Twitterov novi logotip: Plava ptica cvrkuće priču zvanu 'Apple'

Twitterov novi logotip: Plava ptica cvrkuće priču zvanu ‘Apple’

Twitter je jučer predstavio novi pojednostavljeni logo koji će zamijeniti sve ostale oblike prijašnjeg logotipa. Prije je koristio stiliziranu ptičicu s ili bez pripadajućeg teksta "Twitter" u njihovom zaštitnom fontu. Mišljenja oko izmijenjenog logotipa su podijeljena, no Twitter s više od 140 milijuna korisnika nije mala tvrtka i logično je da žele svoj logotip standardizirati i dovesti do maksimalne prepoznatljivosti po uzoru na Apple.

Twitter je prekjučer predstavio novi pojednostavljeni logo koji će zamijeniti sve ostale oblike prijašnjeg logotipa. Prije je koristio stiliziranu ptičicu sa ili bez pripadajućeg teksta “Twitter” u njihovom zaštitnom fontu. Mišljenja oko izmijenjenog logotipa su podijeljena, no Twitter s više od 140 milijuna korisnika nije mala tvrtka i logično je da žele svoj logotip standardizirati i dovesti do maksimalne prepoznatljivosti po uzoru na Apple.

Da Apple favorizira Twitter poznata je stvar, a to su i pokazali kad su u iOS 5.0 verziji integrirali Twitter na razini svog mobilnog operativnog sitema, a OSX Mountain Lion također će donijeti Twitter integraciju na Apple stolna računala i laptope. Iako se nagađa se da bi 6. verzija iOS-a mogla omogućiti Facebook integraciju, Twitter je za sada prvi.

Što dizajn govori o tvrtki

Apple je oduvijek bio dizajnerski orijentirana tvrtka. Revolucionaran dizajn njihovih raznih proizvoda postavio je ljestvicu za mnoge druge, no uz silne pokušaje kopije od strane drugih proizvođača, Apple i dalje predvodi svojim stilom. Appleova minimalističnost i jednostavnost dizajna odrazila se tako i na Apple logotip. Simbol odgrizene jabuke formom je ostao isti od početka (promijenila se samo boja), no u zadnjih 10-ak godina je postao jedan od najprepoznatljivijih simbola na svijetu. Vidljiv je na svakom njihovom uređaju od iMaca i MacBooka pa sve do raznih dodataka poput punjača, adaptera itd. Nigdje ne piše Apple, no svi znaju o kome je riječ.

Twitter želi u sebe utkati Apple DNA

Twitter bilježi ogroman porast u broju korisnika, te iako su mnogi dvojili o korisnosti ove društvene mreže u odnosu na Facebook, Twitter ima svoje korisnike koji su se zadovoljili sa 140 znakova. U zadnjih nekoliko iteracija mobilne aplikacije također su pojednostavili sučelje što je pogodovalo većini korisnika no ne i power-userima s više od jednog accounta.

Naslovna stranica Twittera u posljednjoj je iteraciji poprilično pojednostavljena

Naslovna (login) stranica Twittera također je maksimalno pojednostavljena. Login, registracija i prikladna slika je sve što ćete pronaći na stranici što je poprilična (sadržajna) razlika ukoliko se sjećate prijašnjih verzija.

Iako je Twitter prvenstveno online tvrtka, s ogromnim rastom popularnosti dospio je svugdje – čak i u offline medije. Kao što većini ljudi pojam jabuke asocira na Apple, tako je ptica i cvrkutanje mnogima asocijacija upravo na Twitter. Twitter kroz pojednostavljenje aplikacija, internetske stranice i generalnog brandinga želi osigurati jednostavnost korištenja i prepoznatljivost kakvu ima Apple. Apple treba društvenu mrežu (Ping je bio promašaj) no oni trebaju i partnera koji razmišlja kao oni. Ne bi me začudilo da je ovo prvi korak koji bi mogao rezultirati akvizicijom od strane Applea.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Nebojša Uglješić

    Nebojša Uglješić

    08. 06. 2012. u 3:32 pm Odgovori

    Redizajn logotipa je logičan potez kompanije čija vrijednost i popularnost raste iz dana u dan. Stvari su napokon dovedene “u red” što samo daje dodatni kredibilitet Twitteru. Međutim, to sve nema ama baš nikave veze s preuzimanjem Twittera od strane Applea. Ne kažem da se to neće dogoditi, možda, tko zna, ali sasvim sigurno redizajn nije podloga za preuzimanje. Ne sjećam se da je Instragram mijenjao logotip prije negoli ga je Facebook kupio.

  2. Goran Peuc

    Goran Peuc

    12. 06. 2012. u 11:07 am Odgovori

    Možda kao mala napomena, puno prije Applea hrpetina drugih velikih brendova je maknula slova iz logoa i ostavili samo simbol.

    Nike, Merecedes, Opel je na najboljem putu (imaju u ovom koraku rebrandinga samo mala slova “OPEL” u gornjem dijelu kruga)… itd.

    Dakle, daleko od toga da Twitter nešto radi po uzoru na Apple. Twitter svoj rebranding radi po uzoru na bilo koji veliki i uspješni svjetski brand. To što smo mi dizajneri / geekovi / hipsteri / Apple-fan-boyevi okruženi sa jabukama ne znači da se cijeli svijet vrti oko jabuke =)

  3. Goran Peuc

    Goran Peuc

    12. 06. 2012. u 11:10 am Odgovori

    Još neki: McDolands (ostavio samo zlatne lukove), GEneral Electrics (ostavio samo ono rukopisno GE u krugu), Pepsi, MTV (maknuli su “Music Televison podnatpis), itd…

  4. Lucijan Blagonić

    Lucijan Blagonić

    12. 06. 2012. u 7:50 pm Odgovori

    @Goran Hehe, slažem se. 🙂 Ne mislim da se cijeli svijet vrti oko Applea, samo sam znakovito predvidio 😉 (zato se nalazi u zadnjoj rečenici). No bez obzira na to, mislim da je Twitteru prije Apple uzor nego Mercedes ili McDonalds. Svakako je dobro da su pojednostavili cijeli identitet, meni je ovo baš fora. 🙂

    @Nebojša Vidi odgovor Goranu. Instagram nije mijenjao logotip prije preuzimanja od strane FB, no da budemo iskreni, to niti ne vrijedi cijenu koju je postiglo. No možda se varam…

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Startupi

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Tvrtke i poslovanje

7 savjeta za učinkovitu izradu poslovnog plana (posebno za one koji nemaju vremena)

Nisu bez razloga velikani povijesti od Sun Tzua do Dwight D. Eisenhowera pričali o planiranju kao o svetom gralu uspjeha - i ne stoji bez razloga ona narodna: dobra organizacija je pola posla.

Novost

Ivan Burazin pokreće novi startup – Daytonu, već ima Fortune 500 klijente

Nakon tri godine, uspostave i razvoja Infobipovog Developer Experience odjela, Ivan Burazin, pokreće novi dev projekt. Time se nastavlja njegova startuperska priča i misija koja je počela prije više od dekadu - pomagati developerima da rade lakše, brže i učinkovitije. Upoznajemo njegov novi projekt, Daytonu!

Što ste propustili

Novost

U ZICER-u startupe čeka 150.000 eura, a prijave za akceleracijske programe traju još samo ovaj tjedan

Vodeći hrvatski startup hub ZICER otvorio i program za uspješno lansiranje na globalno tržište.

Tehnologija

500 tisuća korisnika koristi tehnologiju ovog hrvatskog AI startupa

S vremena na vrijeme, pojavi se neki startup koji marljivo radi "ispod radara", a onda odluči podijeliti svoju priču. Prvi donosimo intervju s TensorPixom koji od nedavno broji preko pola milijuna korisnika.

Izvještaj

Lekcije inženjerke iz Shopifya: kako koristiti AI za brži, bolji i lakši razvoj softvera?

Umjetna inteligencija i inženjeri. Nekada se vole, nekada mrze, ali činjenica je da AI inženjerima može olakšati pisanje koda... (ako i sami znaju što rade).

Tvrtke i poslovanje

Sofascore i Span: Zašto se nismo prodali? Jer nam to ne treba – ako imaš tri auta, možeš voziti samo jedan.

Prodaje i preuzimanja domaćih tvrtki glavne su teme naše male poduzetničke scene. Toliko da smo se i na Netokraciji pitali zašto jednako ne slavimo kad naše tvrtke kupuju druge… Bilo kako bilo, neovisnost je tema, a otvorila se na ovogodišnjem Weekendu.

Panel

“Design Handoff” je proces zbog kojeg developer i dizajner ne moraju imati “standoff”

Predaja bilokakvog projekta ne završava s vašom točkom na kraju - nego svih kojih se taj projekt usko tiče. Uz Neuralab prolazimo kako od “ja sam svoje riješio” doći do kvalitetnog, strukturiranog “design handoffa” koji će značajno olakšati život svima uključenima: dizajnerima, developerima, PM-ovima, klijentima…

Tvrtke i poslovanje

HR.WEEKEND: Jelena Jelušić o 7 smrtnih grijeha “employer brandinga”

Na prvome HR.Weekendu na WMF-u saznali smo 7 smrtnih grijeha "employer brandinga" koji će definitivno ubiti sliku vaše tvrtke, ali donosimo i recept kako ga spasiti.