
Još ne primate kartice? Uvjerite se sami zašto bi trebali uz Visinu besplatnu inicijativu
U 2022. posve je jasno: kartično plaćanje ključna je stavka za poslovanje malih i srednjih poduzetnika. No, samo ta konstatacija ne znači mnogo ako u isto vrijeme ne komuniciramo kako vam konkretno to može pomoći u privlačenju novih kupaca. Skupili smo za vas dovoljno razloga, a jedan od najbitnijih je i taj da kroz inicijativu Digitalna Hrvatska imate pravo isprobati kartično plaćanje besplatno pola godine!
Tko se boji kartičnog plaćanja još? U trenutku pisanja ovoga teksta, nekoliko milijuna malih tvrtki diljem Europe prihvaća digitalno plaćanje. Naravno, COVID-19 začetnik je ovog trenda zbog kojeg mala i srednja poduzeća te obrtnici postaju prilagodljiviji poduzetnici, ali i pružatelji sigurnog te praktičnog načina plaćanja.
No, nisu svi jednako agilni i aktivni po tom pitanju.
Zato je Visa sebi postavila ambiciozan cilj – omogućiti da više od 50 % malih tvrtki diljem Europe iskoristi mogućnost prihvaćanja kartica kao oblika digitalnog plaćanja na prodajnom mjestu i online. Taj ambiciozan cilj usmjeren je na 8 milijuna malih i mikro poduzeća koja posluju u Europi.
Naravno, Visa se nije usredotočila samo na Europu, već i na cijeli svijet pa je tako dosad pomogla u digitaliziranju 24.8 milijuna malih i srednjih poduzeća diljem svijeta, što je 50 % višegodišnjeg cilja koji je postavila 2020. godine.
Besplatna proba za neodlučne
Kako bi to omogućila i Hrvatskoj, Visa pokreće inicijativu Digitalna Hrvatska koja želi Hrvatske poduzetnike približiti digitalnom društvu i ubrzati razvoj mreže koja prihvaća bezgotovinsko plaćanje te time smanjiti financijsku isključenost.
U sklopu ovog programa, mala i srednja poduzeća te obrtnici koji žele upoznati prednosti digitalnog plaćanja imaju priliku besplatno dobiti subvencionirani POS terminal prvih 6 mjeseci, kao i pogodnosti za uvođenje plaćanja karticom na internetskim prodajnim mjestima prvih 6 mjeseci.
Uvijek je primamljivo iskoristiti besplatne mogućnosti, ali prvo se uhvatimo pitanja: zašto bi uopće mali i srednji poduzetnici te obrtnici htjeli i trebali imati opciju kartičnog plaćanja?

Rast kartičnog plaćanja bilježi Hrvatska i cijela Europska unija
HNB je u svojoj publikaciji Platne kartice i kartične transakcije 2020. naveo kako je broj transakcija platnim karticama u posljednjih pet godina prosječno godišnje rastao za 8.1 %, a vrijednost tih transakcija za 6.7 %.
Također, jedna od promjena uvjetovana tehnološkim razvojem je i porast broja izdanih beskontaktnih platnih kartica. Tako je u Hrvatskoj u 2020. u odnosu na 2019. zabilježen značajan porast broja izdanih beskontaktnih platnih kartica u iznosu od skoro 60 %.
Europska centralna banka u svojem Izvješću o bezgotovinskom plaćanju za 2020. godinu navodi kako je ukupan broj bezgotovinskih plaćanja u europodručju, uključujući sve vrste platnih usluga, porastao tijekom 2020. za 3.7 % i dosegao iznos od 101,6 milijardi u odnosu na prethodnu godinu. Ukupna vrijednost porasla je za 8.7 % na 167.3 bilijuna eura.
Najvažnije, kartično plaćanje činilo je 47 % svih transakcija u Europskoj uniji!
Kartično plaćanje raste iz godine u godinu, a osluškujući vlastitu generaciju i mlade općenito te gledajući osobne navike, prisutnost gotovine – čak iz perspektive samo jednog pojedinca – očigledno je sve manja. Mladi žele svoje transakcije izvršavati brzim prislonom kartice, osobnog telefona ili pametnog sata – i to se neće promijeniti.
Samo zadovoljan kupac se vraća
Kada se mali i srednji poduzetnici odluče na primanje kartičnog plačanja, time omogućuju svojim kupcima nešto jako bitno. Pružena im je mogućnost da sami odaberu željeni način plaćanja što će u posljetku omogućiti brže plaćanje jer kupac će odabrati način plaćanja koji je za njega najprikladniji. U konačnici to znači zadovoljstvo i povjerenje koji su opetovano dokazivani kao ključni faktori privlačenja i stvaranja lojalnih kupaca.
Upravo taj preduvjet slobode ključan je dio onoga u čemu program Digitalna Hrvatska u svojoj krajnosti želi pomoći poduzetnicima, a to je privlačenje novih klijenata, razvijanje poslovanja, povećanje prometa, a uslugu koju poduzetnik nudi unaprijediti i napraviti manje rizičnom.

Digitalna Hrvatska pruža podršku u tri strateška područja koja će ostvariti te ciljeve i pritom pomoći gospodarskom oporavku hrvatskih zajednica…
1. Osnaživanje malih tvrtki da iskoriste prednosti digitalnih plaćanja
Digitalna plaćanja se više ne svode samo na dovršetak prodaje – ona su evoluirala i postala dio svakog poslovanja te male tvrtke ne bi trebale biti iznimka. Visa surađuje s nizom partnera kako bi povećala broj lokacija na kojima potrošači mogu plaćati karticama ili mobilnim telefonom i obvezuje se pomoći milijunima malih poduzeća da prihvate i rastu kroz online trgovinu.
Digitalni načini plaćanja osigurani su s različitim razinama enkripcije i provjere autentičnosti podataka, a velik broj sustava plaćanja i banaka već je uveo i provjeru autentičnosti s dva faktora (TFA) za dodavanje dodatnog sloja sigurnosti.
2. Omogućavanje malim i srednjim poduzećima da izgrade online prisutnost
Već smo mogli vidjeti razne statistike koje dokazuju koliko je pandemija utjecala na navike kupaca. Ona najočitija je kako sve više ljudi kupuje online, a to je trend koji će se zadržati.
Za mala poduzeća s ograničenim vremenom, uvođenje online plaćanja može biti skup i izazovan proces. Zato Visa surađuje s partnerima kako bi malim poduzećima omogućila brzu izgradnju digitalne prisutnosti pružanjem potrebnih alata, resursa i savjeta.
3. Poticanje potrošača da podrže mala, lokalna poduzeća
Istraživanja pokazuju i da potrošači cijene svoje lokalne i neovisne tvrtke te da bi ih željeli podržati kad god je to moguće. Također, pružatelji usluga mogu korisnicima putem e-novčanika ponuditi posebne popuste i darove što dodatno može potaknuti kupovinu. Uz to, ova usluga će pomoći korisnicima da donesu bolje odluke o kupnji.
Kako se tvrtke diljem Europe počinju ponovno otvarati, tako će Visa pokrenuti nekoliko inicijativa kako bi ohrabrila i potaknula potrošače da “kupuju lokalno”.
Na globalnoj razini, Visa je već lansirala kampanje koje potiču potrošače da razmišljaju i pozitivnom utjecaju koje lokalna kupnja može imati na njihove zajednice, pogotovo kad svjesno izabiru kupovati u lokalnim dućanima i neovisnih mikro trgovaca.
Kako postati dio programa Digitalna Hrvatska?
U program se mogu uključiti hrvatski trgovci koji nisu primali plaćanje karticama u posljednjih 12 mjeseci. Tvrtke koje žele sudjelovati u inicijativi trebaju posjetiti internetsku stranicu Digitalna Hrvatska i obratiti se prihvatitelju kartica (banke i kartičarske kuće) po svom izboru. Također, već možete pogledati marketinški vodič za one koji se odluče uvesti kartično plaćanje.
Visa stalno pomaže svojim klijentima u Hrvatskoj (izdavateljima i prihvatiteljima kartica) da omoguće prodajnim mjestima i kupcima inovativno, pouzdano i sigurno plaćanje. Zato će Visa, sa svojim partnerima, ponuditi besplatne POS terminale prvih 6 mjeseci svim hrvatskim srednjim i malim tvrtkama te obrtnicima koje zanima kartično plaćanje i koji ga još nisu uveli, kao i pogodnosti za omogućavanje internetske prodaje.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.