Kako maksimalno iskoristiti moći ecommercea kao prodavač luksuznih odjevnih predmeta? Zna to vrlo dobro Joann Johnstone, operativna direktorica u Zee&Co, koja je zadužena za digitalnu strategiju, njenu implementaciju i upravljanje izazovima. O tome će nam ovoga petka govoriti na Netokracijinoj konferenciji posvećenoj online trgovini, OMGcommerce, a uspjeli smo s njome prije toga porazgovarati kako bi nam otkrila koji su to izazovi s kojima se susreće i na koji način se hvata s njima u koštac.

Kako maksimalno iskoristiti moći ecommercea kao prodavač luksuznih odjevnih predmeta? Zna to vrlo dobro Joann Johnstone, operativna direktorica u Zee&Co, koja je zadužena za digitalnu strategiju, njenu implementaciju i upravljanje izazovima. O tome će nam ovoga petka govoriti na Netokracijinoj konferenciji posvećenoj online trgovini, OMGcommerce, a uspjeli smo s njome prije toga porazgovarati kako bi nam otkrila koji su to izazovi s kojima se susreće i na koji način se hvata s njima u koštac.
Zee&Co je britanska trgovina luksuznom odjećom, a Joann se pridružila ovoj tvrtki 2000. godine, od kada je postigla vrlo dobre rezultate direktnim marketingom i oglašivačkim kampanjama. Smatra kako je internet revolucionirao način na koji kupujemo, ali uz mnogobrojne prednosti, donio je i neke manje pozitivne stvari.
Prednost kupovine putem interneta je u tome što omogućuje veću svijest o brendu – više nema lokacijskih ograničenja. Iz perspektive kupca, možemo ponuditi veći izbor proizvoda i više ne moramo ograničavati broj predmeta koji možemo držati u našim fizičkim trgovinama.
Mane su u tome što su korisnici sve zahtjevniji, priznaje Joann, a zbog toga je potrebno istražiti sva područja poslovanja kako bi se slijedile najbolje prakse. Istodobno, maloprodajna industrija postala je vrlo kompetitivna i cjenovno osjetljiva.
Dobro promislite prije svake odluke
Zee&Co je odlučio otići online prije sedam godina, prvotno prodajući samo muške odjevne predmete. Tek u posljednjih godinu i pol okrenuli su se i prodaji odjeće i dodataka za nježniji spol, jer, kako kaže Joann, iznimno je važno prvo dobro istražiti svaku platformu prije no što se krene na nju, kako bi se provjerilo je li kompatibilna s poslovanjem. Što se tiče dizajna i funkcionalnosti, kaže kako je uvijek bolje dobro promisliti o svemu prije no što sama stranica zaživi, kako se ne bi kasnije naišlo na komplikacije. I upravo ćete tu promišljenost vidjeti i na samoj početnoj stranici web shopa – u prvi plan padaju samo dvije funkcionalnosti: Kupuj za muškarce i Kupuj za žene. Za razliku od raznih drugih internetskih trgovina, potencijalnog kupca ne “napada” mnoštvo opcija, popusta, poziva na akciju, jer, kako napominje naša sugovornica:
Stranica ne smije biti zatrpana nevažnim detaljima. Umjesto toga, treba se fokusirati na to da bude jednostavna i funkcionalna kako bi se povećala njena upotrebljivost.

Kupac na prvome mjestu
Zee&Co koristi, naravno, i društvene mreže, ali Joann će vam odmah naglasiti da one nisu mjesto za prodaju. Smatra kako kupci idu na društvene mreže kako bi podijelili informacije, a ne da kupuju. Prodavači se bore s procjenom kako se društvene mreže uklapaju u njihovu marketinšku strategiju, a Zee&Co ih je odlučio koristiti za povećanje svijesti o brendu te dijeljenje informacija, ali ne i za direktnu prodaju. Uz to, kupac je uvijek na prvome mjestu.
Sve se svodi na to da korisniku ponudite ono što želi i kada želi, uz osiguravanje odlične korisničke podrške. Više nije dovoljno pokriti osnove, mora se kreirati odlično okruženje za kupovinu.
A kako bi razvoj svega onoga što Zee&Co, odnosno Joann, želi postići bio na razini, brine se osječki Inchoo. Joann napominje da je kroz cijeli ecommerce proces i sama stekla poprilično tehničko znanje, a smatra to i ključem uspjeha – u svakom poslovanju je nužno konstantno istraživati i isprobavati nova područja. Istodobno, smatra bitnim i to što sam partner zadužen za razvoj izdvaja vrijeme kako bi razumio poslovne potrebe.
S kojim se izazovima susreću Zee&Co i Inchoo? Saznajte na OMGcommerceu!
Joann će tako na OMGcommerceu govoriti o iskustvu vođenja ecommerce stranice i svakodnevnim izazovima s kojima se susreće, a pridružit će joj se i Tomislav Bilić, direktor i osnivač Inchooa, koji će govoriti o specifičnostima izrade i tehničkim izazovima. Otkriva nam samo djelić – industrijski standard diktira određena pravila oko dizajna, pa je tako trebalo napraviti nešto pamtljivo, iako su boje ograničene na crno-bijeli spektar. Govorit će se i o važnosti postavljanja mobilne strategije i objasnit će se razlike između mobilnih tema i responzivnog dizajna. Naravno, pokazat će se i kako su pojedine odluke prilikom izrade novog web sjedišta utjecale na rezultate.

A ako i vas zanima ovo zanimljivo predavanje, kao i mnoga druga te rasprave koje će se održati na OMGcommerceu, krajnje je vrijeme da rezervirate i svoje mjesto među posjetiteljima. I otkrit ćemo vam “tajnu” o tome gdje možete pronaći kotizaciju po najpovoljnijoj cijeni – još kratko vrijeme na Crnom Jajetu!
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari