Xbox One S ili PlayStation 4 Pro: Dilema koju nije lako razriješiti

Xbox One S ili PlayStation 4 Pro: ‘Gamerska’ dilema koju nije lako razriješiti

Jedina dilema i rasprava jača od one koju konzolu kupiti jest vjerojatno ona treba li uopće kupiti konzolu ili PC. Ipak, ako pogledamo dva najnovija igrača iz Microsofta i Sonyja, lako je ostati u dilemi kada je riječ o izboru konzole uz koju ćete provoditi sate i sate. Upravo zbog toga donosimo vam prednosti i mane obje konzole (s malom dozom pristranog mišljenja osobe koja ipak preferira PC).

konzole

Upravo u trenucima razmišljanja o ovome članku naišao sam na epizodu serije The Big Bang Theory privlačno nazvanu The Indecision Amalgamation, koja se, između ostalog, bavi upravo problemom odabira između ove dvije konzole (iako se radi o “običnom” PS4 i Xboxu). Dilema koju je Sheldon imao vrlo je slična onoj koju je vjerojatno imalo na tisuće ljudi, a neki od nas je imaju i danas.

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

Budući da je 2016. donijela prilično mnogo toga kada je riječ o konzolama, od verzija PS4 Slim i Pro pa sve do novog modela Xbox One S, lako je ostati zatrpan količinom informacija, a ako kupujete konzolu, vjerojatno je jedini odgovor koji vas zanima upravo onaj – što je bolja alternativa za vaš novac?

Naravno, koliko god to pitanje bilo lako, toliko je odgovor na isto težak. Mnogo je stvari koje odlučuju prilikom kupovine bilo kojeg komada hardvera. Upravo ovih dana savjetujem svoju djevojku oko kupovine novog prijenosnika i iskreno vjerujem kako je odabir golem i teži nego što sam mislio. Ipak, kao i kod prijenosnog računala, tako i kod konzole ili gaming PC-ja, trebate znati što vam zapravo treba.

Naravno, igrat ćete igre na njoj. To se podrazumijeva. Ali ipak, hoćete li je koristiti kao media centar, kao player za Blu-ray filmove ili imate već uređaj za to? Imate li i gaming PC na kojem možete igrati iste igre pomoću Play Anywherea ili više volite starije PS3 naslove na svojoj novoj konzoli PS4? Ono što mi možemo jest pomoći vam u odluci, budući da smo nedavno isprobali obje konzole!

PlayStation 4 Pro

PlayStation 4 je u ovoj godini dobio veliki update koji ne samo da ga čini drugačijim izvana, već i iznutra. Uključivanje konzole PS4 Slim u ponudu donijelo je malo više raznovrsnosti i mogućnosti za one koji samo žele novu konzolu, a ne žele da ona zauzima previše mjesta. Istina, stvar je i u dizajnu. Neki ljudi jednostavno više vole manje konzole, playere, laptope i slično, dok neki žele što je više moguće hardcore mogućnosti.

playstation-4-pro-naslovna
Playstation 4 Pro je namijenjen onima koji žele više hardcore mogućnosti.

PS4 Pro je upravo za ove druge. Reklamirajući ga kao super-charged PS4 i najjaču konzolu na svijetu, Sony zaista ulaže dosta truda kako bi vam pokazao da je PS4 trenutno najviše konzole koje možete dobiti za vaše novce. Teoretski, to je svakako istina. Ono što čini Pro verziju novog PlayStationa zanimljivom je sva nova tehnologija koju možete ugurati u kućište. Tu su i 4K i HDR (koji je sad dostupan i na drugim verzijama konzola PS4), PlayStation VR podrška i mnogo drugih “zatezanja bora” koje ovaj PS čine apsolutno najboljim do sada.

PlayStation 4 Pro zapravo u sebi ima, prema Sonyju, duplo više grafičke snage nego “obični” PS4, s jačim Wi-Fi čipom i kontrolerom koji sada ima potpunu podršku za Steam igre. Možda mislite kako ovo nije nešto posebno, ali sjetimo se kako svaki third-party kontroler želi postići ergonomiju i kvalitetu ili PS ili Xbox kontrolera. Mogućnost da vaš PS4 kontroler jednostavno spojite s računalom odlična je stvar.

Pro konzola – Pro kontroler

Kada već pričamo o onome što, bez sumnje, prima najveću dozu bijesa svakog igrača, odnosno kontroleru, Sony se u novom Pro PlayStationu okrenuo Razeru i Naconu kako bi pružio više mogućnosti od samog Dual Shocka. Ova dva kontrolera više su okrenuta profesionalnim igračima, ali ništa vas ne sprječava da svoj PlayStation igrate s Nacon revolution kontrolerom koji je s konzolom spojen vrlo kvalitetnim kabelom koji se u kontroler “ušarafi” kako slučajno ne bi ispao tijekom duge gaming seanse. Pametno.

Vjerojatno jedna od glavnih mogućnosti s kojima se Sony toliko silno hvali jest 4K gaming koji možete iskusiti s novim PlayStationom. Istina, PS4 Pro kod nas košta nešto više od 3000 kuna, a jedan prosječan 4K televizor košta ne manje od 4500 kuna. Naravno, ako imate 4K televizor, malo sam ljubomoran na vas, ali mnogi od nas jednostavno ne mogu opravdati ovakav ulog svojim boljim polovicama ili kućnom budžetu. Oni koji mogu, vjerojatno to već i čine.

PS4 kontroleri
Kotaku

Za mene je ipak tehnologija koja je važnija za širu primjenu svakako HDR, odnosno high dynamic range te je moje mišljenje da nikako ne kupujete televizor bez ove tehnologije ako isti planirate kupiti. Razlog tomu jest to što je HDR mnogo drastičniji napredak koji se mnogo lakše primjećuje nego 4K rezolucija, a, iako su svi HDR televizori 4K, nisu svi 4K televizori HDR. Wow, ovo je dosta komplicirano.

Na kraju krajeva, ako želite iskoristiti potencijal koji PS4 Pro ima u potpunosti, trebat će vam HDR televizor. Nije da će slika izgledati loše na “običnom” 1080p televizoru, ali uvijek ćete se pitati može li bolje – a sam Sony kaže da može. Mnogo je igara optimizirano za PS4 Pro, doduše, tako da ćete uživati u stvarno dobroj slici bez obzira na ekran na kojem ju gledate.

Xbox One S

S druge strane, Microsoft je s Xbox One S konzolom napravio nešto drugačiji posao. Iako nema podršku za 4K rezoluciju, za razliku od PlayStationa, Xbox može puštati 4K Blu-ray diskove.

kontroler

Što ovo znači?

Za početak, znači da vam ne treba Blu-ray player kako biste gledali filmove koje ne želite streamati. Ako ste osoba koja voli kupiti film i pogledati ga na “dobri stari” način, onda je Xbox svakako stvar za vas. Istina, to je dosta specifična publika, ali, opet, vrijedi je spomenuti.

Ono što je vrlo zanimljivo kod Xboxa, iako više nešto što će obradovati sadašnje vlasnike konzole Xbox One, Xbox One S po prvi puta ne koristi veliki, vanjski power brick, a dizajn je, po mom mišljenju, bolji od PlayStationa. Ipak, dizajn ne pokreće igre, a ako ih želite igrati u HDR-u, Xbox će vam služiti sasvim dobro.

konzola
Prednost Xboxa je i u tome što je doista lijepo dizajniran. Doduše, dizajn ne pokreće igre.

IPAK, Xbox nema native 4K podršku te igre stvara u full HD-u i “podiže” na 4K rezoluciju pomoću neke vrste računalne magije, dok PS igre renderira u 4K.

Xbox ima za mene veliku prednost zbog velikog broja kompatibilnih naslova s konzole Xbox 360, koji su, naravno, besplatni za sve one koji ih žele igrati. Dakle, ako ste imali Xbox 360, nema razloga da većinu vaših igara ne igrate na novoj konzoli, za 0 kuna. PlayStation također ima sličnu mogućnost, ali njegove igre ćete “skidati” s interneta za oko 100 dolara godišnje. Trenutno PS Now ima oko 160 naslova, dok Xbox ima oko 220 igara koje su kompatibilne s novom konzolom.

Što sad?

Za kraj, važno je reći kako je Xbox Live i dalje najbolja platforma za igranje. Istina, PlayStation Network je mnogo napredovao, ali po meni Microsoft i dalje drži titulu najbolje gaming mreže.

Mnoge od ovih stvari vam neće biti bitne te ćete samo željeti igrati igre na novoj konzoli, što je u redu. U tom slučaju se sjetite kako Xbox ima funkciju Play Anywhere, a u PlayStation kontroler ne morate stavljati AA baterije. U svakom slučaju, odlučit će nijanse.

xbox_play_anywhere11

Smatram kako je izuzetna popularnost PlayStationa u Hrvatskoj ono što će odlučiti u ime mnogih, jer mnogo je teže naći nekog s Xboxom nego s PlayStationom, ali u svakome slučaju treba dati šansu i Microsoftovoj konzoli – iako nema toliko sirove snage kao PS4 Pro, ima neki određen šarm. PlayStation je bolji na papiru, ali u svakom slučaju odluka je na vama – iskreno, nećete pogriješiti ni s jednom od ove dvije konzole, samo je pitanje koja sitnica je za vas važna, a koja ne.

Kako ovaj članak ne bi bio apsolutno ogroman, nisam se dotaknuo nekih stvari, poput PlayStation VR sustava i Kinecta. Jednostavno je, Kinect polako odumire, a VR je, barem kako kažu, budućnost. Stoga, PlayStation VR zaista jest vrlo dobra stvar, ako je VR nešto za čime žudite. Imajte na umu samo kako za VR morate izdvojiti dodatne novce, ali cijena opet nije velika kao ona za HTC Vive, na primjer.

A ja? Ja ću se držati one dobre, stare, PC Master Race krilatice, barem dok krajem 2017. ne dođe novi Project Scorpio od Microsofta.

bnet-casablanca

PlayStation 4 Pro ili Xbox One S – štogod odabrali, odaberite i dobru, a povoljnu internetsku vezu. Bacite oko na B.netovu ponudu.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Startupi

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Tvrtke i poslovanje

7 savjeta za učinkovitu izradu poslovnog plana (posebno za one koji nemaju vremena)

Nisu bez razloga velikani povijesti od Sun Tzua do Dwight D. Eisenhowera pričali o planiranju kao o svetom gralu uspjeha - i ne stoji bez razloga ona narodna: dobra organizacija je pola posla.

Novost

Ivan Burazin pokreće novi startup – Daytonu, već ima Fortune 500 klijente

Nakon tri godine, uspostave i razvoja Infobipovog Developer Experience odjela, Ivan Burazin, pokreće novi dev projekt. Time se nastavlja njegova startuperska priča i misija koja je počela prije više od dekadu - pomagati developerima da rade lakše, brže i učinkovitije. Upoznajemo njegov novi projekt, Daytonu!

Što ste propustili

Tvrtke i poslovanje

Sretan mu 25. rođendan: Kako smo počeli koristiti Googleove proizvode – i zašto (ne)ćemo nastaviti?

Povodom Googleovog rođendana prisjećamo se njegove prošlosti, nepobitnog utjecaja na sve digitalno što danas radimo, ali gledamo i u blisku budućnost koju će obilježiti dvije ključne riječi - umjetna inteligencija i monopol. Nismo propustili priliku ni nostalgično se prisjetiti pozivnica za Gmail, Googleovih pokušaja da napravi društvenu mrežu ili prvih susreta s Googleom, što je za neke zapravo bio YouTube.

Novost

U ZICER-u startupe čeka 150.000 eura, a prijave za akceleracijske programe traju još samo ovaj tjedan

Vodeći hrvatski startup hub ZICER otvorio i program za uspješno lansiranje na globalno tržište.

Ekskluzivno

500 tisuća korisnika koristi tehnologiju ovog hrvatskog AI startupa

S vremena na vrijeme, pojavi se neki startup koji marljivo radi "ispod radara", a onda odluči podijeliti svoju priču. Prvi donosimo intervju s TensorPixom koji od nedavno broji preko pola milijuna korisnika.

Izvještaj

Lekcije inženjerke iz Shopifya: kako koristiti AI za brži, bolji i lakši razvoj softvera?

Umjetna inteligencija i inženjeri. Nekada se vole, nekada mrze, ali činjenica je da AI inženjerima može olakšati pisanje koda... (ako i sami znaju što rade).

Tvrtke i poslovanje

Sofascore i Span: Zašto se nismo prodali? Jer nam to ne treba – ako imaš tri auta, možeš voziti samo jedan.

Investicije i preuzimanja domaćih tvrtki glavne su teme naše male poduzetničke scene, ali koliko god se pričalo, često tema o neovisnosti ostane postrani. Srećom, ove godine se otvorila na 16. Weekendu.

Sponzorirano

“Design Handoff” je proces zbog kojeg developer i dizajner ne moraju imati “standoff”

Predaja bilokakvog projekta ne završava s vašom točkom na kraju - nego svih kojih se taj projekt usko tiče. Uz Neuralab prolazimo kako od “ja sam svoje riješio” doći do kvalitetnog, strukturiranog “design handoffa” koji će značajno olakšati život svima uključenima: dizajnerima, developerima, PM-ovima, klijentima…