
Agencija Codecacao projektom Valiance.gg planira oživjeti mobilnu esport scenu u regiji
Domaća esport scena odnedavno se može pohvaliti još jednim ozbiljnijim igračem koji se krije iza imena Valiance. Radi se o projektu razvojne i dizajnerske agencije Codecacao koja se odlučila nedostatak esport sadržaja na našim prostorima riješiti razvojem vlastitog brenda u mobilnom esportu.
Što se dogodi kada razvojna agencija preuzme u svoje ruke esport timove vidjeli smo na primjeru splitskog Locastica, a odnedavno se još jedna domaća tvrtka odlučila ozbiljnije “zaroniti” u esport u regiji. Radi se o Codecacaou i njihovom internom projektu Valiance, koji će nastojati pokrenuti mobilnu esport scenu u regiji.
Koliko god bilo esporta u regiji, vjerojatno mi nikada neće biti dosta. Istina, u posljednjih nekoliko mjeseci dogodio se pravi mali procvat scene najavom dvije jake regionalne esport lige, ali Hrvatska (i regija) još mora mnogo naučiti o esportu kako bi bila prava sila na svjetskoj razini, ali se i mogla nositi s trendovima koji su aktualni vani.
Jedna od sfera esporta, koja je kod nas pogotovo zanemarena, su mobilni esportovi, odnosno punopravni esport naslovi koji se igraju na mobilnim platformama. Osobno sam se navukao na Clash Royale još prije par mjeseci i mogu reći kako je ova kombinacija pristupačnosti i jednostavnosti nešto što će vrlo vjerojatno mobilne esportove uskoro katapultirati u još veće visine.
Mobilni esport kao ogroman potencijal
Kod nas se, pak, radi o nešto drugačijoj situaciji. Mobilni esportovi zanemareni su više od onih na računalu i konzoli, a tržište postoji. Upravo se takva ideja motala po glavama ekipe iz Codecacaoa koja je odlučila ovome problemu pristupiti, kako kažu, kao najljućem neprijatelju.
Tako se rodio Valiance, platforma koja je iz malenog internog projekta izrasla u startup u industriji koja raste 20% svake godine. Valiance i Codecacao tako se skupa etabliraju kao gaming-friendly tvrtke, ispred kojih stoje Dragana Gučanin i Antonio Meić kao dvije različite strane pozitivne priče.
Valiance se tako bazira na organizaciji natjecanja, razvoju talenata i produkciji događaja, Codecacao se brine za njihovu platformu koja spaja developere mobilnih esport igara i krajnjih korisnika. Tako je Valiance.gg u 10 mjeseci postojanja ostvario vrlo respektabilne uspjehe, a najveći je svakako preuzimanje organizacije završnice jednog natjecanja od velikog ESL-a.

Brojke potvrdile: mobilni esport nije šala
Ipak, nije sve bajno na regionalnom tržištu. Zbog nedostatka relevantnih komentatora za igre kojima se bave, Valiance je morao pribjeći kreiranju akademije za razvoj upravo ovakvih esport talenata, čiji je voditelj poznati FPS komentator Luka Matijević.
Kako igre, kao što je meni drag Clash Royale, ne zahtijevaju odviše profesionalan pristup, Valiance za turnire u ovim igrama angažira regionalne YouTube igrače koji prenose natjecanja u ovim nešto opuštenijim esport naslovima.
Ipak, nikako ne treba misliti kako je Clash Royale nešto neozbiljno, jer postoji izrazito velik potencijal za razvoj ovog naslova na regionalnom nivou. Podaci o gledanosti turnira govore dovoljno, kada se zna da se radi samo o gledateljima iz Adria regije:
- Gotovo 40.000 pregleda turnira
- 1500 gledatelja u prosjeku
Od malog projekta do ozbiljnog igrača
Valiance je, prema tome, u posljednje vrijeme od malenog internog projekta došao do punopravnog igrača na esport sceni koji se konstantno širi i evoluira. Iz tvrtke napominju kako je njihov poslovni plan orijentiran na tri segmenta:
- Razvoj odnosa s gaming zajednicom i pomoć oko razvijanja esport talenata kojih manjka na tržištu.
- Suradnja s developerima igara za mobilne platforme kako bi se stvarao sadržaj visoke kvalitete.
- Integracija Valiance platforme u same igre kako bi se što lakše organizirala natjecanja i novim naslovima olakšao ulazak na tržište.
Iz svega poznatog očito je kako su planovi Valiancea i Codecacaoa vrlo veliki i vjerojatno teže prema svjetskoj dominaciji mobilnim esportovima, što mi u Netokraciji svakako podržavamo. Ostaje nam samo vidjeti u kojem će se smjeru kretati Valiance.gg, ali nema nikakve sumnje da će uz dobar kadar i perspektivu uspjesi dolaziti sami od sebe.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
suci
07. 01. 2020. u 6:30 pm
Wow…. Amang*