Threads vs. Twitter - hoćete li koristiti novu Metinu aplikaciju kad dođe u EU?

Threads vs. Twitter – hoćete li koristiti novu Metinu aplikaciju kad dođe u EU?

Kada već nismo dobili boksački meč u ringu između Marka Zuckerberga i Elona Muska, barem smo taj sukob dobili u malo drugačijem obliku... Metinom ugrožavanju Twitterove svrhe.

Ubojica Twittera je pušten s lanca, barem neki tech analitičari tako nazivaju novu Metinu aplikaciju zvanu Thread. Govorimo o novoj aplikaciji iza koje stoji Instagramov tim, a njezina svrha je objavljivanje tekstualnih objava i pridruživanje javnim raspravama, ili drugim riječima, Meta je napravila svoj Twitter.

U Threads se prijavljujete pomoću Instagram računa, Metina vizija je uzeti ono što Instagram radi najbolje i to proširiti kroz tekstualni oblik te tako stvoriti prostor za izražavanje ideja.

Meta je tako zadala direktan udarac Twitteru kojeg je Chris Cox, Metin CFO, prije mjesec dana nazvao “platformom kojom se upravlja s razumom” s čime je htio poruči kako Twitter nije vođen razumom. Pogledajmo koje su to razlike između Thredsa i Twittera te zašto aplikacija nije stigla u Europu.

Koje su glavne razlike između Threadsa i Twittera?

Threads svojim korisnicima omogućuje objave koje su ograničene na 500 znakova dok Twitter ima ograničenje od 280 znakova. Zatim, Threads radi još jednu pametnu stvar s kojom nadjačava Twitter. Tko ima plavu kvačicu na Instagramu, ona će se odmah prebaciti i na Threads. S druge strane, Twitter je odlučio plavu kvačicu naplaćivati 8 dolara mjesečno onima koji ju žele imati, ali tim plaćanjem barem možete napisati objavu od 25.000 znakova.

Također, Threads će omogućiti svim korisnicima, neovisno o plavoj kvačici, objavljivanje videozapisa koji traju 5 minuta. Onima bez plave kvačice, Twitter dopušta videozapise u trajanju od dvije minute i 20 sekundi.

Twitterov homepage osmišljen je tako da korisnici mogu vidjeti što je trenutno popularno i ono što bi im moglo biti zanimljivo. Threads odabire “tradicionalni” način prikaza sadržaja kojeg smo nekada mogli vidjeti, a to je kronološko listanje sadržaja kojeg pratimo.

Bitno je naglasiti kako se na dan izlaska Thredsa registiralo 30 milijuna ljudi, a oni koji nisu bili zadovoljni aplikacijom i htjeli ju izbrisati, to su mogli napraviti samo ako obrišu i Instagram račun. Kada Threads dođe u Europu, dobro razmislite želite li ovu aplikaciju.

Zašto bi Threads mogao eksplodirati?

Kako bi mogli koristiti Threads, tako prvo morate imati Instagram, što je zapravo pametan Metin potez jer ovako Threads automatski dobiva 1.4 milijardi potencijalnih korisnika. Također, nova aplikacija pruža mogućnost da uvezete Svoj opisa profila Instagrama što dodatno olakšava i ubrzava prelazak na Threads.

Nova aplikacija izgrađena je na istom ActivityPubu, otvorenom i decentraliziranom protokolu za društvene mreže, kao i Mastodon te druge decentralizirane društvene mreže. Connor Hayes, Product VP u Meti, tu činjenicu vidi kao jednu od najboljih prodajnih točki Threadsa jer oni koji izgrade bazu pratitelja na njoj, na kraju će moći koristiti aplikaciju za interakciju sa širom zajednicom izvan Instagrama.

Threads je probao doći u Europu, ali je odbijen

Threads je trebao sletjeti u Europu 6. srpnja, ali trenutno postoji regulatorna nesigurnost oko upotrebe osobnih podataka. Točnije, novu aplikaciju zaustavlja Zakon o digitalnim tržištima (o kojem smo detaljno pisali) koji sadrži odredbe o dijeljenju korisničkih podataka na različitim platformama. Meta čeka dodatna pojašnjenja od Europske komisije o tome kako će se zakonom provoditi prije nego što se odluči za svoj idući korak.

Elon Musk je već ostavio podrugljivi komentar, s referencom na uvredu koju je uputio Chris, na količinu podataka kojeg Threads prikuplja. Možda bi komentar bio mic drop trenutak kada sami Twitter ne bi prikupljao sličnu količinu podataka. 

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

Drama se nastavlja…

Twitterov odvjetnik već je dan prije izlaska Threadsa poslao pismo Meti, a u njemu stoji optužba za “sustavno” i “nezakonito otuđivanje” poslovnih tajni. U pismu dugogodišnjeg Elonova odvjetnika Alexa Spiroa, navodi se da kako je Threads zapravo Twitterova kopija i kako su ga napravili bivši zaposlenici Twittera kojima je “namjerno dodijeljeno” da razviju kopiranu aplikaciju.

Alex nije naveo konkretne dokaze, a Metin direktor komunikacija Andy Stone već je izjavio kako nitko u inženjerskom timu Threadsa nije bivši zaposlenik Twittera.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Mario M.

    Mario M.

    10. 07. 2023. u 10:19 am Odgovori

    Koliko vidim prema opisima i screenshotovima Threqds je obična kopija Twittera i imati će po inerciji dosta korisnika jer i FB i Instagram imaju ali nieće biti ništa revolucionarno niti spektakularno. Za pola godine zaboraviti će se.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Startupi

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Tvrtke i poslovanje

7 savjeta za učinkovitu izradu poslovnog plana (posebno za one koji nemaju vremena)

Nisu bez razloga velikani povijesti od Sun Tzua do Dwight D. Eisenhowera pričali o planiranju kao o svetom gralu uspjeha - i ne stoji bez razloga ona narodna: dobra organizacija je pola posla.

Novost

Ivan Burazin pokreće novi startup – Daytonu, već ima Fortune 500 klijente

Nakon tri godine, uspostave i razvoja Infobipovog Developer Experience odjela, Ivan Burazin, pokreće novi dev projekt. Time se nastavlja njegova startuperska priča i misija koja je počela prije više od dekadu - pomagati developerima da rade lakše, brže i učinkovitije. Upoznajemo njegov novi projekt, Daytonu!

Što ste propustili

Novost

U ZICER-u startupe čeka 150.000 eura, a prijave za akceleracijske programe traju još samo ovaj tjedan

Vodeći hrvatski startup hub ZICER otvorio i program za uspješno lansiranje na globalno tržište.

Ekskluzivno

500 tisuća korisnika koristi tehnologiju ovog hrvatskog AI startupa

S vremena na vrijeme, pojavi se neki startup koji marljivo radi "ispod radara", a onda odluči podijeliti svoju priču. Prvi donosimo intervju s TensorPixom koji od nedavno broji preko pola milijuna korisnika.

Izvještaj

Lekcije inženjerke iz Shopifya: kako koristiti AI za brži, bolji i lakši razvoj softvera?

Umjetna inteligencija i inženjeri. Nekada se vole, nekada mrze, ali činjenica je da AI inženjerima može olakšati pisanje koda... (ako i sami znaju što rade).

Tvrtke i poslovanje

Sofascore i Span: Zašto se nismo prodali? Jer nam to ne treba – ako imaš tri auta, možeš voziti samo jedan.

Prodaje i preuzimanja domaćih tvrtki glavne su teme naše male poduzetničke scene. Toliko da smo se i na Netokraciji pitali zašto jednako ne slavimo kad naše tvrtke kupuju druge… Bilo kako bilo, neovisnost je tema, a otvorila se na ovogodišnjem Weekendu.

Dizajn

“Design Handoff” je proces zbog kojeg developer i dizajner ne moraju imati “standoff”

Predaja bilokakvog projekta ne završava s vašom točkom na kraju - nego svih kojih se taj projekt usko tiče. Uz Neuralab prolazimo kako od “ja sam svoje riješio” doći do kvalitetnog, strukturiranog “design handoffa” koji će značajno olakšati život svima uključenima: dizajnerima, developerima, PM-ovima, klijentima…

Tvrtke i poslovanje

HR.WEEKEND: Jelena Jelušić o 7 smrtnih grijeha “employer brandinga”

Na prvome HR.Weekendu na WMF-u saznali smo 7 smrtnih grijeha "employer brandinga" koji će definitivno ubiti sliku vaše tvrtke, ali donosimo i recept kako ga spasiti.