Tko je kriv što splitski turisti otkazuju smještaj za Ultra Europe?

Tko je kriv što splitski turisti otkazuju smještaj za Ultra Europe? Online rezervacije nikako!

U Splitu je navodno zavladala 'panika' uzrokovana ne samo povećanjem broja gostiju za vrijeme festivala Ultra, već i dežurnim zlom - internetom. Gosti navodno "masovno' otkazuju svoje online rezervacije u potrazi za povoljnijim smještajem. No, ni za iznajmljivače, a ni promatrače, situacija nije tako jednostavna!

ultraeurope_1naslovna

Kako piše Slobodna Dalmacija, nakon prošlogodišnje popunjenosti smještaja u Splitu uslijed drugog festivala Ultra Europe, mnogi su odlučili brzinski zaraditi na leđima očito ne tako naivnih gostiju:

Nije riječ, na sreću, o tome da za Ultru pada zanimanje gostiju, nego je jednostavno ponuda privatnog smještaja u Splitu nadrasla potražnju. A kada se to dogodi, najprije stradavaju cijene koje idu sve niže, a zatim i kvaliteta. Baš kao što su ozbiljni turistički djelatnici i najavljivali, ludilo u kojemu se svaki poslovni prostor, garaža, dvorište ili tavan pretvaraju tih dana u prostor za smještaj turista, dovelo je do viška soba i apartmana.

Povećanje turista nikome ne bi trebalo smetati u zemlji koja se smatra “top turističkom” destinacijom pa se s razlogom možete pitati što je uzrokovalo paniku među ljudima koji se bave turizmom u tom gradu.

U otkazivanjima je problem!?

Problem su, kako navode sugovornici Slobodne Dalmacije, online rezervacije koje se mogu otkazati bez penala i koje ostavljaju sve veći broj iznajmljivača bez gostiju nekoliko dana prije dogovorenih rezervacija. Drugi problem je izravna posljedica prvog problema, a on je značajno snižavanje cijena smještaja koje su uzrokovane neplaniranim naglim porastom slobodnih kapaciteta. Ili ukratko, školski primjer kako povećanje ponude utječe na njezinu cijenu kada potražnja ostane ista.

Zadiranje ljudi iz struke, dužnosnika i svih drugih u cijene privatnog smještaja ne mislim posebno komentirati. Svi radimo u slobodnoj tržišnoj ekonomiji u kojoj imamo pravo određivati cijenu naše usluge, ali i što želimo nuditi kao uslugu. I svima kojima cijena i kvaliteta usluge ili smještaja nije po volji bez obzira je li visoka ili niska trebali bi na nju utjecati kroz neke druge mehanizme, najbolje kroz kreiranje vlastite “bolje i savršene” ponude, a ne putem upiranja prsta i osuđivanje privatnih iznajmljivača.

S druge strane potpuno je razumljivo da će kroz povećan broj smještajnih kapaciteta, bez jednakog povećanja potražnje za njim, cijene smještaja postati niže. A kako kvalitetu smještaja i njezinu cijenu ionako definira gost svojom odlukom što hoće, a što neće platiti, možda bi cijelo mjesto kao destinacija trebalo razmotriti da počne nuditi sadržaj koji će im dovesti drugačiji tip gostiju ako im trenutna situacija ne odgovara.

Gost je (za mnoge) glavni krivac

Iz nekih bi se članaka na ovu temu dalo lako iščitati da je moderan, online gost glavni krivac za nastalu situaciju. Jer on se ponaša neodgovorno te i dalje traži povoljniji smještaj nakon što je već potvrdio neku rezervaciju kod drugog iznajmljivača.

Gost kao kupac usluga iznajmljivača ima svoja prava i ako korištenjem raznih online servisa za booking nema penale za neposredno otkazivanje rezervacija, zašto taj mehanizam ne bi i iskoristio kada nađe povoljniju ponudu koja mu se može prezentirati u Last Minute varijanti?

To se neslužbeno među iznajmljivačima zove “legalno otuđivanje gostiju” i može se izvesti na još puno drugačijih načina, od kojih nisu nužno svi internetski. U takvoj situaciji nitko ne smije kriviti gosta, jer jedino on ima pravo odlučivati kako će potrošiti vlastiti novac, a na iznajmljivača “lopova” možete jedino biti ljubomorni jer je uspio predstaviti vlastitu ponudu gostu koju je gost smatrao privlačnijom od vaše. Je li ta ponuda privlačnija zbog niže cijene, kvalitetnije usluge ili više dodatnih sadržaja, bitno je jedino kao informativni podatak kojeg iznajmljivač može iskoristiti za poboljšanje vlastite ponude i zadržavanje budućih gostiju.

Akontacija postoji s razlogom

Akontacija je jedan od najznačajnijih mehanizma zaštite iznajmljivača od iznenadnih otkazivanja rezervacija i jedino što mene čudi u cijeloj toj priči je da se očito među iznajmljivačima slabo koristi u praksi.

Kada iznajmljivač traži akontaciju, u startu ima više manevarskog prostora unutar kojeg će drugim iznajmljivačima biti teže preuzeti tog gosta. Osim što iznajmljivač djeluje profesionalnije i daje određenu sigurnost gostu za iznajmljeni smještaj (što u konačnici povećava broj potvrđenih rezervacija), također privlači goste za koje može biti sigurniji da neće otkazati u zadnji čas (neki bi rekli dvostruki dobitak za iznajmljivača).

Konkurencija će s druge strane kroz Last Minute aranžmane teže dolaziti do takvih gostiju jer da bi bili povoljniji kombinacija cijene i usluge koju nude mora biti barem par postotnih poena konkurentnija od iznosa akontacije koju su gosti već platili.

Ili gledano samo s cjenovne strane dvije relativno jednake ponude smještaja, nova ponuda mora biti više od 20 posto povoljnija (jeftinija) u usporedbi s onim smještajem gdje je iznajmljivač zatražio, a gost već uplatio 20 posto akontacije.

Razlog tome je što se akontacija u pravilu ne vraća gostu usred otkazivanja rezervacije neposredno prije njezinog početka pa se gostima ne isplati prelaziti u smještaj koji im u konačnici neće pokriti gubitak te akontacije kroz nižu cijenu usluge. Kada akontacije nema i boca boljeg vina dobar je razlog za prelazak drugom iznajmljivaču. 🙂

Tu naravno ne treba kriviti niti agencije ili online booking stranice. Svi oni imaju ugovore i uvjete suradnje te niti jedan iznajmljivač nije prisiljen s njima raditi ako mu ti isti uvjet suradnje ne odgovaraju.

Uvjeti suradnje su takvi kakvi jesu s razlogom, odgovaraju li oni iznajmljivaču ili ne, te se putem njih agencije i web stranice tog tipa natječu koja će privući više gostiju upravo na svoj web prostor. One ionako samo rade za vlastiti profit i korist i na tome im također ne treba zamjeriti.

Fleksibilnija otkazivanja za bolju poziciju – ili kao uvjet suradnje

Veliki broj iznajmljivača u Hrvatskoj je zbog sličnih razloga (otkazivanja rezervacija bez penala na dan dolaska gostiju) počelo odustajati od suradnje s Booking.com. Drugima čak i s takvim otkazivanjima broj dolazaka raste te su spremni na takvu dinamičnu suradnju. Airbnb s druge strane nudi bolje pozicije oglasa među rezultatima pretrage ako iznajmljivač ima fleksibilnije uvjete otkazivanja rezervacije u odnosu na one oglase koji imaju striktne uvjete otkazivanja. Ali razne opcije postoje pa neka ih svaki iznajmljivač po vlastitom nahođenju koristi, i to svjesno, a ne napamet pa da ga poslije takva suradnja negativno iznenadi.

Ako vam uvjeti suradnje ne odgovaraju, prekinite suradnju s takvom agencijom i prebacite poslovanje nekamo drugdje gdje ćete biti zadovoljniji. A kako ćete se nositi sa sve većom konkurencijom, također je vaša odluka. Ako ona postoji i ako vam zbog nje pati poslovanje, jedino sebe možete kriviti što ste se našli u toj situaciji i što još niste krenuli s prilagodbom novim tržišnim uvjetima.

Što je iznajmljivaču činiti?

Kako ponudu vašeg smještaja bez većih investicija ionako ne možete mijenjati, pokušajte maksimalno iskoristiti one prednosti s kojima vaš smještaj raspolaže. Biti povoljniji ne znači samo biti cjenovno jeftiniji, već se i kvalitetnijim prezentiranjem ponude može lako predstaviti smještaj kao povoljnija alternativa iako je na papiru on cjenovno skuplji od konkurencije. Nije cijena noćenja jedini faktor koji utječe na vrijednost smještaja!

Također, ne morate tugovati zbog nekolicine praznih noćenja zbog konkurencije koja je ispod svake realne cijene ponudila smještaj i odvela vašeg gosta. Usporedite eventualne troškove, primanja od rezervacija i na kraju ostvarenu zaradu. Zarada na kraju godine može biti veća u smještaju koji je ostvario manje noćenja, a održao razinu kvalitete i cijenu, nego u smještaju koji je spuštao cijenu i ostvario više noćenja. Sami odredite koji vam model poslovanja donosi više koristi.

Uz to, ako već niste, obavezno uvedite mehanizam akontacije u vlastito poslovanje. Koliko će uvjeti otkazivanja rezervacija biti fleksibilni, isključivo je na vama jer oni variraju od mjesta do mjesta te potražnje za smještajem. Ako su previše strogi, mogu utjecati na potražnju. Ali nikako ne računajte na riječ gosta kao jedinu potvrdu o njegovom dolasku.

Danas, osim što svaki gost u nekoliko minuta može usporediti ponudu nekog mjesta u hodu ili vožnji dok putuje na željenu destinaciju, isto tako i spretniji iznajmljivači iskorištavaju sve prednosti modernih tehnologija kako bi privukli i preuzeli takve goste koji su već odlučili ljetovati na njihovoj destinaciji. Jer takvog je gosta jeftinije preuzeti, nego samostalno pronaći novoga.

Nekadašnje Zimmer Frei table i lovce gostiju na skuterima uz prometnice danas su zamijenili Last Minute oglasi na društvenim mrežama. Zato budite onaj tip iznajmljivača koji prati i kreira nove trendove, a ne da na vlastitoj koži morate iskusiti posljedice novih online praksa drugih iznajmljivača. Ili pak kriviti gosta koji tehnologiju – koristi!

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Mirko

    Mirko

    29. 06. 2015. u 10:19 am Odgovori

    Booking com ima vrlo loš diskriminatorski odnos prema iznajmljivačima jer iznajmljivač ne može više popuniti smještaj na dan kada gost ne dođe, a i ispada neozbiljan partner prema drugih agencija koje mu šalju goste. Pošto je sezona kratka to je pogubno za većinu iznajmljivača.

    Booking time navlači goste dajući im nerealno dobre uvjete na štetu iznajmljivača. Iznajmljvač čak prema ugovoru sa Booking mora gostu vratiti novac ako gost negdje vidi nižu cijenu za sličan apartman i to pošalje Bookingu. Apsurd.

    Airbnb je puno korektniji i transparentniji prema obje strane. Za otkazivanje gost plaća penale

    • Darko Kontin

      Darko Kontin

      29. 06. 2015. u 11:00 am Odgovori

      Potpuno se slažem Mirko sa svime navedenim. Dosta prigovora i problema na dnevnoj bazi nam dolazi vezano za Booking.com. Jedino za gosta i brinu, dok sistemom APP (ako prođe prođe) napadaju iznajmljivače. Ali čak i takvi nekima su nezamjenjivi 🙂 Sve dok je iznajmljivač dobro informiran o tome što mu oni mogu ponuditi i to mu ne smeta neka ih slobodno koriste za promociju, a u međuvremenu ću i osobno preferirati Airbnb 😉

  2. Ksenija

    Ksenija

    29. 06. 2015. u 10:49 am Odgovori

    Nije problem samo u Splitu sa viškom apartmana i smještaja općenito radi ilegalnih pretvaranja garaža i vl. stanova u smještaj za te udarne dane festivala, već je problem to u svakoj destinaciji koja ima takvog tipa događaje kao što je Novalja ili Umag. Ljudi iznajmljuju svoje stanove u kojima žive za siću, gosta ne zanima kategorizacija jer su to većinom mladi i cijelo vrijeme pripiti gosti. Devastiraju sve što imaš u apartmanima i onda te još na kraju fino “pohvale” na portalima tipa AirBnb kako si nerealno skup jer su njihovi prijatelji odsjeli u smještaju za 20 € po noći (navodno 4 *) a ti si im jadan to isto prodao po cijeni od 50 € što je itekako niže od tvoje konkurencije. Tko je tu sada lud?

    • Darko Kontin

      Darko Kontin

      29. 06. 2015. u 11:08 am Odgovori

      Po meni oni koji za siću (bez značajne marže) daju (privatni) smještaj gostu koji na kraju taj isti smještaj devastira i tako radi dodatni trošak 🙂

      A na kritike na cijenu putem bilo koje stranice gdje ih gosti ostavljaju se lako odgovara jer cijena se je znala unaprijed, i ako je netko iznajmio skuplje nego je htio ne može iznajmljivač za to biti kriv. A i kvaliteta ponude, te odnos cijene i ponude se uvijek lako usporedi što će većina gostiju online sigurno i napraviti. Tako smatram da se oko takvih stvari ne treba previše brinuti.

      Bitno je samo znati prednosti vlastite ponude, te sigurno i opravdano stajati iza cijene koju za nju tražite.

  3. Barbara

    Barbara

    29. 06. 2015. u 1:31 pm Odgovori

    Otkazuju se uglavnom oni smještaji koji su i lani bili lihvarski aka 250eura po noći (a minimalno se mogu rezervirati 4 noći, što znači 1000 eura za smještaj- ja sam Splićanka i ovo su nenormalne cijene za noćenje u stanu! I neka su otkazali gosti, jer za 250 erua drugdje dobiješ all inclusive 5***** hotel). Jer se po novom mogu naci fini smještaji po normalnim cijenama. Nije booking.com kriv što su neki htjeli zaraditi na brzinu, a istodobno je u biznis s iznajmljivanjem ušlo na desetke tisuća građana. Monopol drži cijenu, a šareno tržište spušta. I preko bookinga se može tražiti minimalna naknada za rezervaciju. Eto sam ja svoj godišnji ove godine rezervirala preko bookinga, i pisalo je da je “otkazivanje do tog i tog datuma free”. Međutim, dobila sam privatnu poruku iznajmljivaca da uplatim “toliko i toliko akontacije jer u suprotnom neće garantirati free smještaj.” Oni što su tražili 30% unaprijed su dobili otkazivanje rezervacije, a oni što su tražili da platim prvu noć samo su dobili nas kao goste na dug period.
    Treba se truditi da zadržite gosta, znati gdje i kada te zbog čega najviše odustaju, te pronaći način da usprkos ograničenjima servisa imate kakvu-takvu garanciju. Najlakše je sve staviti na neki servis, sve četiri u zrak i onda kukati ako što pođe po krivu.

    • Darko Kontin

      Darko Kontin

      29. 06. 2015. u 3:58 pm Odgovori

      Ma s Booking.com je dost komplicirana situacija. Ne nude baš svima iste uvjete suradnje, ali to je sad već druga tema 🙂 Ali slažem se kao što si rekla da ako opcija postoji zašto se ne bi i iskoristila. Svatko neka bira kako mu paše poslovati s nekim. Isto tako i gost može birati gdje mu ti uvjeti bolje pašu. A na kraju će se s vremenom tržište samo izregulirati kao što je već počelo za Ultru u odnosu na ovo što si spomenula da se lani dogodilo 🙂

      Nema više “lezi pod palmu i uživaj” turizma, samo nisu toga svi još svijesni 😀

    • Mirko

      Mirko

      30. 06. 2015. u 10:00 am Odgovori

      Barbra čini se da nisi najbolje upućena u poslovanje Booking com-a jer si gost a ne iznajmljivač. Oni na sve načine destimuliraju iznajmljivače da traže opciju plaćanja fee-a u slučaju otkazivanja u zadnji čas, kako bi privukli goste nerealno dobrim uvjetima. Između ostalog perfidnim stavljanjem iznajmljivača koji traže polog na začelje listinga, ponekad direktno samoinicijativno odbiju da ti dozvole naplatu otkazivanja. Uglavnom od tebe traže da dozvoliš sve a oni se ponašaju bahato i ništa nije sigurno – sve ovisi o dobroj volji njihovih službenika. Uglavnom to nije ravnopravan odnos već vazalski odnos na tragu 19 stoljeća, potpuno neprihvatljivo u današnjem vremenu. Mislim da će im se to odbiti o glavu.

    • Mashogradman

      Mashogradman

      30. 06. 2015. u 3:10 pm Odgovori

      Bravo Mirko!

      Dok sam imao slobodno otkazivanje, bio sam na prvom mjestu i imao bezbroj lažnih rezervacija.
      Kad sam nazvao Booking.com da mi stave klauzulu o akontaciji (jer to mogu samo oni ako žele), oni su to i uradili ali mi je oglas na zadnjem mjestu!!!
      Također, ne žele proširiti opis oglasa unatoč mom višekratnom inzistiranju. Ukoliko gost odbije platiti akontaciju ili se ogluši o poruku, ja redovito zovem i tražim otkazivanje takve rezervacije. Bolje ja njima nego oni meni na dan dolaska, ili se uopće ne pojave.
      Dalje, u Zagrebu me redovito ignoriraju. Svaki put kad zovem direktno Amsterdam, dobijem sve što sam tražio, ali i saznam koliko prava mi je uskraćeno ovdje u Hrvatskoj.
      AirBnb ako ništa, ima realne goste s potvrđenim ID-em (samo takve prihvaćam kroz opcije), te njihovi gosti redovito komuniciraju, pitaju, dogovaraju se, a ukoliko neće tu doći ljubazno to i kažu.
      A da su gosti razmaženi – jesu. Minsmo krivi spuštanjem kriterija i razmišljanjem popunjenost pod svaku cijenu.
      Meni je jedan par, dakle njih dvoje spavalo u dvije sobe istovremeno i to na 5 kreveta. To ipak smatram razmaženošću, ali i nekulturom.
      Sve u svemu, booking.com je za mene najgora agencija za iznajmljivače. Slijedi ga Novasol sa 60 posto zarade koju uzimaju sebi, a da uopće ne garantiraju popunjenost.

    • Darko Kontin

      Darko Kontin

      01. 07. 2015. u 9:03 am Odgovori

      Neka kombinacija Novasola i Booking.coma bi bio i Adrialin po meni 🙂

      Spuštaju cijenu smještaja, tj. sami ti govore koliko ti on vrijedi, a kad iznajme nešto znaju isto pred rezervaciju se javiti i onda kriviti tebe je kao u sustavu nisi nešto naveo :)). Ali hajde na sreću nemam takvih puno slučajeva s njima.

      A Booking ured u Zg je priča za sebe, i smatram da bi se 80% “problema” koje iznajmljivači imaju oko suradnje s njima dalo srediti samo kad bi ekipa u Zg radila svoj posao te bila dostupna kao što sam siguran da bi trebala biti.

      A gosti su priča za sebe, mi znamo, ali s napomenom, zaključati višak sobu ako se ne koristi, jer se baš to dešava da moraju na svim krevetima probati spavat :)))

  4. Darko

    Darko

    01. 07. 2015. u 9:25 am Odgovori

    Apsurdi Ultre na mojoj koži.
    Od prvog dana sam odlučio cijenu apartmana za vrijeme trajanja festivala držati istom kao i bilo koji drugi dan u sezoni.
    Mislim da nije fer pumpati cijenu zbog nekog događaja.
    Na koncu može doći gost koji nema veze sa događajem i zašto bi on morao platiti astronomsku cijenu smještaja zbog nečega što ga apsolutno ne zanima.
    Prvu godinu mi došli “ultraši” i doslovno rasuli apartman.
    Drugu godinu sam ih izbjegao ali gosti koji su došli u Split samo u tranzitu i noćili kod mene, su se žalili na nesnosnu buku iz okolnih apatmana, te mi dali jako lošu ocjenu.
    Ove godine sam odlučio jednostavno ne rentavati za vrijeme ultre jer ne želim riskirati nit jednu nit drugu situaciju.
    No imao sam par direktnih upita (uglavnom familije u tranzitu) za taj period i ljude n-terostruko puta upozorio kakva je situacija tih dana. Neki su odustali, a neki su pristali svjesni da im okolina može bit bučna. U glavnom su noćenja od jednog dana i valjda su svjesno pristali da jednu noć mogu i slabije spavati.
    Eto toliko o mojim iskustvima što se ultre tiče.

  5. Edita žaper

    Edita žaper

    01. 07. 2015. u 1:30 pm Odgovori

    Mislim da akontacij uvijek treba uzeti i ali napuhivati cijene zbog nekog događaja,stvarno nije u redu, iako se i diljemsvjeta za neke posebne manifestacije dižu cijene, što se tiče Booking.com.-a puno ljudi ima loša iskustva,prijateljica mi je pričala o situaciji da joj gosti dođu u hotel,pitaju cijenu,pretraže Booking.com,popiju na aperitivu piće da se mogu logirati na internet i nakon pola sata dođu sa rezervacjom od Bookung.coma 🙂 dok sam radila za jednu agenciju ja sam ovakvo stanje zaticala u nekim apartmanima https://www.facebook.com/edita.zaper/media_set?set=a.150919821599863.26661.100000455383009&type=3
    nema veze sa ultrom,ali me zainteresirala tema

  6. Denis

    Denis

    07. 07. 2015. u 9:38 am Odgovori

    Booking loše tretira partnere, pokušava se otarasiti konkurencije tako da gostima nudi nemoguće a račun plaćaju iznajmljivači. Poznati su sučajevi da gost uopće ne dođe i nikom ništa, popušio si 1/3 ionako kratke sezone i nije nikoga briga. Tako se ne radi više to će i Booking shvatiti kada im krene na gore ili kada dođe bolja konkurencija

  7. Davor Bobanac

    Davor Bobanac

    07. 07. 2015. u 4:03 pm Odgovori

    Evo savjet kako zeznit buking,makar za proviziju. Primit goste, popit snjima piće i ako su na duži period 7-15 dana, za mali popust ih zamolit da se ulogiraju na vaš net i otkažu rezervaciju. Vi to onda blokirate, naplatite se i idete dalje.
    Ne radim s njima, ali da jesam…

  8. Damir

    Damir

    26. 11. 2015. u 10:21 am Odgovori

    Poštovani! Evo čitam Vaše komentare vezane za Booking.com, koji su na žalost više negativni nego pozitivni. I naša su iskustva takva. Zanima me nečije iskustvo oko overbookinga preko njih. Nama se to ove godine dogodilo 2 puta i svaki put su rekli da sam ja kriv što se to dogodilo,,, nikako ih nisam uspio uvjeriti da kad jedan gost rezervira apartman, da ne može drugi u isto vrijeme rezervirati isti. Tako da su mi rekli da će oni na kraju to riješiti sa gostom, ja mislio riješeno, da bi nakon cca 2 mj. došao račun za razliku u cijeni jer su gosta kao MORALi smjestiti u skuplji app. Kako se obraniti od toga ?

    Pozdrav svima !

  9. Marko

    Marko

    23. 06. 2016. u 12:06 pm Odgovori

    Za Ultra dogadjaj u Splitu,iznajmljujem apartman za 6 osoba u Sinj, 30 minuta vožnje do Splita uz mogucnost prijevoza.Za sve upite na Mai. markoglavinic5@ gmail.com ili na 0996807878.Povoljno!

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Programiranje

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Analiza

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

DevDev

Tri godine poslije pandemije: Jesmo li doista promijenili modele rada ili smo se vratili u urede?

Globalni tehnološki divovi skoro pa na silu vraćaju zaposlenike u urede, jesu li domaće IT tvrtke prigrlile fleksibilnost analiziramo uz primjere iz Photomatha, Combisa, Endave i Ars Future...

Što ste propustili

Intervju

Andrea Knez Karačić: Broj godina iskustva ne određuje nečiji senioritet

U seriji intervjua s iskusnim inženjerima domaće IT industrije otkrivamo kako su izgledali njihovi karijerni putovi, kako se postaje senior i ostaje u tijeku s novim tehnologijama, je li bolje specijalizirati se za određenu tehnologiju ili biti generalist i - što bi savjetovali juniorima.

Panel

Je li doktorski studij korak na koji se isplati odvažiti – dok radite?

Ivan, Petar, Tomislav i Goran iz Poslovne inteligencije opisali su nam svoj put do doktorske titule: zašto su upisali doktorski studij, što im je pomoglo kad je bilo najteže te koliko im je na kraju donio znanja koja danas mogu koristiti na poslu.

Mobilne aplikacije

Zašto (i) Spotify želi postati TikTok?

Spotify je najavio velike promjene unutar aplikacije koje narušavaju korisničko iskustvo samog slušanja glazbe. Zašto se podigla tolika prašina, što nam donose nove funkcionalnosti i hoće li Spotify izgubiti vjerne korisnike?

Digitalni marketing

ChatGPT je novi makretinški mesija. Ili?

Svake godine, a ponekad, ako smo dovoljno dobri, i dva puta godišnje pojavi se novi mesija marketinga koji je došao odagnati apsolutno sve naše marketinške muke, promijeniti svijet marketinga i dati nam odrješenje svih naših marketinških grijeha. Trenutno, po nekima, to je ChatGPT.

Tvrtke i poslovanje

Hrvatska platforma GameBoost osigurala 2 milijuna eura od Fil Rouge Capitala i Feelsgooda

GameBoost planira pobijediti globalnu konkurenciju u ponudi gaming usluga poput treniranja igrača i zajedničkog igranja u popularnim online multiplayer video igrama. Korak bliže tome dovodi ih nova investicijska runda.

Novost

Infobip imenovao Richarda Krasku na mjesto financijskog direktora

Richard Kraska je iskusni financijski stručnjak, koji je prije dolaska u Infobip obnašao dužnosti financijskog direktora u nekoliko brzorastućih softverskih tvrtki.