Što je Apple predstavio na WWDC-u u San Franciscu

‘Swiftizacija’ i druge promjene koje je Apple predstavio drugog dana WWDC-a

Jedna od najboljih stvari na WWDC i AltConf konferencijama su - ljudi. Ovdje su svi zato da nauče i saznaju nešto novo, ali i da stvore nove kontakte i iniciraju nove suradnje.

moscone_centar_apple
Moscone Center u San Franciscu

Svi se čine neopterećenima problemima i vrlo su pristupačni. Oko tebe stalno pljušte fraze kao što su ‘Bok, ja sam John, od kuda si?’ ili ‘Na kojoj si zadnjoj aplikaciji radila’ – i nikoga nije briga što se radi o površnim beznačajnim razgovorima jer su svi svjesni da već u sljedećoj rečenici mogu saznati nešto novo ili cool, a možda i upoznati osobu vrlo sličnih afiniteta.

A ponekada samo usputno upoznaš Njujorčanina koji na tvoj spomen da si iz Hrvatske veselo vadi svoj laptop iz ruksaka i ponosno ti pokazuje naljepnicu na njemu uz komentar kako je baš nedavno bio u Hrvatskoj i kako mu je bilo genijalno.

Ljudi su općenito strahovito pozitivni što vrlo vjerojatno objašnjava iznadprosječnu poduzetničku klimu Silicijske doline. Ne postoji loša ideja, uvijek se sve može i čini se da se svatko iskreno veseli tvom entuzijazmu kada pričaš o projektu na kojem radiš. To ne znači da se uvijek sa svime slažu ili da nemaju svoje mišljenje i stavove – to samo znači da su svjesni da smo kugla šarena i da tko god je strastven u vezi onoga što radi, to će vrlo vjerojatno i iznijeti na svjetlost dana i tko je onda on da ga svojim negativnim komentarima ili nabrajanjem mogućih poteškoća priječi u toj energiji i entuzijazmu.

Što donosi nova verzija Swifta?

wwdc_new_york
Ponekad na konferenciji upoznaš Njujorčanina koji ne krije svoje oduševljenje Hrvatskom

Drugog dana konferencije počinju konkretna predavanja, nakon što su se slegli dojmovi od novosti koje smo saznali da Apple uvodi i kada se zalazi puno dublje u ono što stoji iza shiny keynote prezentacije. Dok je sam keynote više otvoren prema korisnicima sa svojim najavama nadolazećih poboljšanja, ostatak tjedna rezerviran je za detaljnije upoznavanje programera s onim što je predstavljeno na keynoteu.

Tako smo detaljnije saznali o najavljenom ‘velikom preimenovanju’. Swift s novom verzijom doživljava velike promjene u svojoj nomenklaturi, što znači da te promjene donose ‘swiftizaciju’- starih API-ja napisanih u Objective C-u, pa i u C-u, što je rezultiralo velikim poboljšanjima u čitljivosti koda, organizaciji koda pa i poboljšanjima u brzini izvršavanja itd. Loša je stvar što će za migraciju Swifta 2.2. na Swift 3 biti potrebno dosta programerskog rada iako je Apple predstavio alate za konverziju starog koda u Swift 3.

Diktiranje s podrškom za hrvatski jezik

Unatoč tome, Apple radi jako dobru stvar ovim potezom – a to je njihova očita težnja za izgradnjom superkvalitetnog jezika, što ne ostavlja mjesta kompromisima, nego se aktivno obračunava sa svakom nelogičnošću iz prijašnjih verzija i nema milosti prema starim praksama, iako to znači da nema gotovo nikakve kompatibilnosti između Swifta 2 i Swifta 3. Zgodan detalj je i da editor prepoznaje stari Swift i nudi konverziju u novi ako iskopirate npr. neki stari kod (čitaj: Stackoverflow) pa tako nećete samo dobiti besmislenu poruku greške, nego ponudu da migrirate swift 2.2 na Swift 3 za taj vaš kopirani Swift 2.2. kod.

Druga bitna novost za iOS developere je da nam je Apple otvorio pristup diktiranju za unos podataka u tekstualna polja. Također, sada tekstualna polja mogu biti kontekstualizirana što omogućava bolji prediktivni tekst. Lijepo je znati da to diktiranje radi i na hrvatskom jeziku.

Na alternativnoj konferenciji – kritika za Apple

WWDC_wall_resize
WWDC Wall

Za to vrijeme, na AltConfu je Brianna Wu, poznata programerka 3D igara, na svom predavanju ‘Apple i virtualna stvarnost’ dobrano oprala Apple zbog nedostatka podrške u 3D developmentu. Kao opakog igrača koji na tom području ima značaj doprinos navela je Microsoftov HoloLens za koji tvrdi da je Microsoftovo najbolje ulaganje do sada i da imaju izvanrednu podršku razvoja za developere.

Nakon zaista odličnih predavanja kako na WWDC-u tako i na AltConfu, uputili smo se i na brojne partije, o čemu možete čitati u novom izdanju izvještaja s WWDC-a, kada odemo na još koji – party! 🙂

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Vodič

Morate podnijeti zahtjev za novu osobnu iskaznicu? Evo kako izbjeći gužvu na šalteru

Završetkom pandemije došao je službeni kraj maskama, ali i mnogim identifikacijskim dokumentima pa tako i osobnim iskaznicama bez kojih ne možete boraviti u Hrvatskoj. Ovo znači samo jedno... ogromni redovi na šalterima.

Karijere

Belma Gutlić: “Fokus s cijena kriptovaluta treba prebaciti na tehnologiju koja kriptovalute omogućava”

Danas se možemo pohvaliti da na našoj maloj sceni ne nedostaje konferencija vezanih uz blockchain i kriptovalute. Ipak, postoji jedan krovni naziv kojem se nitko dosad nije posvetio na jednak način, a koji možda zaslužuje i najviše pažnje.

Tehnologija

Tim McKeoun: “Ako želimo da se developeri razvijaju, moramo se pomiriti da će nekad biti manje produktivni”

"Developer Advocate" može postati svatko, ali uspjeh u tome će pronaći mali broj ljudi. Savjete kako općenito postati bolja podrška developerima, na ovogodišnjem QED-u podijelio je IBM-ov Tim McKeoun.

Što ste propustili

Tehnologija

O Apple Vision Pro: “Ovo nije proizvod za krajnjeg korisnika, ovo je proizvod za ‘nas’ developere…”

Hoće li Apple s novim proizvodom napokon ispuniti VR/AR obećanja koja slušamo godinama? Po svemu sudeći Appleove naočale neće se nositi po ulici, ali Vision Pro izgleda obećavajuće za developere... saznali smo i zašto.

Sponzorirano

Upoznajte Arbelle! Beauty brend kojeg krasi svjetsko rješenje za virtualno isprobavanje šminke

Švedsko-hrvatska IT tvrtka Visage Technologies od osnutka radi na cutting edge AI tehnologiji za prepoznavanje i praćenje pokreta ljudskog lica. Nakon niza uspješnih implementacija u kozmetičkoj industriji, svoj makeupISDK softverski paket oblikovali su u još svestraniji beauty brend Arbelle.

Sponzorirano

Može li se Hrvatska uključiti u razvoj svemirske tehnologije koja na uloženo vraća 7x više

Zašto su cube sateliti toliko korisni, koliko će oni promijeniti telekomunikacijsku industriju i može li se Hrvatska s njima ukrcati na brzi vlak svemirske tehnologije, neka su od glavnih pitanja s HAKOM-ove konferencije.

Programiranje

Notcheva 6. generacija Devcademyja radit će na projektima za satelitsku kockicu – CroCube!

Otvorene su prijave za Notchevu akademiju na kojoj će se polaznici, osim satelitske teme moći usmjeriti na Spring Boot, React, .NET i Go programiranje, upoznati sa scrumom i agilnim frameworkom, UX/UI, DevOps, Clean code te drugim praksama i alatima koji su standardni u IT-ju.

Netokracija Podcast

John Romero o životu nakon Dooma – i kako klince naučiti raditi igre

John Romero je jedan od kreatora legendarne igre Doom, kao i cijelog niza drugih igara. Ususret izlasku njegove autobiografije, dobili smo priliku pitati ga kako vidi svoju karijeru, ali i razvoj industrije razvoja igara.

Karijere

Studenti RIT Croatia uče se na zadacima koje pripremaju Rimac Technology, INA, Async Labs… 

Domaće obrazovne institucije često se fokusiraju na teoriju, dok praksa ostaje na poslodavcima. RIT Croatia to mijenja svojim primjerom.