Wikipediju koristimo svi svakodnevno, no usprkos svojoj popularnosti, na njoj se, barem što se vizualnog dijela tiče, ne mijenja puno. Čak štoviše, Wikipedija danas drži jedno prilično ružno i teško čitljivo sučelje i dobro bi joj došao dobro promišljen facelifting. Kreativna agencija New! je upravo zato napravila koncept njihovog redizajna popularne baze znanja, krenuvši od logotipa i njegove primjene na sve ostale 'wikije' do redefiniranja nekih funkcionalnosti unutar samog sustava Wikipedije.

Wikipediju koristimo svi svakodnevno, no usprkos svojoj popularnosti, na njoj se, barem što se vizualnog dijela tiče, ne mijenja puno. Čak štoviše, Wikipedija danas drži jedno prilično ružno i teško čitljivo sučelje i dobro bi joj došao dobro promišljen facelifting. Kreativna agencija New! je upravo zato napravila koncept njihovog redizajna popularne baze znanja, krenuvši od logotipa i njegove primjene na sve ostale ‘wikije’ do redefiniranja nekih funkcionalnosti unutar samog sustava Wikipedije.
Novi logotip bi tako bio jednostavno slovo W koje bi simboliziralo ‘wiki’ dok bi drugi dio bio naziv samog servisa (WikiQuotes, WikiSources itd.). Naslovna stranica Wikipedije više ne bi imala sitno polje za pretraživanje i stotinjak izlistanih jezika, već bi tražilica zauzimala glavno mjesto na stranici.
Prilikom čitanja članka, mogli biste označavati bitne dijelove teksta i spremiti ih za kasnije, a neke pojmove bi mogli detaljnije istražiti uz pomoć semantičkih veza prikazanih uz pomoć grafa.
Ideja je mnogo i New! je prikazao neke vrlo dobre za koje bi bilo šteta da ostanu samo na ideji. Pogledajte elaborat Wikipedijinog redizajna, mogao bi vam se svidjeti!
Hvala Branku Šabariću na linku!
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Branko Šabarić
08. 08. 2012. u 10:29 am
Hvala, hvala 🙂
hrvoje
08. 08. 2012. u 11:34 am
50% upotrebljive povrsine ode na zaglavlje; logo, nekoliko akcijskih tipki i search? Naglasak se mice sa sadrzaja, a na wikipediji je upravo to najbitnije. Uopce mi se ne svidja.
b
08. 08. 2012. u 12:22 pm
slažem se sa hrvojem, previše neupotrebljenog prostora između vrha prozora i samog naslova teme. ali generalno, lep dizajn.
a kad smo kod dizajna već, bila bi odlična opcija da vikipedija ubaci i zvaničnu tamniju verziju sajta, da ne moram stalno da se zezam sa skriptama za stajliš.
hehehe, vidi tome grobara pored ričarda trećeg!
Marin
08. 08. 2012. u 12:38 pm
Ako ćemo iskreno, više mi se sviđa sadašnji dizajn nego ovo, ne znam zašto ste ga proglasili ružnim i teško čitljivim. Daleko od toga da ne bi mogao biti bolji, ali je enciklopedijski, logičan i definitivno ne ružan. Što se ovog redizajna tiče, kao što reče hrvoje, header posve nepotrebno zauzima previše mjesta, buttoni su ogromni, prenaglašeni, search box isto tako, čitav se izgled “poglupljuje” da bi bio privlačniji i onima koji reagiraju samo na slike i ne da im se čitati (otprilike kao što se poglupljuju dnevne novine, televizijski program, RPG igre i masa drugih stvari, samo kako bi se povlađivalo ADHD generaciji). Pretpostavljam da za povećanje elemenata dio razloga leži i u tome da se ovakva Wikipedia mogla bez problema koristiti na tabletima i s ćevapima od prstiju, što je još jedan trend koji mi sve više ide na živce i nadam se da će doživjeti apsolutni kolaps i propast jer ako nam je budućnost pikanje po očajnim Windowsima 8 na tabletima, spašavaj se tko može.
hrvoje
08. 08. 2012. u 4:22 pm
Mozda bi se moglo reci da je to neki neuspjesan pokusaj imitacije Metro sucelja i filozofije …
AnyDog
08. 08. 2012. u 8:51 pm
Upotrebljiva površina ?? Za što ? Popuniti sa tekstom ? Pa čekaj, čemu onda služi prored, paragrafi itd … Ajmo stisnuti koliko god možemo teksta, bez ikakve “prazne upotrebljive površine”, pa ćemo vidjeti kako će biti čitljiv sajt (Wikipedija ili koi god …)
Koliko se meni čini, u svijetu interneta prevladava (pozitivan) trend ne prekrcavanja stranica, niti sadržajem niti predizajniranjem i ovo mi je na tragu toga. Sjetite se samo načičkanih i prenatrpanih portala od prije koju godinu … užas … nečitljivo.
Dizajn nije samo – lijepe ikone, tipografija i slikice, sjenice …blabla.
Strukturiranje i filtriranje sadržaja te njegova prezentacija na najprimjereniji način. Najbolji dizajn je onaj koji je najviše u službi onoga čime se bavi, a najmanje sam sebi svrha.
Meni je ovaj koncept za Wikipediju dosta dobar (dalo bi se tu duuuuugo raspravljati o svim aspektima …)
Marin
09. 08. 2012. u 1:12 pm
Hvala na lekciji što je dizajn 🙂 Nitko ne govori da ne treba biti proreda, niti je itko rekao da treba stisnuti koliko god možemo teksta na stranicu. Osobno volim prozračnost webova, ali kada search box i buttoni izgledaju kao da bi se od njih moglo napraviti četiri ili šest manjih koji bi svejedno bili dovoljno veliki, onda je to pretjerano i očito skrojeno za tablete, a mene osobno zabrinjava sve veći trend guranja tabletoidnog dizajna na desktope. Ne želim mišem nabadati po tipkama od 50 cm2, no izgleda da nas upravo to čeka ako se ovako nastavi.
AnyDog
09. 08. 2012. u 4:04 pm
Nema problema, rado, tu i tamo, podijelim koji besplatni savjet ;). Ma sori, ono što me ubolo u mozak je taj “upotrebljivi prostor” … Odmah sam se sjetio mase sajtova koji su uzaludno imali kvalitetan sadržaj jer bi tjerali posjetitelje grozomotnim dizajnom.
Normalno, neki put se pretjeruje sa “whitespaceima”, ali meni se sviđa taj trend “tabletizacije” desktop dizajna. Ako je u granicama normale, jasno … I ovaj koncept mi je na tragu toga …
p.s. sori – nisam mislio soliti pamet
Marin
10. 08. 2012. u 2:33 pm
Ma nema potrebe za isprikom, zafrkavao sam se s onom “zahvalom” 🙂 Sve pet!