Što je zajedničko prodavačima na tržnici i marketinškim stručnjacima? Možda zvuči kao vic, ali nije. I jedni i drugi imaju proizvod koji prodaju. I dok prvi to rade prirodno, bez puno planiranja, drugi prave strategije, analiziraju, testiraju ili jednom riječju - kompliciraju.
Što je zajedničko prodavačima na tržnici i marketinškim stručnjacima? Možda zvuči kao vic, ali nije. I jedni i drugi imaju proizvod koji prodaju. I dok prvi to rade prirodno, bez puno planiranja, drugi prave strategije, analiziraju, testiraju ili jednom riječju – kompliciraju.
Ako ste nekada bili na tržnici, vjerojatno ste uočili stvari koje marketinški stručnjaci mogu naučiti od prodavača.
1. Storytelling
Prodavači na tržnici postavljaju se prema nama kao prijatelji, ćaskaju i usput ubacuju reklame za svoje proizvode. Pitaju nas što spremamo za ručak ili što volimo pa predlože novi sastojak iz svog asortimana uz neki recept ili doskočicu.
U online marketing svijetu to je – blog. I baš kao što blog i njegov dobar sadržaj utječu na SEO, tako će i simpatični prodavači s uvijek spremnom novom doskočicom biti lakše primijećeni od ostalih.
2. Giveaway
Ovu metodu koristi velik broj stručnjaka za marketing, poklanjaju svoje proizvode korisnicima ili poklanjaju još nešto uz svoj proizvod. Ovo jest dobra stvar, ali neće nužno dovesti vjernog korisnika.
Zato prodavači na tržnici imaju mnogo bolju strategiju – oni uz poklon (100 grama više, dvije svježe rajčice ili malo peršina) dodaju i komentar kao što je “za zdravlje”, što mnogo više utječe na ljude od samog poklona. Tako stječu vjerne korisnike i zadovoljne kupce. Objasnite svojim korisnicima da vam je stalo do njih i pokažite kako ste skrojili poklon ili akciju baš po njihovoj mjeri.
3. CSR
Dok se velike tvrtke natječu oko toga koja će imati bolju strategiju društvenog poslovanja, koja će zasaditi više drveća ili nahraniti više djece, prodavači to opet rade sasvim prirodno. A kad nešto djeluje spontano, onda je uvjerljivo i utječe na svijest korisnika o kompaniji ili prodavaču s tržnice.
Tako sam nebrojeno puta prisustvovala situacijama kada prodavači poklanjaju prosjacima hranu ili hrane pse lutalice. CSR za primjer i razlog više da kupujem baš kod njih. Zato, umjesto planiranih CSR kampanja, uhvatite se za aktualni problem i pomognite pri njegovom rješavanju, pokažite klijentima da prepoznajete njihove probleme, slušate i nudite rešenja.
Žao mi je što u marketingu nema više spontanosti, prirodnih postupaka i iskrenosti jer bi privukli mnogo više vjernih klijenata od dosadnih isplaniranih akcija i dobrih djela koji djeluju namješteno. Zato, drage kolege i kolegice iz marketinga, izađite na tržnicu, osluškujte i naučite ponešto od trgovaca i tamošnjih “marketinških menadžera”.
Komentari
Matija Božičević
17. 06. 2013. u 12:09 pm
Savršen članak!
Jako puno istine, a naročito u samom uvodu. Mislim da se danas pored svih tih marketinških kampanja izgubi sama bit prodaje, a to je: riješavanje problema kupca.
Najveći problem je što je puno puta cilj kako prikazati svoj proizvod/uslugu u što boljem svjetlu, a zapravo je “samo” potrebno saslušati potencijalnog klijenta i pomoći mu riješiti njegove probleme.
Da bi pomogao nekome, moraš ga prvo saslušati. Ako mu nudiš riješenje, a da ga nisi saslušao, to će biti samo kontra-produktivno. Barem što se tiće IT-a…
Dunja
17. 06. 2013. u 12:33 pm
Hvala puno, Matija, slažem se s tobom 🙂
Dario
17. 06. 2013. u 6:42 pm
Dobar članak!
Ja bi samo dodao, da današnje velike kompanije prave opsežnije analize ne zbog toga da kompliciraju nego zbog čimbenika koje mi i ne razumijemo jer se bavimo prodajom na malo.
Primjer, …da li se ikada upitate što kupujemo cigare, cocacolu, i sl… bez obzira tko nam prodaje … čimbenik: OVISNOST a ne korist, ljubaznost ili mozda izreka “za zdravlje” …. prosla su vremena kad se prodavalo za zdravlje kupca …sad se ide na ovisnost i negativne nuspojave koje dovode do još veće prodaje.
Malo zavirite u principe Black Marketing strategije.
Nije sve što oči vide,… ima hrpa dobronamjernih prodavača sa dobrim proizvodima ali malo prodaju …ZAŠTO ???
Jer su potrošači postali ovosni o nekim negativnim proizvodima kojima poklanjaju veći prioritet iako ih to uništava. Pa onda se pitamo tko je tu lud ???
Stvarnost današnjice i prodaje mnogo drukčija što se tiče moralnosti.
A da ne govorim o lobijima, birokraciji i sl.