Zašto je RSG Capital uložio 1.2 milijuna dolara u ShoutEm

Zašto je RSG Capital uložio 1.2 milijuna dolara u ShoutEm

ShoutEm, hrvatski startup tvrtke Pet minuta, osigurao je 1.2 milijuna dolara investicije slovenskog fonda RSG Capital. Ovo je druga runda investicija za project nakon Bicroove investicije od 300 tisuća krajem 2008. godine. ShoutEm je u međuvremenu od platforme za stvaranje mikroblogerskih i mobilnih društvenih mreža uključio i lokacijske mogućnosti te razvio aplikacije iPhone, BlackBerry i Java. Investicija će omogućiti ShoutEmu brži razvoj tehnologije te otvaranje podružnica u New Yorku i Londonu, gdje su im i potencijalni poslovni korisnici i kupci. Što planiraju dalje i zašto je RSG Capital investirao upravo u ShoutEm?

ShoutEm, hrvatski startup tvrtke Pet minuta, osigurao je 1.2 milijuna dolara investicije slovenskog fonda RSG Capital. Ovo je druga runda investicija za project nakon Bicroove investicije od 300 tisuća krajem 2008. godine.

ShoutEm je u međuvremenu od platforme za stvaranje mikroblogerskih i mobilnih društvenih mreža uključio i lokacijske mogućnosti te razvio aplikacije iPhone, BlackBerry i Java.

Investicija će omogućiti ShoutEmu brži razvoj tehnologije te otvaranje podružnica u New Yorku i Londonu, gdje su im i potencijalni poslovni korisnici i kupci. Što planiraju dalje i zašto je RSG Capital investirao upravo u ShoutEm?

ShoutEm je proizvod tvrtke Pet minuta, odgovorne za projekte poput društvenih mreža Ptičica, Trosjed i Punkt. ShoutEm omogućuje tvrtkama i pojedincima pokretanje vlastite mobilne, lokacijske ili mikroblogerske društvene mreže. Znate li kako funkcionira Foursquare, Gowalla ili Twitter? ShoutEm vam putem web aplikacije te mobilnih aplikacija iPhone, BlackBerry i Java omogućuje stvaranje vlastite mobilne društvene mreže. Iako se već godinama bave razvojem i testiranjem softvera za tvrtke poput Real Networks s kojima su digli prihod na više od milijun eura godišnje, osnivači Pet minuta žele biti nešto više od outsourcing tvrtke. Žele razviti svoj proizvod.

Viktor Marohnić prezentira Shout'Em na ljubljanskom Seedcampu

Dosad projekt unutar matične tvrtke, ShoutEm kroz Shout Ltd postaje nezavisna tvrtka. Viktor Marohnić i Saša Šarunić, osnivači Pet minuta, planiraju otvoriti podružnice u Londonu i New Yorku, gdje će se odvijati većina poslovnih aktivnosti i prodaja. Poput mnogih drugih regionalnih startupa, primjerice Zemante, razvoj proizvoda ostaje u Zagrebu, gdje se nalaze developeri. Vođenje Pet minuta preuzima Luka Abrus, mnogima poznat po radu u Microsoftu Hrvatska.

RSG Capitalova investicija od 1.2 milijuna dolara druga je investicija u Pet minuta te Shout’Em, nakon investicije od 350 tisuća eura Hrvatske agencije za podršku razvoja visoko-tehnološkog sekota Bicro. Bicrovu investiciju nedavno je osigurao i GoHome.

Interes investitora i osnivača

Jure Mikuž, direktor RSG Capitala, za Netokraciju je izjavio kako od očekuju brz rast poslovanja sljedećih nekoliko godina i uspješnu prodaju na kraju investicijskog razdoblja.

Jure Mikuž, direktor RSG Capitala, vjeruje u Shout'Emov brz razvitak

Zašto prodati ShoutEm? Jedini načini kojim investicijski fondovi zarađuju na uspješnim ulaganjima su prodaja i izlazak na burzu. Imajući na umu vrstu tvrtke, Shout’Em će svoje mjesto vrlo vjerojatno naći u jednoj od većih međunarodnih tehnoloških ili medijskih tvrtki zainteresiranih za mobilne tehnologije. Mnoge od tih tvrtki u mobilnim uređajima te tvrtkama poput ShoutEma vide svoj spas, čime bi RSG Capital i Pet minuta mogli dobro zaraditi.

Potencijal mobilnog tržišta

Otkad postoji ShoutEm je usredotočen na mobilno tržište, što je i razlog RSG-ove investicije. Mobilno tržište i dalje je nezasićeno i sve više tvrtki pokušava izraditi mobilnu web stranicu, aplikaciju, oglašivačku kampanju ili čak uređaj.

U Hrvatskoj su pokrenuti natječaji za izradu mobilnih aplikacija Budi KreaTivan i Vipov Izazov, a developere sve više zanima kako bi mogli prodati svoju iPhone ili Android aplikaciju. Istraživačka tvrtka Gartner predviđa da će do 2011. godine više od 85 posto mobilnih uređaja imati Internet preglednik. Vlasnik izdavačkog giganta Newscorpa, Rupert Murdock, u iPadu te mobilnim uređajima vidi spas svojih publikacija, dok Facebook putem lokacijske usluge Places pokušava ubrzati vlastiti rast.

ShoutEm čeka nekoliko izazova u sljedećih nekoliko godina, zbog čega RSG Capital kao i mnogi drugi investicijski fondovi investiraju prvenstveno u ekipu, a ne u proizvod. Kako bi uspio, ShoutEm se mora plasirati na bogatija tržišta SAD-a i Velike Britanije. Mikuž, direktor RSG Capitala, pojašnjava:

U trenutnoj situaciji ulazak na tržišta Velike Britanije i SAD-a malo je teži, jer Hrvatska još nije članica Europske unije, iako u danoj situaciji ni slovenskoj tvrtki ne bi bilo puno lakše. ShoutEm u Hrvatskoj ima i određene prednosti, kombinirajući vrlo dobro stručno inženjersko znanje s relativno niskim troškovima poslovanja te vodeći položaj na domaćem tržištu i široj regiji.

Ideja ili izvedba?

Mnogi zamjeraju ShoutEmu što im ideja nije originalna, zbog čega očito ne mogu biti uspješan startup. Iako smo mnogo Shout’Emovih mogućnosti vidjeli u postojećim društvenim mrežama, naravno da Shout’Em nije Twitter. Shout’Em je bliskiji tvrtkama poput Ninga i Yammera, koje omogućavaju izradu društvenih mreža, no i prvi je takav proizvod koji omogućuje izradu lokacijskih društvenih mreža.

Uspješnost bilo koje tvrtke, pa tako i ShoutEma, odredit će prihvaćanje rješenja i zarada, a ne originalnost. Originalnost ponekad može značiti jedinstvenost poput Twittera koju rijetko viđamo, ali i ideje koje ni tržište ni korisnici nikad neće prihvatiti. Twieber, mobilna društvena mreža obožavatelja kanadskog pjevača Justina Biebera, iznenadila je shoutemovce svojom popularnošću.

Shout’Em u bližoj budućnosti

Velike medijske tvrtke poput Murdockovog Newscorpa, ali i manji izdavači poput lokalnih web stranica, žele svoje mobilne aplikacije. Jutarnji list i Lider među prvim su medijima u Hrvatskoj s vlastitom iPhone aplikacijom. Viktor Marohnić, dosadašnji direktor Pet minuta, za Netokraciju objavljuje i daljnje planove:

Trenutno razvijamo aplikaciju u smjeru lokalnih zajednica. Lokalni portali s novostima širom svijeta htjet će svoje mobilne aplikacije, a mi im želimo pružiti platformu za izradu takvih rješenja. Hrvatski bi primjeri bili, primjerice, Osijek 031 ili eZadar, kojima je preskupo izraditi vlastitu aplikaciju, a mi im to možemo ponuditi za 10-50 dolara mjesečno.

RSG Capitalovog direktora Jurea Mikuža, pitali smo i kakva je situacija s startupima u regiji iz perspektive investicijskog fonda. Rekao nam je:

Startupa je svake godine sve više i dobrodošla je činjenica da se sve više mladih ljudi odlučuje za samostalni poslovni put a ne za sigurne poslove u većim sustavima i javnoj upravi. Ekonomska situacija nije naklonjena poduzećima koja djeluju na područjima gdje su potrebna visoka investicijska ulaganja u razvoj. Na tom području trebamo veću ulogu javnih izvora financiranja, jer poduzetništvo puno pridonosi konkurentnosti pojedine države i njezinu dugoročnome razvoju.

Rastom sa četiri na 25 zaposlenika u protekloj godini, prihodom od milijun eura te tvrdoglavim razvojem Pet minuta i ShoutEm pokazuju kako se tehnološke tvrtke mogu razviti u Hrvatskoj i u regiji. Dok se mnogi developeri i tehnološke tvrtke žale na svoje klijente, a i dalje se bave isključivo razvojem za njih, ShoutEm, SalePod i GoHome pokazuju alternativu. Hoće li njihovi proizvodi uspjeti koliko oni žele? Ne znamo, ali vrijedno je što pokušavaju.

Kojim bi se koracima ShoutEm mogao uspješno prezentirati korisnicima i kupcima na stranim tržištima?

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Dražen

    Dražen

    26. 08. 2010. u 11:50 am Odgovori

    Bravo za ShoutEm, Viktora i Sašu, izuzetno mi je drago! Ovo je dokaz da se može i da VC fondovi, nakon kolapsa, još uvijek prate što se dešava u nas. Biti ce zanimljivo pratiti ShoutEm jer idu u worldwide ekspanziju, van regije, dalje od GoHome ;-), ‘Where No Man Has Gone Before’ . Dakle, sad imamo dvije hrvatske VC-backed web/it firme, čeka se treća!

  2. Toni

    Toni

    26. 08. 2010. u 12:35 pm Odgovori

    Čestitam! Lijepo je pročitati dobre vijesti.
    Treba isticati pozitivne primjere jer u našoj zemlji je običaj da se uvijek traži nešto loše.

  3. Dražen

    Dražen

    26. 08. 2010. u 3:41 pm Odgovori

    @Berislav, Da, trebalo bi bar 10x više ‘angel backed’ firmi pa bi bilo mesa i za VC. Samo su mi ovi naši anđeli nekako tihi, slabo se brendiraju ;-). Al’ to je već neka druga tema…

  4. Ivan Ilijašić

    Ivan Ilijašić

    27. 08. 2010. u 8:28 am Odgovori

    Ako je problem originalnost, onda Microsoft danas ne bi postojao 🙂
    Svaka čast momci, samo naprijed. Kao što je Toni rekao, trebamo isticati ovakve primjere i trebamo se međusobno poticati.

  5. Damir

    Damir

    02. 09. 2010. u 5:17 pm Odgovori

    treba pohvaliti momke za pokušaj. Premda mi to iskreno više liči na ‘vidi, i mi idemo van’ strategiju koja se divi onima koji su se uopće usudili izaći izvan naše učmalosti. No ta strategija nema nikakve konkretne učinkovitosti.

    Jer istina je vrlo gruba, vani nikog nije briga za naše ili bilo čije pokušaje. Vani je bespoštedna konkurencija, ili treba biti originalan (što shoutem nije) ili vrlo financijski potkožen (što isto nije), ili treba biti u centru PR događanja radi popularizacije (što oni također nisu).

    Znači ono što ostaje je pokušati se prodati nekom većemu, ukoliko facebook ili netko sličan ne napravi istu stvar za svojih 500 mil. korisnika, i preko noći ne ugasi nade o zaradi (to se dešava i daleko popularnijima npr foursquare). Znači utrka s vremenom, gdje su aposlutno najveći ririzik preuzeli momci uz rsg kapitala. Svaka im čast

  6. Ivan Brezak Brkan

    Ivan Brezak Brkan

    02. 09. 2010. u 8:08 pm Odgovori

    @Damir Originalnost i financijska potkoženost ne znači ništa za uspjeh projekta. Postoji puno ludih i originalnih ideja koje nikad nisu zaradile, ako i proizvoda koji su kroz gubitak (Microsoftov Xbox) na kraju zaradili, ali to nema veze s uspjehom. Ako uspiju prodati – super. ActiveCollab iz Srbije recimo nema ni velik kapital (bootstrapped) niti je posebno original (project management), a dobro zarađuju za svoju veličinu. 🙂

  7. Ivica Kartelo

    Ivica Kartelo

    03. 09. 2010. u 10:37 pm Odgovori

    ShoutEm je vec uspio! Imam osjecaj da ga ceka nevjerojatno velik uspjeh! ShoutEm je izvrstan proizvod, a sad s lokacijom je pretekao i one najbolje na svijetu u toj nisi! Svakom, ama bas svakom ce trebati ShoutEm, osobno i firmama, svih velicina! Planut ce za kratko vrijeme za 10 puta veci ulog od slovenskog. Mozda ga nasi VC kupe za 100 milijuna dogodine :), nakon nekoliko ruku. Nakon IPO kupujem njihove dionice. Bravo Saša i Viktor!

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Tehnologija

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

DevDev

TABU: Juniorke u IT-ju imaju 4 %, a seniorke čak 18 % manju plaću od svojih muških kolega

Kako su plaćene žene u IT industriji, za iste godine iskustva, u odnosu na svoje muške kolege? Otvorilo se to pitanje prije pola godine s najnovijim izvještajem platforme TABU, danas mu se vraćamo da vidimo ima li promjena.

Što ste propustili

Digitalni mediji

Sofie Hvitved: “Tko će u metaverseu znati i kontrolirati istinu jedna je od najvećih prijetnji”

Uzbudljivo je pratiti kako tehnologija brzo i neprestano napreduje, ali često se izostavlja razgovor o nečemu što na prvu ruku zvuči dosadno, a to je odgovornost. Poznata futurologinja ususret Future Tense konferencije u Zagrebu, za Netokraciju analizira tko će kontrolirati, moderirati i upravljati metaverseom, medijima i samim sadržajem.

Tvrtke i poslovanje

Degordian objavio rezultate ispitivanja zadovoljstva svojih zaposlenika, potiču i druge na transparentnost

Svjesni su da će ovim potezom odbiti neke potencijalne zaposlenike, ali smatraju da je transparentnost najbolji pristup na duge staze.

Startupi

Hrvatska posljednja po povlačenju sredstava i pri dnu po ishodu inovacija prema EIC-u. Zašto?

European Innovation Council je institucija s debljim proračunom – do 2027. ima na raspolaganju 10 milijardi eura za inovativne tvrtke. Koliko će tog novca otići u Hrvatsku? Radi se o promilima, a mi s iskusnim tehnološkim poduzetnicima provjeravamo što bi mogao biti razlog.

Tvrtke i poslovanje

Audrey Russo o green techu u Hrvatskoj: “Gradite na svojim prednostima. Nemojte kopirati Silicijsku dolinu.”

Može li hrvatska IT industrija postati zelenija? Što mora poduzeti da bude barem korak bliže zelenijim praksama i načinu razmišljanja? Odgovore na ta pitanja tražimo uz predsjednicu najvećeg tehnološkog trgovačkog društva u SAD-u.

Novost

Google dobio zeleno svjetlo za akviziciju Photomatha

Službeno je - aplikacija Damira Sabola koja pomaže kod učenja matematike postat će dio Googlea.

Tvrtke i poslovanje

Factory se u potpunosti oprostio s Plavom tvornicom i doživio potpuni rebranding

Iako je Plava tvornica još ranije promijenila ime u Factory, sada ostaje i bez prepoznatljive plave boje doživjevši kompletan rebranding. Koliko je takav korak bio zahtjevan, ali i potreban, otkrila nam je direktorica marketinga Marijana Butorac.