
Hrvatski Underline Science uz pomoć SCV-a i nizozemskog VC fonda zatvorio rundu od 2.5 milijuna dolara
Digitalna videoteka hrvatskog startupa Underline Science osvojila je priznata svjetska sveučilišta i organizacije, a potom i VC fondove.
I dok s jedne strane slušamo priče o nadolazećoj startup krizi, s druge imamo primjere koji pokazuju kako će neke startupe najgore razdoblje barem dijelom zaobići.
Kakvo-takvo osiguranje da će izdržati “startup zimu” u obliku investicije od 2,5 milijuna dolara dolazi hrvatskom Underline Scienceu. Ovaj startup, poznat i kao “Netflix za znanstvenike” pokrenuo je serijski poduzetnik Aleksandar Lazinica, koji je pandemiju iskoristio za razvoj platforme koja je u godinu dana privukla najpriznatija američka sveučilišta i svjetske organizacije.
Ideja iza Underline Sciencea polazi od toga da znanje koje se na konferencijama i različitim predavanjima dijeli među znanstvenicima treba digitalno zabilježiti i referencirati. U suradnji s Infinumom Lazinica je osmislio i izgradio platformu koja funkcionira kao video knjižnica i streaming servis znanstvenih predavanja.
Potencijal platforme koja je pokrenuta u siječnju 2020. godine, i već u 2021. privukla više od 60 tisuća korisnika prepoznali su i VC fondovi. South Central Ventures, kroz novi fond za regionalne startupe SCV Technology fund III, predvodi investiciju uz Dutch Founders Fund, koji je dosad primarno ulagao u nizozemske startupe.
Time su Jure Mikuž (South Central Ventures) i Laurens Groenendijk (Dutch Founders Fund) postali članovi Upravnog odbora Underline Science.
U fokusu poboljšavanje sadržaja, ali i širenje
Aleksandar Lazinica kao doktor znanosti posebno je uronjen u problem odnosno rješenje koje njegova platforma predstavlja na tržištu pa je Underline Science već na početku obećavao. Novi krug financiranja pomoći će im da poboljšaju sadržaj njihove video knjižnice te istodobno, pomoći da jačaju i razvijaju tim, ali i prošire strategiju izlaska na tržište. Konkretno, to ne znači samo geografsku promjenu, već isto tako “i širenje na knjižnično, državno, korporativno i institucionalno tržište”, dodao je Lazinica.
U njihovom se portfelju trenutno nalazi više od 26 tisuća videozapisa iz raznih područja znanosti, poput tehnologije, inženjerstva, zdravstva, ali i društvenih i humanističkih znanosti. To su video sadržaji prestižnih svjetskih sveučilišta i njihovih predavača, poput MIT, Harvarda, UCLA, ali i znanstvenika iz drugih kompanija i asocijacija, poput UNESCO-a, Facebooka i Googlea.
Video sadržaj je kompletiran sažetkom, transkripcijom na engleskom jeziku, biografijom, fotografijom autora i najvažnijim, digitalnim identifikatorom objekta (DOI) koji osigurava jednostavno pretraživanje.
Naša misija je širiti znanost putem video formata, čineći ga globalno dostupnim, ali istodobno, obogaćivati i očuvati virtualni konferencijski sadržaj. Naša znanstvena digitalna videoteka pruža nove mogućnosti za pristup i proširenje znanstvenih zapisa, što će doprinijeti ubrzanju znanstvenih otkrića.
Investitori su posebno zadovoljni
Zatvaranje runde financiranja vodio je South Central Ventures, čiji je managing partner Jure Mikuž izjavio:
Vjerujem da će im ova runda financiranja biti dobar vjetar u leđa te da će im omogućiti da unaprijede performanse i pozicioniraju se kao globalni lideri u stvaranju biblioteke znanstvenog sadržaja. Jako smo uzbuđeni što se pridružujemo maloj, ali iznimno perspektivnoj Underline Science obitelji.
Ova investicija je ujedno i prvo investiranje South Central Venturesa iz novog 70 milijuna eura teškog fonda za regionalne startupe SCV Technology Fund III.
Osnivački partner Laurens Groenendijk iz The Dutch Founders Fund također ne krije entuzijazam oko ove investicije:
Iznimno nas veseli pratiti rast i razvoj Underline Science, Alex je nevjerojatan poduzetnik, čije nas ideje sve inspiriraju. Vjerujemo da će Underline Science vrlo brzo postati dominantan igrač u agregaciji znanstvenog sadržaja.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.