
Stručnjaci širom svijeta predvođeni hrvatskima stvaraju najveću bazu simptoma COVID-19: STOPCorona!
Upisivanjem simptoma u web aplikaciju StopCorona zaraženi mogu pomoći nadležnima u praćenju virusa, ali i stvaranju vrijedne baze znanja koja će olakšati borbu protiv pandemije virusa COVID-19.
Rast broja oboljelih od COVID-19 virusa raste, a s njim i pokušaji da se ova pandemija što je moguće brže i bolje prouči i zaustavi. Digitalni alati koji se bave ovom temom polako dolaze u središte pozornosti javnosti, a jedan od njih dolazi nam upravo iz Hrvatske, u suradnji sa znanstvenicima iz čitavog svijeta.
Radi se o aplikaciji STOPCorona koja za cilj ima što je moguće efikasnije prikupljanje podataka o simptomima ovog virusa i njegovim utjecajima na zdravlje ljudi. Služit će za stvaranje baze podataka o simptomima koja će koristiti nadležnim službama u svrhu boljeg informiranja i kontrole osoba koje eventualno posjeduju rizik zaraze ovom bolesti.
U dva tjedna do funkcionirajuće aplikacije
Iz tima koji stoji iza projekta pojašnjavaju mi kako su na ideju došli vidjevši što se sve događa sa širenjem zaraze u svijetu. Inspirirani radom s geolokacijskim podacima odlučili su nešto poduzeti i dati doprinos u borbi, a osim domaćih, u ovome projektu sudjeluju stručnjaci i znanstvenici iz Italije, Japana, Brazila, Srbije, Jordana, Kenije, Rumunjske, Švedske, Češke i drugih zemalja:
U timu je radilo 38 ljudi iz raznih firmi u Hrvatskoj i diljem svijeta, također i individualci, svi stručnjaci. Intenzivno jer radilo 20-ak ljudi, ostatak je bio zadužen za prijevod aplikacije na lokalne jezike. Zasad imamo aplikaciju prevedenu na preko 20 jezika.
Tim se organizira online, putem aplikacije Telegram budući da svi koji rade na aplikaciji rade od kuće već neko vrijeme. Zanimljivo je kako su neki od članova tijekom razvoja ove aplikacije dodavali u projekt druge osobe za koje su mislili da mogu pomoći, a u projekt su uključeni i GIS Cloud partneri iz čitavog svijeta. Sve je u oblaku, dodaju mi iz tima, te nema nikakvih problema u razvoju iz izolacije. Ideja je nastala prije otprilike dva tjedna, a timu je trebalo oko 10 dana da razvije sustav.
Pomoć nadležnima da pripreme aktivnosti i resurse
Iz tima mi kažu kako aplikacija ima vrlo velik potencijal pomoći u suzbijanju širenja virusa jer omogućuje uspostavljanje bliske suradnje između građana i nadležnih službi:
Kako bismo otklonili potencijalne nejasnoće, ovom bismo prilikom voljeli istaknuti da je aplikacija namijenjena za prijavljivanje simptoma na dnevnoj bazi kako bi nadležne zdravstvene službe mogle imati bolji uvid u stanje na terenu u realnom vremenu te prema vlastitim procjenama iskoristiti te informacije za pripremu aktivnosti i upravljanje resursima.
Individualni korisnici neće imati uvid u podatke koje su poslali, osim u statističke podatke na široj razini. S druge strane, možemo omogućiti nadležnim službama da kontaktiraju osobe za koje smatraju da se trebaju testirati.

Podijelite simptome za dobrobit svih
Kako se ne bi stvarala nepotrebna panika i podizala napetost, na web aplikaciji neće se javno dijeliti takozvane heatmape. Ti će podaci ostati dostupni samo nadležnima, Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji i lokalnim vlastima (u našem slučaju HZJZ-u).
Iako je moguće napraviti posve anonimnu prijavu, developeri su ostavili i mogućnost ispunjavanja email adrese i telefonskog broja, ako korisnici žele da ih se eventualno kontaktira uslijed mogućnosti nove zaraze na njihovom području, ili ako žele svaki dan slati svoje stanje kako bi se ono moglo pratiti putem podataka. Ipak, sve je ovo na vama – ako ne želite dijeliti vaše podatke, ne morate!
Interno tim nije radio predviđanja, ali naglašavaju mi kako se radi o globalnoj ideji čiji će uspjeh i rast ovisiti uvelike o broju korisnika koji ju prepoznaju. Ipak, svi bismo mi bili najsretniji kada bi aplikacija za mjesec dana postala nepotrebna jer je prijetnja od virusa eliminirana.
Za kraj, možemo pozvati sve koji eventualno imaju ikakve simptome da se prijave u aplikaciju i podijele ih, makar anonimno, kako bi na bilo koji način pomogli nadležnima u suzbijanju epidemije.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.