Prošlog je tjedna, u sklopu konferencije Zagreb Connect, održana zanimljiva panel rasprava o osnivanju startupa i otvaranju tehnoloških tvrtki u Zagrebu, manama i prednostima i tome što lokalna i državna vlast mogu učiniti da bi cijeli proces olakšale, a možda i potaknule.
U raspravi su sudjelovali Ivor Bihar, kao predstavnik startupa Mediatoolkit nastalog u sklopu agencije Degordian, Luka Abrus, koji je predstavljao tvrtku Pet minuta (Five) i njen startup Shoutem, te dva “nezagrebačka” predstavnika koji su dali perspektivu iz drugih gradova – Tomer Dvir, osnivač tvrtke Soluto, i Shanir Ovadia, suosnivač tvrtke go4star. Panel je vodio Netokracijin Ivan Brezak Brkan, kojemu su domaći sugovornici objasnili zašto imaju svoje podružnice i u drugim gradovima. Razlog je jednostavan – moraju biti prisutni tamo gdje su njihovi klijenti. No, što njima treba od lokalne vlasti i zajednice?
Povuklo se pitanje startup događaja u ulozi njegovanja i poticanja lokalnih startup ekosustava. Tomer je naveo primjer Tel Aviva, u kojemu i sama gradska uprava organizira događaje, kako bi došli inozemni stručnjaci i dijelili znanje. Međutim, sugovornici su se složili da problem nastaje kad ekosustav prođe svoje rane faze – uz više događaja, sudionici će birati dolazak samo na one koji su im najzanimljiviji ili najkorisniji, a možda čak samo i na njihove dijelove. To je izazov i za organizatore da privuku osnivače i druge sudionike, stoga se trebaju pitati što im mogu ponuditi kao dodatnu vrijednost.
Korporacije u startup ekosustavu?
U startup ekosustav, kao i događaje, se u Tel Avivu uključuju i velike tvrtke, poput Googlea ili Facebooka. Iako se one možda čine kao značajna konkurencija malim te srednjim tvrtkama i startupima, pogotovo u zapošljavanju talentiranih pojedinaca, i njima je u cilju da njeguju startup ekosustav. Shanir smatra da centri za istraživanja i razvoj tehnoloških korporacija dobra stvar za zajednicu jer zaposlenici mogu u njima steći vještine koje možda nisu mogli u lokalnim tvrtkama. Nakon toga mogu ići i dalje i osnovati nešto svoje.
Djelomična fluktuacija zaposlenika u jednom sustavu nije nešto neobično, ali Tomer ipak priznaje jedno:
Kada zaposlenik prijeđe u drugu tvrtku – to smatramo vlastitim neuspjehom. Kada pokrene startup, to je uspjeh.
Luka se nadovezao na to pričom o RealNetworksu koji je kupio trećinu tvrtke Pet minuta, a s dijelom tvrtke otišli su i ljudi koji rade na projektu. Biti dio globalnog projekta, surađivati s ljudima s raznih kontinenata, možda je najbolja stvar koja se nekome može dogoditi u dvadesetima i tridesetima, kaže Luka i dodaje:
Mogli smo izgubiti taj dio ljudi, mogli su otići u inozemstvo. No, nisu – ostali su ovdje doprinose privredi.
Što vlast može napraviti za tehnološke tvrtke?
Ivor i Luka rade s timovima u Zagrebu, a klijenti su u pravilu negdje drugdje. Što jedna takva tvrtka treba od države i grada? Osim nižih davanja, što je bio prvi odgovor, naveli su se i resursi, edukacija talentiranih pojedinaca uz koje se onda mogu kreirati globalni proizvodi. Luka se nadovezuje:
Sam Grad može poraditi na prometnim vezama, kao što je bolji aerodrom. Coworking prostori i R&D centri nešto je što je realno za očekivati.
Shanir napominje da se lokalna uprava treba truditi da dovede što više tvrtki koje bi otvorile svoje prostore upravo ovdje, uključujući i radna mjesta, ali i mogućnosti za praksu. Što je potrebno od Grada jednoj takvoj tvrtki koja ulazi na novo tržište? Shanir navodi početne potpore u vidu nižeg najma te režija.

Mogu li gradovi zadržati uopće startupe lokalno, ako oni imaju težak pristup kapitalu i pametnom novcu, pitao je Ivan. U slučaju Degordiana i Shoutema ulagač je došao iz Slovenije, ali većina startupa okreće se udaljenijim izvorima. Tomer je naveo da je tu riječ o “kokoš-jaje” problemu, jer investitori dolaze tamo gdje ima veći broj dobrih projekata. No, treba li prvo biti njih pa potom i investitora ili obrnuto? Shanir tvrdi da ima i na ovim prostorima potencijalnih ulagača, ali potrebno je više uspješnih priča kako bi se oni zainteresirali. Zbog toga je hype potreban, smatraju sugovornici.
A što Grad Zagreb treba napraviti za startupe – danas?
Na gornje pitanje Luka je odgovorio da se jednostavno treba nastaviti s momentumom:
Treba napraviti još jednu konferenciju, sponzorirati druge, razgovarati sa startupima. Krajnji cilj bio bi napraviti tehnološki park, okupiti tvrtke i startupe u njemu i ponuditi im povoljnije uvjete.
Shanir smatra da Grad treba dovesti VC-eve, koji ionako traže mjesta u koja treba ulagati. S vremenom će i oni sami dolaziti češće i otvarati urede. Tomer redlaže da uprava odredi dediciranu osobu ili osobe za sve spomenute aktivnosti, dok Ivor najbitnijom smatra strategiju, odnosno da se zna tko, kada, gdje, kako i zašto. Kad se to postavi, možda se nešto i napravi.
Ono što je doista potrebno na razini države je pojednostavljivanje birokracije, a upravo je na tu temu došlo pitanje iz publike. Postavio ga je strani poslodavac koji je otvorio podružnicu u Zagrebu i ponešto se šokirao količinom papirologije i problematike oko nje. Nada se da će se tu nešto poboljšati, ali sugovornici su mogli s njim samo suosjećati. Slažu se da je za strance administracija i birokracija popriličan šok. A činjenica što se sve komunicira na hrvatskom jeziku ne pomaže. 🙂
Izraelski sugovornici su napomenuli da nije drugačije u ostatku zemalja u regiji, ali da to treba prihvatiti kao dio onoga što ovo tržište nosi sa sobom – ono ima dosta prednosti (niže cijene poslovanja, talentirani pojedinci talent), ali i negativne strane, koje predvodi zamorna birokracija.
Pobjednici startup natjecanja

No, pozitivnih priča ima – i one dolaze upravo iz Zagreba ili drugih dijelova Hrvatske, a velika je vjerojatnost da ih čeka svijetla budućnost. Među njima su i pobjednici su to startup natjecanja održanog u sklopu Zagreb Connecta. Prvu nagradu odnio je Mash.me, aplikacija koja omogućuje snimanje videa s trodimenzionalnim likovima bez stručnog poznavanja animacije i korištenja skupe opreme. Na drugom je mjestu Rentlio, aplikacija koja rješava probleme operativnog vođenja manjih objekata u turizmu, treću nagradu osvojio je TutoTod – edukativna iPad aplikacija koja potiče kreativno razmišljanje i izražavanje djece od 1 do 5 godina, dok je nagradu Grada Zagreba i godinu besplatnog programa inkubacije u Tehnološkom parku Zagreb osvojio Visiobike.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Toni
17. 11. 2014. u 6:15 pm
Za početak ne treba vrtiti uvijek iste ljude i startupe. Da, znamo da je Real Networks kupio dio Shouem tima i ne, nemamo ništa koristi od ponavljanja te informacije
Možda je to i odgovor na naslov. idite tamo gdje se dešava ozbiljniji posao
Marijan
18. 11. 2014. u 10:16 am
Mislim da bih se složio s Tonijem, na svim tim IT konferencijama uvijek vidimo iste ljude, da li se to radi reklama njima ili napokon mogu doći i novi ljudi, sa drugim idejama i projektima? Stalno pričamo o mnogim startupovima u HR a na konferencijama govore uvijek jedni te isti ljudi/tvrtke.
Marijan
18. 11. 2014. u 10:23 am
Ako stalno promovirate (govorim o medijima općenito) u medijima startup zajednicu zašto onda stalno spominjemo iste tvrtke? a što je najbolje te tvrtke su u biti već nadišle pojam startupa. Poanta je dajte priliku drugima, tražite druge ideje koje hoće postati startup.