Istražujemo: Ko su najgledaniji YouTuberi u Srbiji?

Kako je kanal ‘Srpski Tutorijali’ došao do 110.000 pretplatnika na YouTubeu

Iako je YouTube u Srbiji i regionu sinonim za najnoviji hit estradnih pevača i pevačica, poslednjih godina i na našim prostorima pojavili su se kanali koji obrađuju različite teme iz svakodnevnog života, a koji danas oko sebe okupljaju mnogobrojnu publiku. Da li je u pitanju samo hobi, ili se od ovoga pak može živeti, upitali smo Aleksandra Leštarića, osnivača i glavnu osobu iza kanala "Srpski Tutorijali".

aleksandar_1

I dok smo još sredinom prošle decenije koristili YouTube, mali broj nas je zapravo kreirao sadržaj za ovaj servis. Leštarićeva priča sa YouTube-om započeta je 2007. godine, a samo godinu dana kasnije, nakon što se u Srbiji pojavio širokopojasni Internet, i sam je krenuo da postavlja različit video sadržaj koji je nastao upravo u njegovoj sobi. Kako kaže, upravo ga je ovaj fenomen privukao, a prateći razvoj velikih kanala poput Smosha, tako je i Aleksandar učio sve više o ovom servisu.

Kanal “Srpski Tutorijali” danas broji preko 110.000 pretplatnika, a Leštarić kaže da je ideja za jedan ovakav projekat došla krajem 2011. godine kada se bavio grafičkim dizajnom. Sa željom da ljudima približi pojedine alate i programe, on je postavljao različite video tutorijale koji su za kratko vreme okupili solidan broj gledalaca. Tada je i odlučio da se ozbiljnije posveti kreiranju sadržaja, a na pomenutom kanalu danas postavlja različite recenzije gedžeta, mobilnih uređaja i video igara, kao i same tutorijale od kojih je i krenuo.

Srpska YouTube scena cveta, no da li smo mi toga svesni?

Kada sam prvi put čuo za Aleksandra bio sam zapanjen činjenicom da u Srbiji postoji kanal sa tolikim brojem pratilaca i pregleda, a onda sam naleteo na čitavu mrežu domaćih i regionalnih YouTuber-a koji kreiraju video sadržaj, generišući tako pozamašan broj pregleda i isto tako značajna partnerstva sa domaćim i inostranim kompanijama. Ipak, takvih partnerstava moglo bi da bude više, ocenio je Leštarić, dodavši da danas sarađuje mahom sa inostranim kompanijama budući da je komunikacija sa njihovim menadžmentom znatno brža i jednostavnija.

Pored kanala “Srpski TutorijalI” tu su i “SerbianGamesBL”, “Mudja”, “PCAXE”, “TECHEXPOSE”, kao i oni koji su među najpoznaitjim u Srbiji – “Yasserstain”“Nixa Zizu” ali i neizostavna “Zorannah”. Upitavši Aleksandra može li se danas u Srbiji živeti od YouTube-a, on kaže da može – kako od reklama, tako i od partnerstava, ali dodaje da je put od početnog sadržaja do prve zarade trnovit. Ipak, video jeste budućnost tj. sadašnjost i kako vreme prolazi YouTube će se sve više razvijati u Srbiji, ocenio je on, dodavši da i kompanije polako shvataju važnost ovih ličnosti i njihov uticaj na prevashodno mlađu publiku.

Yasserstain, Nixa Zizu i Srpski Tutorijali nalaze se među najpopularnijim YouTube kanalima u Srbiji
Yasserstain, Nixa Zizu i Srpski Tutorijali nalaze se među najpopularnijim YouTube kanalima u Srbiji

Govoreći o srpskoj i regionalnoj sceni, Leštarić je izjavio da su do sada organizovali nekoliko okupljanja – kako sa drugim YouTube-rima, tako i sa fanovima. Samo letos u jednom beogradskom parku okupilo se skoro hiljadu pretplatnika koji su želeli da upoznaju svoje idole, a kako je saradnja i druženje opšte prisutno, nije isključena ni konferencija regionalnog karaktera na kojoj bi se više govorilo o YouTube-u, ali i o ljudima koji su ovaj servis učinili onim što danas jeste.

Gaming’ kanali u naglom porastu

Upitavši Aleksandra ko danas čini njegovu publiku, on kaže da su gledaoci poprilično šarenoliki u smislu godina. Svakako najveći deo čini mlađa publika koja se po zvaničnim YouTube statistikama kotira od 18 do 24 godine. Kako ističe, iz njegovog iskustva tu je i nešto mlađa publika, pretežno tinejdžeri, mada mu se dešavalo da ga na ulici zaustavljaju i ljudi u tridesetim, četrdesetim godinama koji aktivno prate njega i njegov rad.

Budući da Aleksandar bavi i recenzijom video igara, zanimalo nas je da li planira otvaranje zasebnog kanala koji bi se bavio isključivo ovom temom:

Snimanje gameplaya i recenzija video igara danas su među najpopularnijim temama na YouTube-u. Pogledajte samo PewDiePie, najgledaniji YouTube kanal upravo je posvećen igrama. Što se kanala “Srpski Tutorijali” tiče, ne planiram da otvaram novi kanal koji bi se bavio igrama. Nastaviću da snimam recenzije igara kao što sam to i do sada radio, želim da zadržim tu mešavinu različitog sadržaja koji se kod publike pokazao izuzetno interesantnim.

yotuberi
Nakon nekoliko okupljanja, sasvim je izvesna i veća konferencija na temu YouTube-a

Za kraj, Leštarić navodi da se YouTube scena u Srbiji, ali i u regionu, polako ali sigurno razvija. Već sada moguće je sasvim fino zarađivati od oglašavanja tj. reklama, no domaće kompanije svakako bi trebale više pažnje da posvete partnerstvima sa ovim kanalima. Iako Srbija i dalje nije podržana kada je u pitanju YouTube Partnership program koji i omogućava zaradu od oglašavanja, to se sasvim lako može učiniti registrovanjem u nekoj od država u kojima ova mogućnost funkcioniše.

Aleksandar otvoreno kaže da je do sada imao nekoliko ponuda za rad u različitim industrijama kao što su IT i marketing, ali naglašava da za YouTube ostaje njegov glavni posao, doprinoseći tako razvoju ovog servisa na našim prostorima, ali i podizanju pažnje koliko je YouTube zapravo moćan medij, čijeg uticaja i dosega često nismo svesni, a koji već sada kreira i oblikuje mlađu publiku koja će uskoro i sama postati potrošački orijentisana.

Popularno

Društvene mreže

Biste li plaćali za korištenje Facebooka i Instagrama? A YouTubea i X-a?

Nova epizoda Netokracijina podcasta kao da se nije odmaknula od Noći vještica jer strava se nastavlja - big tech ekipa uvodi pretplate na sve strane. No, dogodila se jedna stvar koja nam daje nadu... Elon Musk održao je prvi "all hands" sastanak!

Ekskluzivno

Daytona osigurala 2 milijuna dolara od investitora poput CEO-a Stack Overflowa i Damira Sabola

U najranijoj, pre-seed rundi financiranja, Daytona je osigurala investiciju od čak 2 milijuna dolara, primarno od poznatih američkih i hrvatskih (su)osnivača.

Netokracija Podcast

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Što ste propustili

Intervju

Kako esport industrija izgleda danas – iz perspektive partnera, sponzora, igrača i regulatora?

Ovoga prosinca u Zagrebu čeka nas prvo izdanje Beyond Esports konferencije koja se, kao što joj i ime kaže, bavi esport industrijom i svemu onome što ju pokreće.

Ekskluzivno

Vinare čeka EU regulativa, ali Kovačević i Drmač imaju rješenje: Craft Technology E-etikete!

Tko god je imao doticaja s EU regulativama zna da nisu jednostavne niti ih se smije shvatiti olako. Jedna takva stiže i u svijet vinara, a hrvatski Craft Technology mogao bi im tu biti od velike pomoći.

Tvrtke i poslovanje

LAQO opet u potrazi za najodrživijim tech rješenjima koja će nagraditi s 18 tisuća eura

Nakon uspješnog prvog izdanja s više od 250 prijava, krenule su prijave za drugo izdanje LAQOthona, nagradnog natječaja idejnih tech rješenja na temu održivosti u organizaciji Croatijinog LAQO osiguranja, prvog 100 posto digitalnog osiguranja.

Analiza

Hoće li robotaksiji na ulice Zagreba i – kad?

I je li uopće realno očekivati da će se to dogoditi? U ovoj epizodi Netokracijinog podcasta pretresli smo tu vruću temu i to iz svih kutova - tehnološkog, operativnog, financijskog i komunikacijskog.

Tvrtke i poslovanje

10 godina Lean Startup Hrvatska: Ekosustav nekad i danas, što je plan za Smion?

Nakon 10 godina i na desetke radionica, edukacija i događaja Lean Startup Hrvatska postaje Smion te se nastavlja još više fokusirati na razvoj poduzetničkog i inovacijskog ekosustava. U velikom intervjuu, komentiramo desetljeće iza njih, kao i okolnosti na domaćoj sceni nekada i danas.

Analiza

Diskriminira li PlayStation Store Hrvate? Popusta nemamo, euro se tek uveo, a plaćali smo bonovima…

Domaće obožavatelje PlayStation konzole ova godina nije nimalo mazila. Štoviše cijelu godinu obilježio ih je osjećaj "zadnje rupe na svirali" jer sve do sredine studenog nisu mogli kupovati karticama. Zašto? PlayStation Store 11 mjeseci nije prešao na euro niti je dvojno iskazivao cijene...