Iako je YouTube u Srbiji i regionu sinonim za najnoviji hit estradnih pevača i pevačica, poslednjih godina i na našim prostorima pojavili su se kanali koji obrađuju različite teme iz svakodnevnog života, a koji danas oko sebe okupljaju mnogobrojnu publiku. Da li je u pitanju samo hobi, ili se od ovoga pak može živeti, upitali smo Aleksandra Leštarića, osnivača i glavnu osobu iza kanala "Srpski Tutorijali".
I dok smo još sredinom prošle decenije koristili YouTube, mali broj nas je zapravo kreirao sadržaj za ovaj servis. Leštarićeva priča sa YouTube-om započeta je 2007. godine, a samo godinu dana kasnije, nakon što se u Srbiji pojavio širokopojasni Internet, i sam je krenuo da postavlja različit video sadržaj koji je nastao upravo u njegovoj sobi. Kako kaže, upravo ga je ovaj fenomen privukao, a prateći razvoj velikih kanala poput Smosha, tako je i Aleksandar učio sve više o ovom servisu.
Kanal “Srpski Tutorijali” danas broji preko 110.000 pretplatnika, a Leštarić kaže da je ideja za jedan ovakav projekat došla krajem 2011. godine kada se bavio grafičkim dizajnom. Sa željom da ljudima približi pojedine alate i programe, on je postavljao različite video tutorijale koji su za kratko vreme okupili solidan broj gledalaca. Tada je i odlučio da se ozbiljnije posveti kreiranju sadržaja, a na pomenutom kanalu danas postavlja različite recenzije gedžeta, mobilnih uređaja i video igara, kao i same tutorijale od kojih je i krenuo.
Srpska YouTube scena cveta, no da li smo mi toga svesni?
Kada sam prvi put čuo za Aleksandra bio sam zapanjen činjenicom da u Srbiji postoji kanal sa tolikim brojem pratilaca i pregleda, a onda sam naleteo na čitavu mrežu domaćih i regionalnih YouTuber-a koji kreiraju video sadržaj, generišući tako pozamašan broj pregleda i isto tako značajna partnerstva sa domaćim i inostranim kompanijama. Ipak, takvih partnerstava moglo bi da bude više, ocenio je Leštarić, dodavši da danas sarađuje mahom sa inostranim kompanijama budući da je komunikacija sa njihovim menadžmentom znatno brža i jednostavnija.
Pored kanala “Srpski TutorijalI” tu su i “SerbianGamesBL”, “Mudja”, “PCAXE”, “TECHEXPOSE”, kao i oni koji su među najpoznaitjim u Srbiji – “Yasserstain”, “Nixa Zizu” ali i neizostavna “Zorannah”. Upitavši Aleksandra može li se danas u Srbiji živeti od YouTube-a, on kaže da može – kako od reklama, tako i od partnerstava, ali dodaje da je put od početnog sadržaja do prve zarade trnovit. Ipak, video jeste budućnost tj. sadašnjost i kako vreme prolazi YouTube će se sve više razvijati u Srbiji, ocenio je on, dodavši da i kompanije polako shvataju važnost ovih ličnosti i njihov uticaj na prevashodno mlađu publiku.

Govoreći o srpskoj i regionalnoj sceni, Leštarić je izjavio da su do sada organizovali nekoliko okupljanja – kako sa drugim YouTube-rima, tako i sa fanovima. Samo letos u jednom beogradskom parku okupilo se skoro hiljadu pretplatnika koji su želeli da upoznaju svoje idole, a kako je saradnja i druženje opšte prisutno, nije isključena ni konferencija regionalnog karaktera na kojoj bi se više govorilo o YouTube-u, ali i o ljudima koji su ovaj servis učinili onim što danas jeste.
‘Gaming’ kanali u naglom porastu
Upitavši Aleksandra ko danas čini njegovu publiku, on kaže da su gledaoci poprilično šarenoliki u smislu godina. Svakako najveći deo čini mlađa publika koja se po zvaničnim YouTube statistikama kotira od 18 do 24 godine. Kako ističe, iz njegovog iskustva tu je i nešto mlađa publika, pretežno tinejdžeri, mada mu se dešavalo da ga na ulici zaustavljaju i ljudi u tridesetim, četrdesetim godinama koji aktivno prate njega i njegov rad.
Budući da Aleksandar bavi i recenzijom video igara, zanimalo nas je da li planira otvaranje zasebnog kanala koji bi se bavio isključivo ovom temom:
Snimanje gameplaya i recenzija video igara danas su među najpopularnijim temama na YouTube-u. Pogledajte samo PewDiePie, najgledaniji YouTube kanal upravo je posvećen igrama. Što se kanala “Srpski Tutorijali” tiče, ne planiram da otvaram novi kanal koji bi se bavio igrama. Nastaviću da snimam recenzije igara kao što sam to i do sada radio, želim da zadržim tu mešavinu različitog sadržaja koji se kod publike pokazao izuzetno interesantnim.

Za kraj, Leštarić navodi da se YouTube scena u Srbiji, ali i u regionu, polako ali sigurno razvija. Već sada moguće je sasvim fino zarađivati od oglašavanja tj. reklama, no domaće kompanije svakako bi trebale više pažnje da posvete partnerstvima sa ovim kanalima. Iako Srbija i dalje nije podržana kada je u pitanju YouTube Partnership program koji i omogućava zaradu od oglašavanja, to se sasvim lako može učiniti registrovanjem u nekoj od država u kojima ova mogućnost funkcioniše.
Aleksandar otvoreno kaže da je do sada imao nekoliko ponuda za rad u različitim industrijama kao što su IT i marketing, ali naglašava da za YouTube ostaje njegov glavni posao, doprinoseći tako razvoju ovog servisa na našim prostorima, ali i podizanju pažnje koliko je YouTube zapravo moćan medij, čijeg uticaja i dosega često nismo svesni, a koji već sada kreira i oblikuje mlađu publiku koja će uskoro i sama postati potrošački orijentisana.