan jer ovisi o reljefu terena, svaki brežuljak smeta širenju signala. 5G je tu puno bolji jer se širi neovisno o konfiguraciji terena. Zato pozdravljam 5G iako će ga uvoditi traljavo kao i dosad, valja još malo zakinuti ovaj (pre)strpljivi narod.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Programiranje

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Razvoj weba

UX je posao Project Managera? Dizajnera? Pisca? Developera?

Iako svi trube o važnosti UX-a, nitko ne zna tko bi se time trebao baviti, ne postoje UX istraživači unutar timova niti najvećih domaćih tehnoloških kompanija, a korisničkim iskustvom se bavi tko stigne ili kome to uvale. 

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Što ste propustili

Novost

Infobip imenovao Richarda Krasku na mjesto financijskog direktora

Richard Kraska je iskusni financijski stručnjak, koji je prije dolaska u Infobip obnašao dužnosti financijskog direktora u nekoliko brzorastućih softverskih tvrtki.

Tvrtke i poslovanje

Hrvatska je zaposlila jako malo ukrajinskih IT stručnjaka. Ovo su priče nekih od njih

Kroničnoj nestašici IT kadrova na domaćem tržištu i postojanju pravnih preduvjeta usprkos, rijetke su domaće IT tvrtke koje su zaposlile radnike iz Ukrajine koji nisu i prije radili za njih.

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Tvrtke i poslovanje

“Photomathov exit znači više investicija u hrvatske startupe”

Prvi veliki exit hrvatske tehnološke tvrtke koja je financirana VC kapitalom znak je ulagačima da se investiranjem u hrvatske startupe - može zaraditi. I znači da će, u uvjetima globalne nuklearne zime, za domaće startupe vladati globalno zatopljenje, tvrdi Bernard Ivezić, urednik magazina Startup Report.

Prikaz

Naši učenici ne znaju što znači baviti se poduzetništvom – kako to promijeniti?

Djeca školske dobi silno su inovativna i kreativna, no ponekad im službeni nastavni program ne daje dovoljnu podršku u ostvarivanju njihovog potencijala. Evo kako stvar spašavaju entuzijastični pojedinci (nastavnici), relevantne institucije te društveno odgovorne tvrtke.

Programiranje

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?