
Hrvatski Underline Science, poznat i kao “Netflix za znanstvenike”, nakon pivotiranja privukao više od 60 tisuća korisnika
Od znanstvenog izdavaštva do gastro brenda Submarine i nazad, Aleksandar Lazinica serijski je poduzetnik koji je ovu pandemiju, u suradnji s Infinumom, iskoristio za razvoj projekta koji je u godinu dana privukao najpriznatija američka sveučilišta i svjetske organizacije.
Među dobitnicima slovenske nagrade Websi nedavno su se našla i dva projekta povezana s Hrvatskom. Uz grupaciju Atlantic tu je bio i open access projekt Underline Science, odabran u kategoriji najboljeg inovativnog tvorca budućnosti.
Što je Underline Science da je zaslužio takvu titulu, pitate se? Pa, krenimo prvo od termina open access.
(Unosni) Svijet znanstvenog izdavaštva
Znanstveni radovi u pravilu bivaju objavljeni u časopisima koji ili omogućavaju slobodan pristup (što je hrvatski prijevod za open access) ili ga naplaćuju. U potonjem slučaju radovi su dostupni samo onima koji si to mogu priuštiti.
Ti su časopisi često izuzetno skupi. Cijene pretplate ponekad se mjere i u desecima tisuća eura za pojedine časopise, u stotinama tisuća za više njih. To je previše čak i za vodeća svjetska sveučilišta, kamoli ne za studente i znanstvenike ili hrvatske obrazovne institucije.
Prepoznavši tu problematiku, i sam doktor znanosti, Riječanin Aleksandar Lazinica, pokrenuo je prije 16 godina svoju prvu tvrtku, IntechOpen, koja je danas vodeći svjetski izdavač znanstvenih knjiga u modelu open access.
No, ovaj put tema našeg razgovora je Underline Science, komercijalni projekt koji je stasao u pandemiji kao svojevrsna video knjižnica i streaming servis znanstvenih predavanja.
Do ideje je došao dok je radio kao znanstvenik na tehničkom sveučilištu u Beču.
Mučio sam se kako doći do knjiga i druge znanstvene literature. Iz te je potrebe prije 16 godina nastala moja prva tvrtka, IntechOpen. Tako sam se upoznao sa svijetom znanstvenog izdavaštva, što mi je kasnije pomoglo pri lansiranju platforme Underline Science.
Kako sačuvati znanje?
Underline Science projekt, pokrenut u siječnju 2020. godine, fokusiran je također na znanje i znanost, ali na drugačiji način. Ideja je bila omogućiti trajni pristup video sadržajima predstavljenima na konferencijama, simpozijima i sličnim okupljanjima, po modelu pretplate.
Konferencije su jako bitan oblik razmjene znanja. Predavači ulažu puno energije kako bi pripremili predavanja i prezentirali rad. Ali, kad konferencija završi već se pripremaju za iduće događanje. Sve znanje podijeljeno na konferenciji obično ne ostane sačuvano.
Naša je misija bila pronaći način kako to znanje sačuvati kako bismo omogućili pristup zainteresiranima mjesecima i godinama nakon završetka konferencije.
Ali tu priča nije stala, videa su htjeli obogatiti transkriptima i podacima o predavaču, ponuditi mogućnost kontaktiranja predavača radi dodatne edukacije i napredovanja u odabranom području, dodati DOI broj na predavanja za reference i još razne druge funkcionalnosti… Bio im je potreban tehnički partner.
Pivot uz pomoć Infinuma
Kad je došla pandemija i više nije bilo moguće snimati sadržaj na konferencijama jer nisu bile održavane u fizičkom obliku, u suradnji s Infinumom pivotirali su projekt. Od početnog poslovnog modela znanja na zahtjev (knowledge on demand) prebacili su se na kombinaciju live streaminga i videa na zahtjev.
Tako je nastao Underline Science u sadašnjem obliku, kao platforma za streaming koja omogućava održavanje konferencija online, ali i prikupljanje i pohranu njihovog sadržaja u digitalnoj knjižnici.
Infinum, koji je u projekt uključen od početka, pomogao je pri razvoju korisničkog iskustva, brendinga te tehnološkog sučelja i tehnologije za streaming uživo. Posao nije bio jednostavan, iskreno će Lazinica.
Mi smo u kontaktu s korisnicima i dionicima, Infinumu komuniciramo zahtjeve i prioritete, dok oni organiziraju procese, dizajn, testiranje korisničkog sučelja i sam razvoj.
Bili su brzi i agilni kad smo odlučili pivotirati poslovni model. Mi jako brzo mijenjamo planove, što je Infinumu sigurno izazov jer im otežava planiranje resursa, ljudi, vremena… Očekujemo od njih da se prilagode dinamici startupa, a oni od nas, vjerujem, da imamo strukturu.
Danas imaju preko 60 tisuća korisnika
Već u svibnju 2020. godine stigao je prvi klijent koji je bio spreman platiti za korištenje ponuđenih usluga. Do kraja te godine platforma je prikupila oko 5 tisuća registriranih korisnika. Danas ih ima 60 tisuća.
Među korisnicima su ugledna američka sveučilišta kao što su MIT i UCLA, Google, American Institute of Physics, UNESCO… Suradnja je, napomenuo je Lazinica, ostvarena s ukupno stotinjak svjetskih znanstvenih udruženja i sveučilišta.
Dosad je na platformi Underline Science održano oko 140 konferencija, a digitalna knjižnica broji više od 15 tisuća predavanja (od čega je šest tisuća temom vezano uz umjetnu inteligenciju).
Platforma se oslanja na dva izvora prihoda. Jedan je organizacija virtualnih konferencija i drugih događanja, a drugi premium pretplata na digitalnu video knjižnicu.
Digitalna video knjižnica na zahtjev nudi video sadržaj vodećih svjetskih konferencija i predavanja koji su strukturirani, kurirani i lako pretraživi, a omogućavaju citiranje videa, dijeljenje znanja, pisanje znanstvenih radova citiranjem video predavanja…
Iako je već aktivna i donosi prihod, platforma još u fazi razvoja.
Predstoji nam teži dio jer treba naći model održivog poslovanja, stalne izvore prihoda i doći do pozitivne nule. Planiramo udvostručiti sadašnje prihode.
Uspiju li u tome, dodao je, Underline Science mogao bi postati profitabilnim do kraja sljedeće godine.
U planu je i zapošljavanje tima koji bi se bavio tehnologijom
Underline Science okuplja tim od tridesetak ljudi. Sjedište je u New Yorku, sa suradnicima diljem svijeta.
Ured u Zagrebu obuhvaća tim za upravljanje virtualnim događanjima i osobe zadužene za digitalnu video knjižnicu, a u planu je i zapošljavanje tima koji bi se bavio tehnologijom.
Infinum je pri izradi platforme koristio Ruby on Rails, koji služi kao admin backend za upravljanje sadržajem. Pošto je u središtu aplikacije on-demand video sadržaj, upogonjena su tri AWS servisa za objavu, pohranu i prikaz predavanja. Frontend se bazira na najnovijoj verziji frameworka React u sklopu tehnologije Javascript, a aplikacija komunicira sa serverom pomoću JSON API-ja.
Važno je okružiti se ljudima kojima vjeruješ
Osim što se bavi razvojem platforme Underline Science, Lazinica također vodi i gastro brend Submarine. Kako uspijeva voditi više poslova odjednom?
Najvažnije je okružiti se sposobnim ljudima, ljudima kojima vjeruješ i koji tebi vjeruju, koji iz tebe izvlače pozitivno i koji žele raditi, rasti i stvarati. Kada se okupi ambiciozan tim koji radi iz strasti, ne zbog novca, uspjeh je zajamčen.
Poslovnih prilika ima napretek, dodaje. Najteže je odlučiti čime se baviti i ostati fokusiran: “Želim ispitivati vlastite granice. To me motivira da idem dalje i sam sebi podižem ljestvicu. Također sam tip osobe koju zanimaju različite stvari. Vjerojatno zato svakih par godina pokrenem novu poslovnu ideju”, zaključio je.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.