Kada već nismo dobili boksački meč u ringu između Marka Zuckerberga i Elona Muska, barem smo taj sukob dobili u malo drugačijem obliku... Metinom ugrožavanju Twitterove svrhe.
Ubojica Twittera je pušten s lanca, barem neki tech analitičari tako nazivaju novu Metinu aplikaciju zvanu Thread. Govorimo o novoj aplikaciji iza koje stoji Instagramov tim, a njezina svrha je objavljivanje tekstualnih objava i pridruživanje javnim raspravama, ili drugim riječima, Meta je napravila svoj Twitter.
U Threads se prijavljujete pomoću Instagram računa, Metina vizija je uzeti ono što Instagram radi najbolje i to proširiti kroz tekstualni oblik te tako stvoriti prostor za izražavanje ideja.
Meta je tako zadala direktan udarac Twitteru kojeg je Chris Cox, Metin CFO, prije mjesec dana nazvao “platformom kojom se upravlja s razumom” s čime je htio poruči kako Twitter nije vođen razumom. Pogledajmo koje su to razlike između Thredsa i Twittera te zašto aplikacija nije stigla u Europu.
Koje su glavne razlike između Threadsa i Twittera?
Threads svojim korisnicima omogućuje objave koje su ograničene na 500 znakova dok Twitter ima ograničenje od 280 znakova. Zatim, Threads radi još jednu pametnu stvar s kojom nadjačava Twitter. Tko ima plavu kvačicu na Instagramu, ona će se odmah prebaciti i na Threads. S druge strane, Twitter je odlučio plavu kvačicu naplaćivati 8 dolara mjesečno onima koji ju žele imati, ali tim plaćanjem barem možete napisati objavu od 25.000 znakova.
Također, Threads će omogućiti svim korisnicima, neovisno o plavoj kvačici, objavljivanje videozapisa koji traju 5 minuta. Onima bez plave kvačice, Twitter dopušta videozapise u trajanju od dvije minute i 20 sekundi.
Twitterov homepage osmišljen je tako da korisnici mogu vidjeti što je trenutno popularno i ono što bi im moglo biti zanimljivo. Threads odabire “tradicionalni” način prikaza sadržaja kojeg smo nekada mogli vidjeti, a to je kronološko listanje sadržaja kojeg pratimo.
Bitno je naglasiti kako se na dan izlaska Thredsa registiralo 30 milijuna ljudi, a oni koji nisu bili zadovoljni aplikacijom i htjeli ju izbrisati, to su mogli napraviti samo ako obrišu i Instagram račun. Kada Threads dođe u Europu, dobro razmislite želite li ovu aplikaciju.
Zašto bi Threads mogao eksplodirati?
Kako bi mogli koristiti Threads, tako prvo morate imati Instagram, što je zapravo pametan Metin potez jer ovako Threads automatski dobiva 1.4 milijardi potencijalnih korisnika. Također, nova aplikacija pruža mogućnost da uvezete Svoj opisa profila Instagrama što dodatno olakšava i ubrzava prelazak na Threads.
Nova aplikacija izgrađena je na istom ActivityPubu, otvorenom i decentraliziranom protokolu za društvene mreže, kao i Mastodon te druge decentralizirane društvene mreže. Connor Hayes, Product VP u Meti, tu činjenicu vidi kao jednu od najboljih prodajnih točki Threadsa jer oni koji izgrade bazu pratitelja na njoj, na kraju će moći koristiti aplikaciju za interakciju sa širom zajednicom izvan Instagrama.
Threads je probao doći u Europu, ali je odbijen
Threads je trebao sletjeti u Europu 6. srpnja, ali trenutno postoji regulatorna nesigurnost oko upotrebe osobnih podataka. Točnije, novu aplikaciju zaustavlja Zakon o digitalnim tržištima (o kojem smo detaljno pisali) koji sadrži odredbe o dijeljenju korisničkih podataka na različitim platformama. Meta čeka dodatna pojašnjenja od Europske komisije o tome kako će se zakonom provoditi prije nego što se odluči za svoj idući korak.
Elon Musk je već ostavio podrugljivi komentar, s referencom na uvredu koju je uputio Chris, na količinu podataka kojeg Threads prikuplja. Možda bi komentar bio mic drop trenutak kada sami Twitter ne bi prikupljao sličnu količinu podataka.
Thank goodness they’re so sanely run
— Elon Musk (@elonmusk) July 4, 2023
Drama se nastavlja…
Twitterov odvjetnik već je dan prije izlaska Threadsa poslao pismo Meti, a u njemu stoji optužba za “sustavno” i “nezakonito otuđivanje” poslovnih tajni. U pismu dugogodišnjeg Elonova odvjetnika Alexa Spiroa, navodi se da kako je Threads zapravo Twitterova kopija i kako su ga napravili bivši zaposlenici Twittera kojima je “namjerno dodijeljeno” da razviju kopiranu aplikaciju.
Alex nije naveo konkretne dokaze, a Metin direktor komunikacija Andy Stone već je izjavio kako nitko u inženjerskom timu Threadsa nije bivši zaposlenik Twittera.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Mario M.
10. 07. 2023. u 10:19 am
Koliko vidim prema opisima i screenshotovima Threqds je obična kopija Twittera i imati će po inerciji dosta korisnika jer i FB i Instagram imaju ali nieće biti ništa revolucionarno niti spektakularno. Za pola godine zaboraviti će se.
Frckavi
22. 07. 2023. u 10:56 am
ne