
G+ na YouTubeu: Rješenje za negativne komentare ili nametanje Googleove društvene mreže?
Da nemaju samo domaći news portali probleme s komentarima, pokazuje i slučaj s najvećom internetskom video platformom, YouTubeom. Kako bi tome stao na kraj, Google, njegov vlasnik, odlučio je integrirati Google+ profile u sustav komentiranja, odnosno, onemogućiti "anonimno" komentiranje. No, umjesto da to smiri situaciju, novost je izazvala bijes dijela internetske zajednice.

Da nemaju samo domaći news portali probleme s komentarima, pokazuje i slučaj s najvećom internetskom video platformom, YouTubeom. Kako bi tome stao na kraj, Google, njegov vlasnik, odlučio je integrirati Google+ profile u sustav komentiranja, odnosno, onemogućiti “anonimno” komentiranje. No, umjesto da to smiri situaciju, novost je izazvala bijes dijela internetske zajednice.
Većina Google+ profila povezana je s pravim imenom i prezimenom korisnika, podsjeća Forbes, što mnogi ne žele povezati s njihovim YouTube aliasom. Korisnicima ide na živce YouTubeovo inzistiranje da mu date svoje puno ime i prezime, iako ste to mnoštvo puta odbili. Također, smeta im i činjenica što se notifikacije o komentarima dostavljaju u Google+, a ne YouTube sandučić. Komentari se rangiraju prema vašoj povezanosti s komentatorima putem G+ mreže. Naravno, jasno je zašto YouTube inzistira na svemu ovome – komentari na ovom servisu često su slovili najgorima na internetu, a nedostatak anonimnosti možda bi barem donekle ublažio situaciju.
Mashable još jasnije prenosi raspoloženje dijela korisnika – u trenutku pisanja ovoga teksta gotovo 90.000 korisnika potpisalo je peticiju na Change.org putem koje traže od YouTubea vraćanje na stari sustav komentiranja. Tu je i prigodna pjesmica (ne puštajte naglas ukoliko ste na poslu!) imena F*ck You Google+. YouTubeov suosnivač Jawed Karim, koji je do sada na ovoj platformi postavio tek jedan video, i to prije osam godina, sada se oglasio riječima (ublažena verzija):
Zašto bi mi trebao Google+ profil da bih mogao komentirati video?
No, mnogima smeta i činjenica da je ovo još jedan način “prisiljavanja” korisnika na kreiranje G+ profila, kao što je nekoć bila situacija s Gmail računima. Nemojmo se iznenaditi ukoliko kroz neko vrijeme budemo vidjeli vrlo pozitivne statistike za ovu društvenu mrežu.
A što vi mislite o YouTubeovom rješenju?
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari