Još ne primate kartice? Uvjerite se sami zašto bi trebali uz Visinu besplatnu inicijativu

Još ne primate kartice? Uvjerite se sami zašto bi trebali uz Visinu besplatnu inicijativu

U 2022. posve je jasno: kartično plaćanje ključna je stavka za poslovanje malih i srednjih poduzetnika. No, samo ta konstatacija ne znači mnogo ako u isto vrijeme ne komuniciramo kako vam konkretno to može pomoći u privlačenju novih kupaca. Skupili smo za vas dovoljno razloga, a jedan od najbitnijih je i taj da kroz inicijativu Digitalna Hrvatska imate pravo isprobati kartično plaćanje besplatno pola godine!

Tko se boji kartičnog plaćanja još? U trenutku pisanja ovoga teksta, nekoliko milijuna malih tvrtki diljem Europe prihvaća digitalno plaćanje. Naravno, COVID-19 začetnik je ovog trenda zbog kojeg mala i srednja poduzeća te obrtnici postaju prilagodljiviji poduzetnici, ali i pružatelji sigurnog te praktičnog načina plaćanja.

No, nisu svi jednako agilni i aktivni po tom pitanju.

Zato je Visa sebi postavila ambiciozan cilj – omogućiti da više od 50 % malih tvrtki diljem Europe iskoristi mogućnost prihvaćanja kartica kao oblika digitalnog plaćanja na prodajnom mjestu i online. Taj ambiciozan cilj usmjeren je na 8 milijuna malih i mikro poduzeća koja posluju u Europi.

Naravno, Visa se nije usredotočila samo na Europu, već i na cijeli svijet pa je tako dosad pomogla u digitaliziranju 24.8 milijuna malih i srednjih poduzeća diljem svijeta, što je 50 % višegodišnjeg cilja koji je postavila 2020. godine.

Besplatna proba za neodlučne

Kako bi to omogućila i Hrvatskoj, Visa pokreće inicijativu Digitalna Hrvatska koja želi Hrvatske poduzetnike približiti digitalnom društvu i ubrzati razvoj mreže koja prihvaća bezgotovinsko plaćanje te time smanjiti financijsku isključenost.

U sklopu ovog programa, mala i srednja poduzeća te obrtnici koji žele upoznati prednosti digitalnog plaćanja imaju priliku besplatno dobiti subvencionirani POS terminal prvih 6 mjeseci, kao i pogodnosti za uvođenje plaćanja karticom na internetskim prodajnim mjestima prvih 6 mjeseci.

Uvijek je primamljivo iskoristiti besplatne mogućnosti, ali prvo se uhvatimo pitanja: zašto bi uopće mali i srednji poduzetnici te obrtnici htjeli i trebali imati opciju kartičnog plaćanja?

Programu se mogu pridružiti sve tvrtke i obrtnici u Hrvatskoj koji u posljednjih 12 mjeseci nisu prihvaćali kartična plaćanja.

Rast kartičnog plaćanja bilježi Hrvatska i cijela Europska unija

HNB je u svojoj publikaciji Platne kartice i kartične transakcije 2020. naveo kako je broj transakcija platnim karticama u posljednjih pet godina prosječno godišnje rastao za 8.1 %, a vrijednost tih transakcija za 6.7 %.

Također, jedna od promjena uvjetovana tehnološkim razvojem je i porast broja izdanih beskontaktnih platnih kartica. Tako je u Hrvatskoj u 2020. u odnosu na 2019. zabilježen značajan porast broja izdanih beskontaktnih platnih kartica u iznosu od skoro 60 %.

Europska centralna banka u svojem Izvješću o bezgotovinskom plaćanju za 2020. godinu navodi kako je ukupan broj bezgotovinskih plaćanja u europodručju, uključujući sve vrste platnih usluga, porastao tijekom 2020. za 3.7 % i dosegao iznos od 101,6 milijardi u odnosu na prethodnu godinu. Ukupna vrijednost porasla je za 8.7 % na 167.3 bilijuna eura.

Najvažnije, kartično plaćanje činilo je 47 % svih transakcija u Europskoj uniji!

Kartično plaćanje raste iz godine u godinu, a osluškujući vlastitu generaciju i mlade općenito te gledajući osobne navike, prisutnost gotovine – čak iz perspektive samo jednog pojedinca – očigledno je sve manja. Mladi žele svoje transakcije izvršavati brzim prislonom kartice, osobnog telefona ili pametnog sata – i to se neće promijeniti.

Samo zadovoljan kupac se vraća

Kada se mali i srednji poduzetnici odluče na primanje kartičnog plačanja, time omogućuju svojim kupcima nešto jako bitno. Pružena im je mogućnost da sami odaberu željeni način plaćanja što će u posljetku omogućiti brže plaćanje jer kupac će odabrati način plaćanja koji je za njega najprikladniji. U konačnici to znači zadovoljstvo i povjerenje koji su opetovano dokazivani kao ključni faktori privlačenja i stvaranja lojalnih kupaca.

Upravo taj preduvjet slobode ključan je dio onoga u čemu program Digitalna Hrvatska u svojoj krajnosti želi pomoći poduzetnicima, a to je privlačenje novih klijenata, razvijanje poslovanja, povećanje prometa, a uslugu koju poduzetnik nudi unaprijediti i napraviti manje rizičnom.

Kako bi uveli kartično plačanje, tako se morate javiti jednom od prihvatitelja kartica, a oni će vas provesti kroz cijeli proces. Njih možete pronaći na službenoj stranici inicijative.

Digitalna Hrvatska pruža podršku u tri strateška područja koja će ostvariti te ciljeve i pritom pomoći gospodarskom oporavku hrvatskih zajednica…

1. Osnaživanje malih tvrtki da iskoriste prednosti digitalnih plaćanja

Digitalna plaćanja se više ne svode samo na dovršetak prodaje – ona su evoluirala i postala dio svakog poslovanja te male tvrtke ne bi trebale biti iznimka. Visa surađuje s nizom partnera kako bi povećala broj lokacija na kojima potrošači mogu plaćati karticama ili mobilnim telefonom i obvezuje se pomoći milijunima malih poduzeća da prihvate i rastu kroz online trgovinu.

Digitalni načini plaćanja osigurani su s različitim razinama enkripcije i provjere autentičnosti podataka, a velik broj sustava plaćanja i banaka već je uveo i provjeru autentičnosti s dva faktora (TFA) za dodavanje dodatnog sloja sigurnosti.

2. Omogućavanje malim i srednjim poduzećima da izgrade online prisutnost

Već smo mogli vidjeti razne statistike koje dokazuju koliko je pandemija utjecala na navike kupaca. Ona najočitija je kako sve više ljudi kupuje online, a to je trend koji će se zadržati.

Za mala poduzeća s ograničenim vremenom, uvođenje online plaćanja može biti skup i izazovan proces. Zato Visa surađuje s partnerima kako bi malim poduzećima omogućila brzu izgradnju digitalne prisutnosti pružanjem potrebnih alata, resursa i savjeta.

Vodič za male poduzetnike: Alati koji će digitalizirati svaki obrt, od salona ljepote do mehaničarske radione

3. Poticanje potrošača da podrže mala, lokalna poduzeća

Istraživanja pokazuju i da potrošači cijene svoje lokalne i neovisne tvrtke te da bi ih željeli podržati kad god je to moguće. Također, pružatelji usluga mogu korisnicima putem e-novčanika ponuditi posebne popuste i darove što dodatno može potaknuti kupovinu. Uz to, ova usluga će pomoći korisnicima da donesu bolje odluke o kupnji.

Kako se tvrtke diljem Europe počinju ponovno otvarati, tako će Visa pokrenuti nekoliko inicijativa kako bi ohrabrila i potaknula potrošače da “kupuju lokalno”.

Na globalnoj razini, Visa je već lansirala kampanje koje potiču potrošače da razmišljaju i pozitivnom utjecaju koje lokalna kupnja može imati na njihove zajednice, pogotovo kad svjesno izabiru kupovati u lokalnim dućanima i neovisnih mikro trgovaca.

Kako postati dio programa Digitalna Hrvatska?

U program se mogu uključiti hrvatski trgovci koji nisu primali plaćanje karticama u posljednjih 12 mjeseci. Tvrtke koje žele sudjelovati u inicijativi trebaju posjetiti internetsku stranicu Digitalna Hrvatska i obratiti se prihvatitelju kartica (banke i kartičarske kuće) po svom izboru. Također, već možete pogledati marketinški vodič za one koji se odluče uvesti kartično plaćanje.

Visa stalno pomaže svojim klijentima u Hrvatskoj (izdavateljima i prihvatiteljima kartica) da omoguće prodajnim mjestima i kupcima inovativno, pouzdano i sigurno plaćanje. Zato će Visa, sa svojim partnerima, ponuditi besplatne POS terminale prvih 6 mjeseci svim hrvatskim srednjim i malim tvrtkama te obrtnicima koje zanima kartično plaćanje i koji ga još nisu uveli, kao i pogodnosti za omogućavanje internetske prodaje.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Vodič

Morate podnijeti zahtjev za novu osobnu iskaznicu? Evo kako izbjeći gužvu na šalteru

Završetkom pandemije došao je službeni kraj maskama, ali i mnogim identifikacijskim dokumentima pa tako i osobnim iskaznicama bez kojih ne možete boraviti u Hrvatskoj. Ovo znači samo jedno... ogromni redovi na šalterima.

Web 3

Belma Gutlić: “Fokus s cijena kriptovaluta treba prebaciti na tehnologiju koja kriptovalute omogućava”

Danas se možemo pohvaliti da na našoj maloj sceni ne nedostaje konferencija vezanih uz blockchain i kriptovalute. Ipak, postoji jedan krovni naziv kojem se nitko dosad nije posvetio na jednak način, a koji možda zaslužuje i najviše pažnje.

Izvještaj

Tim McKeoun: “Ako želimo da se developeri razvijaju, moramo se pomiriti da će nekad biti manje produktivni”

"Developer Advocate" može postati svatko, ali uspjeh u tome će pronaći mali broj ljudi. Savjete kako općenito postati bolja podrška developerima, na ovogodišnjem QED-u podijelio je IBM-ov Tim McKeoun.

Što ste propustili

Umjetna inteligencija

Upoznajte Arbelle! Beauty brend kojeg krasi svjetsko rješenje za virtualno isprobavanje šminke

Švedsko-hrvatska IT tvrtka Visage Technologies od osnutka radi na cutting edge AI tehnologiji za prepoznavanje i praćenje pokreta ljudskog lica. Nakon niza uspješnih implementacija u kozmetičkoj industriji, svoj makeupISDK softverski paket oblikovali su u još svestraniji beauty brend Arbelle.

Sponzorirano

Može li se Hrvatska uključiti u razvoj svemirske tehnologije koja na uloženo vraća 7x više

Zašto su cube sateliti toliko korisni, koliko će oni promijeniti telekomunikacijsku industriju i može li se Hrvatska s njima ukrcati na brzi vlak svemirske tehnologije, neka su od glavnih pitanja s HAKOM-ove konferencije.

Programiranje

Notcheva 6. generacija Devcademyja radit će na projektima za satelitsku kockicu – CroCube!

Otvorene su prijave za Notchevu akademiju na kojoj će se polaznici, osim satelitske teme moći usmjeriti na Spring Boot, React, .NET i Go programiranje, upoznati sa scrumom i agilnim frameworkom, UX/UI, DevOps, Clean code te drugim praksama i alatima koji su standardni u IT-ju.

Netokracija Podcast

John Romero o životu nakon Dooma – i kako klince naučiti raditi igre

John Romero je jedan od kreatora legendarne igre Doom, kao i cijelog niza drugih igara. Ususret izlasku njegove autobiografije, dobili smo priliku pitati ga kako vidi svoju karijeru, ali i razvoj industrije razvoja igara.

Sponzorirano

Studenti RIT Croatia uče se na zadacima koje pripremaju Rimac Technology, INA, Async Labs… 

Domaće obrazovne institucije često se fokusiraju na teoriju, dok praksa ostaje na poslodavcima. RIT Croatia to mijenja svojim primjerom.

Tvrtke i poslovanje

Potvrđeno: Google preuzeo hrvatski Photomath

Hrvatska aplikacija Photomath postaja je i službeno dio Googleovog portfelja. Tehnološki gigant godišnje akvizira desetak tvrtki, a ove je godine u akvizicijski plan ušao upravo hrvatski Photomath.