Predstavnici ZAMP-a, Službe zaštite autorskih muzičkih prava Hrvatskog društva skladatelja, najavili su kako su dogovorili dolazak još tri “globalna” servisa za streaming glazbe u Hrvatsku. Podsjetimo, u Hrvatskoj je od velikih servisa trenutno lokalno službeno prisutan francuski Deezer kroz suradnju s Hrvatskim telekomom koja je početkom prošle godine.

Predstavnici ZAMP-a, Službe zaštite autorskih muzičkih prava Hrvatskog društva skladatelja, najavili su kako su dogovorili dolazak još tri “globalna” servisa za streaming glazbe u Hrvatsku. Podsjetimo, u Hrvatskoj je od velikih servisa trenutno lokalno službeno prisutan francuski Deezer kroz suradnju s Hrvatskim telekomom koja je početkom prošle godine.
ZAMP navodi kao su tijekom stručne glazbene konferencije Midem u Cannesu odradili niz sastanaka s predstavnicima servisa poput Spotifyja, YouTubea, Rdia i drugih. ZAMP-ov direktor Nenad Marčec najavio je:
Sa zadovoljstvom najavljujem da će neki od ovih servisa uskoro startati i na našem digitalnom tržištu. Uz servis Deezer, koji je prvi i zasad jedini streaming glazbeni servis kod nas, to znači ogroman napredak u ponudi legalne digitalne glazbe.
ZAMP-ovi predstavnici naveli su da su u Cannesu zastupali još 6 sličnih autorskih društava iz susjednih zemalja Slovenije, Bosne i Hercegovine, Srbije, Crne Gore, Makedonije i Albanije, koje zajedno čine tržište od ukupno 30 milijuna ljudi što njihov zajednički nastup čini jačim pred predstavnicima Spotifyja i drugih servisa.
Predstavnici ZAMP-a u svojoj izjavi nisu htjeli natuknuti niti jedan od servisa, navodeći i kako čekaju konkretan odgovor iTunesa – što ništa ne znači s obzirom na to da upravo Apple najopreznije širi svoje servise na druge zemlje. Naravno, servise poput Spotifyja možete koristiti i iz Hrvatske te drugih zemalja gdje nisu službeno dostupni kroz nekoliko prilično jednostavnih zahvata.
Spotify i Rdio najvjerojatniji?
Malo je vjerojatno da će iTunes ući na hrvatsko tržište, pri čemu su najvjerojatnija dva kandidata najveći svjetski servis Spotify te američki Rdio koji je krajem prošle godine pokrenut u dodatnih 20 zemalja, među njima susjednoj Mađarskoj. Rdio je sad dostupan u 51 zemlji, Spotify 55 i obje tvrtke najavile su agresivne planove za ekspanziju u 2014. godini. No ZAMP pod tri servisa, sudeći po grafici koju su slali uz obavijest, računa odvojeno Google Play te YouTube, što će se vjerojatno razriješiti kroz jedno, Googleovo, pregovaranje. U YouTubeovom slučaju ZAMP misli prvenstveno na monetizaciju glazbenih spotova objavljenih na najpopularnijoj svjetskoj stranici za prikaz video sadržaja.
Rdio pak mora barem pokušati prestignuti Spotify koji dominira tržištem u kojem manji igrači poput MOG-a postaju tehnološka osnova za druge brendove – u MOG-ovom slučaju Betas Music.
Iako Hrvatski Telekom ne otkriva konkretan broj korisnika Deezera u Hrvatskoj, suradnja se navodno pokazala itekako plodnom za europski glazbeni servis te T-HT. Upravo će prošlih godinu dana te suradnje konkurenciji i pokazati da su tržišta jugoistočne Europe, među njima Hrvatska, spreman za legalnije konzumiranje glazbe putem pametnih telefona i web aplikacija.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari