
TransferWise konačno dostupan u Hrvatskoj: Šaljite novac u i iz inozemstva povoljnije
TransferWise, estonski financijsko-tehnološki startup koji je postigao popriličan interes i korisnika i investitora zbog svog ‘peer to peer’ modela slanja novca, a koji poprilično smanjuje troškove novčanih transakcija u inozemstvo i iz inozemstva, sada je dostupan i u Hrvatskoj.
Kako je navedeno u priopćenju, Hrvati će od danas putem TransferWisea moći slati novac u 54 zemlje diljem svijeta, uz nižu naknadu nego do sada i bez skrivenih dodatnih troškova. Naime, tvrtka naplaćuje 0,7% iznosa koji se šalje, po srednjem tečaju koji je u trenutku transakcije vidljiv na Googleu. No, što znači “bez skrivenih dodatnih troškova”? Nilan Peiris, koji je u TransferWiseu zadužen za ekspanziju, objašnjava:
Internacionalne transakcije često su mnogo skuplje no što davatelji usluga komuniciraju. Čak i “0% provizije” može sa sobom nositi skrivene troškove u stopi konverzije, što na kraju ide na štetu korisnika. Mislimo da je to nepravedno – želimo naplaćivati najnižu moguću naknadu i pritom biti transparentni.
U priopćenju se ističe da, prema Svjetskoj banci, Hrvatska godišnje iz inozemstva zaprimi više od 14 milijardi kuna, stoga bi niži troškovi na te transakcije mogli imati popriličan značaj.

Zanimljivo je što je TransferWise nedavno predstavio i uslugu slanja te primanja novca putem Facebookovog Messengera uz TransferWise Bot. No, kako doznajemo, ta usluga za sada nije dostupna za kunske transakcije. Iz tvrtke navode kako su u procesu dodavanja novih valuta, stoga bi uskoro usluga mogla biti dostupna – do tada jest dostupna za sve one koji posluju s nekom od idućih valuta: britanske funte, američki, australijski i kanadski dolari, euri, mađarske forinte, poljski zloti, švicarski franci, ukrajinske grivnje i indijske rupije.
Podsjetimo, TransferWise je pokrenut još 2011. godine, a do sada su u njega uložili brojni zvučni investitori, poput fonda Andreessen Horowitz, Virginovog osnivača Richarda Bransona, Xaviera Niela i mnogih drugih, i to ukupno 117 milijuna dolara. Kao što to obično biva, osnivači Taavet Hinrikus (koji je pomogao i u izgradnji Skypea) i Kristo Käärmann pokrenuli su TransferWise iz vlastite potrebe, uslijed frustracija nastalih zbog visokih naknada za internacionalne novčane transakcije. Danas se godišnje putem njihove platforme naprave transakcije u vrijednosti od 7,5 milijardi kuna, a sada će u tome moći sudjelovati i Hrvati.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Marko
22. 03. 2017. u 10:57 am
Neisplativ projekat. Samo milijardu dolara prometa nakon toliko godina, samo 7 milijuna usd zarade.
Alex
22. 03. 2017. u 3:31 pm
Otkuda ti ideja da je neisplativ. Projekt je u razvoju i milijardu dolara je promet na godisnjoj razini a uvodjenjem i sirenjem broja zemalja i valuta ce da raste. S obzirom da me Western union dere ovo mi se cini ful zanimljivim
pitko
09. 07. 2019. u 2:35 pm
mogu li place bitj isplacivane na tw racun
Erick
23. 06. 2020. u 9:05 pm
Bok Pitko, ukratko: da, može se, ali se zasad može primati samo EUR, USD, GBP, PLN, AUD & NZD. Lijepi pozdrav!
Erick
23. 06. 2020. u 9:04 pm
Bok ljudi, koristim TransferWise već skoro dvije godine otkad živim u inozemstvu i jedna je od najboljih stvari koju sam učinio za svoje financije.
Uopće nema veze šalje/prima li se iz EU ili ne, kao niti koje su valute u pitanju. Slanja/primanja su besplatna, a konverzija valuta je po srednjem tečaju. Ono što TransferWise naplaćuje je od 0.35 do 0.3% iznosa koji se šalje što je, na primjer, samo 3 EUR za poslanih 1000 EUR. I to je to. Zvuči odlično i jest. Ako ga se koristi kao digitalni “bankovni” račun, tada još naplaćuje 0.2% iznosa koji se prebaci na račun kada se to radi karticom pa bude instant, inače bankovnim transferom je besplatno al traje koji dan. Na taj se račun može primati novac i plaće itd. što je također moj slučaj.
Prednost TransferWisea je ta da nema skrivenih troškova kao, na primjer, Western Union koji daje lošu ratu konverzije valuta, tako da ga preporučam svima. Pogledajte malo pa odlučite što vam je najbolje. Uz ovaj link tu dolje dobivate jedan besplatan prijenos pa iskušajte sami! Sretno :))
https://transferwise.com/invite/a/ericks129
Ivan
28. 02. 2022. u 1:29 pm
Wise ne dodijeljuje Hrvatski IBAN i stoga je izgleda nemoguće izbjeći inozemnu doznaku u domaću banku koja zatim naplati naknadu (“carinu”) od oko 3% (02/2022) za prijenos eura putem kartice domaćeg deviznog računa na Wise euro račun odnosno Wise karticu. Potrebno je ili kune pretvoriti u eure ili eure u neku drugu valutu.