Jedna od najboljih stvari na WWDC i AltConf konferencijama su - ljudi. Ovdje su svi zato da nauče i saznaju nešto novo, ali i da stvore nove kontakte i iniciraju nove suradnje.

Svi se čine neopterećenima problemima i vrlo su pristupačni. Oko tebe stalno pljušte fraze kao što su ‘Bok, ja sam John, od kuda si?’ ili ‘Na kojoj si zadnjoj aplikaciji radila’ – i nikoga nije briga što se radi o površnim beznačajnim razgovorima jer su svi svjesni da već u sljedećoj rečenici mogu saznati nešto novo ili cool, a možda i upoznati osobu vrlo sličnih afiniteta.
A ponekada samo usputno upoznaš Njujorčanina koji na tvoj spomen da si iz Hrvatske veselo vadi svoj laptop iz ruksaka i ponosno ti pokazuje naljepnicu na njemu uz komentar kako je baš nedavno bio u Hrvatskoj i kako mu je bilo genijalno.
Ljudi su općenito strahovito pozitivni što vrlo vjerojatno objašnjava iznadprosječnu poduzetničku klimu Silicijske doline. Ne postoji loša ideja, uvijek se sve može i čini se da se svatko iskreno veseli tvom entuzijazmu kada pričaš o projektu na kojem radiš. To ne znači da se uvijek sa svime slažu ili da nemaju svoje mišljenje i stavove – to samo znači da su svjesni da smo kugla šarena i da tko god je strastven u vezi onoga što radi, to će vrlo vjerojatno i iznijeti na svjetlost dana i tko je onda on da ga svojim negativnim komentarima ili nabrajanjem mogućih poteškoća priječi u toj energiji i entuzijazmu.
Što donosi nova verzija Swifta?

Drugog dana konferencije počinju konkretna predavanja, nakon što su se slegli dojmovi od novosti koje smo saznali da Apple uvodi i kada se zalazi puno dublje u ono što stoji iza shiny keynote prezentacije. Dok je sam keynote više otvoren prema korisnicima sa svojim najavama nadolazećih poboljšanja, ostatak tjedna rezerviran je za detaljnije upoznavanje programera s onim što je predstavljeno na keynoteu.
Tako smo detaljnije saznali o najavljenom ‘velikom preimenovanju’. Swift s novom verzijom doživljava velike promjene u svojoj nomenklaturi, što znači da te promjene donose ‘swiftizaciju’- starih API-ja napisanih u Objective C-u, pa i u C-u, što je rezultiralo velikim poboljšanjima u čitljivosti koda, organizaciji koda pa i poboljšanjima u brzini izvršavanja itd. Loša je stvar što će za migraciju Swifta 2.2. na Swift 3 biti potrebno dosta programerskog rada iako je Apple predstavio alate za konverziju starog koda u Swift 3.
Diktiranje s podrškom za hrvatski jezik
Unatoč tome, Apple radi jako dobru stvar ovim potezom – a to je njihova očita težnja za izgradnjom superkvalitetnog jezika, što ne ostavlja mjesta kompromisima, nego se aktivno obračunava sa svakom nelogičnošću iz prijašnjih verzija i nema milosti prema starim praksama, iako to znači da nema gotovo nikakve kompatibilnosti između Swifta 2 i Swifta 3. Zgodan detalj je i da editor prepoznaje stari Swift i nudi konverziju u novi ako iskopirate npr. neki stari kod (čitaj: Stackoverflow) pa tako nećete samo dobiti besmislenu poruku greške, nego ponudu da migrirate swift 2.2 na Swift 3 za taj vaš kopirani Swift 2.2. kod.
Druga bitna novost za iOS developere je da nam je Apple otvorio pristup diktiranju za unos podataka u tekstualna polja. Također, sada tekstualna polja mogu biti kontekstualizirana što omogućava bolji prediktivni tekst. Lijepo je znati da to diktiranje radi i na hrvatskom jeziku.
Na alternativnoj konferenciji – kritika za Apple

Za to vrijeme, na AltConfu je Brianna Wu, poznata programerka 3D igara, na svom predavanju ‘Apple i virtualna stvarnost’ dobrano oprala Apple zbog nedostatka podrške u 3D developmentu. Kao opakog igrača koji na tom području ima značaj doprinos navela je Microsoftov HoloLens za koji tvrdi da je Microsoftovo najbolje ulaganje do sada i da imaju izvanrednu podršku razvoja za developere.
Nakon zaista odličnih predavanja kako na WWDC-u tako i na AltConfu, uputili smo se i na brojne partije, o čemu možete čitati u novom izdanju izvještaja s WWDC-a, kada odemo na još koji – party! 🙂
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.