Nakon desetljeća postojanja, domaći studio Little Green Men Games priprema se za izlazak novog izdanja u serijalu Starpoint Gemini.
Domaća game development scena, iako malobrojna, može se pohvaliti nekim zaista velikim uspjesima. Osim svima odnedavno poznatog SCUM-a koji je obarao rekorde zarade u kratkom vremenu i uvijek prisutnog Serious Sama, Hrvatska ima i jednu od poznatijih franšiza svemirskih simulacija u svijetu: Starpoint Gemini.
Upravo je jedno od starijih izdanja Geminija bila prva igra ove vrste s kojom sam se, još kao dječak, susreo na CD-u nekog od domaćih tech časopisa. Od tada su prošle mnoge godine, kao i nova izdanja, ekspanzije i dodaci za poznati serijal. U svom temelju, Starpoint Gemini je igra koja vas stavlja za kormilo brojnih svemirskih brodova i daje vam mogućnost trgovanja, borbe i istraživanja velikih svemirskih prostranstava. S Mariom Mihokovićem, CEO-om Little Green Men Gamesa koji stoji iza svih Starpoint Gemini igara, razgovarao sam o povijesti, izazovima i budućnosti ovog poznatog studija.
Izazovi brzog rasta u industriji u razvoju
Iza Little Green Men Gamesa je nešto više od deset godina stvaranja svemirskih igara, a Mario mi priznaje da se iz perspektive studija koji stvara igre to čini kao milenij. Dodaje mi i kako mu se u ovih posljednjih deset godina u sjećanje urezalo nekoliko situacija.
Prva je, kaže, bila 2009. kada su, nakon četiri godine rada i programiranja u prtljažniku teretnog Fiata, uspjeli završiti prvu igru i objaviti ju na stranicama distributera GamersGatea. Druga pozitivna stvar bila je izlazak drugog nastavka Starpoint Geminija koji je do sada najuspješniji nastavak ovog serijala. Međutim, izazovi i problemi su neizbježni, a Mario se prisjeća i tmurnijih dana:
Nakon završetka treće igre u serijalu nastupili su teški trenutci. Ta je igra bila daleko najambiciozniji i najskuplji projekt koji smo pokušali, ali ta kompleksnost projekta i nesnalaženje u održavanju naglo povećanog studija, donijela je brojne logističke i kreativne probleme. Odraz toga bio je vidljiv u samom projekt, koji je bio dosta uspješan, ali nije opravdao velika očekivanja te je nakon njega došlo do odlaska nekih članova tima i resetiranja ideja daljnjeg developmenta.

Suočavanje s promjenjivosti tržišta…
Ipak, nakon prestrojavanja i nekih promjena u timu, sve je opet došlo na svoje mjesto. LGM je imao tu sreću da su ih mnogi trendovi, koji su okončali živote nekih drugih studija, jednostavno zaobišli. Ponajprije jer stvaraju u žanru koji ima svoju publiku te nije toliko osjetljiv na globalne trendove – a ni žanr svemirskih simulacija više nije toliko niša koliko je bio.
Posljednjih nekoliko godina doživjeli smo nekoliko velikih igara smještenih u svemiru, poput Elite:Dangerous i No Man’s Skya, a već godinama je u razvoju i Star Citizen, igra koja obećava biti ultimativno svemirsko iskustvo. S obzirom na nove okolnosti i naslove, Mario kaže kako se za sada dobro drže na tržištu, ali da su primijetili veliku promjenu kada je riječ o dobi samih igrača:
Ono što su tektonske promjene na svjetskoj gaming sceni ipak napravile, a da utječe na sve sudionike ove industrije, jest promjena svijesti i očekivanja igrača mlađe generacije. Tome se moramo sustavno prilagođavati i nije uvijek lako hvatati korak s promjenama koje su sve brže i brže. Nekada smo imali osjećaj da postoji velik generacijski nesrazmjer između 20 –godišnjaka i 35-godišnjaka, a danas je taj jaz primjetan i između 20-godišnjaka i 25-godišnjaka.

… i realnosti game dev posla.
Kada deset godina radite istu stvar, imate i pokoji savjet za dati svima onima koji možda game dev posao shvaćaju suviše romantično i olako. Upravo je to glavna stvar koju mi Mario napominje objašnjavajući kako je najveća greška kada developeri pomisle da u potpunosti shvaćaju igrače i publiku, a za razvoj video igara misle da je opušten posao, bez stresa:
Dugo vremena smo i sami prihvaćali ideju da je game development nešto jako cool,
zabavno i neobavezno zanimanje koje nudi opuštenost i neopterećenost. Sada, nakon nekoliko velikih ciklusa iza sebe, svjesni smo da development jest zabavan, i jest kreativan i jest inspirirajući posao, ali je ipak posao i ne funkcionira odvojeno od osnovnih poslovnih pravila.
Za dubinu priče u SG3 pobrinut će se Darko Macan
Novi projekt tima iz Zagreba nastavak je svemirske sage Starpoint Gemini, avanture u kojoj ćete preuzeti ulogu kapetana broda i tražiti svoju sudbinu u svemiru. Mnogo je novina u igri, a najveća od njih je ona da će po prvi puta u SG serijalu igra imati individualan pristup i perspektivu jednog lika, za razliku od velike širine koja je obilježila prijašnje naslove. Za taj zadatak, imerzivnije priče, između ostalih, bit će zadužen Darko Macan, poznati hrvatski romanopisac i autor stripa.
Mario tako objašnjava preokret iz prošlih naslova te kako ćemo u ovome imati bolju priliku upoznati razne likove i poslušati priče mnogo neigrivih likova (NPC-jeva):
Da se izrazim vizualno – svaki od planeta u prijašnjim igrama bio je lokacija na kojoj se obavljaju logističke radnje i utvrđuje točka interesa. O samom planetu se moglo znati samo onoliko koliko su govorili statistički podaci i njegova strateška važnost. U SPG3 će igrač sletjeti na taj planet, upoznati ljude/rase koje ga nastanjuju, popričati s njima i uživo vidjeti kako taj planet uistinu izgleda i koja bi mogla biti njegova priča u cijelom velikom planu svemira.
Na novom nastavku Starpoint Geminija, kaže Mario, radi se (otprilike) od ljeta 2017., ali se intenzivno razvija od sredine prošle godine, a više detalja će otkriti i kada za to bude vrijeme, najavljuje.

Osluškivanje zajednice: prilike i izazovi
Ono što odmah otkriva jest činjenica da su veliku ulogu u razvoju SG3 imali i igrači prošlih izdanja, s kojima studio njeguje vrlo dobar odnos. Mario dodaje kako su dosta prijedloga zajednice već i unijeli u igru, poput podizanja razine imerzivnosti, uz gore spomenuto dodavanje priče Darka Macana te uključivanje još niza sitnica u prilog tome, kao što je dublja personalizacija.
Upravo je dobar odnos sa zajednicom jedna od stvari koje čine LGM i Starpoint serijal prepoznatljivim. Mario kaže kako su u svojoj povijesti vrlo često u igre ugrađivali ideje koje su saznali od zajednice, a igrači su i sami testirali promjene te savjetovali studio kako učiniti igre još igrivijima. Starpoint Gemini Warlords tako je u potpunosti sastavljen od želja igrača, ali Mario upozorava kako je u ovakvom pristupu izuzetno lako otići u krivom smjeru:
Mi smo nekoliko puta pali u napast da počnemo gurati u dizajn sve i svašta, samo zato što su se sugestije ponavljale i zvučale dobro. Na kraju krajeva, developeri su ti koji su zamislili projekt, i oni ga jedini imaju „u glavi“ kao homogenu cjelinu. Igrači ponekad nisu svjesni svih detalja pa povuku prejako u krivom smjeru te mogu dovesti projekt u opasnost ma kako dobronamjerni bili.
Regrutacija i odbrojavanje do lansiranja
Zajednica će i kroz 2019. nastavljati s prijedlozima koji će sigurno zanimati tim iz Zagreba, a koji se ubrzano širi s povećanjem opsega posla. Mario kaže kako će širenje tima biti u planu tijekom cijelog projekta te će im biti potrebni različiti kadrovi; od developera i 3D modelera do onih koji će se baviti CM-anjem i drugim poslovima. Mario napominje kako je najvažnija stvar oko rada u LGM-u to da su potencijalni kandidati željni i voljni učiti i ne nedostaje im motivacije za rad. Za takve se, kaže, uvijek nađe mjesta.
Do kraja godine očekuje nas izlazak Starpoint Gemini 3, ali i nastavak promotivnih napora kako bi se igra što bolje prezentirala potencijalnoj publici. LGM će gostovati i na skorašnjem Reboot Developu i Gamescomu u Njemačkoj, a Mario za kraj kaže kako je pred njima standardna release godina; mnogo truda, rada, neprospavanih noći i sijedih vlasi, ali i mnogo ponosa. Također, u kuhinji LGM-a se stvara još jedan projekt u potpunosti različit od svega što su do sada radili, a što će to biti – saznat ćemo kada bude vrijeme.
Za sada – stavite Starpoint Gemini 3 na svoju Steam listu želja!
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.