Digitalna zajednica okuplja se u još jednoj potrazi za najboljim regionalnim digitalnim radovima. U žiriju sjede stručnjaci digitalnog marketinga iz Hrvatske, Srbije, Slovenije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Makedonije, a ovo su njihovi savjeti za vaše prijave!
Kuha se deveti po redu SoMo Borac, koji će se i ove godine odigrati u online izdanju. Digitalni svijet nikada ne miruje pa tako nije ni tijekom pandemije što znači kako žiri SoMo Borca očekuje izobilje novih prijava.
Kako da te prijave budu što bolje savjetovali su nam Ružica Vrdoljak Ličina, suosnivačica i organizatorica SoMo Borca te nekoliko članovi žirija Lea Stanković (Communis DDB), Milena Jakovljević (DROM agency) i Nevena Milanović (Fullhouse Ogilvy).
Problemi još jedne pandemijske godine
Ružica ističe kako je izazova u održavanju SoMo Borca bilo podosta, ali su oni većinom bili tehničke naravi zbog prebacivanja cijele dodjele u online format. Iako su željeli održati dodjelu uživo, trenutno im se to još uvijek čini nemogućom misijom. Vjeruju kako će SoMo Borac svoj 10. rođendan održati uživo, gdje će pobjednici i finalisti osobno preuzeti svoje nagrade.
Kada govorimo o broju prijava, Ružica smatra kako je prerano predviđati koliko će ih biti jer već posljednjih 8 godina najviše prijava stižu u zadnjem tjednu prije roka. Usprkos tome, očekuju veći odaziv jer je prošla godina bila pandemijska pa je bilo manje prijava, ali kako se sada industrija “vratila”:
SoMo Borac je najvažnija regionalna nagrada i to je oglašivačka industrija prepoznala i kroz prijave.
Prošle su godine također dominirale društveno osviještene teme, ali smatraju kako će ih ove godine biti u manjoj mjeri dok će “klasične” prijave rasti. Bez obzira na temu, svakoj se vesele jer kroz SoMo Borac prijave i finaliste dobivaju odličan pregled regionalnog tržišta.
Na što će žiri ove godine posebno obratiti pažnju?
Lei ocjenjivanje svake godine postaje sve teže jer na ovome natjecanju vidi najbolje digitalne kampanje u regiji. Zato se uvijek trudi proučavati detalje i sve manje vidljive granice između digitalnih i ostalih kanala. Lea ističe kako joj je za ovu nagradu bitno da su rješenja kreirana za digital:
Kreativnost je glavni kriterij ocjenjivanja, ali ono prvenstveno mora biti izraženo u kontekstu digitalnog, a ne kao poruka s drugih kanala koja je jednostavno i ovdje prenesena
Milena uvijek traži nešto intuitivnost u idejama koje ocjenjuje. Želi vidjeti nešto što još nije napravljeno. Također, navodi kako je važan kriterij komunikacijsko rješenje koje pokazuje odlično razumijevanje digitalnog svemira i ponašanje korisnika na odabranim platformama i kanalima, a ta komunikacijska rješenja primjenjuju najučinkovitije.
Nevena želi vidjeti intuitivnost i slobodu u obradi teme koja će stvoriti autentični doživljaj, a razliku može napraviti dobar uvid u ponašanje ljudi na društvenim mrežama
Prijave za SoMo su “kampanje za vaše kampanje”
Lea savjetuje kako bi na prezentaciju projekta trebalo gledati kao “kampanju za svoju kampanju” i pokušati na nju gledati iz perspektive nekoga tko se s njome prvi put susreće. Ovako ćemo znati jesmo li na dobrome putu:
Ako je vaš case podjednako zabavan, pamtljiv ili engaging kao vaša kampanja, onda ste na dobrom putu. Ako nije, vratite se korijenima. Ideja je početak i kraj svega te ako je ne možete objasniti u dvije rečenice, onda ni vama nije baš jasna.
Milena želi vidjeti hrabrost i pomicanje granica što znači kako prijave ne smiju igrati na sigurno i biti napravljene sa stavom good enough. Odvažnost je ključna, ističe, jer tako se stvara pozitivan društveni učinak.
Nevena ima kratak i jasan savjet za sve, koji savršeno zaokružuje ovaj članak:
Urađeni case je bolji od neurađenog!
Čuli ste savjete pa sad papir i olovku u ruke, smislite kampanju za svoju kampanju i prijavite se – svatko može poslati više radova, bilo da je riječ o agenciji, osobi ili kompaniji. Zadnji dan predaje je 20. rujna, a prijaviti se možete ovdje.
Najbolji kući nose dobro poznatu 3D printanu statuu SoMo Borca.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Isidora Vujošević
13. 08. 2021. u 12:20 am
Bilo bi dobro da ste napisali kritički osvrt ili barem napomenu da prijava košta 99 eura. Nisam ranije čula za natječaj koji to traži, ali svaka im čast… Pokrenite i vi neki natječaj s uvjetom plaćanja 99 eura. Glavna nagrada: 100 eura!