Kako provoditi testiranja kad nemate iskustvo, tim, budžet?

Kako provoditi korisnička testiranja kad nemate iskustvo, tim, budžet?

Danas je u Rovinju započeo Web Summer Camp, peti ljetni kamp namijenjen onima koji se okupljaju oko eZ Publisha i PHP-a, a od ove godine i oko dizajna, korisničkog iskustva te sadržaja. Na posebnom dijelu konferencije posvećenom upravo tim dizajnerskim temama u iduća tri dana održat će se nekoliko radionica, a prva se odnosila na korisničko istraživanje. Zašto je to važan dio razvoja svakog projekta, posebno u fazi dizajna, kako krenuti ako nemate iskustva, tim i budžet, otkrila je Kate Towsey.

Kate Towsen radi kao content strategist, iako joj se dobar dio posla odnosi na testiranja.
Kate Towsey radi kao content strategist, iako joj se dobar dio posla odnosi na testiranja. Surađuje s BBC-om te Government Digital Serviceom koji stoji iza projekata kao što je gov.uk. (Slike: Hrvoje Tomić, Netgen)

Nakon otvaranja konferencije “najkraćim keynoteom ikad”, koji su održali Ivo Lukač, suosnivač tvrtke Netgen, koja i organizira konferenciju, te Janus Boye, osnivač tvrtke J. Boye, a u kojem se naglasila važnost zajednice te događanja nalik Web Summer Campu koji zajednicu i okupljaju, publika se ipak razdvojila u manje skupine – one koje zanimaju eZ Publish, PHP i Symfony te dizajn. Na potonjem je tracku zanimljivu i praktičnu radionicu, koja je služila kao uvod u istraživački dio kreiranja digitalnih proizvoda, održala Kate Towsey. Iako je njena titula content strategist, dobar dio njena posla otpada na istraživanja koja radi za Government Digital Service (koja stoji iza hvaljenog projekta gov.uk), ali i BBC.

Zadatak nije bio jednostavan – u tri sata trebao je zainteresiranima pokazati kako koristiti istraživački dio procesa, čak i ako u tome nemate ni iskustva, ni tim, ni dovoljan budžet.

Dizajn se događa u kontekstu. A istraživanje je jednostavno razumijevanje tog konteksta.

Citirala je tako Kate knjigu Erike Hall, Just Enough Research, koja smatra kako su ključni sudionici testa uporabivosti dobri sudionici, dobra analiza i dobra izvedba. I sve to kroz mantru: make, learn, share, think.

Summer Camp održava se petu godinu, a organizator, tvrtka Netgen, uz PHP i eZ Publish, ove je godine dio radionica posvetio dizajnu, korisničkom iskustvu i sadržaju.
(Web) Summer Camp održava se petu godinu, a organizator, tvrtka Netgen, uz PHP i eZ Publish, ove je godine dio radionica posvetio dizajnu, korisničkom iskustvu i sadržaju.

No, važnost testiranja u praksi možda najbolje dočarava citat Toma i Davida Kelleya iz tvrtke IDEO:

Ako je slika vrijedna 1000 riječi, prototip vrijedi 1000 sastanaka.

Kako provoditi korisnička istraživanja?

Pri provođenju ovakve vrste istraživanja ne treba biti previše “znanstven”, napomenula je Kate. U usporedbi sa standardnim istraživanjima, ovaj je proces vrlo opušteniji i fleksibilniji. Pitanja, prototipi… Sve se to može brzo mijenjati, čak i nekoliko puta u jednom danu. No, to ne znači da ne treba pratiti neka pravila, a evo samo nekolicine koje je Kate izdvojila:

Kate u svojim procesima istraživanja koristi kamere ne bi li snimala sudionike, njihove izjave i reakcije, a tu pomažu razni alati – primjerice, Skype i ScreenFlow. Također, prilikom

 testiranja potrebno se fokusirati na stvarno iskustvo korisnika:

  1. Rad – što rade i kako
  2. Razmišljanje – što znaju i kako razmišljaju
  3. Osjećaji – kako je bilo i kako je utjecalo na njih

Ne namećite svoje mišljenje, slušajte tuđe

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

U isto vrijeme treba izbjegavati nametanje mišljenja, kao i spekulacije (sjetite se Henryja Forda i njegovog slavnog citata o bržim konjima), stoga ne treba postavljati pitanja kao što su “što mislite o ovome” ili “što biste napravili”. Nitko ne zna odgovore na ta pitanja dok doista ne isprobaju proizvod ili uslugu.

Vaše mišljenje nije važno. Ono što vi znate također nije bitno.

Ispitanici mogu biti nervozni tijekom ispitivanja, stoga sitnice poput jednostavnog ljudskog pristupa mogu napraviti veliku razliku. Budite fleksibilni, nastavlja Kate sa savjetima, ovdje je riječ o razgovoru. No, pazite da razgovor ne skreće previše s osnovne teme i ciljeva koje želite postići. Da biste nagovorili ljude da vam otkriju prave informacije, recite im da vam kažu više, ali na neutralan način. Istodobno, govorite manje, slušajte više. A i kad govorite, govorite “njihovim jezikom”.

Primjer korisničkog istraživanja u praksi

Iskustva korisnika bilježe se na post-it papiriće koji se potom sortiraju po temama ne bi li se pronašao uzorak.
Iskustva korisnika bilježe se na post-it papiriće koji se potom sortiraju po temama ne bi li se pronašao uzorak.

Da ne bi sve ostalo samo na teoriji, dobar dio prijepodneva otišao je na praktični zadatak – sudionici su provodili pravo malo istraživanje. Kao primjer, uzeo se dolazak na sam Web Summer Camp, odnosno putovanje sudionika do lokacije na kojoj se konferencija održava. Uz ispitivanje, pokušale su se pronaći “bolne točke” tog putovanja, kako bi se potencijalno prepoznao uzorak koji se ponavlja, ali i rješenja koja bi iskustvo putnika poboljšala.

Nakon što su se međusobno provela ispitivanja u parovima, po pravilima koje je Kate postavila, odgovori koji su se zabilježili stavljali su se na post-it papiriće. Potom je više timova usporedilo svoje bilješke i grupiralo ih po temama – i kronološki, kako je teklo samo putovanje ispitanika. Tako su se prepoznale zajedničke točke, uzorci i samim time prostor za poboljšanje. To je dalo dobar uvid u proces samog istraživanja, kako ga se može u hodu mijenjati i poboljšavati, a i kako se od njega mogu dobiti konkretni uvidi u razmišljanje i iskustvo korisnika.

Uvođenje testiranja u procese može biti gorko-slatko, ali je nužno

No, istraživanje je bezvrijedno ako se rezultati ne podijele s timom, kaže Kate. Rezultati mogu biti gorko-slatki – neki elementi proizvoda jednostavno neće funkcionirati, što će pojedinim kreatorima teško pasti, ali svakako je nužno i korisno ne bi li se napravio proizvod koji će se doista i koristiti na način kako je zamišljeno.

Ivo Lukač. suosnivač Netgena, na "najkraćem keynoteu ikad".
Ivo Lukač, suosnivač Netgena, na “najkraćem keynoteu ikad”.

Na kraju je Kate dala mnoštvo jednostavnih, ali praktičnih savjeta, poput razloga zašto je bilješke na post-it papirićima najbolje sortirati na zidu (okuplja se cijeli tim oko jedne lokacije, šarenilo stvara opuštenu atmosferu…) preko otvaranja Slack kanala posvećenog samo rezultatima istraživanja do Trello ploča koje bolje dočaravaju rezultate (a i zgodne su za udaljene timove koji se ne mogu okupiti oko stvarnog zida).

U svakom slučaju, istraživanje je važan dio kreiranja svakog digitalnog proizvoda, ali čini se da najveći izazov stoji u tome – dokazati i pokazati timu i klijentu da je ono doista potrebno. Tu se možda najbolje vratiti na citat braće Kelley – više testiranja, ako ništa drugo, znači daleko manje sastančenja u konačnici. To je dobra početna “prodajna” točka, zar ne?

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Vodič

Morate podnijeti zahtjev za novu osobnu iskaznicu? Evo kako izbjeći gužvu na šalteru

Završetkom pandemije došao je službeni kraj maskama, ali i mnogim identifikacijskim dokumentima pa tako i osobnim iskaznicama bez kojih ne možete boraviti u Hrvatskoj. Ovo znači samo jedno... ogromni redovi na šalterima.

Web 3

Belma Gutlić: “Fokus s cijena kriptovaluta treba prebaciti na tehnologiju koja kriptovalute omogućava”

Danas se možemo pohvaliti da na našoj maloj sceni ne nedostaje konferencija vezanih uz blockchain i kriptovalute. Ipak, postoji jedan krovni naziv kojem se nitko dosad nije posvetio na jednak način, a koji možda zaslužuje i najviše pažnje.

Izvještaj

Tim McKeoun: “Ako želimo da se developeri razvijaju, moramo se pomiriti da će nekad biti manje produktivni”

"Developer Advocate" može postati svatko, ali uspjeh u tome će pronaći mali broj ljudi. Savjete kako općenito postati bolja podrška developerima, na ovogodišnjem QED-u podijelio je IBM-ov Tim McKeoun.

Što ste propustili

Sponzorirano

Upoznajte Arbelle! Beauty brend kojeg krasi svjetsko rješenje za virtualno isprobavanje šminke

Švedsko-hrvatska IT tvrtka Visage Technologies od osnutka radi na cutting edge AI tehnologiji za prepoznavanje i praćenje pokreta ljudskog lica. Nakon niza uspješnih implementacija u kozmetičkoj industriji, svoj makeupISDK softverski paket oblikovali su u još svestraniji beauty brend Arbelle.

Sponzorirano

Može li se Hrvatska uključiti u razvoj svemirske tehnologije koja na uloženo vraća 7x više

Zašto su cube sateliti toliko korisni, koliko će oni promijeniti telekomunikacijsku industriju i može li se Hrvatska s njima ukrcati na brzi vlak svemirske tehnologije, neka su od glavnih pitanja s HAKOM-ove konferencije.

Intervju

Notcheva 6. generacija Devcademyja radit će na projektima za satelitsku kockicu – CroCube!

Otvorene su prijave za Notchevu akademiju na kojoj će se polaznici, osim satelitske teme moći usmjeriti na Spring Boot, React, .NET i Go programiranje, upoznati sa scrumom i agilnim frameworkom, UX/UI, DevOps, Clean code te drugim praksama i alatima koji su standardni u IT-ju.

Netokracija Podcast

John Romero o životu nakon Dooma – i kako klince naučiti raditi igre

John Romero je jedan od kreatora legendarne igre Doom, kao i cijelog niza drugih igara. Ususret izlasku njegove autobiografije, dobili smo priliku pitati ga kako vidi svoju karijeru, ali i razvoj industrije razvoja igara.

Obrazovanje

Studenti RIT Croatia uče se na zadacima koje pripremaju Rimac Technology, INA, Async Labs… 

Domaće obrazovne institucije često se fokusiraju na teoriju, dok praksa ostaje na poslodavcima. RIT Croatia to mijenja svojim primjerom.

Tvrtke i poslovanje

Potvrđeno: Google preuzeo hrvatski Photomath

Hrvatska aplikacija Photomath postaja je i službeno dio Googleovog portfelja. Tehnološki gigant godišnje akvizira desetak tvrtki, a ove je godine u akvizicijski plan ušao upravo hrvatski Photomath.