
SC Ventures: Bakić i Five među ulagačima u novi 70 milijuna eura težak fond za regionalne startupe
Regionalni VC fond, South Central Ventures, pokreće 3. fond, ovaj put s fokusom na Zapadni Balkan. Saznali smo ekskluzivno na kakve startupe će se usmjeriti te koliko od ulaganja očekuju da će otići baš u Hrvatsku.
South Central Ventures, vodeći regionalni venture capital fond pokrenuo je novi SCV Technology Fund III te povećava imovinu za 70 milijuna eura.
U novi SC Ventures fond uložili su institucionalni i privatni investitori, među kojima su najveći Europski investicijski fond (EIF), Europska banka za obnovu i razvoj (EBRD), Triglav Osiguranje i BTC, dok hrvatski investitori uključuju Five i Nenada Bakića.
I treći SC Ventures fond predvodit će Jure Mikuž, VC investitor i menadžer koji je uložio u više od 30 tehnoloških projekata, dok je u Hrvatskoj poznat po uspješnim ulaganjima u Agrivi, AdScanner, Bulb i Degordian. Povjerenje u njega i tim, uz ostale investitore, ima i EBRD. Michael Parry, Associate Director u odjelu EBRD-a za Private Equity and Venture Capital Funds ističe kako im je ubrzanje digitalne tranzicije važan prioritet, a South Central Ventures vide kao bitnog partnera u razvoju inovacijskog ekosustava jugoistočne Europe.
“Želimo više financijski pratiti poduzeća iz portfelja kroz više rundi investiranja”

South Central Ventures krenuo je još 2008. kada se riječ startup spominjala ispod glasa u hrvatskoj poduzetničkoj zajednici. Neki od vas se i sjećaju prve njihove investicije u Degordian i Shoutem. Iako su u međuvremenu prodali udjele u njima, s drugim fondom, ENIF-om, koji je pokrenut 2015. priča se dosta proširila. Do danas, kada taj fond vrijedan 42 milijuna eura samo ulaže prateće investicije u tvrtke koje su im već u portfelju, SCV je uložio u 29 startupa, od kojih je 8 hrvatskih.
Neke od njih vjerojatno ste zapratili i na Netokraciji poput Agrivija, Cognisma i AdScannera u koje su ulagali već nekoliko rundi. Pandemija nije negativno utjecala na startupe u njihovom portfelju, komentira Vedran te dodaje kako su skoro svi bilježili rast kroz ovaj period. Ove pandemijske godine tako će SCV pamtiti po Agrivijevoj 36 milijuna kuna vrijednoj seriji B ulaganja, Cognismovoj C rundi u iznosu od 87,5 milijuna dolara te parcijalnoj akviziciji Bulba od strane M+ Grupe.
Vedran Blagus, Principal u SCV-u komentira utjecaj pandemije i na investiranje općenito:
Investicijska klima je isto bila pozitivna gdje su naši startupi uspjeli privući dodatno financiranje vanjskih fondova, ali smo također bili aktivni i kod prodaje startupa s visokim povratom na naš uloženi kapital. Na tržištu i dalje primjećujemo ubrzani rast valuacija što su naša poduzeća iz portfelja iskoristila, no to i znači da ćemo tu višu cijenu “plaćati” i mi s novim fondom. S obzirom na sva događanja u svijetu, kroz neki srednjoročni period očekujemo “normalizaciju” valuacija.
S obzirom na iskustva iz prva dva fonda zanimalo nas je čime se žele nastaviti voditi u svojoj ulagačkoj politici, a što novo žele istražiti s trećim izdanjem?
Iz drugog fonda smo vidjeli da je geografska prisutnost izrazito važna kako bi bili što bliže našim poduzećima iz portfelja te ih podržali u njihovom rastu. I dalje ćemo tražiti osnivačke timove koji imaju ambiciju napraviti globalni proizvod i tim te ćemo nastaviti biti aktivan partner svakom poduzeću u koji smo ili ćemo investirati.
S novim fondom želimo više financijski pratiti poduzeća iz portfelja kroz više rundi investiranja te raditi na privlačenju europskih i američkih VC fondova u regiju.
Na koliko investicija mogu računati hrvatski startupi?
U novoj, trećoj fazi fonda, s novom skoro duplo većom imovinom od prethodne, SCV tako planira obuhvatiti područje Hrvatske, Slovenije, Srbije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Kosova, Sjeverne Makedonije i Albanije. Kako bi imali najbolji pregled novodolazećih zanimljivih startupa na svim spomenutim tržištima djelovat će kroz svoja 4 ureda (u Ljubljani, Zagrebu, Beogradu i Skopju). Timu se zato nedavno pridružio i iskusni poduzetnik Goran Stevanović, koji će kao partner raditi iz beogradskog ureda.
Jure Mikuž ističe kako se radi o razvoju trenutne strategije South Central Venturesa, uključujući širenje i na slovensko tržište koje do sada nije bilo izravno pokriveno. Međutim, baš zbog jake prisutnosti SCV-a u Hrvatskoj, gdje imaju najveći pristup novim startupima, Vedran smatra kako će Hrvatska biti jedna od vodećih u njihovom portfelju po iznosu investicija.
Čvrsto vjerujemo u strategiju ulaganja u buduće tehnološke pobjednike iz cijele regije koja donosi sve više uspješnih tehnoloških startupova. Uspješna ulaganja iz naših prethodnih fondova potvrđuju naš pristup i uvjeravaju nas da smo na pravom putu.

B2B SaaS-ovi, South Central Ventures vas traži
South Central Ventures inače ulaže u tehnološke startupe u ranoj fazi koji imaju razvijen proizvod i trebaju sredstva za brži razvoj i ubrzani rast. Početni iznosi ulaganja kreću se od 500.000 eura i mogu doseći ukupno do 5 milijuna eura po startupu tijekom cijelog ciklusa financiranja.
Kad je u pitanju tip startupa koji će im biti u fokusu, Vedran navodi kako su to primarno B2B SaaS startupi. Ciljaju na one timove koji su u fazi traženja Late Seed/Series A runde, iako su otvoreni pričati i s onima iz drugih poslovnih modela te u ostalim fazama.
Vedran dodaje kako se nisu dosad i ne planiraju se ograničiti na samo jednu vrstu industrije jer je cijela regija koju pokrivaju vrlo disperzirana, no ipak ističe kako će više fokusa stavljati na AdTech, AgTech, FinTech, EdTech i PropTech.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Duska Delic
27. 05. 2022. u 2:46 pm
Postovani, ja sam preduzetnica na pocetku biznisa iz Bosne i Hercegovine. Zainteresovana sam za trenutne ventures projekte. Mozete li mi dati vise informacija i kontakt za obratiti se vezano za eventualno ucesce u nekom od projekata finansiranja. Srdacan pozdrav Duska!