TransferWise u Hrvatskoj: Šaljite novac u i iz inozemstva povoljnije

TransferWise konačno dostupan u Hrvatskoj: Šaljite novac u i iz inozemstva povoljnije

TransferWise, estonski financijsko-tehnološki startup koji je postigao popriličan interes i korisnika i investitora zbog svog ‘peer to peer’ modela slanja novca, a koji poprilično smanjuje troškove novčanih transakcija u inozemstvo i iz inozemstva, sada je dostupan i u Hrvatskoj.

hrtransferwise_1naslovna

Kako je navedeno u priopćenju, Hrvati će od danas putem TransferWisea moći slati novac u 54 zemlje diljem svijeta, uz nižu naknadu nego do sada i bez skrivenih dodatnih troškova. Naime, tvrtka naplaćuje 0,7% iznosa koji se šalje, po srednjem tečaju koji je u trenutku transakcije vidljiv na Googleu. No, što znači “bez skrivenih dodatnih troškova”? Nilan Peiris, koji je u TransferWiseu zadužen za ekspanziju, objašnjava:

Internacionalne transakcije često su mnogo skuplje no što davatelji usluga komuniciraju. Čak i “0% provizije” može sa sobom nositi skrivene troškove u stopi konverzije, što na kraju ide na štetu korisnika. Mislimo da je to nepravedno – želimo naplaćivati najnižu moguću naknadu i pritom biti transparentni.

U priopćenju se ističe da, prema Svjetskoj banci, Hrvatska godišnje iz inozemstva zaprimi više od 14 milijardi kuna, stoga bi niži troškovi na te transakcije mogli imati popriličan značaj.

TransferWise je nedavno predstavio slanje i zaprimanje novca putem Facebookovog Messengera, ali usluga za sada nije dostupna za transakcije u kunama.
TransferWise je nedavno predstavio slanje i zaprimanje novca putem Facebookovog Messengera, ali usluga za sada nije dostupna za transakcije u kunama.

Zanimljivo je što je TransferWise nedavno predstavio i uslugu slanja te primanja novca putem Facebookovog Messengera uz TransferWise Bot. No, kako doznajemo, ta usluga za sada nije dostupna za kunske transakcije. Iz tvrtke navode kako su u procesu dodavanja novih valuta, stoga bi uskoro usluga mogla biti dostupna – do tada jest dostupna za sve one koji posluju s nekom od idućih valuta: britanske funte, američki, australijski i kanadski dolari, euri, mađarske forinte, poljski zloti, švicarski franci, ukrajinske grivnje i indijske rupije.

Podsjetimo, TransferWise je pokrenut još 2011. godine, a do sada su u njega uložili brojni zvučni investitori, poput fonda Andreessen Horowitz, Virginovog osnivača Richarda Bransona, Xaviera Niela i mnogih drugih, i to ukupno 117 milijuna dolara. Kao što to obično biva, osnivači Taavet Hinrikus (koji je pomogao i u izgradnji Skypea) i Kristo Käärmann pokrenuli su TransferWise iz vlastite potrebe, uslijed frustracija nastalih zbog visokih naknada za internacionalne novčane transakcije. Danas se godišnje putem njihove platforme naprave transakcije u vrijednosti od 7,5 milijardi kuna, a sada će u tome moći sudjelovati i Hrvati.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

    • Alex

      Alex

      22. 03. 2017. u 3:31 pm Odgovori

      Otkuda ti ideja da je neisplativ. Projekt je u razvoju i milijardu dolara je promet na godisnjoj razini a uvodjenjem i sirenjem broja zemalja i valuta ce da raste. S obzirom da me Western union dere ovo mi se cini ful zanimljivim

  1. Erick

    Erick

    23. 06. 2020. u 9:04 pm Odgovori

    Bok ljudi, koristim TransferWise već skoro dvije godine otkad živim u inozemstvu i jedna je od najboljih stvari koju sam učinio za svoje financije.

    Uopće nema veze šalje/prima li se iz EU ili ne, kao niti koje su valute u pitanju. Slanja/primanja su besplatna, a konverzija valuta je po srednjem tečaju. Ono što TransferWise naplaćuje je od 0.35 do 0.3% iznosa koji se šalje što je, na primjer, samo 3 EUR za poslanih 1000 EUR. I to je to. Zvuči odlično i jest. Ako ga se koristi kao digitalni “bankovni” račun, tada još naplaćuje 0.2% iznosa koji se prebaci na račun kada se to radi karticom pa bude instant, inače bankovnim transferom je besplatno al traje koji dan. Na taj se račun može primati novac i plaće itd. što je također moj slučaj.

    Prednost TransferWisea je ta da nema skrivenih troškova kao, na primjer, Western Union koji daje lošu ratu konverzije valuta, tako da ga preporučam svima. Pogledajte malo pa odlučite što vam je najbolje. Uz ovaj link tu dolje dobivate jedan besplatan prijenos pa iskušajte sami! Sretno :))

    https://transferwise.com/invite/a/ericks129

  2. Ivan

    Ivan

    28. 02. 2022. u 1:29 pm Odgovori

    Wise ne dodijeljuje Hrvatski IBAN i stoga je izgleda nemoguće izbjeći inozemnu doznaku u domaću banku koja zatim naplati naknadu (“carinu”) od oko 3% (02/2022) za prijenos eura putem kartice domaćeg deviznog računa na Wise euro račun odnosno Wise karticu. Potrebno je ili kune pretvoriti u eure ili eure u neku drugu valutu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Vodič

Morate podnijeti zahtjev za novu osobnu iskaznicu? Evo kako izbjeći gužvu na šalteru

Završetkom pandemije došao je službeni kraj maskama, ali i mnogim identifikacijskim dokumentima pa tako i osobnim iskaznicama bez kojih ne možete boraviti u Hrvatskoj. Ovo znači samo jedno... ogromni redovi na šalterima.

Web 3

Belma Gutlić: “Fokus s cijena kriptovaluta treba prebaciti na tehnologiju koja kriptovalute omogućava”

Danas se možemo pohvaliti da na našoj maloj sceni ne nedostaje konferencija vezanih uz blockchain i kriptovalute. Ipak, postoji jedan krovni naziv kojem se nitko dosad nije posvetio na jednak način, a koji možda zaslužuje i najviše pažnje.

Izvještaj

Tim McKeoun: “Ako želimo da se developeri razvijaju, moramo se pomiriti da će nekad biti manje produktivni”

"Developer Advocate" može postati svatko, ali uspjeh u tome će pronaći mali broj ljudi. Savjete kako općenito postati bolja podrška developerima, na ovogodišnjem QED-u podijelio je IBM-ov Tim McKeoun.

Što ste propustili

Karijere

Studenti RIT Croatia kroz Senior Development Project kreirali stvarne projekte za Rimac Technology, INA-u, Async Labs… 

Domaće obrazovne institucije često se fokusiraju na teoriju, dok praksa ostaje na poslodavcima. RIT Croatia to mijenja svojim primjerom.

Tvrtke i poslovanje

Potvrđeno: Google preuzeo hrvatski Photomath

Hrvatska aplikacija Photomath postaja je i službeno dio Googleovog portfelja. Tehnološki gigant godišnje akvizira desetak tvrtki, a ove je godine u akvizicijski plan ušao upravo hrvatski Photomath.

Izvještaj

Web3 Tales: Trenutno u web3 sferi ima prilika za sve, ali to ne znači da je web3 za svakoga!

Zašto ući u web3? Kako radi i razmišlja web3 stručnjak/inja? Koji kadrovi su traženi? Je li web3 karijera dugoročno sigurna? Što kad je bear, što kad je bull? Samo su neka od pitanja na koje su se tražili odgovori na prvoj Web3 Tales konferenciji u Muzeju suvremenih umjetnosti u Zagrebu.

Intervju

Iza scene: O dizajniranju evenata poput Porina i Future Tensea uz hrvatski 21 Productions

Dizajnirati velike događaje, konferencije ili televizijske emisije nije lak zadatak. Cijeli posao obuhvaća detaljne razgovore s klijentom i ljudima koji su specijalizirani za snimanje, zvuk ili rasvjetu. Tom procesu uvelike može pomoći jedna stvar, a to je 3D vizualizacija produkcijskog dizajna.

Novost

Google predstavio program za startupe: AI for Health, na koji se mogu prijaviti i Hrvati!

Ovaj hibridni program prvi je u nizu akademija Google for Startups Growth Academy koji je fokusiran na olakšavanje i skalabilnost startupima u inovacijama i rješavanju društvenih izazova pomoću umjetne inteligencije.

Intervju

Končar D&ST nakon revizije prema Mamforce standardu učvrstio zdravu i inkluzivnu organizacijsku kulturu

Glavne korporativne vrijednosti u tvrtki Končar D&ST su kontinuirana briga o zaposlenicima, uključivost, društvena odgovornost i ekološka održivost, a sada im se polaže sve sustavnija i promišljenija pažnja.