
Gdje se crveni, gdje se plavi? Pogledajte u vizualizaciji rezultata izbora Vibora Cipana
Dva dana nakon prvog kruga predsjedničkih izbora i dalje se analiziraju glasovi, grupiraju i razgrupiraju glasački listići, a sve je lakše ako imamo dobar vizualni pregled situacije. Gdje se glasovi većinom crvene, a gdje se plave? Možda i zelene? Uz dobar vizualni prikaz lako je izvući razne zaključke, a jedno od mjesta na kojem je to moguće je web stranica Rezultati izbora, koju je osmislio Vibor Cipan, CEO tvrtke UX Passion.
Putem web aplikacije lako je staviti u kontekst one podatke koje već imamo od Državnog izbornog povjerenstva. Na interaktivnoj karti Hrvatske može se kliknuti na bilo koju županiju, općinu ili grad kako bi se izlistali i vizualno prikazali rezultati izbora – bilo da je riječ o skupnom prikazu rezultata ili po svakom kandidatu, a lako je vidjeti i izlaznost te nevažeće listiće, sve u zgodnom grafičkom prikazu. Vibor nam otkriva kako je projekt vizualizacije izbora nešto što je dugo vremena želio provesti u djelo:
Državno izborno povjerenstvo ne nudi podatke u sasvim lako dohvatljivom formatu, donedavno su rezultate izbora prikazivali korištenjem Flash tehnologije i, sve u svemu, smatrao sam da podaci koji su ionako kroz proces glasovanja prikupljeni novcima nas kao poreznih obveznika, trebaju biti bolje prikazani. Vjerujem da sam to ostvario korištenjem jednostavne karte Hrvatske na koju je moguće primjenjivati različite filtre poput skupnog prikaza rezultata, izlaznosti do nekog vremena ili rezultata pojedinih kandidata. Osim prikaza po županijama, karta ima mogućnost i prikaza po svakoj pojedinoj općini pa se time može vidjeti značajno kvalitetnija slika i, primjerice, odnosi pojedinih kandidata unutar gradskih sredina, u ruralnim sredinama ili, recimo, sredinama zahvaćenim Domovinskim ratom.

Iako crvena (Ivo Josipović) i plava boja (Kolinda Grabar Kitarović) dominiraju kartom, uz vizualizaciju je lako ponegdje uočiti i narančaste (Milan Kujundžić) te zelene (Ivan Vilibor Sinčić) tonove, ako odabere prikaz rezultata na razini općina.
Od otvorenih podataka do informacija
Stranica Rezultati izbora pravi je primjer onoga što građani, a posebno developeri, mogu s otvorenim podatcima. Prije nekoliko tjedana pisali smo i o drugim korisnim i zanimljivim primjerima koji bi se mogli ostvariti kad zaživi portal data.gov.hr, što je najavljeno početkom iduće godine. Kako kaže Vibor:
Data scientist, big data, data visualisation… Sve su ovo pojmovi koji se sve češće i češće pojavljuju oko nas. Međutim, prava vrijednost nastupa u trenutku kada iz podataka možemo dobiti informacije. Aplikacija Rezultati izbora čini upravo to, s nadom da će pristup otvorenim podacima (open data) i u Hrvatskoj biti moguć. Ako ne prije, a onda, nadamo se, preko najavljenog portala data.gov.hr.

Do tada, zabavljajte se proučavanjem izlaznosti na izbore u vašem susjedstvu, ali i u udaljenim krajevima Hrvatske i očekujte nadopunjavanje karte u drugom krugu izbora za Predsjednika Republike Hrvatske.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Igor Čučković
30. 12. 2014. u 10:55 am
Ima li netko GeoJSON ili TopoJSON Hrvatske sa općinama?
Vibor
30. 12. 2014. u 11:26 am
Tome sam se i ja nekako nadao, ali bez uspjeha za sada.
Ako ti je koristan SVG, slobodno pokupi iz koda na siteu. Geo/Topo bi bilo odlican, mozda ga sami napraviti? 🙂
Igor Čučković
30. 12. 2014. u 1:45 pm
SVG mi baš i ne koristi previše. Za sada imam samo topojson sa županijama koji sam napravio od nekog .shp filea, no nažalost to je prastara verzija. – https://gist.githubusercontent.com/chule/9ee62bceb245a567ed89/raw/2a992f61185827bd3f553481eca4274d86ccd61f/croatiatopo.json Ovako ispadne karta – http://bl.ocks.org/chule/9ee62bceb245a567ed89. Ako nabavim pravilan .shp, nije problem konvertirati. Btw, zašto niste koristili d3.js?