Kako me World of Warcraft pripremio za posao u Automatticu

Kako me World of Warcraft pripremio za posao u Automatticu

Kada se spomenu video igre, prve asocijacije osoba koje ih ne igraju, posebno ako su te osobe ujedno i roditelji, budu: potiče agresivnost, ovisnost, asocijalnost... Moja priča više ide u prilog onoj drugoj struji, koja podrazumijeva istraživanja koja govore o mnogobrojnim pozitivnim efektima igranja, poput poboljšanja društvenog i kognitivnog razvitka, kao i psihološkog blagostanja. A i pripreme za posao kakav danas radim.

Netokracija uz podršku A1 Hrvatska i Raiffeisenbank Hrvatska 15. i 16. travnja organizira Future of Work: Hybrid online konferenciju kako bismo podijelili praktična znanja u vezi hibridnog i remote rada. Jedan od predavača je i sam Andrija, čiji tekst čitate, a koji će prenijeti iskustva iz Automattica, tvrtke koja je puno prije 2020., s više od 1000 zaposlenika, prakticirala potpuni remote rad!

Naravno, kao srednjoškolcu, mnogo mi je bitnije bilo da moja ekipa pobijedi nego da razvijam svoje kognitivne sposobnosti, ali se na kraju pokazalo da su me kompjuterske igre naučile vrijednim životnim lekcijama koje su mi pomogle da budem ono što sam danas.

Automattic, u kojemu sam zaposlen kao softverski inženjer, jedna je od rijetkih tvrtki koje u potpunosti funkcioniraju po principu remote worka zaposleni rade “od kuće” iz svih dijelova svijeta i svi imaju jednaka prava i privilegije. Dok možda niste čuli za Automattic, siguran sam da ste čuli za WordPress.com pa makar u prolazu, a onda i za Jetpack i Gravatar.

Odluka da radim od kuće sigurno je jedna od najboljih koje sam donio u životu, ali ovakav način rada nije za svakoga. On zahtijeva jake samoupravljačke sposobnosti, timski duh, savladane vještine online komunikacije i, prije svega, neizmjerno povjerenje u ljude koje najvjerojatnije nikada niste vidjeli uživo. Gledajući unazad, mogu reći da su World of Warcraft i video igre slične njemu zaslužne zašto mi ovakav način rada ne predstavlja izazov.

Vi sami ste ključ dobrog tima

Ako želite ostvariti dobre rezultate, potrebno je da budete dio dobrog tima.

Priznajte, koliko ste puta čuli rečenicu sličnu ovoj? Ja se slažem, sve dok onaj koji je izgovara ima u vidu da je i on taj koji utječe na to koliko će tim biti dobar ili ne.

Ako ste ikada igrali WoW znate da, dok svi članovi tima imaju isti cilj, suštinski radite sami za sebe. U situaciji kad jedna greška pravi razliku između savladanog protivnika ili poraza, ne možete očekivati da će vas netko držati za ruku i cijelo vam vrijeme govoriti što da radite. Vi upravljate samim sobom, a vaši rezultati se odražavaju na cijeli tim.

Ista je situacija u Automatticu.

Svima nam je vrlo jasan smjer u kojemu se Automattic želi kretati, ali nam je jednako tako jasno da na svakom od nas leži odgovornost da pogura tvrtku barem jedan korak naprijed u tom smjeru. Svatko mora povući svoj dio tereta i raditi to maksimalno koordinirano.

(Slijepo) povjerenje

Jednako tako, često se zna dogoditi da igrate s ljudima koje nikada prije niste vidjeli i kojima morate vjerovati da će vam čuvati leđa. Ako nema povjerenja, nemate slobodu koja vam je potrebna da biste dali svoj maksimum i cijela ekipa pati.

Osjećate se nepovjerljivo i kada dobijete na potpis ugovor o radu čiju vjerodostojnost ne možete provjeriti, od nekoga koga nikad niste upoznali licem u lice. WoW me upravo takvog “straha” oslobodio, omogućujući mi da prepoznam da jako veliki trud, timski rad i disciplina stoje iza ovakvog načina poslovanja.

Većinu mojih kolega nisam vidio više od nekoliko puta i da ne postoji povezanost te povjerenje između nas, Automattic ne bi mogao ostvarivati rezultate koje ostvaruje.

A kako se gradi povjerenje u timu kad se radi na udaljeno, kad su u pitanju kolege sa svih strana svijeta, otkrit će nam sam Andrija – inače Code Mengler u Automatticu, čiji zaposlenici trenutno rade iz više od 70 država. Više u predavanju na Future of Work konferenciji 16. travnja. Prijavite se besplatno!

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Vodič

Morate podnijeti zahtjev za novu osobnu iskaznicu? Evo kako izbjeći gužvu na šalteru

Završetkom pandemije došao je službeni kraj maskama, ali i mnogim identifikacijskim dokumentima pa tako i osobnim iskaznicama bez kojih ne možete boraviti u Hrvatskoj. Ovo znači samo jedno... ogromni redovi na šalterima.

Najava

Belma Gutlić: “Fokus s cijena kriptovaluta treba prebaciti na tehnologiju koja kriptovalute omogućava”

Danas se možemo pohvaliti da na našoj maloj sceni ne nedostaje konferencija vezanih uz blockchain i kriptovalute. Ipak, postoji jedan krovni naziv kojem se nitko dosad nije posvetio na jednak način, a koji možda zaslužuje i najviše pažnje.

Novost

800.000 eura investicije za Turneo hrvatskih osnivača koji želi digitalizirati globalno tržište turističkih izleta

Za svoju B2B platformu za distribuciju izleta prikupili su 800.000 eura pre-seed investicije. Kažu da im je navjeća konkurencija olovka i papir, a s njom se bore brzom implementacijom, lakim korištenjem i - umjetnom inteligencijom.

Što ste propustili

Video

Metaverse nije mrtav! Samo je “skriven” zbog investitora

Je li metaverse živ ili mrtav - pitanje je sad. Ako pitate svjetske medije, mnogi su već izdali osmrtnice metaversu. No, možda su malo trčali pred rudo.

Mobilne aplikacije

Predstavljena je aplikacija “Moj ZET” za kupovinu karata javnog prijevoza putem mobitela

Aplikacija je trenutno dostupna za Android uređaje, dok će za iOS biti za nekoliko dana.

Intervju

STEM avantura osnovnoškolskih robotičara iz Prigorja Brdovečkog dovela ih je do Maroka i nagrada

Programiranje LEGO robota, razvijanje solarnog punjača mobilnih telefona, natjecanje s drugim ljubiteljima STEM-a, osvajanje medalja i putovanje na drugi kontinent. Malo je reći kako su osnovnoškolci iz Tima Regoč imali uzbudljivu STEM avanturu na kojoj su proputovali preko 2500 kilometara!

Intervju

20 godina WordPressa: Prednosti i mane (zajednice) sustava na kojem počiva skoro 50% weba

Možemo li bolje proslaviti 20 godina WordPressa od detaljne analize u kojoj raspravljamo njegove uspone i padove, prednosti i mane, viziju za budućnost, ali i trenutne goreće probleme u WP ekosustavu...

Razvoj weba

Kako istraživanje korisnika štedi novac i vrijeme

(Iako na prvu zvuči kako predugo traje i previše košta.)

Karijere

Gea Kariž je nova direktorica Mastercarda za Hrvatsku

Mastercard je objavio tri imenovanja u vodstvu kompanije u jugoistočnoj Europi kako bi ojačao prisutnost u regiji i bolje odgovorio na zahtjeve tržišta.