Čak 7 ‘netokrata’ među 30 najperspektivnijih mladih Hrvata po izboru Svijeta Nedjeljnog Jutarnjeg lista
Svijet, prilog Jutarnjeg lista, danas je objavio svoj izbor 30 najperspektivnijih hrvatskih dizajnera, programera, poslovnjaka, glumaca i izumitelja u čijem izboru dominiraju: startupi. Među 30 najperspektivnijih našlo se sedmoro "netokrata", pokretača internetskih i tehnoloških tvrtki poput Farmerona, Infinuma, GIS Clouda i iStudija.

Svijet, prilog Nedjeljnog izdanja Jutarnjeg lista, danas je objavio svoj izbor 30 najperspektivnijih hrvatskih dizajnera, programera, poslovnjaka, glumaca i izumitelja u čijem izboru dominiraju: startupi. Među 30 najperspektivnijih našlo se sedmoro “netokrata”, pokretača internetskih i tehnoloških tvrtki poput Farmerona, Infinuma, GIS Clouda i iStudija.
Net.nade!
Da, o njima ste ili pak njihove članke već čitali na Netokraciji, zbog čega smo posebno ponosni na Svijetov izbor. Među 30 izabranih nalaze se:
- Matija Kopić (25) i Marko Dukmenić (25), osnivači Farmerona, startupa koji je prošle godine dobio investiciju od američkog 500 Startups, a danas pokušavaju s kupcima u SAD-u i Njemačkoj razviti svoj “Google Analytics” za farmere do konačnog, profitabilnog rješenja. Matija je inače na Netokraciji pisao članak o tome kako su svojevremeno preživjeli Seedcamp, a sigurno se sjećate i video intervjua s dečkima s ljubljanskog Seedcampa;
- Tomislav Car (26) je suosnivač Infinuma, jedne od najuspješnijih regionalnih tvrtki za razvoj mobilnih aplikacija poput Ersteove mobilne aplikacije. Sa kolegom i prijateljem Matejom Špolerom je pokrenuo Infinum još kad su imali 19 godina, kad nisu postojali pravi pametni telefoni. Tomislav je na Netokraciji pisao o tome kako je Apple “ubio” iTunes;
- Marko Šantić (29) i Dino Ravnić (29) suosnivači su GIS Clouda, a od britanskog akceleratora Seedcampa su dobili i investiciju s kojom danas razvijaju svoj softver za preko 800 tvrtki koje ga koriste. GIS Cloud smo prvi predstavili na Netokraciji, a Dino je na Netokraciji pisao o tome kako su “preživjeli” razviti GIS Cloud u Londonu;
- Daniel Ackerman (25) i Tomislav Grubišić (25) pokretači su agencije za društvene mreže iStudio, alata za praćenje popularnosti na Facebooku Mediatoolkit te servisa za praćenje popularnosti Facebook fan stranica Socialnumbers s kojima smo već nekoliko puta objavili podatke poput Vlade na društvenim mrežama.

Miran Pavić, urednik Nedjeljnog Jutarnjeg, za Netokraciju je prokomentirao izbor:
Start-upovi su najbolje što postoji u hrvatskoj privredi. Mi iz Nedjeljnog uvijek entuzijastično podupiremo mlade ljude koji bez puno love, a uz hrpu strasti, ambicije i improvizacije, grade svoje projekte. Možda, jer smo i sami takvi. A mozda jer uistinu želimo aktivnije, zdravije i poštenije društvo. Stoga ne čudi sto je Vanja Dosen, urednica Svijeta, koja je i sama ispod 30, u odabir uvrstila toliko samoniklih projekata i firmi. Oni su pošteni i iskreni, bez mutnih veza s javnim novcem, a to je ono oko cega se vrti vecina afera u posljednje dvije-tri godine. Hrvatski start-upovi su odmor od toga. I velika nada za oporavak društva.
Lijepo je kad mainstream mediji prepoznaju i internetske/tehnološke nade – čestitke Matiji, Dini, obojici Marka, obojici Tomislava i Danielu! Možete volontirati za njih 😉
Komentari
Nino Kristofić
15. 04. 2012. u 2:20 pm
Svaka čast mladim Hrvatima i Jutarnjem 🙂
Ivana
15. 04. 2012. u 2:32 pm
Čestitke svima koji su među najperspektivnijih 30! Bilo bi genijalno da se svaki dan piše o ljudima u HR koji nešto zanimljivo, kreativno, izazovno rade.
U HR ima zaista genijalnih i sposobnih ljudi, samo što ih mainstream mediji ignoriraju.
Damir2
15. 04. 2012. u 4:52 pm
dobar je komentar Pavica, ‘Startupi su nesto najbolje sto imamo u Hrvatskoj’… ali fali nastavak ….ali nitko ih ne sljivi 5% pa se moraju sami potucati po svijetu u potrazi za lovom i uspjehom. Ali ako uspiju tada cemo se svi mi hvaliti sa njima, kao i sa sportasima.
Nadam se da ovi navedeni nece zavrsiti kao sto obicno sto zavrse nasi na listama uspjesnih, npr Manager godine (tag: remetinec)
GoranAPP
16. 04. 2012. u 8:21 am
volim ovakve vijesti