Twitter Blue koštat će kao kava u Dubrovniku, hoćemo li ga kupiti?

Twitter Blue koštat će kao kava u Dubrovniku, hoćemo li ga kupiti?

Nekada smo se šalili s idejom plaćanja društvenih mreža i Facebook Golda, ali sad je osnivač Tesle i novi vlasnik Twittera uvodi na velika vrata. Prioritet u komunikaciji, mogućnost objave dugih video sadržaja (?), upola manje oglasa... SVE! Ali hoćemo li platiti tih 60, odnosno 30 kuna mjesečno u Hrvatskoj?

Bez brige, matematika mi nije toliko loša. Elon Musk je jučer putem svog Twitter profila najavio da se Twitter Blue iz sustava verifikacije pravog identiteta korisnika pretvara u premium verziju te društvene mreže za 8 dolara, odnosno 60 kuna po trenutnom tečaju.

Do te su cijene Musk i njegov tim koji je doveo u Twitter došli nakon što je Jason Calacanis, poznati osnivač mreže Weblogs, Inc. (Gawker, Lifehacker itd.), ali i investitor u Uber, Trello i Superhuman, na svom Twitter profilu objavio anketu:

Kako onda 30, a ne 60 kuna? Pa Elon je u istom threadu najavio kako će se cijena prilagoditi financijskoj moći korisnika u toj zemlji, koncept u tehnološkoj industriji poznat kao “parity pricing“.

U praksi, digitalni servisi temeljem gotovih API-jeva računaju cijenu za svoje korisnike ovisno o njihovoj lokaciji. Za Hrvatsku, može se raditi o 50 posto manjoj cijeni nego u SAD-u kako ilustrira primjer UI.dev tečajeva za programiranje:

Twitter bi po tome mogao koštati upola manje od cijene za američko tržište – 30 kuna – odnosno kao cijena bijele kave u Dubrovniku, čak i malo manje od toga sudeći po prošloj sezoni.

Digitalni bi servisi, ako se ugledaju na Muska, mogli imati primjerenije cijene za nas nego mnoge trgovine. Iako možda Musk nije najpismeniji po pitanju političke komunikacije (šireći putem Twittera teorije zavjere oko napada na predsjednicu Zastupničkog doma Kongresa Nancy Pelosi, što je kasnije obrisao), po pitanju kontrole cijena ipak je smisleniji od naše Vlade.

Što dobivamo za “kavu”?

Definitivno ne dobivamo “moć narodu” o kojoj govori Musk. Čak i uz parity pricing, Twitter će uz plaćeni segment postati još više model elitističke društvene mreže nego što je dosad bio. Da, trenutni model verifikacije u kojoj moja kolegica Mia ima blue tick, a ja nemam – nema smisla. Ne zbog mog ega (bar mislim!) (op. ur. Mije Biberović – “krivo misliš!”), nego zato što se čini da Twitter profile verificira proizvoljno.

Plava kvačica

Unatoč toj proizvoljnosti, ta je mala kvačica imala svoju težinu i znali ste da znači ne samo potvrdu identiteta te osobe, nego i donekle relevantnost te osobe.

Jasno je da dosadašnja plava kvačica ne može ujedno biti i verifikacija identiteta i premium usluga. Prema trenutnom planu, usluga Twitter Blue bit će dostupna svima i time će plava kvačica postati irelevantna za verificiranje identiteta.

Verifikacija će ipak postojati, najavio je Musk, uz sekundarni tag:

 

Ali ‘ajde, bar ću za 30 kuna dobiti kvačicu kao i Mia (op. ur. “Što sam rekla?” 🙂

Prioritet, ali ne u timelineu

Benefiti novog Twitter Bluea će osim kvačice koja možda neće ništa značiti su puno zanimljiviji:

Za početak, Musk spominje prioritet kod odgovora drugim korisnima, spominjanja i u pretraživanju:

  • Dodaje kako je to način da se suzbije spamere i prevarante koje je svaki Twitter korisnik vidio da mu se “kače” na najdraže tviteraše, bilo irelevantnim odgovorima na postavljena pitanja ili pak lažnim profilima na koje naivci padnu zbog slične slike i imena. Super, iako vjerujem da će mnogi poput Andrewa Tatea – kojeg mnogi optužuju da je “fin” muljator – prvi platiti Twitter Blue.
  • Prioritet kod odgovaranja u raspravama definitivno bi vam mogao biti relevantan ako želite povećati svoju vidljivost. Tu ne mislim na egotripanje, već prvenstveno poslovnu korist za ovakav model u slučajevima kad ulazite u rasprave s potencijalnim klijentima putem Twittera.
  • Bitno je imati na umu kako Musk nije rekao da će vam Blue dati prioritet u Twitterovom timelineu. Iako se Twitterov timeline, ako ga ne promijenite prikazuje temeljem algoritma, poput Facebookovog ili Instagramovog, postoji i Latest tweets prikaz koji bi prioritiziranje “plavih” korisnika onemogućilo.

Ocjena: Isplati se (4/5)

YouTuberi i podcasteri, tvitajte više!

Musk nadodaje kako će korisnici Twitter Bluea moći objavljivati duge video i audio snimke, što se čini kao način da privuče YouTubere i podcastere poput MrBeasta s kojem Musk javno raspravlja što bi se moglo poboljšati na Twitteru:

Da ne govorimo o tome da je Elon već jednom timu inženjera dao zadatak da pogledaju stari kod Vinea, društvene mreže za kratki video koja je postojala davno prije TikToka, ali za razliku od njega nije uspjela, nakon čega ju je Twitter kupio i ubrzo ugasio.

Kao nekome tko ima YouTube kanal i podcast neću se žaliti na mogućnost objave dužih formata, ali mogućnost objave takvih sadržaja ništa ne znači ako korisnici nemaju alate i naviku konzumiranja. Facebook i Instagram su probali ubiti YouTube pa nisu uspjeli.

Ocjena (bez detalja): Meh (2/5)

(Upola) manje oglašavanja!

Ne sjećam se da sam vidio da neka premium verzija medija ili platforme umjesto potpunog gašenja prikaza oglasa nudi 50% manje oglasa, ali OK – Musk je original.

Ova mogućnost više govori o Twitterovom poslovnom modelu nego ičemu drugome. Naime, 85% Twitterovih prihoda dolazi od oglašavanja što je slično Googleu i Meti koji su iako tehnološke tvrtke – po prihodima zapravo oglašivačke platforme. We are the product!

Elon Musk već je izjavio kako Twitter neće postati “free for all hellscape“, već će sloboda govora ovisiti o zakonima zemalja gdje je Twitter prisutan. Veliki zaokret od njegovih inicijalnih tvrdnji da je “ptica slobodna”, ali u skladu s njegovim komercijalnim nagonima. Oglašivači su bitni za Twitter pa čak i ako imate kvačicu će vam morati servirati nešto oglašavanja da to ima poslovnog smisla.

Ocjena (u usporedbi s YouTube premium ili Twitch Turbo): 2/5

Hoćemo li uzeti plavu ptičicu?

Naravno da ne. Većina korisnika ne želi plaćati društvene mreže i osim ako nema jasan poslovni interes ili dovoljno velik ego. Za ostale, premium verzije poput Twitter Bluea nemaju financijskog smisla.

Iznimka su LinkedIn Premium koji nudi outreach prema klijentima i detaljnu analitiku oko toga kome ste zanimljivi te Twitch Turbo za gamere koji su spremni platiti istaknuta imena u chatu i financijski podržati svoje najdraže streamere. Ali to su iznimke.

Da ne govorim o tome da je 30-ak odnosno 60-ak kuna s druge strane toliko pak dostupno da će devaluirati vrijednost Twitter Bluea kao brenda.

Ukratko: Ako se želite istaknuti u mentionsima i odgovorima prema potencijalnim klijentima i korisnicima s kojima komunicirate na Twitteru – uzmite Blue. Ako vam to nije relevantno, pričekajte da Musk proda Twitter Googleu i Blue dobijte u paketu s YouTube Premium.

Konačna ocjena: 3/5, ima smisla za edge caseove!

A sad ozbiljnije pitanje: Biste li platili Netokracija Premium i što biste u njemu htjeli? Pitam za frenda, zove se Elon.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Tehnologija

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Panel

Tri godine poslije pandemije: Jesmo li doista promijenili modele rada ili smo se vratili u urede?

Globalni tehnološki divovi skoro pa na silu vraćaju zaposlenike u urede, jesu li domaće IT tvrtke prigrlile fleksibilnost analiziramo uz primjere iz Photomatha, Combisa, Endave i Ars Future...

Što ste propustili

Intervju

Andrea Knez Karačić: Broj godina iskustva ne određuje nečiji senioritet

U seriji intervjua s iskusnim inženjerima domaće IT industrije otkrivamo kako su izgledali njihovi karijerni putovi, kako se postaje senior i ostaje u tijeku s novim tehnologijama, je li bolje specijalizirati se za određenu tehnologiju ili biti generalist i - što bi savjetovali juniorima.

Panel

Je li doktorski studij korak na koji se isplati odvažiti – dok radite?

Ivan, Petar, Tomislav i Goran iz Poslovne inteligencije opisali su nam svoj put do doktorske titule: zašto su upisali doktorski studij, što im je pomoglo kad je bilo najteže te koliko im je na kraju donio znanja koja danas mogu koristiti na poslu.

Mobilne aplikacije

Zašto (i) Spotify želi postati TikTok?

Spotify je najavio velike promjene unutar aplikacije koje narušavaju korisničko iskustvo samog slušanja glazbe. Zašto se podigla tolika prašina, što nam donose nove funkcionalnosti i hoće li Spotify izgubiti vjerne korisnike?

Digitalni marketing

ChatGPT je novi makretinški mesija. Ili?

Svake godine, a ponekad, ako smo dovoljno dobri, i dva puta godišnje pojavi se novi mesija marketinga koji je došao odagnati apsolutno sve naše marketinške muke, promijeniti svijet marketinga i dati nam odrješenje svih naših marketinških grijeha. Trenutno, po nekima, to je ChatGPT.

Tvrtke i poslovanje

Hrvatska platforma GameBoost osigurala 2 milijuna eura od Fil Rouge Capitala i Feelsgooda

GameBoost planira pobijediti globalnu konkurenciju u ponudi gaming usluga poput treniranja igrača i zajedničkog igranja u popularnim online multiplayer video igrama. Korak bliže tome dovodi ih nova investicijska runda.

Novost

Infobip imenovao Richarda Krasku na mjesto financijskog direktora

Richard Kraska je iskusni financijski stručnjak, koji je prije dolaska u Infobip obnašao dužnosti financijskog direktora u nekoliko brzorastućih softverskih tvrtki.