Netokracija prepuštena najboljim hrvatskim web dizajnerima
Web stranica vam je jednostavna za korištenje, a iPhone aplikacija toliko predivna da je ne možete prestati koristiti? Samo za vas smo okupili vodeće hrvatske dizajnere korisničkih sučelja, s naglaskom na internet. Pred vama je tjedan u kojem ćemo istražiti što je kvalitetan dizajn i kako utječe na na razvoj vašeg projekta.
Web stranica vam je jednostavna za korištenje, a iPhone aplikacija toliko predivna da je ne možete prestati koristiti? Dobar dizajn osnova je koju mnogi zaboravljaju u svojim projektima. Dok su sadržaj i prodaja na prvom mjestu, često se zaboravlja na nas krajnje korisnike. Kako ćemo se snaći? Hoćemo li se uopće snaći?
Samo za vas smo okupili vodeće hrvatske dizajnere korisničkih sučelja, s naglaskom na internet. Pred vama je tjedan u kojem ćemo istražiti što je kvalitetan dizajn i kako utječe na na razvoj vašeg projekta. Ukoliko se bavite dizajnom, doznati ćete kako raditi budžete s malim budžetima, ali i kako se snaći s inozemnim klijentima…
Ukratko, svaki od dolje spomenutih dizajnera napisati će članak o jednom segmentu web i interaktivnog dizajna ovaj tjedan. Svaki dan – novi članak o dizajnu!
Članci u sklopu tjedna…
- Kako dobar dizajn prodaje iPhone aplikacije;
- Kako naručiti web stranicu – poslovni ciljevi, planovi i praksa;
- Kako Microsoft namjerava pomiriti web developere i dizajnere;
- Anti-dizajn i kako uništiti korisničko iskustvo;
- Kako izraditi web stranicu uz ograničen budžet;
- Izrada web stranica i projekata za inozemne klijente – sve je u komunikaciji.
Tko su uopće ti dizajneri?
Lucijan Blagonić
Lucijan je web dizajner koji se zanima ponajprije za upotrebljivost i pristupačnost web stranica, što u praksi primjenjuje kroz jednostavan i minimalističan web dizajn. Prilagodba najvećem broju korisnika uz web standarde Lucijanu su imperativ u radu. Iskustvo u razvoju sučelja razvio je kroz izradu web sučelja za klijente poput Hrvatske udruge Ubuntu korisnika te Carneta. Zajedno s bratom Emanuelom Blagonićem vodi agenciju Blagonic Brothers.
Vibor Cipan
Nakon višegodišnjeg iskustva i rada s Microsoftom uključujući i rad u Microsoftovom razvojnom centru u Kopenhagenu na razvoju i dizajnu korisničkih iskustava nove generacije, Vibor tijekom 2009. u Hrvatskoj preuzima ulogu direktora regionalnog ureda tvrtke FatDUX koja se prvenstveno bavi dizajnom i razvojem korisničkih iskustava na desktop, web i mobilnim platformama. Svoju strast prema UX-u dijeli na blogu UXPassion.
Bojan Janjanin
Hypermedia entuzijast bavi se razvojem dizajn web sučelja te web developmentom. Prve projekte ostvario je omotavajući tablice u tablice kako bi dobio željene obrube. Danas se bavi nešto sofisticiranijim rješenjima, stvarajući sučelja web stranica i aplikacija kao i iPhone aplikacija za domaće i inozemne klijente.
Na YesterdayIsHere piše o web tehnologijama, a i suosnivač je projekta Web Do’s and Don’ts koji pomaže web dizajnerima širom svijeta.
Dario Krznar
Voditelj dizajna u tvrtki Tau on-line koja je dio jedne od vodećih europskih medijskih tvrtki – Daily Mail and General Trust Group. Voditelj projekta razvoja portala MojPosao i voditelj dizajna projekata unutar DMGT grupacije.
Internetskim poslovanjem se bavi već 11 godina tijekom kojih je uz trenutne obavljao i funkciju kreativnog direktora. Web smatra glavnom komunikacijskom platformom za interakciju između poslovnih sustava i korisnika.
Marko Dugonjić Maratz
Sudjelovao je na brojim projektima, od mikro stranica do visokoposjećenih portala (QBN, Krop, Coolinarika, Tulumarka, Ezadar, Croportal). Razvio je nekoliko svjetski poznatih tehnika i metoda za oblikovanje web sučelja.
Na osobnim web stranicama, maratz.com, objavljuje članke vezane za razvoj weba u obliku vodiča, praktičnih savjeta i gotovih primjera.
Goran Peuc Daemon
Već se 12 godina bavi dizajnom sučelja web dizajnom. Trenutno u web agenciji Nivas, Goran se i dalje bavi izradom korisničkih sučelja i iskustava, a dizajnirao je web stranice za Croatia Osiguranje, MTV, T-Com i druge.
Što kažete na autore i što vas očekuje?
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Hrvoje Mihajlic
01. 02. 2010. u 10:46 am
e ovo s malim budzetima me zanima 🙂
picek
01. 02. 2010. u 1:30 pm
Ovo Do and Don’ t je odlična stvar! Jedva čekam post Bojana Janjanina.
Vladimir Remenar
07. 02. 2010. u 1:54 pm
Za sada definitivno najbolji članak je sastavio Vibor Cipan. Možda je pod krivim naslovom ili previše skraćen ,i to na ključnim dijelovima, ali svakako thumbs up!