Kako je digital privukao stručnjake iz tradicionalnih medija u Telegram media grupu

Kako je digital privukao stručnjake iz tradicionalnih medija u Telegram media grupu

Karijerne promjene osoba na voditeljskim pozicijama rijetko kad prođu nezapaženo. Ako se radi o više profesionalaca iz iste industrije, kao što se nedavno moglo vidjeti na primjeru Telegram media grupe, koja je dobila kadrovska pojačanja i to iz tradicionalnih medija, možemo li govoriti o jednom širem trendu koji dodatno pokazuje rast i važnost digitala?

Telegram media grupa (TMG), izdavač portala net.hr i Telegrama, nedavno je dobio nekoliko pojačanja. Vijest sama po sebi možda ne bi bila toliko značajna da redom nije riječ o stručnjacima s višegodišnjim iskustvom koji su tradicionalne medije zamijenili – digitalno medijskim startupom.

Konkretno, u Telegram media grupu na poziciju direktorice prodaje došla je Branka Lovrić, dugogodišnja direktorica prodaje oglasa u Adria Mediji te Anita Naprta, voditeljica lifestyle sadržaja koja u svojem životopisu ima nekoliko tiskanih magazina kojima je bila glavna urednica.

Velike promjene u domaćoj medijskoj industriji

Upućeniji će zasigurno primijetiti kako je riječ o velikim promjenama u domaćoj medijskoj industriji kakve ne vidimo svaki dan. Na kraju krajeva, riječ je osobama koje su ‘zanat ispekle’ u tradicionalnim izdavačkim kućama da bi sada prešle u digital – native medij.

Komentirajući što im znači dovođenje Anite i Branke, Miran Pavić iz Telegram media grupe ne skriva zadovoljsvo ovim transferima.

Iznimno smo zadovoljni što su nam se Branka i Anita odlučile pridružiti. Još lani uspjeli smo realizirati dolazak Silvane Mrvelj na poziciju direktorice content marketinga, što nam je bio najveći transfer dotad, dolazak Branke i Anite nastavak je TMG-ovog razvoja i jačanja. U dvije i pol godine pokenuli smo pet novih portala, uspostavili smo in-house studio za produkciju native kampanja, investiramo u video, Big Data i servise te pripremamo još nekoliko zanimljivih projekata.

Branka Lovrić: Digital je trenutno najuzbudljivije mjesto za profesionalni napredak

Koliko god ima razlika među platformama tiskanog i digitalnog svijeta, one su lakše premostive uz već izgrađene odnose s partnerima gdje su povjerenje, kreativnost i točnost ključni pojmovi na svakoj platformi, kaže Branka Lovrić o promjeni u karijeri.

Dodaje da je sličnost između stare i nove pozicije velika jer pozicija direktora prodaje u svakoj medijskoj kući podrazumijava istu vrstu odgovornosti.

Internet je ipak mnogo dominantniji medij od printa, a samim time i važnost ulaganja u digitalno oglašavanje puno je važnija. Stoga se nije teško prilagoditi radu u digitalu jer je to trenutno najuzbudljivije mjesto za profesionalni napredak.

Anita Naprta: Lako se navući na digital

Kao i Branka, i Anita Naprta je niz godina provela na uredničkim pozicijam vodećih magazina kao što su Grazia, Gloria, GloriaGlam i Gloria In. Točnije, njih 19, zbog čega kaže da, kad je riječ o promjeni posla ‘nije ishitreni tip‘. Međutim, posljednjih nekoliko godina raslo je zanimanje i oduševljenje digitalnim formatima.

Digital jest uzbudljiv sa svim mogućnostima koje pruža, a moja novinarska znanja i urednička iskustva stečena u tiskanim izdanjima vrlo lako su prilagodljiva online platformama. Jer dobro obrađena tema je dobro obrađena tema, bez obzira u kojem medijskom formatu bila. Naravno, moja prilagodba je još u tijeku. Ali, moram priznati, lako se navući na digital.

‘Ovakvi medijsko-marketinški transferi prije par godina bili su nezamislivi’

No, osim što su zasigurno biti značajni za Telegram media grupu, pokazuju li ovi medijsko-marketinški transferi jedan širi trend koji dodatno ide u prilog važnosti digitala? Miran se slaže s time, a uzroke treba tražiti u rastu digitala u različitim segmentima. Naglašava da je tako nešto još prije par godina dvije ili tri godine ‘bilo gotovo nezamislivo’.

Tada se na digital ipak gledalo kao na još jedan kanal, a ne ono što doista jest – dubinska promjena gotovo svih poslovnih modela, industrija, obrazaca ponašanja i tržišnih logika.

Vjerujem da ćemo gledati sve više i više rukovodećih ljudi koji iz tradicionalnih tiskovnih izdavača prelaze u digitalne medije, dodaje.

S razvojem tržišta zahtjevi korisnika i klijenata sve su veći. Ono što je prolazilo jučer, danas je predmet ismijavanja, a sve što radimo danas, možda će već sutra izgledati potrošeno.

TMG u zadnje dvije godine bilježi rast prihoda od preko 80 posto, iako se tada još nisu bavili nativeom. Stoga za iduću fazu razvoja, u kojoj digital prirodno ide prema zauzimanju najvećeg dijela marketinškog tržišta, smatramo krucijalnim ekipirati se najkvalitetnijim ljudima na tržištu, objašnjava.

‘Korisnici su odavno kazali gdje žele konzumirati sadržaje’

I dok se sve više događa zaokret prema digitalu, što budućnost donosi digitalnim medijima u Hrvatskoj, posebno ako govorimo o ulaganju u sadržaj, native oglašavanju i montizaciji? I koliko pratimo svjetske trendove? Hrvatska je u nekim stvarima iznenađujuće napredna te postoji niz kvalitetnih proizvoda po kojima smo dobri i u toku; video projekti poput Styrijinog Joomboosa, recimo, digitalni autorski projekti poput Plave Kamenice, ili, naš Telesport, kao uistinu originalan sportski koncept. Nažalost, u nekim smo trendovima još uvijek iza prosjeka srednjeeuropskih zemalja, kaže Miran i zaključuje:

To je, valjda, odraz našeg zaostajanja u ostalim društvenim segmentima, kao oslanjanja dobrog dijela ekonomije na javni sektor, što pak smanjuje poticaje za promjenu, dinamičnost, eksperimentiranje. No, taj jaz samo znači da su pred nama uzbudljive godine. Korisnici su odavno kazali gdje žele konzumirati sadržaje.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Startupi

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Tvrtke i poslovanje

7 savjeta za učinkovitu izradu poslovnog plana (posebno za one koji nemaju vremena)

Nisu bez razloga velikani povijesti od Sun Tzua do Dwight D. Eisenhowera pričali o planiranju kao o svetom gralu uspjeha - i ne stoji bez razloga ona narodna: dobra organizacija je pola posla.

Novost

Peta kriptomarka Hrvatske pošte su neponovljivi profesor Baltazar i njegovi izumi

Peto izdanje kriptomarke, koja dolazi u analognom i digitalnom obliku, Hrvatska pošta pustila je u optjecaj!

Što ste propustili

Prikaz

Sretan mu 25. rođendan: Kako smo počeli koristiti Googleove proizvode – i zašto (ne)ćemo nastaviti?

Povodom Googleovog rođendana prisjećamo se njegove prošlosti, nepobitnog utjecaja na sve digitalno što danas radimo, ali gledamo i u blisku budućnost koju će obilježiti dvije ključne riječi - umjetna inteligencija i monopol. Nismo propustili priliku ni nostalgično se prisjetiti pozivnica za Gmail, Googleovih pokušaja da napravi društvenu mrežu ili prvih susreta s Googleom, što je za neke zapravo bio YouTube.

Novost

U ZICER-u startupe čeka 150.000 eura, a prijave za akceleracijske programe traju još samo ovaj tjedan

Vodeći hrvatski startup hub ZICER otvorio i program za uspješno lansiranje na globalno tržište.

Ekskluzivno

500 tisuća korisnika koristi tehnologiju ovog hrvatskog AI startupa

S vremena na vrijeme, pojavi se neki startup koji marljivo radi "ispod radara", a onda odluči podijeliti svoju priču. Prvi donosimo intervju s TensorPixom koji od nedavno broji preko pola milijuna korisnika.

Izvještaj

Lekcije inženjerke iz Shopifya: kako koristiti AI za brži, bolji i lakši razvoj softvera?

Umjetna inteligencija i inženjeri. Nekada se vole, nekada mrze, ali činjenica je da AI inženjerima može olakšati pisanje koda... (ako i sami znaju što rade).

Izvještaj

Sofascore i Span: Zašto se nismo prodali? Jer nam to ne treba – ako imaš tri auta, možeš voziti samo jedan.

Investicije i preuzimanja domaćih tvrtki glavne su teme naše male poduzetničke scene, ali koliko god se pričalo, često tema o neovisnosti ostane postrani. Srećom, ove godine se otvorila na 16. Weekendu.

Panel

“Design Handoff” je proces zbog kojeg developer i dizajner ne moraju imati “standoff”

Predaja bilokakvog projekta ne završava s vašom točkom na kraju - nego svih kojih se taj projekt usko tiče. Uz Neuralab prolazimo kako od “ja sam svoje riješio” doći do kvalitetnog, strukturiranog “design handoffa” koji će značajno olakšati život svima uključenima: dizajnerima, developerima, PM-ovima, klijentima…