Novi Tomato web: Poslovni ciljevi, korisničke potrebe i agile, ruku pod ruku

Novi Tomato web: Poslovni ciljevi, korisničke potrebe i agile, ruku pod ruku

Na ovogodišnjoj dodjeli nagrada SoMo Borac najboljim web projektom u protekloj godini proglašen je redizajn web stranice Tomato.com.hr, koji su za A1 razvili Netgen i Locastic u suradnji s OptimIT-om i CROZ-om.

U rujnu 2018. digitalni tim A1 okupio je Netgen, Locastic, OptimIT i CROZ na projektu redizajna Tomato weba. Cilj projekta bila je automatizacija korisničkih procesa i jačanje online kanala prodaje, uz zadržavanje maksimalne usmjerenosti na potrebe korisnika. Dok je OptimIT-u i CROZ-u povjeren backend razvoj, partnerske tvrtke Netgen i Locastic bile su zadužene za dizajn korisničkog iskustva i frontend razvoj.

Iako je za nas u Netgenu ovo bio prirodan nastavak suradnje s A1, koja traje više od 10 godina, svaki novi projekt nosi i nove izazove. Ovaj se svakako izdvajao po broju različitih tvrtki i distribuiranih timova koji su bili uključeni u njegovu implementaciju, a pogotovo kada se uzme u obzir da su neki timovi prvi put surađivali zajedno.

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

Razumijevanje ograničenja

Na samom početku održali smo nekoliko inicijalnih radionica s digitalnim timom A1 i stakeholderima. Na radionicama smo se fokusirali na identificiranje tipičnih korisničkih grupa Tomato usluga te razumijevanje Tomatove tržišne pozicije i poslovnih ciljeva. Uslijedilo je mapiranje korisničkih putovanja, razrada svih mogućih korisničkih scenarija i raznih podvarijanti (izbrojili smo ih 27!) koji se mogu odigrati kada korisnici obavljaju radnje poput prelaska s prepaida na postpaid, mijenjanja tarife, prelaska iz druge mreže na Tomato uz zadržavanje broja i slično.

Svima uključenima to je omogućilo da vide kako stvari trenutačno funkcioniraju i što je sve potrebno automatizirati i integrirati.

Za nas, čiji je zadatak bilo fokusiranje na korisničko iskustvo, bilo je presudno što prije razumjeti koja su tehnička ograničenja sustava na kojima se bazira rješenje i koje operacije provjere ili dohvata podataka dugo traju. Osim toga, uvijek postoje i razna formalna ograničenja i ograničenja poslovne logike koja je poželjno što prije uočiti, s ciljem reduciranja nepotrebnih pravaca u dizajniranju interakcije s korisnikom. Na primjer, koliko god nastojali “očistiti” proces od nepotrebnog trenja, nismo se mogli riješiti unosa OIB-a i broja osobne iskaznice – oni su jednostavno nužni ako korisnik zasniva pretplatnički odnos, ali zato smo nastojali objasniti korisniku zašto od njega tražimo te podatke.

Analizirali smo i postojeću komunikaciju s korisnicima kako bismo detektirali dvosmislene i nejasne poruke i u sljedećim ih iteracijama oblikovali po mjeri korisnika.

Dizajnirajmo zajedno

Ključan element u oblikovanju korisničkog iskustva danas predstavlja iterativni rad na UI prototipu koji uključuje usability testiranja.

Budući da digitalni tim A1 već nekoliko godina vodi projekte po principima agilnog razvoja, od samog početka imali smo dovoljno prostora da najranije verzije prototipa odmah analiziramo i komentiramo s razvojnim timom, ali i sa svim stakeholderima projekta, uskladimo očekivanja i razgovaramo o izvodivosti pojedinih pristupa. To nisu bili vizualno izbrušeni prototipovi, ali omogućili su nam da učinkovito isprobavamo različite pristupe i procjenjujemo troškove implementacije.

Usability testiranje odradili smo samo unutar jednog sprint ciklusa, kada je prototip korisničkog sučelja već podržavao pet najvažnijih scenarija/zadataka, koje smo zatim u formi intervjua testirali s tipičnim korisnicima usluga. Svrha intervjua bila je dobiti uvid u razumijevanje navigacijske strukture i same ponude, kao i prikupiti dojmove korisnika prilikom obavljanja zadataka koji se temelje na već spomenutim korisničkim putanjama. Gotovo sve uočene nedostatke i nejasnoće nastojali smo otkloniti u sljedećim iteracijama na dizajnu.

Proces izrade rješenja

Cjelokupni projekt vođen je po agilnim načelima Scrum metodologije. Iako su se dnevni scrumovi, dvotjedni sprintovi, pregledi i retrospektive ponekad činili previše formalnima, zapravo su bili nužan okvir da postignemo visoku učinkovitost u situaciji kada više dislociranih timova razvija složeno rješenje.

Bilo je potrebno nekoliko iteracija da bi se svi timovi dobro upoznali i da bi se istopile komunikacijske barijere. Ružica Abramović Dragišić, koja je bila na čelu projektnog tima digitalnog odjela A1, odradila je sjajan posao u usklađivanju timova te smo nakon nekoliko početnih sprintova funkcionirali znatno kompaktnije i s jasnim zajedničkim ciljem.

To je dovelo do toga da su kolege iz OptimIT-a, koji su bili zaduženi za backend razvoj na e-commerce sustavu, proaktivno sudjelovali u oblikovanju korisničkog iskustva, maksimalno vodeći računa o interesima korisnika. Prestali smo biti začahureni u svojim silosima i prekrutom razdvajanju odgovornosti, kao što je to tipičan slučaj kod waterfall procesa, u kojem se faza dizajna često zasniva na pogrešnim pretpostavkama i na koju razvojni tim ima zanemariv ili nikakav utjecaj.

Rezultati

Novi web pušten je u produkciju u ožujku 2019. i već smo tada bili zadovoljni što smo omogućili Tomatovim korisnicima da se radnje poput prijenosa broja iz druge mreže, prebacivanja s prepaida na postpaid ili promjene tarife znatno ubrzaju i obave samostalno. No trebalo je proći nekoliko mjeseci da vidimo i konkretno kretanje ključnih pokazatelja.

U brojkama, to izgleda ovako:

  • Broj ostvarenih konverzija porastao je s 1,9% na 6%, što je znatno više od prosjeka industrije (3.3%)
  • Broj korisnika porastao je za 19%, a posjeta stranici za 32%
  • Zabilježeno je 31% više posjeta s mobilnih uređaja
  • Prihod od prodaje preko posjeta s mobitela skočio je za čak 160%
  • Broj ostvarenih prodaja putem weba porastao je za 95%
  • Automatizacija procesa prodajnom je timu uštedjela čak 600 radnih sati mjesečno

Proces aktivacije broja ili usluga znatno je ubrzan i u potpunosti se može obaviti preko internetskih stranica i s mobilnog uređaja. Ono što je dotad trajalo 5-7 dana i uključivalo višestruku komunikaciju s korisničkom službom, svedeno je na nekoliko klikova.

Digitalna transformacija ili transformacija mentaliteta?

Danas svaki dobar web projekt zapravo nema svoj kraj. U vremenima digitalne transformacije online postaje ključni dio jezgre svakog businessa i kao takav prestaje biti nešto što ima određene vremenske konture. Kraj je samo početak nove iteracije u kojoj ponovno slijede novi ciklusi razvoja, poboljšanja i prilagodbe kao odgovor na promijenjene okolnosti, pri čemu je, naravno, ključno zadržati  potpuni fokus na potrebe korisnika.

U ovoj transformaciji naglasak zapravo i nije toliko na primjeni tehnologije, koliko na prilagodbi kulture u svim odjelima i timovima. To podrazumijeva podržavanje agilne evolucije i inovacije uz prilagodbu promjenjivim korisničkim potrebama u multichannel okruženju, a to se ne može nametnuti samo pukom metodologijom vođenja projekta. Iz našeg iskustva, A1 digitalni tim se uspješno nosi s ovim izazovima i drago nam je što na domaćem tržištu imamo priliku surađivati s ovakvim kompanijama.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. ludi panj

    ludi panj

    15. 10. 2019. u 1:12 pm Odgovori

    jel se radi o https://www.tomato.com.hr/

    niš posebno stranice osim šta se svaki tab na brzoj vezi otvara 5-6 sec, a prvo postavi bijeli prazan ekran.

    ukratko loše.

    hočete reći da je prodaja skočila zato jer imate ljepše stranice,
    to je kao da kažete da ambalaža prodaje proizvod, nije li to malo plitko razmišljanje
    ili barem uvreda korisnika.
    Svatko sa gram mozga će usporediti cijene konkorencije pa kupiti uslugu, e ne ljepotu stranice.

    uostalom bojim se klikati po stranici jer mi se ne čeka 5-6 sec da se otvori,
    osječam se kao da imam modemsku vezu

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Intervju

Tomislav Tipurić uoči ATD-a: Moramo poraditi na promjeni definicije junior developera

Uoči 18. konferencije Advanced Technology Days porazgovarali smo s osobom zaduženom za program, Tomislavom Tipurićem, o svemu što ne smijete propustiti na samom događaju, a i u svijetu tehnologije posljednjih godina i dana. Naravno, AI je neizostavna tema.

Novost

Slučaj BitLuckya ide prema zaključenju. Uhićeni osnivači koji su stotine ljudi oštetili za 18,5 milijuna eura

Mnogi su za tvrtku BitLucky čuli prvi put u svibnju ove godine, no nakon tog kobnog mjeseca svi će je itekako dugo pamtiti. Riječka tvrtka za trgovanje kriptovalutama, koju su osnovali i vodili Luka Burazer i Eugen Travalja, tada je svojim klijentima najavila da su nizom “loših trejdova i odluka doveli tvrtku u kriznu situaciju” - nakon čega im se gubi svaki glas.

Startupi

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Što ste propustili

Prikaz

Od 1. siječnja država nadzire Wolt, Bolt, Glovo… – što to znači?

Teško je regulirati segment tržišta o kojem nemate konkretnih saznanja, srećom, za tzv. GIG ekonomiju to će se uskoro promijeniti. Više saznajemo u razgovoru s ravnateljom Uprave za rad i zaštitu na radu u Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne skrbi.

Sponzorirano

“Infrastruktura kao kod” izazov je s kojim se isplati uhvatiti u koštac, pogotovo za ogromne okoline

Što je sustav veći, to IaC (Infrastructure-as-Code) donosi više prednosti. Kako to izgleda u praksi?

Intervju

Kako esport industrija izgleda danas – iz perspektive partnera, sponzora, igrača i regulatora?

Ovoga prosinca u Zagrebu čeka nas prvo izdanje Beyond Esports konferencije koja se, kao što joj i ime kaže, bavi esport industrijom i svemu onome što ju pokreće.

Mobilne aplikacije

Vinare čeka EU regulativa, ali Kovačević i Drmač imaju rješenje: Craft Technology E-etikete!

Tko god je imao doticaja s EU regulativama zna da nisu jednostavne niti ih se smije shvatiti olako. Jedna takva stiže i u svijet vinara, a hrvatski Craft Technology mogao bi im tu biti od velike pomoći.

Tvrtke i poslovanje

LAQO opet u potrazi za najodrživijim tech rješenjima koja će nagraditi s 18 tisuća eura

Nakon uspješnog prvog izdanja s više od 250 prijava, krenule su prijave za drugo izdanje LAQOthona, nagradnog natječaja idejnih tech rješenja na temu održivosti u organizaciji Croatijinog LAQO osiguranja, prvog 100 posto digitalnog osiguranja.

Netokracija Podcast

Hoće li robotaksiji na ulice Zagreba i – kad?

I je li uopće realno očekivati da će se to dogoditi? U ovoj epizodi Netokracijinog podcasta pretresli smo tu vruću temu i to iz svih kutova - tehnološkog, operativnog, financijskog i komunikacijskog.