UX dizajn koji nije iritantan za korištenje niti zahtjevan za programiranje? Kent C. Dodds kaže - moguće je!

UX dizajn koji nije iritantan za korištenje niti zahtjevan za programiranje? Kent C. Dodds kaže – moguće je!

Koga UX dizajn nikada nije naživcirao, taj vjerojatno nije ni bio na internetu. Na Infobip Shiftu 2022 od frontend i backend developera saznali smo konkretne savjete kako stvoriti najbolje korisničko iskustvo na webu.

Rekordno izdanje Infobip Shifta, najveće developerske konferencije u ovom dijelu Europe, u Zadru je okupila više od 4.000 developera i IT stručnjaka iz cijelog svijeta dok je online prijenos pratilo preko 6.000 sudionika. Konferencija je održana na šest pozornica sa 75 predavanja i panela.

Na glavnoj pozornici sudionici su mogli poslušati razna poznata lica iz svjetske IT industrije, a već smo pisali o nastupu Kitzea, programera i pokretača alata Sizzy.

Zašto je web dizajniranje postalo puno zahtjevnije?

Softverski inženjer i edukator Kent C. Dodds održao je predavanje Bringing Back Progressive Enhancement. Zašto web dizajniranje više nije jednostavno kao nekada, bilo je glavno pitanje njegova predavanja:

Zašto je bilo mnogo lakše graditi web prije mnogo godina? Zato što mentalni model nije bio toliko složen.

Mentalni model možemo definirati kao očekivanja pomoću kojih prosuđujemo kako stvari funkcioniraju u svijetu na temelju prošlih iskustava i učenja. Kako bi web dizajn pojednostavili, Kent rješenje vidi u spajanju jednostavnijeg mentalnog modela multi-page-appa (MPA) s boljim sposobnostima single-page-appa (SPA).

Kako bi navedeni prelazak mogli ostvariti, potreban je povratak na progressive enhancement, strategiju u web dizajniranju prema kojoj se naglasak stavlja na sadržaj. Odnosno da svi imaju pristup osnovnom sadržaju i osnovnim mogućnostima web stranice.

Jer, često se zbog forsiranja sve veće atraktivnosti web stranice, previše koristi JavaScript koji bi trebao biti “šećer na kraju”. Ako ga koristimo previše, samo će oni s jačim računalima i pametnim telefonima te boljim internetom imati najbolje korisničko iskustvo dok će svi ostali vidjeti krnju stranicu. Zbog toga Kent poziva povratak na progressive enhancement koji JavaScript stavlja na vrh piramide.

Koji su to najiritantniji primjeri UX dizajna?

Vitaly Friedman, UX dizajner i osnivač Smashing Media AG, održao je predavanje naslovljeno Designing For Complex UIs čija je glavna poruka kako komplicirani UI ne mora biti kompliciran, već je tu kompleksnost potrebno sakriti ispod površine.

Tijekom predavanja, Vitaly je uspio napraviti i malenu anketu. Postavio je pitanje čiji odgovor, na prvu, zvuči poprilično jednostavno: Gdje je najbolje staviti strelice kojima možete izlistati proizvode, predavače i sl. liste na web stranicama? Gore, dolje ili u sredinu?

Najveći dio publike smatra kako je strelice najbolje staviti u sredinu, ali Vitaly otkriva kako upravo takav dizajn vodi do najviše grešaka, točnije, korisnici slučajno kliknu na proizvod umjesto strelice.

Vitaly je izdvojio najiritantnije primjere UI dizajna koje možemo napraviti:

  • Infinite scroll – JavaScript dodatak koji automatski dodaje sljedeću stranicu što znači kako korisnik nikad ne dobiva punu stranicu.
  • Mega-dropdown – veliki padajući izbornik koji se pojavljuje zbog neke radnje korisnika i obično prikazuje hrpu linkova, thumbnailova i gumbova.
  • Hover menus – meniji koji nestanu ako se miš ne nalazi na njima.
  • Broken filters – loše napravljeni filteri na web stranicama.

Također, Vitaly ističe i jednu osobnu preferencu s kojom bi se mnogi složili. Mrzi kada prilikom unošenja svog datuma rođenja mora otvoriti kalendar i klikati desetljećima unatrag što ga nedvosmisleno podsjeća na to koliko je star.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Ekskluzivno

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Tvrtke i poslovanje

7 savjeta za učinkovitu izradu poslovnog plana (posebno za one koji nemaju vremena)

Nisu bez razloga velikani povijesti od Sun Tzua do Dwight D. Eisenhowera pričali o planiranju kao o svetom gralu uspjeha - i ne stoji bez razloga ona narodna: dobra organizacija je pola posla.

Tvrtke i poslovanje

Ivan Burazin pokreće novi startup – Daytonu, već ima Fortune 500 klijente

Nakon tri godine, uspostave i razvoja Infobipovog Developer Experience odjela, Ivan Burazin, pokreće novi dev projekt. Time se nastavlja njegova startuperska priča i misija koja je počela prije više od dekadu - pomagati developerima da rade lakše, brže i učinkovitije. Upoznajemo njegov novi projekt, Daytonu!

Što ste propustili

Intervju

Evo kako je hrvatska glazbena industrija pregovarala s Big Techom!

Dolazak Spotifya i drugih poznatih glazbenih servisa u Hrvatskoj povijesni su dani, ali njima su prethodile godine i godine pravnih pregovora sa samim servisima, kao i domaćih udruga koja štitne prava svih sudionika. Upravo u tim pregovorima možemo pronaći lekcije za medijsku industriju koja trenutno vodi pregovore s Big Techom.

Izvještaj

Infobip Shift 2023: Kako pridonositi projektima otvorenog koda?

Zadnje retke s Infobip Shift 2023 konferencije posvećujemo ljudima i inicijativama vezanima uz open source (otvoreni kod).

Ekskluzivno

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Zabava i zanimljivosti

Infobip Shift 2023: Od pive do savjeta za sreću, što su developeri dobili “ispod Peke”?

Infobip Shift iz godine u godinu potvrđuje kako zalužuje biti na popisu najboljih developerskih konferencija u Europi jer uspjevaju postići nešto teško - kvalitetan sadržaj svjetske razine predstaviti sa stilom u iskrenoj i pozitivnoj atmosferi.

Tvrtke i poslovanje

Tacta: Kako smo podržali digitalizaciju i ekspanziju kompanije koja danas ima 150 klinika

Izrada softvera po mjeri uvijek je kompleksan zadatak jer je potrebno dobro proučiti poslovne procese klijenta, odgovoriti na sadašnje potrebe, ali i uzeti u obzir njegove ambicije. Evo kako je Tacta to uspješno napravila za Lazeo, francusku kompaniju specijaliziranu za neinvazivnu estetsku medicinu.

Umjetna inteligencija

Infobip Shift 2023: Ne morate trenirati modele da biste bili AI inženjeri

Zaključen je prvi dan hrvatskog Infobip Shifta, jedne od najvećih tehnoloških konferencija u Europi, a mi svoje prve retke posvećujemo gorućoj temi koja je posebno obilježila ovogodišnji program.