
Hoće li leteći taksiji koje Uber uvodi 2020. ikada letjeti hrvatskim nebom (ili će se srušiti kao vlada)
Dok Ministar pomorstva, prometa i infrastrukture Oleg Butković ususret lokalnih izbora (i potencijalnog pada Vlade) prijeti zatvaranjem Ubera, ta ista tvrtka najavljuje suradnju sa slovenskim proizvođačem vertikalnih letjelica Pipistrelom te pilot program letećih taksija 2020. u Dubaiju. Umjesto da Ministarstvo prometa razmišlja o potencijalu inovacija u prometu za napredak hrvatskog gospodarstva i društva, svojim će zatvorenim pristupom srušiti leteće taksije prije i nego polete.
Što ste crtali dok ste bili mali? Osobno sam crtao leteće automobile, donekle po uzoru na tada popularni film Peti element čiji su leteći taksiji izgledali tako zanimljivo i korisno. Ti “leteći taksiji” više nisu fikcija, bilo na filmu, bilo na mojim dječjim crtežima, već će – čini se – postati stvarnost.
Uber je na svojoj konferenciji “Elevate Summit” u Dallasu najavio kako će do 2020. na svojoj platformi uključiti i uslugu električnih, letećih taksija koje će razvijati niz tvrtki širom svijeta, među njima i slovenski Pipistrel. Pipistrelov osnivač i direktor Ivo Boskarol je povodom ove suradnje izjavio:
Ponosan sam i uzbuđen što je Uber prepoznao vrijednost naše stručnosti i liderstva u domeni letenja na električni pogon. Ovo partnerstvo označava početak uzbudljivog putovanja ka potpuno novim načinima zračnog transporta na način koji ne samo što štedi vrijeme, već i čuva okolinu.
Gradonačelnik Dallasa Mike Price izrazio je potporu za Uberov projekt, najavljujući kako će upravo taj teksaški grad biti voljan prvi eksperimentirati s VTOL-om kad bude spreman.

Za razliku od drugih vrsta letjelica, tzv. letjelice s vertikalnim polijetanjem (vertical takeoff and landing) mogu se na vrlo praktičan način uključiti u urbane sredine, štedeći prostor za slijetanje, ali i vrijeme svojim putnicima.
Radi se o konceptu koji je u vojne svrhe prvi put upotrebljen 1970-ih, ali za njegovo građansko korištenje dosad nije postojala infrastruktura. Dok su mnogi proizvođači, poput Pipistrela, spremni na rizik stvaranja ovakvog prijevoznog rješenja, upravo im je partner poput Ubera potreban za strateško pregovaranje sa zemljama te gradovima poput Dallasa.
Kad će hrvatski taksisti ponuditi leteći taksi?
Ne, zaista me zanima.
Lik taksista Brucea Willisa u Petom elementu nije koristio Uber, već dispečera. Gledajući iz današnje perspektive, mogao bih pomisliti da je letio po Zagrebu, ali budimo realni: Bi li se hrvatsko zakonodavstvo moglo prilagoditi letećim taksijima, ako ne može ni aplikacijama?
Dok se Ministarstvo prometa prilikom pokušaja zabranjivanja Ubera uvijek poziva na situacije u kojima ta tvrtka ne posluje na tržištu poput tradicionalnih prijevoznika, što će se dogoditi 2020. kad se pojavi jedno potpuno drugo područje, potpuno nova paradigma – let unutar urbanih sredina?
Poznavajući dosadašnji pristup Ministarstva, pa tako i Butkovićeve izjave kojima dovodi u pitanje i legalnost Uberove mobilne aplikacije, već mogu predvidjeti izjavu Ministarstva u kojima se navodi da preventivnim zabranjivanjem UberFlya žele zaštiti poslovanje Croatia Airlinesa, kao i investiciju u zrakoplovnu luku Franjo Tuđman.
Zakon prvo, interes građana drugo
Radi se o već poznatom scenariju u kojem se država drži propisa isključivo na činovničkoj razini, uopće ne razmišljajući o tome da se zakoni trebaju prilagoditi stvarnosti tržišta, inovacija i najbitnije – željama građana.

Lako je stoga shvatiti stratešku suradnju Ubera i proizvođača poput Pipistrela koji smatraju da zajednički moraju nagovoriti vlade poput naše, koje se još nisu snašle ni sa zakonima za regulaciju dronova te samovozećih automobila.
Dok birokracija živi u prošlosti, Uber želi da letimo
U Uberu su svjesni izazova koje im predstavljaju postojeći zakoni i propisi o prometu, zbog čega su reakcije vlasti na ovu platformu na različitim tržištima zaista – različite. Neki ih zabranjuju, neki prihvaćaju kao sljedeći korak u prijevozu, a neki, u Kanadi primjerice, potpuno prebacuju javni prijevoz na Uberovu platformu. Kanadski grad od 36 tisuća stanovnika, Innisfil u Ontariju, svoj javni prijevoz realizirao je putem Ubera!
Uber računa da će kao lider inovacija u prijevozu poput autonomnih automobila te vertikalnih letjelica morati biti prihvaćen kao ravnopravan igrač za stolom u trenutku kad će se pisati zakonodavni okviri za “leteće taksije”.
To je i razlog ubrzanog zapošljavanja eksperata poput Uberovog novog direktora razvoja avijaciju, Marka Moorea, koji je 2010. objavio rad na temu zamjene auta električnim avionima s vertikalnim kretanjem. Moore je prije Ubera radio u NASA-i.
Naravno, privatni interesi tvrtki poput Ubera ne smiju voditi pisanje novih zakona, ali, nažalost, čini se da sadašnjom činovničkom metodologijom nećemo uopće imati zakonom regulirane leteće taksije.
Lako je predvidjeti da će Butkovićevi nasljednici u Ministarstvu prometa vjerojatno kočiti inovacije, jer im se neće svidjeti ni letjelice, ni aplikacije s kojima ih pozivaš. Regulacija kojom će neki novi Bruce Willis dobiti ključeve svog “letećeg taksija” tada će vjerojatno u Hrvatsku doći prekasno, kao kopija dokumenta Europske unije koji ćemo ponovno u šleperima uvesti iz Bruxellesa.
Uber je zaključio Elevate Summit najavom da će prvu demonstraciju “letećeg” Ubera održati 2020. na World Expou u Dubaiju, zemlji čije je Ministarstvo prometa već započelo razgovore s Uberom, shvaćajući da na žalost ni njihovi, ni hrvatski zakoni, nisu predvidjeli “leteće taksije”, a ni aplikacije kojima ćemo ih pozivati.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Buffalo
28. 04. 2017. u 4:41 pm
Koji je ovo ljepotan na slici?