Imaš tim za robote? Evo kako ćeš doći do transformera od 978 dijelova!

Imaš tim za robote? Evo kako ćeš doći do transformera od 978 dijelova!

Kako se transformirati u dijete? Ili kako transformirati dijete u robotičara?

Robotim, robotim? Plakati po gradu pripremali su nas za nešto robotsko, to je bilo očito, ali nismo baš bili sigurni ni tko ni zašto. Nekima je možda prvo na pamet pala ideja da su u pitanju borbe robota, poznate i kao Robot Wars. Ipak, ovaj put u pitanju je bilo nešto manje teatralno. Pred predstavljanje Robotima, opet smo mogli čuti prepoznatljivi Ta-daa!, ovaj put u robotskom glasu. I otkrili smo krivca. Tele2  je ulaskom u novu jesensku sezonu osmislio intrigantnu ekipnu tarifu. Na što ću vam ja odmah reći, za razliku od cure iz reklame: “Zaboravite mobitel, dajte da vidim robota”.

E, pa, uhvatimo se mi Mi robota.

Kineski super robot koji će vas zabaviti danima

Mi Robot Builder još je jedan super alat koji spaja edukaciju i zabavu, popularno poznat i kao DIY edukacijski set. U ovom slučaju, to je DIY set kineskog tech brenda Xiaomi, koji se već dobro probio na zapadno tržište izvrsnim primjercima potrošačke elektronike. Xiaomi MITU Block Robot, sa svojim kockicama kao dijelovima, neodoljivo podsjeća na neku vrstu poznatih LEGO Mindstormsa, ali zbilja je proizvod sam za sebe. Rezultat je modularan samobalansirajući robot koji se može transformirati i u dinosaura i letjelicu. Moram priznati da transformacija generalno pali još od vremena Power Rangersa, tako da i Mi Robot zbilja može zadovoljiti želje svakog malog i velikog djeteta.

Robot se u osnovnom obliku pokreće pomoću dva kotača, a kontrolirate ga s pametnog telefona putem Bluetootha. Samobalansiranje je odlično izvedeno tako da se robot kreće prilično solidnom brzinom usprkos konstantnom održavanju ravnoteže. S prednje i stražnje strane nalaze se senzori koji osiguravaju da lako usmjeravate robota čak i kada vam ode u neželjenom smjeru. Ako vam se i dogodi da vam se zblesira i padne, Mi Robot, srećom, ne gubi vrijeme s ponovnom kalibracijom senzora, već se odmah vraća u ravnotežu i kreće dalje kao po pisti.

Kretnjama robota možete upravljati standardnom navigacijom u aplikaciji ili pomicanjem telefona. Naravno, ne bi ovo bilo sve u vezi DIY seta da nema i malo “pametnijih” opcija. Tako neke kontrole za robota možete isprogramirati u samoj aplikaciji, ali i iscrtavati definirane rute po kojima će se nastaviti kretati. Vaš Bunny robot, kako se još od milja naziva, ima i zvučnike preko kojih možete čuti prepoznatljivo glasanje robota, ovisno u kojoj je aktivnosti riječ.

I kojeg ćete slagati satima…

Za jednu igračku Mi Robot ima prilično moćne hardverske dijelove:

  • 32-bit ARM Cortex Mx procesor, 108MHz maks.
  • 32Mb Flash interne memorije
  • Bluetooth povezivanje i 2.4GHz wireless podršku
  • 11.1V/18.3Wh lithium bateriju koja će ga držati budnim do 12 sati
  • Dva servo motora bez četkica
  • Ugrađen žiroskop
  • Kontrolu aplikacijom s podrškom za Android 4.3 i više te iOS 6.0 i više

Iako će vam trebati minimalno 5 do 6 sati da složite ovog malca, za prave LEGO entuzijaste ovo će ići, vjerojatno, kao od šale. Ne bojte se ni vi, malo manje iskusni, jer detaljne upute su uvijek obvezna stvar. Tako će i vas u primjerku dočekati velika, debela knjižica na 144 stranice, iscrtana svim dijelovima i shemama spajanja. Srećom, ne na kineskom, ali jest na engleskom. No ni to vam nije problem. Sve je vizualno prikazano, tako da će vas kratak tekst dočekati samo na početku. Tamo vas upućuju da ne bacate kockice uokolo niti da ih stavljate u kosu (ozbiljno!). Osim toga, važno je, ipak napomenuti, da dijelove ne dajete djeci manjoj od 3 godine, dok bi djeca do 10 godina robota trebala sastavljati u pratnji roditelja.

Prije nego što počnete sa sastavljanjem, najvažnije je pravilo – kako kod puzzli, tako i kod legića – razvrstajte skupine dijelova.

A kada već prođete slatku torturu sastavljanja, kao što je slučaj s mnogo naših elektroničkih gadgeta, svog Bunnyja prije korištenja morate napuniti. Dalje sve ide bez po muke, samo ga uz dostupne upute trebate pravilno upaliti, skenirati QR kod i instalirati aplikaciju. Povezivanje s aplikacijom također je brzo, tako da ni tu nećete imati problema. Uostalom, kada ste već na tom dijelu, ne treba vam više savjeta, sada ste pravi Robo Builderi.

Ja biram tebe, Mi robote

Ako želite udomiti malog modularnog transformera i okupiti svoj robotim, sada znate da Tele2 ima opciju za vas. Mi Block Robot dolazi u paketu s tri tarife. Želite li dinosaura, letjelicu ili robota, ne trebate se odlučiti, jer on može sve. Uz svaku transformaciju, Tele2 je kreativno vezao i jednu vrstu tarife. Uz 2 do 4 člana, možete odabrati tarifu s kojom svi na raspolaganju imate neograničeni broj poziva i SMS poruka. Ipak, ne bi bilo paketa ni ekipe da tu nema i mobitela. U ponudi su Huawei Y7 Prime, Samsung Galaxy J6 ili Huawei P20 Lite.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Din Sadović

    Din Sadović

    01. 09. 2018. u 9:19 am Odgovori

    Bolje da dijete ode na natjecanje iz First lego leagua neg na to za slaganje to upoce nije slozeno i nista posebno samo sto je kompanija ulozila 2-3tijedna da bi to osmislila inace nista posebno,(smece tesko)i oni dijelovi misu nista posebno to se dobije u osnovnom paketu lega,a nekome ko nije upoznat sa time zvuci super,aaaa,i ziro senzor se isto dobije i za program da se to isprogramira dijetetu treba 1tjedan da to sve nauci,tako da je to cisto uzimanje para za smece

  2. Ivan Szekeres

    Ivan Szekeres

    10. 09. 2018. u 9:21 am Odgovori

    Htio bih samo napomenuti da će pravi LEGO entuzijasti puno vjerojatnije ipak kupiti Mindstorms, jer su Xiaomijevi “roboti” jeftinija i u nekim segmentima inferiornija opcija. Ali svakome prema dobroj volji i željama… 🙂

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Tehnologija

Tomislav Tipurić uoči ATD-a: Moramo poraditi na promjeni definicije junior developera

Uoči 18. konferencije Advanced Technology Days porazgovarali smo s osobom zaduženom za program, Tomislavom Tipurićem, o svemu što ne smijete propustiti na samom događaju, a i u svijetu tehnologije posljednjih godina i dana. Naravno, AI je neizostavna tema.

Netokracija Podcast

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Što ste propustili

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Tehnologija

Najveća hrvatska luka u Pločama postat će pametna, uz sufinanciranje iz EU od skoro milijun eura

Luka Ploče postat će prva hrvatska pametna luka. Ujedno je ovo jedini projekt iz Hrvatske koji je Europska Komisija odobrila u sklopu fonda 5GSC - od ukupno 14 odobrenih u cijeloj Uniji.

Tvrtke i poslovanje

Bajke u digitalnom svijetu: Pinokio djeci priča o lažnom predstavljanju, a tri praščića o slabim lozinkama

Stotine ljudi podržale su humanitarnu akciju tvrtke Combis i Centra za nestalu i zlostavljanu djecu.

Digitalni mediji

Upoznajte Retriever, platformu FER-ovog TakeLaba koja rudari po 30 domaćih web portala

Retriever zagrebačkog TakeLaba može analizirati milijune članaka objavljenih na hrvatskome u posljednjih 20 godina, a sprema se i na iskorak u regiju. 

Tehnologija

Od 1. siječnja država nadzire Wolt, Bolt, Glovo… – što to znači?

Teško je regulirati segment tržišta o kojem nemate konkretnih saznanja, srećom, za tzv. GIG ekonomiju to će se uskoro promijeniti. Više saznajemo u razgovoru s ravnateljom Uprave za rad i zaštitu na radu u Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne skrbi.

Tvrtke i poslovanje

“Infrastruktura kao kod” izazov je s kojim se isplati uhvatiti u koštac, pogotovo za ogromne okoline

Što je sustav veći, to IaC (Infrastructure-as-Code) donosi više prednosti. Kako to izgleda u praksi?