Kod Twittera se ovih dana nešto "kuha", a čini se da će finalni obrok biti itekako primamljiv oglašivačima. Naime, ova je društvena mreža pripremila novosti kod oglašavanja vanjskih mobilnih aplikacija, koje su i globalno dostupne, kupila je njujoršku tvrtku koja se bavi mobilnim oglašavanjem, Tap Commerce, a kod pojedinih se korisnika pojavila i dugo željena opcija direktne kupovine iz tvita. No, krenimo redom.
Kod Twittera se ovih dana nešto “kuha”, a čini se da će finalni obrok biti itekako primamljiv oglašivačima. Naime, ova je društvena mreža pripremila novosti kod oglašavanja vanjskih mobilnih aplikacija, koje su i globalno dostupne, kupila je njujoršku tvrtku koja se bavi mobilnim oglašavanjem, Tap Commerce, a kod pojedinih se korisnika pojavila i dugo željena opcija direktne kupovine iz tvita. No, krenimo redom.
1. Oglašavanje mobilnih aplikacija

Opcija oglašavanja vanjskih mobilnih aplikacija nije nova, ali je sada konačno izišla iz beta faze i dostupna je oglašivačima diljem svijeta. Twitter je ponosno iznio prve rezultate, koje su postigli beta testeri – među njima su tvrtke Dots i EA koje su na ovaj način promovirale svoje mobilne igre.
Slično kao i kod Facebooka, i Twiter nudi targetiranje oglasa prema odabranoj ciljanoj skupini, sukladno ključnim riječima, interesima, ali i demografskim podatcima. Klikom na oglas, korisnici mogu odmah instalirati aplikaciju jer poveznica vodi na App Store ili Google Play. Kod iOS-a, korisnici Twittera će biti i dodatno obaviješteni na ovoj društvenoj mreži kada je željena aplikacija preuzeta, kako bi ju odmah mogli koristiti.
[youtube]http://youtu.be/9r40_ffCZ_I[/youtube]
Nakon aktivacije oglasa, može se mjeriti i stopa konverzije kako bi se provjerila njihova učinkovitost. Naplata ide po kliku – tek kada korisnici odu u App Store ili Google Play ili kada otvore aplikaciju direktno iz oglasa, naplaćuje se i iznos. Za pokretanje kampanje potrebno je kreirati profil na ads.twitter.com, a u centru za pomoć može se pronaći više informacija o promociji mobilnih aplikacija.
2. Akvizicija Tap Commercea

Ova društvena mreža nastavlja s akvizicijom manjih tvrtki koje bi mogle poboljšati usluge oglašavanja, poput one gore spomenute. Prije nekoliko mjeseci kupljen je MoPub, startup koji bi trebao omogućiti nadmetanje u stvarnom vremenu za oglašivače na Twitterovoj platformi.
Tap Commerce je tvrtka koja se bavi takozvanim retargetingom, odnosno prikazivanjem oglasa sukladno onome što su korisnici ranije radili na raznim internetskim mjestima, a na ovaj način bi se mogli korisnici “uvjeriti” da ponovno otvore aplikacije koje su preuzeli (sukladno prethodnoj novosti), pogotovo ako se one koriste za kupovinu. Među Tap Commerceovim klijentima su Fab i eBay, a tvrtka je radila i s Facebokom, piše Recode (inače, i Facebook je neki dan objavio novosti vezane uz retargeting). Vrijednost akvizicije mogla bi biti oko 100 milijuna dolara, iako to ne stoji u službenom priopćenju.
3. Kupovina preko Twittera

Ako korisnici ne žele preuzimati aplikacije putem koje bi kupovali omiljene predmete, Twitter bi im uskoro mogao omogućiti kupovinu direktno iz tvita. Novost je to koja se očekuje još od pojave Twitterovih kartica, koje nalikuju “obogaćenim” tvitovima putem kojih se može napraviti kakva radnja, poput predbilježivanja na usluge. No, do sada se nije moglo kupovati na ovaj način, ali Recode je došao do screenshota koji pokazuju kako se usluga testira.
Kao što vidite, linkovi u tim tvitovima vode na aplikaciju Fancy, koja omogućuje pregled i kupovinu raznih hipsterskih stvarčica, gadgeta i drugih predmeta. Ovi su tvitovi bili vidljivi samo u mobilnoj verziji aplikacije, ali, nažalost, klik na Buy now nije vodio nikamo. Tvrtke za sada nisu komentirale ove opcije, ali svakako bi bilo neobično da je Fancy ovo radio na svoju ruku, bez odobrenja Twittera.
Inače, Twitter se nedavno upartnerio i s Amazonom, omogućivši stavljanje predmeta u košaricu uz pomoć tvita koji sadržava hashtag #AmazonCart. Kupovina na taj način još nije omogućena, ali je napravljen korak bliže tom magičnom checkoutu.
Što se može zaključiti iz ovih novosti? Twitter stvara pravi ekosustav koji se sastoji od oglašavanja i konačne konverzije na kraju – kupovini, preuzimanju, korištenju, bilo da je riječ o aplikacijama ili konkretnim proizvodima. Kao i kod Facebooka (a i bilo gdje drugdje), samo oglašavanje radi oglašavanja nije dovoljno – fokus je na konverzijama, koje potencijalnog korisnika pretvaraju u pravoga. A Twitter zna i gdje ih može naći – na mobilnim uređajima, stoga je fokus usmjeren upravo tamo.
Komentari
Ivica
01. 07. 2014. u 1:37 pm
Twitter je na putu dolje