Savjeti: Kako da vaš video bude uspješan na ovoj društvenoj mreži?

Savjeti od Twittera: Kako da vaš video bude uspješan na ovoj društvenoj mreži?

Šest je puta veća vjerojatnost da će se video na Twitteru retvitati, nego fotografija, a triput veća nego GIF. Sve je to dobra vijest za brendove jer su oni važan dio sadržaja koji se pojavljuje na ovoj društvenoj mreži. No, kako maksimalno iskoristiti moć Twittera za video sadržaj?

Četiri od pet osoba pogledat će digitalni video ove godine, barem prema rezultatima novog istraživanja eMarketera. I dok apetiti korisnika za mobilnim videima nastavljaju rasti, videoimpresije na Twitteru znatno rastu kako i Twitter ubrzano postaje mjesto za ljude koji žele uživo gledati što se događa. Usporedo s tim rastom, raste i engagement korisnika.

Što utječe na korisnike da prestanu “skrolati” i počnu gledati video na Twitteru? Novo je istraživanje otkrilo što najbolje funkcionira u samom newsfeedu i koliko sam video može biti učinkovit na ovoj društvenoj mreži i kad je riječ o organskom sadržaju i onom koji je promoviran.

Ovo istraživanje pokazuje kako funkcioniraju videooglasi na Twitteru s obzirom na to da bilježe veliku aktivnost korisnika, što je uzrokovano samom prirodom te platforme. Rezultati na Twitteru bolji su od normi koje su uvriježene za videoformate. Korisnici Twittera identificiraju se s onim što vide, brzo uoče detalje koje učinkovito procesuiraju.

Twitter je u partnerstvu s Omnicom Media Grupom (OMG) testirao 17 njihovih brendova kroz sedam vertikala, koristeći neuroznanost kako bi mjerili aktivnost mozga korisnika Twittera koji pregledavaju svoj timeline.

Kako vaš brend može kapitalizirati na tome i kreirati zanimljiv sadržaj na Twitteru? Istraživanje daje odgovor u smislu najboljih praksi na pitanja duljine videa, kada objaviti i što čini određeni sadržaj poželjnim.

Što čini sadržaj najboljim?

Budući da se videosadržaj na Twitteru pokreće automatski, to je učinkovit način privlačenja pozornosti publike i novih korisnika. Ali kako to što više iskoristiti u vašoj videostrategiji?

  • Manje je više… pamtljivo. Kraći videi od 15 sekundi ili manje, za razliku od onih od 30 sekundi, vjerojatnije će potaknuti pamćenje ili barem prvi korak u stvaranju sjećanja. Ovo je specifično upravo za Twitter s obzirom na to da na televiziji vidimo suprotan trend u kojem su 30-sekundni videi učinkovitiji od kraćih formata. Priroda ponašanja pri “skrolanju” znači da je potrebno manje vremena na Twitteru kako bi se privukla pozornost i ostavio utjecaj.

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj
  • Isključeni zvuk funkcionira. Prve tri sekunde videa ne moraju nužno imati zvuk kako bi privukle pozornost i potaknule aktivnost – povezanost na osobnoj razini i pamćenje bili su na istoj razini bez obzira na to je li bilo zvuka ili ne. Ali kada netko gleda cijeli video, zvuk je upečatljiviji, a dijalog rezultira većom aktivnošću od glazbe.

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

Kada postavljati sadržaj i koji tip sadržaja najbolje funkcionira?

Naše istraživanje pokazuje da se raspoloženje i reakcije korisnika razlikuju tijekom dana.

  • Ujutro će Twitter najvjerojatnije pobuditi osjećaj relevantnosti na osobnoj razini te generirati sjećanje detalja.
  • Kasnije tijekom dana primjećuje se više emocionalno pamćenje, pamćenje šire slike.
  • Tu se krije velika prilika za brendove da poslože sadržaj da bolje funkcionira s tim različitim raspoloženjima. Primjerice, brendovi bi trebali razmisliti o dijeljenju savjeta i korisnih informacija tijekom jutra, uzimajući u obzir povećanu prijemčivost na sadržaj s većom količinom detalja u to doba dana, dok bi se tijekom poslijepodneva trebali više fokusirati na brend sadržaj.

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj
  • Prijemčivost je najsnažnija na početku korištenja Twittera. Prvi video koji se pojavi na timelineu generira, u prosjeku, 22% veće sve metrike u odnosu na sve iduće videe koji će biti pogledani. Promovirani video daje mogućnost marketingašima da još bolje skaliraju svoje napore na Twitteru i postave svoj sadržaj u najbolji oglasni prostor tako dolazeći i do najbolje ciljne skupine.

Kako navesti korisnike da prestanu ‘skrolati’ i pogledaju nešto?

Sada kada znate kada je najbolje vrijeme za objavljivanje i najbolji format za to – što ćemo sa samim sadržajem? Doznali smo da postoje kreativni atributi u videu koji će vjerojatnije zaustaviti korisnike u skrolanju te ih nagnati na gledanje:

  • Rana narativna radnja znači da postoji 58% više šanse da će video biti pogledan više od tri sekunde (nasuprot svih drugih testiranih videa). Također, to potiče veću moždanu aktivnost mjereći sve parametre za vrijeme oglasa.

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj
  • Za sadržaj vezan uz trenutačne teme također postoji 32% više šanse da će biti gledan dulje od tri sekunde uz 11% višu stopu u cijelosti pogledanih videa (nasuprot svih drugih testiranih videa). Povezivanje s nečim kulturološki relevantnim ili vremenski specifičnim inicira mozak da reagira s obzirom na to da postoji nešto poznato/prepoznatljivo u tome.
  • Prisutnost ljudi u prve tri sekunde videa ima veliki dojam na emocionalni intenzitet gledatelja pri gledanju sadržaja: +133% u odnosu na videe bez ljudi. Buđenje osjećaja je važno s obzirom na to da emocionalni intenzitet najčešće prati pamćenje.
  • Tekst ili podnaslovi privlače ljude. Također, videi s tekstom imaju 11% više šanse da budu pogledani i generiraju čak 28% višu stopu pogledanih videa u cijelosti. Imajući u vidu strategiju s isključenim zvukom, uporaba teksta u videu je vrlo učinkovit i kreativan pristup.

Kao zaključak, sadržaj treba biti krojen za timeline. To ne znači nužno stvaranje potpuno novog sadržaja, ali s nekoliko adaptacija vaši videi mogu ostvariti znatan utjecaj na Twitteru.

Httpool je službeni partner za prodaju oglasa na Twitteru u 30-ak zemalja uključujući Hrvatsku, Srbiju i Sloveniju.

Metodologija

Istraživanje je provedeno u partnerstvu s Omnicom Grupom i uključivalo je 127 sudionika u dobi od 18 do 49 godina te je provedeno u rujnu 2016. godine. Sudionicima se skenirala moždana aktivnost svake sekunde dok su pregledavali svoj timeline na Twitteru i gledali videe na svojim mobilnim uređajima. Istraživanje je bilo strukturirano u tri faze:

  1. Uobičajeno pregledavanje Twittera,
  2. Uobičajeno pregledavanje Twittera, ali sa specifičnim videima koji su gurnuti u timeline,
  3. Nametnuto gledanje specifičnog videosadržaja.

Istraživanje je uključivalo 17 OMG brend videa (i tri druga izvan OMG-a) – kroz sedam vertikala. Ukupno, snimljeno je 130 sati korištenja Twittera s ukupno dvije milijarde podataka.

Neuro-Insight je proveo istraživanje koristeći Steady State Topography (SST), što je metodologija vizualiziranja rada mozga. Poput EEG-a, SST mjeri električnu moždanu aktivnost u različitim dijelovima mozga. No ono mjeri neuralnu brzinu procesiranja, a ne količinu električnih aktivnosti, što ga čini više robusnim i senzitivnijim. Samo je jedno očitanje potrebno za svakog ispitanika, a istraživanje se može provesti u normalnoj sobi. SST je jedinstven za Neuro-Insight, koji su bili pioniri njegove uporabe u akademskim istraživanjima prije nego što su krenuli s komercijalnim operacijama. Sva mjerenja Neuro-Insighta u istraživanju tržišta su zasnovana na znanstvenim podacima, koja je industrija detaljno provjerila i pregledala.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Netokracija Podcast

Biste li plaćali za korištenje Facebooka i Instagrama? A YouTubea i X-a?

Nova epizoda Netokracijina podcasta kao da se nije odmaknula od Noći vještica jer strava se nastavlja - big tech ekipa uvodi pretplate na sve strane. No, dogodila se jedna stvar koja nam daje nadu... Elon Musk održao je prvi "all hands" sastanak!

Ekskluzivno

Daytona osigurala 2 milijuna dolara od investitora poput CEO-a Stack Overflowa i Damira Sabola

U najranijoj, pre-seed rundi financiranja, Daytona je osigurala investiciju od čak 2 milijuna dolara, primarno od poznatih američkih i hrvatskih (su)osnivača.

Startupi

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Što ste propustili

Tvrtke i poslovanje

LAQO opet u potrazi za najodrživijim tech rješenjima koja će nagraditi s 18 tisuća eura

Nakon uspješnog prvog izdanja s više od 250 prijava, krenule su prijave za drugo izdanje LAQOthona, nagradnog natječaja idejnih tech rješenja na temu održivosti u organizaciji Croatijinog LAQO osiguranja, prvog 100 posto digitalnog osiguranja.

Analiza

Hoće li robotaksiji na ulice Zagreba i – kad?

I je li uopće realno očekivati da će se to dogoditi? U ovoj epizodi Netokracijinog podcasta pretresli smo tu vruću temu i to iz svih kutova - tehnološkog, operativnog, financijskog i komunikacijskog.

Startupi

10 godina Lean Startup Hrvatska: Ekosustav nekad i danas, što je plan za Smion?

Nakon 10 godina i na desetke radionica, edukacija i događaja Lean Startup Hrvatska postaje Smion te se nastavlja još više fokusirati na razvoj poduzetničkog i inovacijskog ekosustava. U velikom intervjuu, komentiramo desetljeće iza njih, kao i okolnosti na domaćoj sceni nekada i danas.

Analiza

Diskriminira li PlayStation Store Hrvate? Popusta nemamo, euro se tek uveo, a plaćali smo bonovima…

Domaće obožavatelje PlayStation konzole ova godina nije nimalo mazila. Štoviše cijelu godinu obilježio ih je osjećaj "zadnje rupe na svirali" jer sve do sredine studenog nisu mogli kupovati karticama. Zašto? PlayStation Store 11 mjeseci nije prešao na euro niti je dvojno iskazivao cijene...

Tvrtke i poslovanje

Volontiranje zaposlenika donosi dugoročne benefite i njima samima i poslodavcima i zajednici

Kada danas pričamo o volontiranju, unutar kompanije postoji sve više ljudi koji su upoznati s tim pojmom ili su se čak i sami okušali u volontiranju koje je bilo organizirano kroz tvrtku. To pokazuje da napredujemo, ali ima prostora za rast i uključivanje još većeg broja ljudi. 

Tvrtke i poslovanje

Poljski konzultant poručuje: Bez daljnjih odgoda, prilagodite propise i prakse gig ekonomiji

Radite kada želite, koliko želite, s kime želite. Ovo su pogodnosti rada na kojima se gig ekonomija proslavila, ali to ne znači da u praksi uvijek cvate cvijeće...