JOBS Act: Startupi sada smiju objavljivati javne pozive za financiranje, ali uz ispunjena 3 uvjeta

JOBS Act: Startupi sada smiju objavljivati javne pozive za financiranje, ali uz ispunjena 3 uvjeta

Prošlo je skoro godinu i pol dana otkako je Barack Obama potpisao JOBS Act, zakon čija je namjera ohrabriti ulaganja u mala poduzeća u Americi, a čiji se dijelovi odnose na crowdfunding i startup zajednicu.

jobs act

Prošlo je skoro godinu i pol dana otkako je Barack Obama potpisao JOBS Act, zakon čija je namjera ohrabriti ulaganja u mala poduzeća u Americi, a čiji se dijelovi odnose na crowdfunding i startup zajednicu.

Poduzeća kojima je trebala investicija do sada su iza zatvorenih vrata i u “tišini” dolazile do svojih investitora. U Americi je tvrtkama bilo zabranjeno javno oglašavanje otvaranja investicijskog ciklusa u privatnu kompaniju koje nije inicijalna javna ponuda. Bilo je zabranjeno putem tradicionalnih i online medija, poput newslettera, javnog profila na platformi za investiranje, tvrtkinoj ili privatnoj stranici, društvenim mrežama poput Facebooka, Twittera, ili Linkedina pa čak YouTubea ili Vimea pozivati javnost na ulaganje. Zabranjeno im je bilo objavljivanje da privatna kompanija aktivno traži investiciju, uvjete investiranja ili bilo kakve materijale koji se mogu smatrati materijalom za investitora. Zato je, između ostalog, AngelList zaključavao osjetljive dijelove profila tvrtki za neakreditirane investitore.

Ta osamdesetogodišnja zabrana je od ponedjeljka, 23. rujna 2013., ukinuta. Od sada je startupima u Americi dozvoljeno javno oglašavanje u potrazi za investicijom, čak i na raznim startup konferencijama koje su do sada bile siva zona ove legislative.

3 uvjeta koja se moraju zadovoljiti

Međutim, ova zabrana ne znači potpunu liberalizaciju po pitanju investiranja u poduzeća. Ako se startup odluči za javni poziv za ulaganja, morat će imati na umu tri uvjeta kako bi zadovoljio regulativu Title II JOBS Acta i to:

1. Samo akreditirani investitori mogu sudjelovati u ulaganju

Akreditiranih investitora u Americi ima 8,7 milijuna, od kojih je 258.000 ulagalo u startupe. Da bi postali akreditirani investitori, morate imati neto imovinu od milijun dolara, ne uključujući nekretninu u kojoj živite, ili imati neto prihod od 200.000 dolara godišnje.

2. Morate potvrditi da su vaši investitori akreditirani

Dok god traje investicijska runda morat ćete pribaviti službeni dokument koji potvrđuje da svaki vaš investitor zadovoljava standarde za akreditaciju. Ovo za vas može obaviti i treća strana poput AngelLista ili equity crowdfunding platforme RockthePost, koje već nude slične usluge.

3. Morate prijaviti javno oglašavanje investicijskog ciklusa

15 dana prije nego krenete s crowdfunding kampanjom i primite prvu investiciju, morate podnijeti obrazac u kojem između ostalog navodite na što ćete utrošiti novac. Ovaj uvjet mogao bi postati ozbiljan problem za startupe kojima je potrebna velika fleksibilnost u početnim fazama razvoja jer su ponekad primorani utrošiti novac za stvari koje nisu ni planirali.

Naravno, startupi se uvijek mogu isključiti iz “javnog poziva” tako što o potrazi za investitorom neće  pisati na Twitteru i Facebooku.

Glavna kritika investicijskog crowdfundinga je da će ukidanje ove zabrane na javno oglašavanje dovesti do raznih zlouporaba i prijevara zbog kojih je prvotno i uvedena. ’30-ih godina burzovni su mešetari umirovljenike u Americi nagovarali da svoje udjele u mirovinskim fondovima zamijene za bezvrijedne udjele u poduzećima i tako ostajali bez svojih mirovina. Jedan od mogućih scenarija je i onaj iz filma Boiler Room.

Ako želite dobiti više informacija o pravnim implikacijama Title II JOBS Acta, posjetite blog Joea Wallinana.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Ivan

    Ivan

    25. 09. 2013. u 10:27 am Odgovori

    “U Americi je tvrtkama bilo zabranjeno javno oglašavanje otvaranja investicijskog ciklusa u privatnu kompaniju koje nije inicijalna javna ponuda. Bilo je zabranjeno putem tradicionalnih i online medija, poput newslettera, javnog profila na platformi za investiranje, tvrtkinoj ili privatnoj stranici, društvenim mrežama poput Facebooka, Twittera, ili Linkedina pa čak YouTubea ili Vimea pozivati javnost na ulaganje.”

    Kakva je situacija u Hrvatskoj?

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Društvene mreže

Biste li plaćali za korištenje Facebooka i Instagrama? A YouTubea i X-a?

Nova epizoda Netokracijina podcasta kao da se nije odmaknula od Noći vještica jer strava se nastavlja - big tech ekipa uvodi pretplate na sve strane. No, dogodila se jedna stvar koja nam daje nadu... Elon Musk održao je prvi "all hands" sastanak!

Ekskluzivno

Daytona osigurala 2 milijuna dolara od investitora poput CEO-a Stack Overflowa i Damira Sabola

U najranijoj, pre-seed rundi financiranja, Daytona je osigurala investiciju od čak 2 milijuna dolara, primarno od poznatih američkih i hrvatskih (su)osnivača.

Netokracija Podcast

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Što ste propustili

Intervju

Kako esport industrija izgleda danas – iz perspektive partnera, sponzora, igrača i regulatora?

Ovoga prosinca u Zagrebu čeka nas prvo izdanje Beyond Esports konferencije koja se, kao što joj i ime kaže, bavi esport industrijom i svemu onome što ju pokreće.

Ekskluzivno

Vinare čeka EU regulativa, ali Kovačević i Drmač imaju rješenje: Craft Technology E-etikete!

Tko god je imao doticaja s EU regulativama zna da nisu jednostavne niti ih se smije shvatiti olako. Jedna takva stiže i u svijet vinara, a hrvatski Craft Technology mogao bi im tu biti od velike pomoći.

Tvrtke i poslovanje

LAQO opet u potrazi za najodrživijim tech rješenjima koja će nagraditi s 18 tisuća eura

Nakon uspješnog prvog izdanja s više od 250 prijava, krenule su prijave za drugo izdanje LAQOthona, nagradnog natječaja idejnih tech rješenja na temu održivosti u organizaciji Croatijinog LAQO osiguranja, prvog 100 posto digitalnog osiguranja.

Analiza

Hoće li robotaksiji na ulice Zagreba i – kad?

I je li uopće realno očekivati da će se to dogoditi? U ovoj epizodi Netokracijinog podcasta pretresli smo tu vruću temu i to iz svih kutova - tehnološkog, operativnog, financijskog i komunikacijskog.

Tvrtke i poslovanje

10 godina Lean Startup Hrvatska: Ekosustav nekad i danas, što je plan za Smion?

Nakon 10 godina i na desetke radionica, edukacija i događaja Lean Startup Hrvatska postaje Smion te se nastavlja još više fokusirati na razvoj poduzetničkog i inovacijskog ekosustava. U velikom intervjuu, komentiramo desetljeće iza njih, kao i okolnosti na domaćoj sceni nekada i danas.

Analiza

Diskriminira li PlayStation Store Hrvate? Popusta nemamo, euro se tek uveo, a plaćali smo bonovima…

Domaće obožavatelje PlayStation konzole ova godina nije nimalo mazila. Štoviše cijelu godinu obilježio ih je osjećaj "zadnje rupe na svirali" jer sve do sredine studenog nisu mogli kupovati karticama. Zašto? PlayStation Store 11 mjeseci nije prešao na euro niti je dvojno iskazivao cijene...