Snajper.com.hr prati posjećenost web stranica u Hrvatskoj

Snajper.com.hr prati posjećenost web stranica u Hrvatskoj

Gemius i Google Ad Planner dobili su konkurenciju! Internetski servis Snajper, pokrenut u Srbiji, širi se na hrvatsko tržište. Snajper prikazuje popis najposjećenijih web stranica u Hrvatskoj na temelju Google Analytics sustava za praćenje posjećenosti. Prednost Snajpera jest što koristi standard kojem vjeruju izdavači, oglašivači, ali i posjetitelji. Hoće li Snajper postati novi standard za usporedbu web stranica u Hrvatskoj i zamijeniti Gemius?

Gemius i Google Ad Planner dobili su konkurenciju! Internetski servis Snajper, pokrenut u Srbiji, širi se na hrvatsko tržište. Snajper prikazuje popis najposjećenijih web stranica u Hrvatskoj na temelju Google Analytics sustava za praćenje posjećenosti.

Prednost Snajpera jest što koristi standard kojem vjeruju izdavači, oglašivači, ali i posjetitelji. Hoće li Snajper postati novi standard za usporedbu web stranica u Hrvatskoj i zamijeniti Gemius?

Snajper je u Srbiji pokrenut kako bi se stvorio standard uspoređivanja web stranica. U Hrvatskoj tu ulogu već godinama igra Valiconov Gemius.  Gemius je osim u Hrvatskoj prisutan i u ostatku srednje te istočne Europe, primjerice Bugarskoj, Rumunjskoj, Slovačkoj itd.

Iako je Snajper vlasništvo tvrtke CRI, hrvatski partner im ugledna web agencija Web.burza čija će podrška sigurno značiti mnogo za promociju Snajpera među internetskim profesionalcima.

Usporedba web stranica bitna je ne samo kako bi oglašivači usporedili stranice na kojima se mogu oglašavati, već kako bi se vidjelo pravo stanje hrvatskog internetskog tržišta. Iako neki pokušavaju prodavati priče o tome kako su popularni ili imaju podršku, servisi poput Gemiusa i Snajpera spuštaju nas sve na zemlju.

Metodologija je ključna

Metodologiji tehničkog praćenja uz anketiranje (na Internetu, ali i offline) mnogi ne vjeruju i žele potpuno tehničko praćenje. Uzorak i metodologija istraživanja pri anketiranju mogu dovesti do upitnih rezultata, što možemo vidjeti po mnogim “istraživanjima” koje su zapravo loše pripremljene ankete. Vanja Bertalan, direktor Web.burze, navodi:

Metodologija Google Analyticsa univerzalno je prihvaćen. Gemius ima vlastitu metodologiju koju ne odaje, a kojom je dio korisnika nezadovoljan, jer drastično odskaču od drugih alata.

U dobrom društvu?

Iako postoje mnogi komercijalni sustavi za praćenje posjećenosti web stranica poput Omniturea, Google Analytics i dalje je najpopularniji. Većina hrvatski web stranica, kako onih korporativnih, tako i medijskih koristi upravo Google Analytics pa im je sudjelovanje u Snajperovoj listi jednostavnije. Zasad je na snajperu desetak stranica uključujući Coolinariku, RTL te eZadar.

Snajper uspoređuje hrvatske web stranice

Uspjeh ovog servisa ovisit će upravo o sudjelovanju oglašivača te izdavača. Na žalost, ne postoji način da ograničite Snajperu pristup samo osnovnim informacijama koje treba, kao što smo naveli i u predstavljanju srpskog Snajpera. Snajperov Zoran Torbica izjavio je tada da bi ograničili uvid u podatke da je to tehnički moguće. Na žalost, Googleov API još to ne omogućuje tako da ćete morati imati povjerenja u Snajper. Ugled CRI-ja i Web.burze svakako daje kredibilitet projektu, a Torbica zaključuje:

S jasnim analizama, očekujemo da će Snajper povećati obujam oglašavanja na Internetu u budućnosti te da će specijaliziranim web stranicama dovesti nove oglašivače.

Američko tržište ima Alexu, Compete, Comscore i Quantcast. Hrvatsko je zasad imalo samo Gemius te Google Ad Planner. Sada ima i Snajper. Netokracija će svakako podržati projekt, a o oglašivačima i izdavačima će ovisiti hoće li Snajper uspjeti. Konkurencija je ipak dobra stvar, kako za web stranice, tako i za alate koji ih prate.

Hoćete li vi prijaviti svoj projekt na Snajper?

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Igor Kovačić

    Igor Kovačić

    30. 07. 2010. u 1:38 pm Odgovori

    Upravo prijavih sajt. Postoje mali problemi kod registracije (oib za tvrtke je obavezan ali je u hidden spanu pa se teže registrirati bez firebuga kao fizička osoba). Drugi problem je aktivacijski link u mailu.
    Ovo je beta?

    Inače mislim je kul i da bi moglo zaživiti. 😉

  2. Filip Višić

    Filip Višić

    30. 07. 2010. u 1:43 pm Odgovori

    Jedno pitanje – da li Web Burza time dobija uvid u moj kompletni Google Analytics racun? Pod time pitam moze li vidjeti koji su mi najjaci keywordi i landing stranice? Ako da, onda je ovo jedan od gorih alata za spijunazu kojim ce Web Burza dobiti prednost na trzistu nad ostalim development tvrtkama…

  3. Filip Višić

    Filip Višić

    30. 07. 2010. u 2:26 pm Odgovori

    Provjerio sam svoje pitanje. Isitna je! Dakle, ako date pristup svojem Google Analytics računu, dajete pristup SVEMU, pa i ključnim riječima na koje dobijate posjećenost. Ovo je stvarno žešća špijunaža. Pretpostavljam da su ovo sve klijenti Web Burze čijim statistikama oni i onako imaju pristup.

  4. Aljoša

    Aljoša

    30. 07. 2010. u 2:32 pm Odgovori

    vrijeme je da ‘struka’ odredi neki standard, i to ne samo po pitanju koji će se alat koristiti, nego i koji sajtovi u takvim statistikama mogu sudjelovati, pod kakvim uvjetima, i koji su podaci tu zapravo bitni…

    Ovaj tip rangiranja, čiji je veći, nema puno smisla ako nema daleko važnijih podataka koje drugi alati daju, a to je prije svega demografija, struktura posjetitelja, navike, interesi…

  5. Filip Višić

    Filip Višić

    30. 07. 2010. u 3:01 pm Odgovori

    Nisam dao pristup kljucnim rijecima 😉 Uostalom, Gemius/Google je velika respektabilna firma, a Web.Burza je ipak lokalac koji se bavi developmentom i koji na taj nacin ima pristup podacima koje ne bi smjela imati…

  6. Ivan Brezak Brkan

    Ivan Brezak Brkan

    30. 07. 2010. u 3:03 pm Odgovori

    @Filip Rekoh i u članku, kako ovom, tako i onom o srpskom Snajperu, da je problem što ne možeš ograničiti pristup GA podacima. Rumunjski T5 koristi istu metodologiju. Na kraju je pitanje izbora, tako da će posebno ecommerce stranicama biti nemoguće prijaviti se.

    @Bruno Keywords, keywords, keywords?

    @Marko Jer se sprema nova Netokracija koja kreće uskoro i dignuti će posjetu. Ne bi s ljetnim prometom kretao 😉 Uostalom, napokon imamo favicon 😀

  7. Bruno Šarić

    Bruno Šarić

    30. 07. 2010. u 3:08 pm Odgovori

    @ivan da, kad gledaš jednu statistiku, ali ima razina više kad imaš pregled 200 statistika full jakih sajtova, znaš što je od čega jasno građeno, ja sam prvi koji bi ponudio pare da dobijem pristup tome 🙂 pitam se sa kojom namjerom je snajper ovdje jer koliko vidim nisu se potrudili oko pravnih sitnica i sve je to onak ajmo probat možda pokupimo podatke…

  8. Vanja Bertalan

    Vanja Bertalan

    30. 07. 2010. u 3:41 pm Odgovori

    Google Analytics permission sustav trenutno poznaje samo dva nivoa pristupa, full access i read-only access. Točno je da se s read-only pristupom mogu pročitati svi podaci koji se mogu vidjeti i kroz web interface. Snajper (a ni web.burzu) ne zanimaju ti dodatni podaci, ali trenutno ne postoji mehanizam da se nivo pristupa dodatno ograniči. Jasno je da će to predstavljati problem jednom dijelu medija, konkretno onima koji aktivno koriste commerce dio u GA. Većini vjerujem ipak neće. Očekujemo i da će Google uskoro proširiti permission sustav na GA, što će potpuno eliminirati ove probleme.

  9. Zoran Torbica

    Zoran Torbica

    30. 07. 2010. u 8:51 pm Odgovori

    @Filip Višić

    Dragi kolega, ja sam zaista zadovoljan sa tvojim kritikama i pitanjima, jer to pokazuje koliko si zainteresovan za uspeh ovog projekta.

    Potpuno si u pravu, Vanja Bertlan i ja smo lokalci koji se bave developmentom, nekoliko godina, sa nekim uspehom i bavicemo se narednih godina isto tako.

    Vanju i mene mozes sresti na ulici, tweetupovima, lokalnim konferencijama, pozvati na telefon, popiti kafu, druziti se…

    Ucestvovanje u Snajper projektu je pitanje poverenja, zar ne? Neki ce ga webmasteri imati, neki nece, neki ce sacekati…

    Snajper se na kraju dana svede na pitanje obraza. Budi siguran, da ukoliko samo ljudi pomisle da zloupotrebljavamo njihove podatke, Vanja i ja necemo imati sta da trazimo na Internetu.

    Hvala na konstruktivnoj kritici i nadam se da cemo se i poznati na nekom tweetup-u 🙂

  10. Tomislav Bišćan

    Tomislav Bišćan

    30. 07. 2010. u 9:10 pm Odgovori

    Ja ne vidim nikakve razlike između pristupa podacima između Gemiusa i Analyticsa. Svatko tko zna imalo programirati može vidjeti da u xgemius.js skripti kao parametar nalazi i referrer. Drugim riječima – imate referrer – imate sve keyworde s googlea, a o svim ostalim stvarima nije potrebno niti razglabati jer se mogu trackirati.
    To što gemius izbacuje van kao rezultate je jedna stvar, a ono što mogu trackirati je sasvim druga. Pitanje je samo koliko toga prate.

    Tako da stvarno nema razlike što se tiće odavanja podataka.

    U pogledu koji je alat relevantniji, kao i njegova metodologija mislim da nije potrebno previše pričati.

  11. Goran Aničić

    Goran Aničić

    30. 07. 2010. u 10:03 pm Odgovori

    Stvar je jednostavna, oglašivači su se opametili i neće više da plaćaju lažne statistike, a ovo je nabolji način poređenja posećenosti i očekivanih efekata. Jednostavno, ako hoćete oglašivače – otvorite karte. Issue oko ključnih reči kao tajni uspe baš i ne stoji, jednostavno ne možete ugraditi u svoj sajt ključne reči i očekivati uspeh preko noći.

  12. Vedran Gulin

    Vedran Gulin

    30. 07. 2010. u 11:39 pm Odgovori

    Nisam siguran tko bi od vas htio biti praćen snajperom u bilo kojoj životnoj situaciji, tako da je prvi #fail već u imenu… Dušo, kakva ti je to crvena točkica među očima? Ma to je samo Snajper 🙂

    Drugi #fail je u tome što svakoj iole ozbiljnijoj medijskoj agenciji ili klijentu, podatak o pojedinačnom sajtu ne znači ništa. Ako nemam načina usporediti preklapanja publike na odabranim sajtovima, sva je prilika da plaćam bannere na više sajtova koje gledaju isti korisnici… Zašto platiti jednom, ako mogu više puta 🙂

    I treći #fail koji me dosta iznenadio kad sam na njega na sajtu nabasao je činjenica da piše da daje uvid u “spolni i starosni kriteriji” posjetitelja. Možda sam propustio da imaju neke ankete koje dodaju GA brojkama? Ako nisam, molim da mi netko kaže kako to Google zna moj spol 🙂

    Daleko od toga da ne mislim da je konkurencija zdrava, ali nema baš konkurencije ako imaš manje fičura od postojećih igrača…

    A za sve Gemius hejtere – zdravo je hejtati, ali svaka metodologija ima mane i prednosti – savršeno rješenje ne postoji 🙂

  13. Zoran Torbica

    Zoran Torbica

    31. 07. 2010. u 12:41 am Odgovori

    @Vedran
    Snajper i sacma advertajzing je stara izraz za razlicite reklamne kampanje. Sacma je znacila ceo spektatorij a snajper ciljan.

    Koliko puta ce zaista jedan posetilac videti isti baner na razlicirim sajtovima moze da se resi samo kroz pracenje serviranja banera.

    Sto se tice starosnog i polnog kriterija i jos ponekih, dobijamo ih kroz opredeljenje webmastera kome je namenjen odredjeni sajt sto ne iskljucuje i druge posetioce, npr. http://www.ana.rs je zenski forum a http://www.mingl.org je tinejdzerski portal. Daljna demografija se dobija sa sajtova koji imaju neki vid registracije, na primer forumi.
    Ova dva izvora ipak daju neku empirijsku proksimaciju posetitelja.

    Ti si nama dao 3 fail-a a ja tebi 1 hail za dobre kritike!

  14. Filip Višić

    Filip Višić

    31. 07. 2010. u 10:44 am Odgovori

    Osim svega onoga što sam rekao, još se u potpunosti slažem s Vedranom 🙂

    Svi ponekad ne volimo Gemius, ali barem znamo (pretpostavljamo) da Gemius ima jednaku metodologiju za sve sajtove, pa ako zakine jedan, zakine ih sve, što na kraju ni nije toliko loše 🙂

  15. Filip Višić

    Filip Višić

    31. 07. 2010. u 11:35 am Odgovori

    @Goran Aničić

    Uopće se ne slažem s ovom tvrdnjom: “Issue oko ključnih reči kao tajni uspe baš i ne stoji, jednostavno ne možete ugraditi u svoj sajt ključne reči i očekivati uspeh preko noći.”

    Ako SEO radiš kako spada, onda je to jako važno…

  16. Filip Višić

    Filip Višić

    31. 07. 2010. u 11:42 am Odgovori

    @Zoran Torbica

    Iskreno, nemam ništa protiv uspjeha Snajpera 🙂 Jedini problem koji vidim je što vam trenutno korisnici daju SVE informacije, a to nikada nije dobro. Da to ikako mogu izbjeći, ja ni Google-u ne bih davao sve informacije 🙂

    Osim toga, muči me zašto na sajtu ne objavljujete nikakve informacije osim poretka sajtova, što mi kao media planneru nema smisla. Broj posjetitelja nije jedini kriterij na kojem ću ja bazirati postavljanje kampanje za klijenta. Možda je nekad bilo tako, ali više nije. Puno mi je važniji target…

  17. Filip Višić

    Filip Višić

    31. 07. 2010. u 11:43 am Odgovori

    @Tomislav Bišćan

    Gledao sam sad malo analytics i gemius tool za praćenje statistika. Nisam baš siguran da Gemius pogađa ključne riječi kako spada, što mi i dogovara 😉

  18. Tomislav Bišćan

    Tomislav Bišćan

    31. 07. 2010. u 12:03 pm Odgovori

    @Filip
    Uzmi 10 web analtyics alata i imat ćeš drugačije rezultate. Sitna odstupanja moraju postojati među njima.

    Nisi siguran da Gemius pogađa ključne riječi? Hoćeš reći da Analytics uzimaš kao referencu? Dovoljno rečeno.

    Opet se vraćam na isto – koja je razlika između ta dva alata što se tiće odavanja informacija?

  19. Filip Višić

    Filip Višić

    31. 07. 2010. u 12:15 pm Odgovori

    Pa Analytics uzimam kao referencu baš iz razloga jer su to ključne riječi koje je korisnik ukucao u Google. Pretpostavljam da ta dva alata imaju puno bolju povezanost nego Google i Gemius.

    Nije problem u alatima, ja prihvaćam oba alata. Problem je u tome tko ima pristup statistikama. A u ovom slučaju je to development tvrtka Web. Burza.

    To im čak i piše na stranici http://web.burza.hr/hr/what/#content: “Od prvog razgovora s klijentom, preko analize budućeg sadržaja, definiranja informacijske arhitekture i izrade funkcionalnog CMS-a, pa sve do crtanja grafičkog layouta, izrade korisničkog sučelja i optimizacije za internet pretraživače, na umu nam je samo jedna stvar – brza, pristupačna, vizualno atraktivna i tehnički napredna prezentacija vaših proizvoda i usluga.”

    Reci mi da nisi vidio da u tekstu piše “optimizacija za internet pretraživače”, a to mi malo previše smrdi na SEO 😉

    Kako onda očekivati da Web.Burza uopće neće pogledati statistike sajtova na Snajperu?

  20. Tomislav Bišćan

    Tomislav Bišćan

    31. 07. 2010. u 12:46 pm Odgovori

    Nitko i ne kaže da ih neće pogledati. Bi li ih ti gledao?
    Naravno, vrijedni su to podaci.

    Vidi Valiconova Poslovna izvještavanja ili B2B istraživanja ili neki drugi tekst usluga: http://www.valicon.net/hr/valicon/rjesenja/poslovno_izvjestavanje/
    “Brz pristup do ključnih podataka za pravilno poslovno odlučivanje na standardiziran i kontinuiran način.”
    Kao klijent zašto ne bi mogao tražiti spominjane ključne riječi kao dio BI reporta?

    Kao zaključak bi rekao da ne znaš koja će tvrtka podatke iskoristiti na koji način, jer takve stvari baš i nisu javne. Al mislim da nema smisla prozvati neku firmu “evil” zbog toga što će imati podatke koje već daješ drugoj.
    Konkurencija je uvijek zdrava, jer tebi kao end-useru (media planneru) daje još jednu opciju, odnosno još jedan alat za usporedbu.

  21. Jelena

    Jelena

    31. 07. 2010. u 1:55 pm Odgovori

    Nema ništa tragičnije od dobrog web sajta koji se ne pokazuje na 1. stranici pretrage! Zar se ne gleda po tome koja je web design agencija dobra? U Srbiji upravo to čini razliku – napraviti web projekat i učiniti ga vidljivim – smesta (SEO, kontekstualna reklama).
    Otud je dragoceno sve što može da doprinese vidljivosti. Zar ne?

  22. Vedran Gulin

    Vedran Gulin

    31. 07. 2010. u 2:12 pm Odgovori

    @Zoran
    Jasno mi je kako ste odabrali ime, ali to i ne znači da je Snajper iz Srbije super za HR tržište 🙂

    ” Koliko puta ce zaista jedan posetilac videti isti baner na razlicirim sajtovima moze da se resi samo kroz pracenje serviranja banera.”

    Ovo mi je isto jasno, ali nisam pričao o tome nego o alatu koji će preko univerzalnog cookie-a pratiti koliko istih ljudi ide na različite sajtove, a da bi se kod planiranja fokusirali na one s najmanje duplikacije. Ovo o čemu ti pričaš pretpostavlja da se sve kampanje na ad serveru limitiraju per user što u slučaju velike duplikacije na 2 sajta rezultira samo time da se na jednom neće izvrtiti zakupljena količina, a nekako se nemogu sjetiti kome je to dobro 🙂

    I za raj, daj mi molim te spolno i dobno karakteriziraj jutarnji.hr i vecernji.hr, a onda na to ponderiraj podatke iz njihovih registriranih članova (prvo je nemoguće, a drugo još manje). Osim toga, vaš sistem ako dobro shvaćam, osim potpunog GA pristupa pretpostavlja i da vam se da uvid u registrirane korisnike!?!

    Ako je sve navedeno točno, garantirana vam je pozicija zabavne i irelevantne top liste bez dodane vrijednosti…

  23. Vladimir Djacic

    Vladimir Djacic

    31. 07. 2010. u 11:52 pm Odgovori

    Ako je pristup celom GA profilu problem, a jeste, zasto neko, moze i isti Snajper, ne napravi sledece.
    Iz GA je moguce postaviti automatsko slanje na email bilo kog izvestaja u masi formata.
    Onda, dogovorimo se oko izvestaja, npr Visitors, format xml, salji na snajper email, snajper automatizuje skidanje i obradu i ima iste rezultate kao sa sadasnjim resenjem.

  24. Mario

    Mario

    01. 08. 2010. u 12:13 am Odgovori

    Ako izuzmemo skupe profesionalne sustave tipa ComScore i sl. Google Analytics je svakako najrelevantniji ‘low cost’ sistem za praćenje statistike. U svakom slučaju relevantniji od Gemiusa koji ima neke svoje čudne kriterije u praćenju posjećenosti, koji uključuju i nevjerodostojne ankete, pa tako 2-3 sistema pokazuju jedno a Gemis drugo. Ili npr određeni sajt na Gemiusu ima nagli rast, koji se pak ne vidi na Alexi, GA (Google Adwords) TMS itd.

    Znači u svakom slučaju favorit je GA i njegove izvedenice poput ovog projekta Snajper. Naravno ako to momci dobro poslože. Uvid u previše podataka manje-više. A da će Web burza imati uvid u dosta podataka, možda hoće. Ali to imaju i javni bilježnici, vaši liječnici, a i Google sam. Pa smo živi.

    I još jedan podatak, oni koji koriste ove sisteme nisu neki preveliki igrači, tako da taj problem i nije pretjerano relevantan. Kada CocaCola i slični big brandovi dizajniraju digitalnu kampanju, oni zasigurno konzultiraju profesionalce poput spomenutih ComScore, a ne ovise o manjim sistemima. Moguća putanja rasta uspješnog sajta mogla bi biti: prvo suradnja sa ovakvim sistemima, ako doživim veliki rast prelazim na višu sferu i otkazujem suradnju dosadašnjima jer biznis postaje preveliki da bih riskirao netočne podatke ili curenje informacija. To je prirodni tijek stvari, znači sve je ok.

  25. Vlado

    Vlado

    01. 08. 2010. u 2:22 am Odgovori

    Pitanja za ugledne vlasnike Snajpera:

    Koliko je etično preprodavati tuđi proizvod? Zna li Google da vi prodajete njihove rezultate?

    Zašto niste uspjeli u Srbiji?

    Zašto ste na naslovnici napisali da nudite mogućnost da se sazna “TKO kada, gdje, kako, koliko vremena provodi na Internetu”… Evo mene zanima koliko vremena Ivo Sanader provodi na netu, kada, koje stranice otvara:)

  26. Vedran Gulin

    Vedran Gulin

    01. 08. 2010. u 12:09 pm Odgovori

    @Zoran looking forward. Možda nebi bilo loše kontaktirati hrvatski IAB po toj temi. Mi se tamo bavimo mjerenjem i svim ostalim pitanjima ovog tržišta već godinama… I da, kraj osmog je rano zbog godišnjih.

  27. Ivan Brezak Brkan

    Ivan Brezak Brkan

    01. 08. 2010. u 8:53 pm Odgovori

    @Vlado Kako točno Snajper preprodaje tuđi proizvod? 🙂 Googleu su servisi poput Snajpera u interesu (rumunjski T5 koristi istu metodologiju), jer koriste upravo Googleov proizvod standard.

    Ne prodaju oni “Googleove rezultate” nego koriste podatke koje im alat daje za izradu izvještaja – što smiju. Da ne smiju koristiti podatke je isto kao reći da ne smijem iskoristiti kalkulacije iz Excela? Podaci nisu Googleovo vlasništvo.

  28. Bojan Bajgorić Šantić

    Bojan Bajgorić Šantić

    02. 08. 2010. u 10:14 am Odgovori

    Meni se osobno ne sviđa pristup. Ako ljudi besplatno daju pristup hrpi svojih besplatnih podataka, onda bi bilo u redu da barem vide neku usporedbu svog sitea s drugima. Koliko vidim, od ljudi se očekuju da dobrovoljno daju podatke, a zauzvrat dobivaju… (gotovo) ništa. To me podsjeća na projekt ‘Sutra’ od EPH kad su mislili kako će ljudi rado pisat sadržaje da bi oni zauzvrat uzimali novac od oglašivača. Nije išlo.

  29. Zoran Torbica

    Zoran Torbica

    02. 08. 2010. u 12:06 pm Odgovori

    @Vlado

    Itekako smo uspeli u Srbiji. 151 sajt u mreži sa prebačenim nacionalnim reachom, vrlo sam zadovoljan. Uzmi u obzir i to da je mlad projekta (ispod 3 meseca). Srpski community je zdušno podržao projekat.

    FYI Snajper će da postane regionalni projekat, sledeći je snajper.si koji će biti launchovan u devetom mesecu, pa ostali.

    Obećavam za mesec dana prve analize, recimo o međusobnom učešću posetilaca iz Srbije u Hrvatskoj i iz Hrvatske u Srbiju.

    I na kraju, uporan sam i dosledan, Vanja isto 🙂

  30. Bojan Bajgorić Šantić

    Bojan Bajgorić Šantić

    03. 08. 2010. u 1:04 pm Odgovori

    Ovakvim ponašanjem stječem dojam da je motiv zarada osnivača 100 posto, zadovoljstvo korisnika nula posto. Htio bih besplatno moći vidjeti BAREM podatke o mjesečnoj posjećenosti priključenih portala, a po mogućnosti i koji podatak više.

  31. Damir

    Damir

    03. 08. 2010. u 1:15 pm Odgovori

    Nema “O nama” stranice.
    Ako radim sa tvrtkom zelim znati sto vise o njoj. Ne zelim znati tzv. “partnere”.
    Zelim znati s kime imam posla.
    Napisite ciji je servis, cemu sram? A s obzirom da sam u pola stoljeca naucio da na ovim prostorima vecina ima debelu kozu, jasno mi je da nije zbog srama.
    Ponavljam, nema “O nama” stranice.
    Niti cro sajtu ne bih dao pristup a kamoli srpskom.
    Bazirano na neprocjenjivom iskustvu, hvala na mogucem pitanju.
    Pametnome dosta.

  32. Toni Aničić

    Toni Aničić

    03. 08. 2010. u 2:04 pm Odgovori

    @Filip,

    Imam osjecaj da Damir nije mislio HR i RS u smislu nacionalnosti nego cisto u poslovnom smislu posto je izrazio nezadovoljstvo poslovnom etikom na ovim prostorima pa je vjerojatno mislio da je stanje u RS jos i gore nego u HR.

    Barem se nadam da je tako mislio. 🙂

  33. Viktor Marohnic

    Viktor Marohnic

    04. 08. 2010. u 6:13 pm Odgovori

    S obzirom na kolicinu kritika bolje bi im bilo da su servis nazvali Kalasnjikov :).
    Lol, ali slazem se s Gulinom, Snajper fakat i nije neka presimpaticna rijec na ovim prostorima.

    Inace projekt je super. Definitivno treba alternativa Gemiusu.

  34. Zoran Torbica

    Zoran Torbica

    05. 08. 2010. u 2:05 am Odgovori

    @Viktor kritike su extra. Bio bih nezadovoljan da nije privukao ovoliko pažnje. Lakše je bilo pokrenuti projekat u Srbiji jer me community poznaje i valjda sam deo njega. Iskreno, spreman sam na duge staze. Jedno pitanje, obzirom da je ovde creme de la creme Hrvatske Internet zajednice, ko je raspoložen za jedan okrugli sto na temu ” Cena Internet oglasavanja u regionu u odnosu na USA i Englesku”?

  35. Marija

    Marija

    05. 08. 2010. u 12:30 pm Odgovori

    Ne vidim da je IAB Hrvatska ikada dao podatke koje je Snajper dao ovako javno, Zasto niko od njih ne trazi korist za korisnike? Bilo bi sjajno da neko napravi uporedni prikaz koju korist oglasivaci imaju od Gemiusa, koju od IABa a koju od Snajpera.

  36. Marko Jurcevic

    Marko Jurcevic

    19. 10. 2010. u 10:38 am Odgovori

    *bump*
    Toliko o ovom projektu. Tri mjeseca kasnije, 23 sajta u bazi, od cega je trecina sa web burze.
    Nego, samo sam htio podsjetiti ono obecanje da ce Netokracija na Snajperovu listu 😉

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Ekskluzivno

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Tvrtke i poslovanje

7 savjeta za učinkovitu izradu poslovnog plana (posebno za one koji nemaju vremena)

Nisu bez razloga velikani povijesti od Sun Tzua do Dwight D. Eisenhowera pričali o planiranju kao o svetom gralu uspjeha - i ne stoji bez razloga ona narodna: dobra organizacija je pola posla.

Tvrtke i poslovanje

Ivan Burazin pokreće novi startup – Daytonu, već ima Fortune 500 klijente

Nakon tri godine, uspostave i razvoja Infobipovog Developer Experience odjela, Ivan Burazin, pokreće novi dev projekt. Time se nastavlja njegova startuperska priča i misija koja je počela prije više od dekadu - pomagati developerima da rade lakše, brže i učinkovitije. Upoznajemo njegov novi projekt, Daytonu!

Što ste propustili

Intervju

Evo kako je hrvatska glazbena industrija pregovarala s Big Techom!

Dolazak Spotifya i drugih poznatih glazbenih servisa u Hrvatskoj povijesni su dani, ali njima su prethodile godine i godine pravnih pregovora sa samim servisima, kao i domaćih udruga koja štitne prava svih sudionika. Upravo u tim pregovorima možemo pronaći lekcije za medijsku industriju koja trenutno vodi pregovore s Big Techom.

Umjetna inteligencija

Infobip Shift 2023: Kako pridonositi projektima otvorenog koda?

Zadnje retke s Infobip Shift 2023 konferencije posvećujemo ljudima i inicijativama vezanima uz open source (otvoreni kod).

Ekskluzivno

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Izvještaj

Infobip Shift 2023: Od pive do savjeta za sreću, što su developeri dobili “ispod Peke”?

Infobip Shift iz godine u godinu potvrđuje kako zalužuje biti na popisu najboljih developerskih konferencija u Europi jer uspjevaju postići nešto teško - kvalitetan sadržaj svjetske razine predstaviti sa stilom u iskrenoj i pozitivnoj atmosferi.

Programiranje

Tacta: Kako smo podržali digitalizaciju i ekspanziju kompanije koja danas ima 150 klinika

Izrada softvera po mjeri uvijek je kompleksan zadatak jer je potrebno dobro proučiti poslovne procese klijenta, odgovoriti na sadašnje potrebe, ali i uzeti u obzir njegove ambicije. Evo kako je Tacta to uspješno napravila za Lazeo, francusku kompaniju specijaliziranu za neinvazivnu estetsku medicinu.

Izvještaj

Infobip Shift 2023: Ne morate trenirati modele da biste bili AI inženjeri

Zaključen je prvi dan hrvatskog Infobip Shifta, jedne od najvećih tehnoloških konferencija u Europi, a mi svoje prve retke posvećujemo gorućoj temi koja je posebno obilježila ovogodišnji program.