Kitze na Infobip Shiftu: Put od programera do osnivača nije glamurozan, a od slave na GitHubu se ne živi

Kitze na Infobip Shiftu: Put od programera do osnivača nije glamurozan, a od slave na GitHubu se ne živi

Može li se živjeti od razvijanja besplatnog softvera i zašto svaki developer mora poznavati fintech - teme su kojima je otvoren Infobip Shift, najveća developerska konferencija koja se održava u Hrvatskoj.

Biti zaposlenik ili pokrenuti vlastiti proizvod, a onda ga ponuditi besplatno kao open-source alat ili naplaćivati – dvije su developerske dileme o kojima je programer i pokretač alata Sizzy, poznat u zajednici samo kao Kitze, govorio na otvorenju ovogodišnjeg Infobip Shifta u Zadru.

Kitze je govornik-povratnik na Shift i najavio je ove godine biti još nemilosrdniji prema programerima (prošle im je rekao da imaju preveliki ego, a posao im se svodi na “pomicanje pravokutnika”). Međutim, zapravo je iz vlastitog iskustva podijelio iskustvo developera koji je pokrenuo tvrtku te proizvod prvo ponudio besplatno, kao open-source alat.

Inženjeri koji su negdje zaposleni sigurno zarađuju više nego prosječni osnivač startupa. I svejedno jedva čekaju pokrenuti svoj proizvod!

Uglavnom jer misle da će jednom kad to naprave raditi ono što vole, a to je velika zabluda. Zapravo, kao osnivač radiš najviše dosadnih poslova koje ne želiš raditi. Jer, više se ne bavi netko drugi zapošljavanjem, netko se drugi pobrinuo za politiku privatnosti, netko se bavi marketingom, a netko administracijom… u vlastitoj tvrtki to sve moraš sam!

Može li se stanarina platiti zvjezdicama s GitHuba?

Onima koji se, poput njega, ipak upuste u pokretanje vlastitog proizvoda i tvrtke savjetovao je da ne izmišljaju toplu vodu nego da “rješavaju svoje probleme”, odnosno pokrenu ono što bi sami voljeli koristiti, proizvod kakav njima nedostaje. Isto je napravio on – frustriran količinom zamornog klikanja koju je morao obaviti kao web developer da prilagodi stranicu za različite preglednike, pokrenuo je preglednik za web developere Sizzy.

Svoj proizvod je lansirao najlakšim načinom  – kao besplatni alat otvorenog koda na GitHubu.

Napraviš nešto i samo klikneš na jedan gumb i to je to, tvoj proizvod je dostupan za korištenje. Ne moraš razmišljati o cijeni, naplaćivanju i transakcijama, ne moraš čak imati niti web stranicu!

Od korisnika možeš tražiti da plate koliko žele ako su zadovoljni i kad vidiš da se tvoj alat koristi, da ga ljudi hvale i da im rješava problem, misliš kako bi od toga nešto mogao i zaraditi.

Međutim, poražavajuća istina je da – nećeš zaraditi, dodaje Kitze, navodeći kako je njegov alat u dvije godine od developera koji su ga koristili dobio puno odličnih ocjena (zvjezdica na GitHubu) i tek – 92 dolara:

Nigdje nisam vidio da postoji način plaćanja “plati GitHub zvjezdicama”, a ni stanodavac ih nije htio uzeti za stanarinu!

Iako su se mnogi bunili kad je proizvod prestao biti besplatan, svima savjetujem da naplaćuju proizvode koje naprave i to od prvog dana. I ne stavljajte nikakve simbolične cijene, ne podcjenjujte proizvod. Oni kojima rješava neki problem i olakšava život platit će koliko treba, a oni kojima ne koristi ili ga ne razumiju, neće platiti ni da košta dva dolara!

“Nemojte se previše zaljubiti u svoje ideje”

O greškama u razvoju proizvoda i kako su došli do trenutnog, vrlo uspješnog poslovnog modela, nakon Kitzea je pričao i Arik Shtilman, CEO i osnivač izraelskog Rapyda, tvrtke koja za sebe pojednostavljeno kaže da nude fintech as a service. Odnosno, uz pomoć njihovih API-ja druge tvrtke i developeri mogu u svoje aplikacije dodati razne financijske usluge.

Njegove riječi trebali bi čuti svi inženjeri koji misle da je za revolucionariziranje financijskih usluga dovoljno osmisliti i isprogramirati aplikaciju:

Mi smo počeli s glupom idejom da ćemo napraviti aplikaciju za digitalno plaćanje, željeli smo promijeniti svijet, biti konkurencija PayPalu. A mi smo bili grupica inženjera, nismo imali pojma o svijetu financija i naravno da nam se na putu u susretu s bankama prepriječila svaka zamisliva prepreka, od nekog službenika na šalteru do pravih stvari i regulative.

Sve se promijenilo kad su od B2C kompanije odlučili postati API kompanija koja developerima nudi alate uz pomoću kojih mogu lakše kreirati fintech proizvode. Objasnio je i zašto bi to htjeli – osim što korisnici cijene tzv. superaplikacije u kojima mogu obaviti više stvari, lojalniji su i teže napuštaju aplikacije s kojima imaju neke financijske odnose.

Developersko iskustvo, cloud native, kako biti bolji programer, web3…

Infobip Shift, najveća developerska konferencija koja se održava u Hrvatskoj, okupila je ove godine više od 4000 sudionika koji će još danas u Zadru na šest pozornica imati priliku poslušati preostala od ukupno 34 predavanja i brojne panele te razgledati štandove domaćih startupa.

Developeri imaju priliku slušati o trendovima u industriji, ali i o neuobičajenim karijernim putovima, razvoju aplikacija u cloudu te najnovijim developerskim alatima koji im olakšavaju posao. Na pozornici posvećenoj web3 temama raspravlja se o razvoju na blockchainu, a na Startup Stageu se predstavljaju partneri i startupi Infobipovog Tribea.

A o svim tim temama očekujte još nekoliko izvještaja na Netokraciji!

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Ante Marko

    Ante Marko

    21. 09. 2022. u 9:00 am Odgovori

    Ovaj tip je legenda. Nema kod njega lazne finoce, nema napuhivanja stvari. Nema kod njega uzdizanja nekih kvazi projekata u nebesa kao sto smo mogli vidjati svih ovih godina. Ovaj tip pogadja u srz bez imalo dlake na jeziku, svidjalo se to ljudima ili ne svidjalo. Imam namjeru pratiti svaku njegovu rijec, svako slovo koje izgovori jer sve je skroz na mjestu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Ekskluzivno

Daytona osigurala 2 milijuna dolara od investitora poput CEO-a Stack Overflowa i Damira Sabola

U najranijoj, pre-seed rundi financiranja, Daytona je osigurala investiciju od čak 2 milijuna dolara, primarno od poznatih američkih i hrvatskih (su)osnivača.

Društvene mreže

Biste li plaćali za korištenje Facebooka i Instagrama? A YouTubea i X-a?

Nova epizoda Netokracijina podcasta kao da se nije odmaknula od Noći vještica jer strava se nastavlja - big tech ekipa uvodi pretplate na sve strane. No, dogodila se jedna stvar koja nam daje nadu... Elon Musk održao je prvi "all hands" sastanak!

Startupi

Horor priča iz industrije: Matematička formula za marketinški rast

"Mi smo B2B kompanija, nećemo koristiti non-binary opise, uplitati se u politiku...", rekao je osnivač. "Kakvu politiku? They je množina", odgovorila sam.

Što ste propustili

Ecommerce

50% hrvatskih kupaca primarno kupuje u hrvatskim online trgovinama

Hrvatski online kupci znatno više vjeruju domaćim web trgovinama te iskustvo kupnje na njima ocjenjuju pozitivnim. Među najbitnijim stavkama koje su im iznimno važne navode cijenu dostave, mogućnosti plaćanja, kvalitetne akcije, besplatan povrat - i recenzije!

Sponzorirano

Infobip o privlačenju generacije Z: Ove godine gotovo 2000 prijava na program za mlade talente!

Infobip je već niz godina uključen u akademsku zajednicu, no posebno su uspješni u privlačenju mladih talenata na svoje programe pripravništva. Samo ove godine dobili su nešto manje od 2000 prijava, a otvara se i novi ciklus prijava!

Novost

Prvo europsko gimnastičko online natjecanje pratite putem hrvatske platforme, Elevien

Natjecanje "European Men’s Artistic Gymnastics Online Test Event!" sprema se ući u povijest kao prvo 100% live online gimnastičko natjecanje.

Tehnologija

Tomislav Tipurić uoči ATD-a: Moramo poraditi na promjeni definicije junior developera

Uoči 18. konferencije Advanced Technology Days porazgovarali smo s osobom zaduženom za program, Tomislavom Tipurićem, o svemu što ne smijete propustiti na samom događaju, a i u svijetu tehnologije posljednjih godina i dana. Naravno, AI je neizostavna tema.

Netokracija Podcast

Sam Altman: Od CEO-a do otkaza i povratka u 5 dana

Bombastična sapunica IT industrije zvana OpenAI odjeknula je glasno s raznim fabularnim zapletima kojih se ne bi posramio ni Stephen King. Na jednom mjestu donosimo pregled situacije i sve najvažnije detalje.

Tvrtke i poslovanje

Deloitte Technology Fast 50: Devōt 4. najbrže rastuća tvrtka u srednjoj Europi

Na popisu se nalazi čak 5 hrvatskih tvrtki: Uz Devōt, tu su Aircash, HiveTech, Luminum ICT i Orqa.