Zagreb Auto Show: Ubrzanje prema digitalnim automobilima

Zagreb Auto Show: Je li nam konačno digitalizacija automobila važnija od konjskih snaga?

Zagreb Auto Show ove je godine nakon duge pauze ponovno otvorio svoja vrata posjetiteljima. Iza slogana "onaj pravi" krije se sajam automobila dostojan svoje reputacije. Iako na Netokraciji ne pratimo prečesto novosti iz ovog svijeta, ne može se poreći da visoka tehnologija sve više ulazi u automobilsku industriju, stoga je ovo bila dobra prilika da istražimo koji su to brendovi najviše u koraku s digitalnim dobom.

Zagreb auto show audi

Svijet i tehnologija postaju sve “pametniji”. Počevši od pametnih telefona došli smo do pametnih satova, kućanskih aparata koji u sebi imaju prijemnike za WiFi pa i do pametnih stolova i raznih drugih gadgeta koji se etiketiraju kao smart. Trend, naravno, nije zaobišao ni automobilsku industriju, koja u posljednje vrijeme brzo korača prema autima bez vozača i ostalim verzijama pametnih prometala. Mercedes je upravo ovih dana na Autobahnu demonstrirao kamion koji koristi niz senzora i radara kako bi autonomno vozio autocestom. Ipak, dok se svi skupa ne budemo vozili u automobilima koji sami znaju kamo i kud idu, tehnologiju ćemo koristiti kako bismo sebi olakšali i uljepšali putovanje automobilom.

Na ovogodišnjem Zagreb Auto Showu svoje modele izložili su gotovo sve marke automobila koje su dostupne na domaćem tržištu, s Bentleyem i Lamborghinijem za koje se ipak mora putovati nešto sjevernije, odnosno u Beč. Predstavili su se modeli svih klasa i cjenovnih razreda, od Suzukija Toyote i Peugeota do Audija, Mercedesa i Rimac Automobila. Vjerujemo da je svaki posjetitelj sajma našao barem jedan model u kojemu se mogao zamisliti, a ekipa Netokracije svakako je pronašla nešto po svome ukusu.

Tehnologije nisu zaobišle ni izložbene prostore

Kada je riječ o novim tehnologijama, one se nisu nalazile samo u automobilima. Po riječima Tomislava Badera iz agencije Švicarska, njihov cilj bio je inkorporirati moderne digitalne tehnologije u sam izložbeni prostor Audija. To su učinili korištenjem augmented realityja, odnosno sustava i proširene stvarnosti.

U potpunosti custom razvijenoj aplikaciji koju su odradili Švicarska i Infranet, posjetitelji se fotografiraju kraj odabranog modela, a proširena stvarnost na tablici ispisuje njihovo ime. Na ovaj način, svaki posjetitelj koji se fotografirao uz odabrani Audi model na svoj mail dobiva fotografiju s personaliziranim tablicama.

Koristeći aplikacije za “modificiranje” stvarnosti, Švicarska i Audi uspjeli su promovirati razne nove modele koristeći izrazito moderne i in-house osmišljene proizvode, inspirirajući se Audijevim sloganom – Napredak kroz tehniku. Osim mogućnosti fotografiranja s modelima vozila, Audi i Švicarska predstavili su sajamsku aplikaciju koju svi posjetitelji mogu besplatno preuzeti te putem nje saznati sve detalje o izložbenim modelima, zatražiti probnu vožnju i detalje te pratiti Audi na društvenim mrežama.

Kada je riječ o društvenim mrežama, Tomislav nam je objasnio kako je Audi odnedavno prisutan i na Instagramu

Zagreb Auto Show je bio i prilika da Audi Hrvatska iskorači na Instagram kao dodatnu društvenu mrežu na kojoj od sad redovno komunicira koristeći aplikacije poput Boomeranga i Hyperlapsea kako bi i u kontekstu društvenih mreža dodatno istaknuli Audi kao marku koja je u korak s novim tehnologijama.

Drugi dio Audijevog tehnološkog iskustva bio je povezan sa sustavom virtualne stvarnosti, odnosno VR sustavom, kojeg je osmislila agencija Envy. Više o samom sustavu i njegovim mogućnostima rekao nam je Branimir Karačić iz Envya.

U potpunosti smo razvili i isproducirali 2 VR videa za Audi. Jedan je bio sniman sa kamerom (realtime video) dok je drugi 3D produkcija. Cilj VR materijala je bio predstaviti novi model najprodavanijeg modela A4. Stoga smo osmislili sljedeće : realtime Test voznju u novom A4 automobilu gdje je osoba sjedila po sredini straznjeg sjedista i uzivala u voznji stazom za utrke. Za vrijeme vožnje smo putem 3D-popup prozora ukazali na nove posebnosti i značajke A4 modela – Virtual cockpit, Bang i Olufsen zvučnici, i slično. Na ovaj način smo ostvarili vječni cilj – test vožnju, bez da potencijalni kupac mora napustiti prostor u kojem se nalazi.

Druga aplikacija koju smo isproducirali je virtualni konfigurator automobila. Isti omogućuje da osoba pomoću svojh očiju složi svoj A4 po mjeri! Mogla se odabrati boja, interijer i naplatci na automobilu te tako približiti potencijalnom kupcu odabir svog novog limenog ljubimca. Odaziv i reakcija ljudi na ovo iskustvo tijekom Autoshowa je uistinu bio pozitivan što pokazuje da je nova tehnologija definitivni “must have” na eventima i u industriji poput ove.

Isprobavši VR sustav u izložbenom prostoru Audija osjećali smo se kao da se zaista nalazimo unutar automobila koji juri stazom, iskustvo koje je bilo dostupno svim posjetiteljima sajma, a sa većom dostupnosti VR sustava polako ulazi u širu primjenu. 

Audi je uz pomoć Envya i Švicarske uspio stvoriti izložbeni prostor najviše okrenut upravo tehnologiji te koristeći rješenja za virtualnu i proširenu stvarnost u isto vrijeme oduševio publiku i predstavio im najmodernije automobile i tehnologije.

Virtualni kokpit

DSC_6168

Naravno, budući da je sajam automobila ipak prilika za demonstriranje tehnologija koje se nalaze u samim automobilima, imali smo priliku istražiti i sada već poznati Virtual Cockpit, visokotehnološko rješenje koje zamjenjuje standardnu ploču s instrumentima ekranom visoke razlučivosti. Zanimljivo pogonjen nVidia Tegra procesorom, Virtual Cockpit prikazuje sve relevantne informacije točno ispred vozača. Bez potrebe za gledanjem sa strane, možete vidjeti podatke iz sustava za navigaciju, radio sustava, mijenjati veličinu instrumenata i mnogo drugog.

Sadržavajući dva osnovna moda rada, možete birati između Classic i Infotainment načina. Dok u Classic načinu ekran od 12,7 inča u načelu imitira “obične” instrumente, u Infotainment načinu se instrumenti smanjuju i miču u stranu kako bi se oslobodilo više mjesta za navigaciju, glazbu i slično.

Kombinirajući Virtual Cockpit s novim centralnim kontrolnim sustavom MMI, Audi je uvelike pojednostavio korištenje napredne tehnologije u svojim modelima. Tu su još i mogućnost prepoznavanja rukopisa prilikom upisivanja odredišta za navigaciju, kao i u potpunosti nove glasovne naredbe koje su sada mnogo sličnije, primjerice, asistentici Siri na Apple uređajima te će vozilo prepoznati vaše čitave rečenice, a ne samo neke ključne riječi. Tako, primjerice, možete zatražiti od automobila da za vas pronađe parkirališno mjesto, ili ga pitati kakvo će vrijeme biti na vašem odredištu.

IMG_0857

Kao zaključak tehnologija u Audi vozilima izdvojili bismo mogućnost uključivanja SIM-kartice u automobil, što, osim što vam daje pristup telefonskim pozivima, omogućuje svim putnicima u automobilu pristup bežičnom internetu putem hotspota, kao i Audi Connect sustav za povezivanje mobilnih telefona direktno s automobilom.

Prisustvovali smo i svečanoj prezentaciji Audija Q2, koji je u Zagrebu doživio svjetsku vicepremijeru. Najmanji SUV tvrtke iz Ingolstadta popratila je zanimljiva kampanja pomoću hashtagova, kao i mogućnost da se posjetitelji fotografiraju sa samim modelom, a nagrada za najkreativniju fotografiju je tjedan dana upravo s Audijem Q2.

Concept_S i Greyp na zagrebačkom sajmu

Osim Audija, posjetili smo i Rimac Automobile, gdje smo s Monikom Mikac, COO Rimac Automobila, popričali o ulozi Rimca na Auto Showu.

Drago nam je da se nakon 8 godina ponovo vratio Zagrebački Auto Show. Mi svakako podržavamo ovu manifestaciju i nadamo se da će show biti uspješan. Predstavljamo naš novi model Concept_S koji je nedavno imao premijeru na Ženevskom sajmu automobila. Ovu pravu automobilističku poslasticu direktno iz Ženeve doveli smo na Zagreb Auto Show i nadamo se da će svi posjetitelji uživati. Osim samog automobila, posjetitelji mogu vidjeti kako izgleda naš Greyp Bicikl te kako izgleda pogonski sustav najsnažnijeg električnog automobila.

Rimac Automobili su sa “zlim blizancem” njihovog Concept_one električnog automobila, ogoljenom verzijom nazvanom Concept_S, i Greyp biciklima svakako impresionirali sve goste velesajma. Concept_S izgleda mnogo “opasnije” od bilo kojeg drugog električnog automobila te je nakon predstavljanja u Ženevi plijenio poglede svih prisutnih. Valja napomenuti kako je Concept_S osvojio nagradu za Zvijezdu salona u kategoriji Super Star te na tome čestitamo ekipi Rimac Automobila.

Slika: Rimac Automobili
Slika: Rimac Automobili

“Fotografiranje” s BMW-ovim Visionom 100

Od ostalih izlagača svakako valja izdvojiti BMW koji je na Auto Showu predstavio modele i3 te i8, koji su zaista jedni od tehnološki najnaprednijih automobila današnjice. BMW i8, sportski automobil s CO2 emisijama i potrošnjom gradskog automobila, pruža mogućnost praćenja statusa vozila putem aplikacije za pametne telefone, na kojoj možete u realnom vremenu promatrati stanje baterija u automobilu, zaključavati automobil s udaljenosti te je čak moguće i programirati klima uređaj da ohladi ili zagrije auto u određeno vrijeme svakoga dana kako bi bio spreman za vaš put na posao. Također, možete poslati bilo koju adresu s vašeg mobilnog telefona direktno u vaš automobil i zaputiti se na putovanje u tren oka.

BMW je također koristio proširenu stvarnost kako bi posjetitelje stavio u “viziju” stvarnosti u kojoj se nalazi njihov koncept Vision 100. Fotografiranjem na određenom mjestu, kraj vas se “stvori” kompjuterski model koncepta te tu fotografiju kasnije možete dijeliti na društvenim mrežama ili čuvati za uspomenu.

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

Zvijezda sajma – vozilo na vodik

Jedna od zvijezda salona, donekle skrivena od pogleda u kutu Toyotinog izložbenog prostora, bila je potpuno nova Toyota Mirai. Prvi puta u Hrvatskoj, Mirai (budućnost na japanskom) jedno je od prvih Hydrogen Fuel Cell vozila, odnosno vozila koje najjednostavnije rečeno pokreće vodik. Budući da se kod reakcija koje pogone Mirai ne stvaraju nikakvi štetni plinovi, a jedini nusprodukt je čista voda, Mirai je jedno od najčišćih vozila na planetu. Naravno, kako bi se to moglo dogoditi, potrebna je izuzetno napredna tehnologija koja kombinira električni pogon i gorivne ćelije (fuel cell) kako bi Mirai razvio sasvim respektabilnih 153 ks. Iako Mirai zahtijeva posebnu infrastrukturu u vidu specijaliziranih stanica za punjenje i vjerojatno ga nećemo baš uskoro vidjeti kod nas, svakako je jedan od glasnika novoga doba za automobilsku industriju.

Konačno smo predstavili naš #MIRAI, H2OPE for the future i u Hrvatskoj! Dođite na Zagreb Auto Show i pogledajte budućnost iz prve ruke.

Geplaatst door Toyota Hrvatska op Dinsdag 5 april 2016

Mazda je također donijela mnoga kreativna tehnološka rješenja na ovogodišnji Auto Show. Prvenstveno se radi o sustavu MZD Connect, koji je po prvi puta dostupan u Mazdi te omogućuje korištenje mobilnog telefona kao poveznici korisnika i automobila. Možete pristupati Facebooku i Twitteru dok ste u automobilu, što je za digitalnu generaciju koja je uvijek povezana jedna od stvari koja će svakako dobro doći. Kombinirano sa zaslonom osjetljivim na dodir i kontrolerom koji se nalazi između sjedala, sportski duh Mazde kombinirat ćete s ugodom povezivanja i modernih tehnologija. Mazda nas je također impresionirala HUD Displayem, koji prikazuje sve relevantne elemente vožnje točno ispred vozača.

Renaultov zaslon u automobilu – baš ono što nam treba

Za kraj bismo svakako spomenuli novi Renault Megane koji nas se dojmio svojim tehnološkim rješenjima i mogućnostima. Renault je za posljednju generaciju Meganea odlučio baciti sve tehnološke karte na stol – zamijenio je centralni infotainment sustav s velikim ekranom na dodir koji podsjeća na veliki zaslon kakav se nalazi u modelima marke Tesla. U 8,7 inča velikom tabletu osjetljivom na dodir možete pronaći apsolutno sve informacije koje su vam potrebne. Tu su navigacija, radio, pomoć na cesti, ali i novi sustav R-LINK 2 koji vam omogućuje izradu 6 korisničkih profila tako da vaš veliki ekran na dodir možete prilagoditi sebi poput pravog tableta ili pametnog telefona. Također, možete skidati razne aplikacije poput Facebooka ili Renault Assistance aplikacije.

Renault Hrvatska
Slika: Renault Hrvatska

Tehnologija MULTI-SENSE daje odabir između 5 načina vožnje, koje također birate na velikom ekranu na dodir i koji se razlikuju po osvjetljenju kabine, buci motora, odzivu motora i sličnim parametrima. Tako možete birati između Comfort, Neutral, Eco, Sport i Perso modova, svaki od kojih donosi drugačiji doživljaj vožnje. Sve informacije o cesti ispred vas možete gledati na uvlačivom HUD zaslonu u boji, koji, osim brzine vašeg vozila, pokazuje i informacije o navigaciji ispred vaših očiju, tako da ne morate skretati pogled s ceste. Točno ispod HUD-a gledat ćete u digitalnu instrument ploču opremljenu 7-inčnim ekranom u boji.

Sve u svemu, budućnost automobilske industrije izgleda vrlo zanimljivo.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Vodič

Morate podnijeti zahtjev za novu osobnu iskaznicu? Evo kako izbjeći gužvu na šalteru

Završetkom pandemije došao je službeni kraj maskama, ali i mnogim identifikacijskim dokumentima pa tako i osobnim iskaznicama bez kojih ne možete boraviti u Hrvatskoj. Ovo znači samo jedno... ogromni redovi na šalterima.

Najava

Belma Gutlić: “Fokus s cijena kriptovaluta treba prebaciti na tehnologiju koja kriptovalute omogućava”

Danas se možemo pohvaliti da na našoj maloj sceni ne nedostaje konferencija vezanih uz blockchain i kriptovalute. Ipak, postoji jedan krovni naziv kojem se nitko dosad nije posvetio na jednak način, a koji možda zaslužuje i najviše pažnje.

Karijere

Tim McKeoun: “Ako želimo da se developeri razvijaju, moramo se pomiriti da će nekad biti manje produktivni”

"Developer Advocate" može postati svatko, ali uspjeh u tome će pronaći mali broj ljudi. Savjete kako općenito postati bolja podrška developerima, na ovogodišnjem QED-u podijelio je IBM-ov Tim McKeoun.

Što ste propustili

Karijere

Studenti RIT Croatia kroz kolegij kreiraju stvarne projekte za Rimac Technology, INA-u, Async Labs… 

Domaće obrazovne institucije često se fokusiraju na teoriju, dok praksa ostaje na poslodavcima. RIT Croatia to mijenja svojim primjerom.

Tvrtke i poslovanje

Potvrđeno: Google preuzeo hrvatski Photomath

Hrvatska aplikacija Photomath postaja je i službeno dio Googleovog portfelja. Tehnološki gigant godišnje akvizira desetak tvrtki, a ove je godine u akvizicijski plan ušao upravo hrvatski Photomath.

Web 3

Web3 Tales: Trenutno u web3 sferi ima prilika za sve, ali to ne znači da je web3 za svakoga!

Zašto ući u web3? Kako radi i razmišlja web3 stručnjak/inja? Koji kadrovi su traženi? Je li web3 karijera dugoročno sigurna? Što kad je bear, što kad je bull? Samo su neka od pitanja na koje su se tražili odgovori na prvoj Web3 Tales konferenciji u Muzeju suvremenih umjetnosti u Zagrebu.

Intervju

Iza scene: O dizajniranju evenata poput Porina i Future Tensea uz hrvatski 21 Productions

Dizajnirati velike događaje, konferencije ili televizijske emisije nije lak zadatak. Cijeli posao obuhvaća detaljne razgovore s klijentom i ljudima koji su specijalizirani za snimanje, zvuk ili rasvjetu. Tom procesu uvelike može pomoći jedna stvar, a to je 3D vizualizacija produkcijskog dizajna.

Startupi

Google predstavio program za startupe: AI for Health, na koji se mogu prijaviti i Hrvati!

Ovaj hibridni program prvi je u nizu akademija Google for Startups Growth Academy koji je fokusiran na olakšavanje i skalabilnost startupima u inovacijama i rješavanju društvenih izazova pomoću umjetne inteligencije.

Tvrtke i poslovanje

Končar D&ST nakon revizije prema Mamforce standardu učvrstio zdravu i inkluzivnu organizacijsku kulturu

Glavne korporativne vrijednosti u tvrtki Končar D&ST su kontinuirana briga o zaposlenicima, uključivost, društvena odgovornost i ekološka održivost, a sada im se polaže sve sustavnija i promišljenija pažnja.