Codecacao projektom Valiance.gg planira oživjeti mobilnu esport scenu u regiji

Agencija Codecacao projektom Valiance.gg planira oživjeti mobilnu esport scenu u regiji

Domaća esport scena odnedavno se može pohvaliti još jednim ozbiljnijim igračem koji se krije iza imena Valiance. Radi se o projektu razvojne i dizajnerske agencije Codecacao koja se odlučila nedostatak esport sadržaja na našim prostorima riješiti razvojem vlastitog brenda u mobilnom esportu.

Što se dogodi kada razvojna agencija preuzme u svoje ruke esport timove vidjeli smo na primjeru splitskog Locastica, a odnedavno se još jedna domaća tvrtka odlučila ozbiljnije “zaroniti” u esport u regiji. Radi se o Codecacaou i njihovom internom projektu Valiance, koji će nastojati pokrenuti mobilnu esport scenu u regiji.

Koliko god bilo esporta u regiji, vjerojatno mi nikada neće biti dosta. Istina, u posljednjih nekoliko mjeseci dogodio se pravi mali procvat scene najavom dvije jake regionalne esport lige, ali Hrvatska (i regija) još mora mnogo naučiti o esportu kako bi bila prava sila na svjetskoj razini, ali se i mogla nositi s trendovima koji su aktualni vani.

Jedna od sfera esporta, koja je kod nas pogotovo zanemarena, su mobilni esportovi, odnosno punopravni esport naslovi koji se igraju na mobilnim platformama. Osobno sam se navukao na Clash Royale još prije par mjeseci i mogu reći kako je ova kombinacija pristupačnosti i jednostavnosti nešto što će vrlo vjerojatno mobilne esportove uskoro katapultirati u još veće visine.

Mobilni esport kao ogroman potencijal

Kod nas se, pak, radi o nešto drugačijoj situaciji. Mobilni esportovi zanemareni su više od onih na računalu i konzoli, a tržište postoji. Upravo se takva ideja motala po glavama ekipe iz Codecacaoa koja je odlučila ovome problemu pristupiti, kako kažu, kao najljućem neprijatelju.

Tako se rodio Valiance, platforma koja je iz malenog internog projekta izrasla u startup u industriji koja raste 20% svake godine. Valiance i Codecacao tako se skupa etabliraju kao gaming-friendly tvrtke, ispred kojih stoje Dragana Gučanin i Antonio Meić kao dvije različite strane pozitivne priče.

Valiance se tako bazira na organizaciji natjecanja, razvoju talenata i produkciji događaja, Codecacao se brine za njihovu platformu koja spaja developere mobilnih esport igara i krajnjih korisnika. Tako je Valiance.gg u 10 mjeseci postojanja ostvario vrlo respektabilne uspjehe, a najveći je svakako preuzimanje organizacije završnice jednog natjecanja od velikog ESL-a.

Radilo se o Critical Ops, igri koju možemo nazvati “mobilnim Counter Strikeom”. Apptoko

Brojke potvrdile: mobilni esport nije šala

Ipak, nije sve bajno na regionalnom tržištu. Zbog nedostatka relevantnih komentatora za igre kojima se bave, Valiance je morao pribjeći kreiranju akademije za razvoj upravo ovakvih esport talenata, čiji je voditelj poznati FPS komentator Luka Matijević.

Kako igre, kao što je meni drag Clash Royale, ne zahtijevaju odviše profesionalan pristup, Valiance za turnire u ovim igrama angažira regionalne YouTube igrače koji prenose natjecanja u ovim nešto opuštenijim esport naslovima.

Ipak, nikako ne treba misliti kako je Clash Royale nešto neozbiljno, jer postoji izrazito velik potencijal za razvoj ovog naslova na regionalnom nivou. Podaci o gledanosti turnira govore dovoljno, kada se zna da se radi samo o gledateljima iz Adria regije:

  • Gotovo 40.000 pregleda turnira
  • 1500 gledatelja u prosjeku

Od malog projekta do ozbiljnog igrača

Valiance je, prema tome, u posljednje vrijeme od malenog internog projekta došao do punopravnog igrača na esport sceni koji se konstantno širi i evoluira. Iz tvrtke napominju kako je njihov poslovni plan orijentiran na tri segmenta:

  • Razvoj odnosa gaming zajednicom i pomoć oko razvijanja esport talenata kojih manjka na tržištu.
  • Suradnja s developerima igara za mobilne platforme kako bi se stvarao sadržaj visoke kvalitete.
  • Integracija Valiance platforme u same igre kako bi se što lakše organizirala natjecanja i novim naslovima olakšao ulazak na tržište.

Iz svega poznatog očito je kako su planovi Valiancea i Codecacaoa vrlo veliki i vjerojatno teže prema svjetskoj dominaciji mobilnim esportovima, što mi u Netokraciji svakako podržavamo. Ostaje nam samo vidjeti u kojem će se smjeru kretati Valiance.gg, ali nema nikakve sumnje da će uz dobar kadar i perspektivu uspjesi dolaziti sami od sebe.

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Vodič

Morate podnijeti zahtjev za novu osobnu iskaznicu? Evo kako izbjeći gužvu na šalteru

Završetkom pandemije došao je službeni kraj maskama, ali i mnogim identifikacijskim dokumentima pa tako i osobnim iskaznicama bez kojih ne možete boraviti u Hrvatskoj. Ovo znači samo jedno... ogromni redovi na šalterima.

Web 3

Belma Gutlić: “Fokus s cijena kriptovaluta treba prebaciti na tehnologiju koja kriptovalute omogućava”

Danas se možemo pohvaliti da na našoj maloj sceni ne nedostaje konferencija vezanih uz blockchain i kriptovalute. Ipak, postoji jedan krovni naziv kojem se nitko dosad nije posvetio na jednak način, a koji možda zaslužuje i najviše pažnje.

Izvještaj

Tim McKeoun: “Ako želimo da se developeri razvijaju, moramo se pomiriti da će nekad biti manje produktivni”

"Developer Advocate" može postati svatko, ali uspjeh u tome će pronaći mali broj ljudi. Savjete kako općenito postati bolja podrška developerima, na ovogodišnjem QED-u podijelio je IBM-ov Tim McKeoun.

Što ste propustili

Umjetna inteligencija

Upoznajte Arbelle! Beauty brend kojeg krasi svjetsko rješenje za virtualno isprobavanje šminke

Švedsko-hrvatska IT tvrtka Visage Technologies od osnutka radi na cutting edge AI tehnologiji za prepoznavanje i praćenje pokreta ljudskog lica. Nakon niza uspješnih implementacija u kozmetičkoj industriji, svoj makeupISDK softverski paket Visage Technologies oblikovali su u još svestraniji beauty brend Arbelle.

Sponzorirano

Može li se Hrvatska uključiti u razvoj svemirske tehnologije koja na uloženo vraća 7x više

Zašto su cube sateliti toliko korisni, koliko će oni promijeniti telekomunikacijsku industriju i može li se Hrvatska s njima ukrcati na brzi vlak svemirske tehnologije, neka su od glavnih pitanja s HAKOM-ove konferencije.

Intervju

Notcheva 6. generacija Devcademyja radit će na projektima za satelitsku kockicu – CroCube!

Otvorene su prijave za Notchevu akademiju na kojoj će se polaznici, osim satelitske teme moći usmjeriti na Spring Boot, React, .NET i Go programiranje, upoznati sa scrumom i agilnim frameworkom, UX/UI, DevOps, Clean code te drugim praksama i alatima koji su standardni u IT-ju.

Netokracija Podcast

John Romero o životu nakon Dooma – i kako klince naučiti raditi igre

John Romero je jedan od kreatora legendarne igre Doom, kao i cijelog niza drugih igara. Ususret izlasku njegove autobiografije, dobili smo priliku pitati ga kako vidi svoju karijeru, ali i razvoj industrije razvoja igara.

Sponzorirano

Studenti RIT Croatia uče se na zadacima koje pripremaju Rimac Technology, INA, Async Labs… 

Domaće obrazovne institucije često se fokusiraju na teoriju, dok praksa ostaje na poslodavcima. RIT Croatia to mijenja svojim primjerom.

Tvrtke i poslovanje

Potvrđeno: Google preuzeo hrvatski Photomath

Hrvatska aplikacija Photomath postaja je i službeno dio Googleovog portfelja. Tehnološki gigant godišnje akvizira desetak tvrtki, a ove je godine u akvizicijski plan ušao upravo hrvatski Photomath.