
GDi razvio web aplikaciju s kartom širenja COVID-19 virusa u Hrvatskoj i okolnim zemljama
Grafički prikaz epidemije COVID-19 virusa od sada je dostupan i putem novog servisa hrvatske tehnološke tvrtke GDi.
Od samog početka epidemije COVID-a 19 mnogi su dijelili grafike i karte širenja zaraze kako bi se javnost bolje informirala. Danas je jedna takva web aplikacija stvorena i za prostore Hrvatske kako bismo na jednome mjestu mogli vidjeti sve informacije o epidemiji.
Detaljne interaktivne mape ove vrste sigurno ste već provjeravali, a najveća razlika između ove hrvatske i ostalih je u tome što je naša mapa hiper lokalizirana, odnosno pokazuje točan broj i raspored slučajeva u Hrvatskoj, što inače nije slučaj s drugim bazama podataka u svijetu.
Iza ove aplikacije stoji tvrtka GDi, čiji član uprave Andrej Lončarić pojašnjava kako se radi o kombinaciji vlastite tehnologije i konfigurabilne geoinformacijske platforme ArcGIS, odnosno ArcGIS Dashboarda. Andrej kaže kako je korištenje ove platforme omogućilo spajanje informacija iz relevantnih izvora te prikaz istih na karti.
Radi se, jasno, o servisu koji se fokusirao na Hrvatsku, ali se na njemu mogu provjeriti i detalji zemalja u našem bližem okruženju, a o kojima podatke sustav povlači s web servisa John Hopkins Universityja.

Pratite situaciju od doma!
Iako već imamo grafički prikaz epidemije na stranicama koronavirus.hr, ovaj novi servis te informacije predstavlja na nešto interaktivniji način, koji korisnicima može dati više uvida u tijek i razvoj zarate. Andrej kaže kako je važno senzibilizirati javnost i nastojati na bilo koji način utjecati na pridržavanje pravila ponašanja, što je upravo i cilj ove internetske aplikacije.
Inače, GDi osvježuje kartu u skladu s promjenama na stranicama koronavirus.hr, a brzim pregledom može se vidjeti pristup raznih zemalja problematici koronavirusa. Svi mi više volimo podatke gledati grafički, a ne u formi brojki, stoga vjerujemo da će i ovaj pregled dobro doći. Stranici možete pristupiti u svako doba dana, a podaci na njoj se ažuriraju sukladno podacima koji dolaze iz Vlade.
Još jednom napominjemo, ostanite kod kuće i nemojte izlaziti van te se o epidemiji informirajte samo putem službenih izvora kao što su web stranice koronavirus.hr, HZJZ-a ili Svjetske zdravstvene organizacije.
25.3.2020.
Iz tvrtke GDi informirali su nas kako su u aplikaciju dodane nove funkcionalnosti, te korisnici sada mogu vidjeti broj testiranja, poveznice na europske i svjetske portale iste tematike te je dodan i graf slučajeva i izliječenih po danima.
Dodatne prijedloge funkcionalnosti možete i sami dojaviti putem stranice za kontakt.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Vladimir Gran
26. 03. 2020. u 1:22 pm
Ovako na brzinu promjećujem da recimo u Varaždinu ima jedan izlječeni, a to nije prikazano. Inače, rješenje vam je odlično.
pozdrav