
Kako veliki brendovi mogu pomoći startupima? Google Ventures, Vipnet, PayPal i Eleven znaju!
Daniel Burka iz Google Venturesa, Miljenko Graovac iz Vipneta, Corrado Tomassoni iz PayPala te Dilyan Dimitrov iz Elevena, sudjelovali su na panelu u sklopu konferencije RockPaperStartups, na kojemu su objašnjavali na koje načine veliki brendovi i korporacije mogu surađivati s malim tvrtkama, pa i startupima.

Daniel Burka iz Google Venturesa, Miljenko Graovac iz Vipneta, Corrado Tomassoni iz PayPala te Dilyan Dimitrov iz Elevena, sudjelovali su na panelu u sklopu konferencije RockPaperStartups, na kojemu su objašnjavali na koje načine veliki brendovi i korporacije mogu surađivati s malim tvrtkama, pa i startupima.
Dilyan Dimitrov iz Elevena objasnio je kako akcelerator, osim uobičajenih pogodnosti koje nudi za startupe, kao što su mentoriranje, prostor za rad i mogućnost investicije, može ponuditi i neke malo manje očite pogodnosti, koje mogu biti poprilično korisne, kao što su pozamašni popusti na proizvode i usluge velikih softverskih tvrtki. Istodobno, imaju kontakte u velikim tvrtkama, kao što je PayPal, stoga olakšavaju povezivanje startupa s tamošnjim ključnim osobama koje mogu pomoći implementaciji proizvoda koji startup kreira u postojeće sustave.

Daniel Burka istaknuo je da u Google Venturesu provode velik dio vremena sa startupima kojima treba pomoć u implementaciji dizajna. Pokušavaju definirati problem iz perspektive korisnika, a i pomoći timovima da iznađu rješenje. Burka je dodao da je danas teško procijeniti koja će vrsta startupa u idućih nekoliko godina biti uspješna, ali savjetuje osnivačima da slijede svoju strast, bez obzira na područje kojim se startup bavi. U većini slučajeva može se surađivati s velikim tvrtkama, pa je tako i Corrado Tomassoni istaknuo da online, mobilni, web, pa čak i hardverski startupi mogu surađivati s PayPalom, ukoliko je integracija takvih proizvoda smislena.
Miljenko Graovac je kao dokaz tomu da razni manji projekti mogu surađivati s velikim korporacijama istaknuo suradnju Nextbikea s Vipnetom. Iako se čini da jedan telekom s tim projektom na prvi pogled nema dodirnih točaka, uspjeli su s projektom gradskih bicikala implementirati uslugu mobilnoga plaćanja.
Ivana Brezaka Brkana, moderatora panela, zanimalo je koji je najbolji mogući način da im se startupi obrate – na što je Miljenko Graovac odgovorio da najbolji način ne postoji te da ih autori projekata kontaktiraju na razne načine – uživo, pozivom, e-mailom, putem posrednika… Inače, upravo je i sama konferencija bila odlična prilika startupima za inicijalni kontakt s predstavnicima ovih, ali i mnogih drugih tvrtki.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Blogowski
18. 07. 2013. u 7:48 pm
“imaju kontakte u velikim tvrtkama, kao što je PayPal, stoga olakšavaju povezivanje startupa s tamošnjim ključnim osobama koje mogu pomoći implementaciji proizvoda koji startup kreira u postojeće sustave”
LOL, da, ovo je velika istina, ali tužna. Da bi odblokirao pare s Paypala ili izbegao biti zablokan trebaju ti kontakti. Go, go Paypal! 🙂
branson2301
18. 07. 2013. u 11:55 pm
e moj blogowski, pa zar to nije prilika za neki drugi ‘paypall’? [BOG MODE] NEKA SE KONKURENCIJA STVORI ! :p
Ivica
19. 07. 2013. u 10:22 am
Ono što gospodin iz VIP-a nije rekao a vrijedi za sve kompanije je da se prvo trebaš probiti kroz slojeve administracije od kojih te svaka koči i u pravilu ne razumije što ti zapravo hoćeš. Da bi došao do relevantne osobe u većini slučajeva trebaju ti mjeseci i na kraju ti kažu ma znate mi dobivamo desetke sličnih ponuda dnevno čime ti je zapravo rekao da baš i ne obraćaju pažnju na to. To je moje iskustvo iz prve ruke tokom par godina zvanja domaćih velikih firmi. Čast izuzecima koji su stvarno rijetki
Znači umjesto ovog umjetničkog performansa publici bi bilo korisnije da su im rekli kako stvari stoje u real life.