
JOBS Act: Startupi sada smiju objavljivati javne pozive za financiranje, ali uz ispunjena 3 uvjeta
Prošlo je skoro godinu i pol dana otkako je Barack Obama potpisao JOBS Act, zakon čija je namjera ohrabriti ulaganja u mala poduzeća u Americi, a čiji se dijelovi odnose na crowdfunding i startup zajednicu.
Prošlo je skoro godinu i pol dana otkako je Barack Obama potpisao JOBS Act, zakon čija je namjera ohrabriti ulaganja u mala poduzeća u Americi, a čiji se dijelovi odnose na crowdfunding i startup zajednicu.
Poduzeća kojima je trebala investicija do sada su iza zatvorenih vrata i u “tišini” dolazile do svojih investitora. U Americi je tvrtkama bilo zabranjeno javno oglašavanje otvaranja investicijskog ciklusa u privatnu kompaniju koje nije inicijalna javna ponuda. Bilo je zabranjeno putem tradicionalnih i online medija, poput newslettera, javnog profila na platformi za investiranje, tvrtkinoj ili privatnoj stranici, društvenim mrežama poput Facebooka, Twittera, ili Linkedina pa čak YouTubea ili Vimea pozivati javnost na ulaganje. Zabranjeno im je bilo objavljivanje da privatna kompanija aktivno traži investiciju, uvjete investiranja ili bilo kakve materijale koji se mogu smatrati materijalom za investitora. Zato je, između ostalog, AngelList zaključavao osjetljive dijelove profila tvrtki za neakreditirane investitore.
Ta osamdesetogodišnja zabrana je od ponedjeljka, 23. rujna 2013., ukinuta. Od sada je startupima u Americi dozvoljeno javno oglašavanje u potrazi za investicijom, čak i na raznim startup konferencijama koje su do sada bile siva zona ove legislative.
3 uvjeta koja se moraju zadovoljiti
Međutim, ova zabrana ne znači potpunu liberalizaciju po pitanju investiranja u poduzeća. Ako se startup odluči za javni poziv za ulaganja, morat će imati na umu tri uvjeta kako bi zadovoljio regulativu Title II JOBS Acta i to:
1. Samo akreditirani investitori mogu sudjelovati u ulaganju
Akreditiranih investitora u Americi ima 8,7 milijuna, od kojih je 258.000 ulagalo u startupe. Da bi postali akreditirani investitori, morate imati neto imovinu od milijun dolara, ne uključujući nekretninu u kojoj živite, ili imati neto prihod od 200.000 dolara godišnje.
2. Morate potvrditi da su vaši investitori akreditirani
Dok god traje investicijska runda morat ćete pribaviti službeni dokument koji potvrđuje da svaki vaš investitor zadovoljava standarde za akreditaciju. Ovo za vas može obaviti i treća strana poput AngelLista ili equity crowdfunding platforme RockthePost, koje već nude slične usluge.
3. Morate prijaviti javno oglašavanje investicijskog ciklusa
15 dana prije nego krenete s crowdfunding kampanjom i primite prvu investiciju, morate podnijeti obrazac u kojem između ostalog navodite na što ćete utrošiti novac. Ovaj uvjet mogao bi postati ozbiljan problem za startupe kojima je potrebna velika fleksibilnost u početnim fazama razvoja jer su ponekad primorani utrošiti novac za stvari koje nisu ni planirali.
Naravno, startupi se uvijek mogu isključiti iz “javnog poziva” tako što o potrazi za investitorom neće pisati na Twitteru i Facebooku.
Glavna kritika investicijskog crowdfundinga je da će ukidanje ove zabrane na javno oglašavanje dovesti do raznih zlouporaba i prijevara zbog kojih je prvotno i uvedena. ’30-ih godina burzovni su mešetari umirovljenike u Americi nagovarali da svoje udjele u mirovinskim fondovima zamijene za bezvrijedne udjele u poduzećima i tako ostajali bez svojih mirovina. Jedan od mogućih scenarija je i onaj iz filma Boiler Room.
Ako želite dobiti više informacija o pravnim implikacijama Title II JOBS Acta, posjetite blog Joea Wallinana.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Ivan
25. 09. 2013. u 10:27 am
“U Americi je tvrtkama bilo zabranjeno javno oglašavanje otvaranja investicijskog ciklusa u privatnu kompaniju koje nije inicijalna javna ponuda. Bilo je zabranjeno putem tradicionalnih i online medija, poput newslettera, javnog profila na platformi za investiranje, tvrtkinoj ili privatnoj stranici, društvenim mrežama poput Facebooka, Twittera, ili Linkedina pa čak YouTubea ili Vimea pozivati javnost na ulaganje.”
Kakva je situacija u Hrvatskoj?
Hrvoje Hafner
26. 09. 2013. u 9:37 am
Investiranje u poduzeća u Hrvatskoj su regulirana Zakonom o trgovačkim društvima i Zakonom o tržištu kapitala te pravilnicima koji uređuju posebna područja. Međutim u njima se nigdje eksplicitno ne spominju zabrane javnog poziva. Jedino je inicijalna javna ponuda (IPO) regulirana.
Stručnjaci iz ovog područja koje sam kontaktirao još uvijek nemaju jednoznačne odgovore i o ovoj temi će se zasigurno raspravljati u bližoj budućnosti.
Hrvoje Hafner
11. 10. 2013. u 3:41 pm
Oko regulacije crowdfundinga u Hrvatskoj evo službenog odgovora HANFAe:
http://www.crowdfunding.hr/kako-je-crowdfunding-reguliran-u-hrvatskoj-2102